Skocz do zawartości

Jaka lustrzanka?


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Mariuszu, moje GSO 10" w połączeniu z lustrzanką Canon 4000D nie ostrzy obrazu księżyca bez soczewki Barlowa. Z nim już jest ok, ale księżyc nie mieści się w jednym kadrze więc trzeba by było robić mozaikę. Co do jakości zdjęć to są tragiczne. Jeżeli chodzi o astrofotografię i teleskopy bez prowadzenia to wg mnie nie warto próbować niczego ponad zdjęcie księżyca telefonem przyłożonym do okularu. Dla przykładu wrzucam poglądowo jedno zdjęcie za które przepraszam wszystkich astrofotografów. Jest to pojedyncza klatka, ISO 200, czas migawki 1/40. Brak ostrości i inne wady mogą wynikać z braku właściwej kolimacji.

IMG_20191021_023420.jpg

Edytowane przez MaciejK87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, MaciejK87 said:

 Jeżeli chodzi o astrofotografię i teleskopy bez prowadzenia to wg mnie nie warto próbować niczego ponad zdjęcie księżyca telefonem przyłożonym do okularu. 

Poczytaj o tzw "lucky imaging" - prawdopodobnie zmienisz zdanie ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Agent Smith napisał:

Poczytaj o tzw "lucky imaging" - prawdopodobnie zmienisz zdanie ;)

Poczytam, bo szczerze nie bardzo wiem co to takiego. Zdjęcia złączek i podłączenia do teleskopu wrzucę na wieczór, jak się rozstawię na nowo do obserwacji. Ogólnie co do tego zdjęcia i samej astrofotografii to nie jest to moja próba wejścia w temat. Chciałem tylko mniej więcej pokazać autorowi co go czeka na start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MaciejK87 said:

Poczytam, bo szczerze nie bardzo wiem co to takiego. Zdjęcia złączek i podłączenia do teleskopu wrzucę na wieczór, jak się rozstawię na nowo do obserwacji. Ogólnie co do tego zdjęcia i samej astrofotografii to nie jest to moja próba wejścia w temat. Chciałem tylko mniej więcej pokazać autorowi co go czeka na start.

Tak czy inaczej to wartościowy post, będzie jeszcze lepszy z fotkami złączek - może dałoby się tam coś skrócić ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newtonem bez prowadzenia da się dużo zdziałać. Nie wiem jak z GSO 10" ale przy 8" aby canon ostrzył potrzebne jest podniesienie lustra. Przy Syntach nie ma tego problemu. Wrzucam dwie fotki z GSO 8" bez prowadzenia.


Canon + GSO 8"

 

moon_190711_iso200_av

 

Modyfikowany webcam + GSO 8"

 

moon_160911_ps2

 

 

 

Edytowane przez Mateusz_D
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mateusz_D napisał:

Newtonem bez prowadzenia da się dużo zdziałać. Nie wiem jak z GSO 10" ale przy 8" aby canon ostrzył potrzebne jest podniesienie lustra. Przy Syntach nie ma tego problemu. Wrzucam dwie fotki z GSO 8" bez prowadzenia.

 

To są pojedyńcze klatki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mateusz_D napisał:

To z Canona z tego co pamiętam tak. To z webcama oczywiście stack.

co to za webcam?

 

ps. wrzucam jedną klatkę, Canon 6D + mak127, bez barlowa. Wykadrowane, aby Łysy był centralnie, ostrość niestety leży.

 

 

IMG_5579-2 copy.jpg

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, trouvere napisał:

A pamiętasz może jakie były czasy naświetlania i z ilu klatek składałeś stacka ?

To było robione metodą avikowania. Nagrywasz film a klatki stackujesz np. autostakkertem. W dodatku to jest mozaika złożona z kilku paneli. Kolejne fragmenty Księżyca były nagrywane, każdy film stackowany a finalne stacki łączone w jedną całość.Wstaw inne media

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MaciejK87 napisał:

Dla przykładu wrzucam poglądowo jedno zdjęcie za które przepraszam wszystkich astrofotografów. Jest to pojedyncza klatka, ISO 200, czas migawki 1/40. Brak ostrości i inne wady mogą wynikać z braku właściwej kolimacji.

 

To zdjęcie można sporo poprawić przy odrobinie chęci :)

moon.thumb.jpg.d127d7e18849015a6592166492fbcb60.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nawet mając Dobsona warto spróbować astrofotografii. Fajerwerków nie będzie, ale cenne doświadczenie na pewno. Z moich dotychczasowych (bardzo krótkich) zmagań z astrofoto wynika, że i bez prowadzenia można coś zdziałać, tylko trzeba krótkie czasy stosować: iloczyn ogniskowej i czasu naświetlania nie powinien przekraczać 200, to wtedy gwiazdki są punktowe. Żeby złapać jakieś galaktyki, które i tak są rozmyte, można pozwolić sobie na dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, MaciejK87 said:

Wrzucam zdjęcia połączonej lustrzanki z teleskopem. W wersji bez Barlowa i z nim, przy całkowicie schowanym wyciągu.

IMG_20191021_202016.jpg

 

Hmm, można by tu ugryźć kilka mm stosując przy Canonie złączkę low profile (grubość nawet ok 1 mm) ale nie wiem czy to wystarczy.

Warto też pamiętać, że bezlusterkowce mają mniejszy flange, więc można by na tym sporo oszczędzić. 

No ale żeby definitywnie coś powiedzieć, ktoś z posiadaczy tego teleskopu musiałby zmierzyć gdzie to ognisko naprawdę jest - potrzebny do tego jest księżyc i linijka :)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji :  adapter  canon eos / T2 - jak wiadomo,   ma forme pierscienia, ale adapter Sony e / T2 , to juz tubka o drodze optycznej  cca 55 mm. Wiec mozna ja skrocic

do wysokosci ok. 10 mm i wtedy ostrzy bez problemu w dobsonie gso 10 cali. W kompakcie SONY NEX 5N z wymiennym obiektywem.

Jeszcze przed skroceniem porownywalem nieostrosc w rzeczonym gso 10" , jak z lustrzanka eos 650d, tak z sony nex 5n. Te nieostrosci byly bardzo zblizone, stad

wnioskuje, ze z lustrzanka canon eos bedzie problem : skracanie adaptera wiedzie do nikad, podnoszenie lustra hmmm... podnosic minimum o 30 mm ???

Wiazka swiatla na lusterku wtornym nie bedzie obcieta ?  Poza tym takie radykalne podniesienie lustra moze wplynac na jego stabilnosc ??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, zbignieww said:

Przy okazji :  adapter  canon eos / T2 - jak wiadomo,   ma forme pierscienia, ale adapter Sony e / T2 , to juz tubka o drodze optycznej  cca 55 mm. Wiec mozna ja skrocic

do wysokosci ok. 10 mm i wtedy ostrzy bez problemu w dobsonie gso 10 cali. W kompakcie SONY NEX 5N z wymiennym obiektywem.

Jeszcze przed skroceniem porownywalem nieostrosc w rzeczonym gso 10" , jak z lustrzanka eos 650d, tak z sony nex 5n. Te nieostrosci byly bardzo zblizone, stad

wnioskuje

Nie każdy adapter Sony-E/T na postać tubki o drodze optycznej 55 mm.

Ten dla przykładu ma parę mm (I parę dodatkowych zalet, ale to jest w końcu Baader)

https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/adapters-imaging-accessories/camera-adapters/t-rings-wide-and-classic/baader-t-ring-sony-enex-bayonet-with-d52m48-to-t-2.html

Są jeszcze krótsze, nie ma tutaj standardu.

Nie bardzo wiem co masz na myśli mówiąc o skracaniu tej "rurki" - tak po prostu odpiłować i wio? ;)

Mógłbyś pokazać jak to zrobiłeś?

Piszesz też, że "że że skróconym adapterem ostrzy" a jednocześnie "skracanie to droga do nikąd".

To jak w końcu jest?

 

Nie bardzo też rozumiem metodykę Twoich porównań, trzeba porównywać jabłka z jabłkami, czyli jeśli już to Canona i Soniaka z takiej samej długości adapterem. Wówczas ta "nieostrość" nie będzie oczywiście taka sama ze względu na różnicę "flange" (btw: czy ktoś zna polską nazwę na "flange distance"?)

Polecam tę tabelkę - bardzo przydatna rzecz:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance

Czytamy tam: Canon EF: 44mm, Sony-E: 18mm

Różnica jest więc bardzo znacząca - 26mm

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wiedziałem, że są adaptery sony e/t2 z b. krótką drogą optyczną. Ja skracałem ten : https://teleskopy.pl/Pierścień-T2-(M42x0,75)-do-Sony-NEX-(mocowanie-Sony-E)-teleskopy-1634.html

Teraz mam wysokość cca 10 mm. Zrobię fotkę i umieszczę w wątku.

 

No nie, nie porównuję jabłka z gruszką !  Porównywałem obrazy z obu tych aparatów przy wyciągu z zerowym podniesieniem. Tu chodzi o analogię.

Skoro obydwa obrazy były podobnie rozostrzone  ( słup odległy o cca 2 km )  , to wniosek był jednoznaczny : gdy skrócę ten adapter sony e / t 2

o 30 - 40 mm ( zrobiłem sobie próbę " na brudno" - albo jak kto woli, symulację  i tyle mi wyszło; minimum 30 mm ) - to będzie ostrzyć !

No a przecie pierścienia od canona eos nie da się tyle skrócić, ma zaledwie ok. 10mm drogi optycznej.  To się zgadza z tym Twoim flange distance 26mm . Oczywiście w "praniu" zalezy to jeszcze od tego, w jakim wyjściowym położeniu mamy lustro.

 

Rozumiemy się teraz ?  :)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

" (btw: czy ktoś zna polską nazwę na "flange distance"?)

odległość płaszczyzny osadczej bagnetu od matrycy, a krócej odległość płaszczyzny osadczej (w tym przypadku bagnetu Canon EF)

EDIT

spotkałem się też z nazwą odległość bazowa

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC06941.thumb.JPG.4e4a4d73b89f529ce6c8238c4d8035c8.JPGDSC06942.thumb.JPG.4a774f846c943e2c69dfda3213592c29.JPG

 

Pierwsza fotka oczywiście od strony bagnetu.

 

Druga - widać cięcie , ale ten czarny pierscień - bron Boże ! :)   Przed skracaniem trzeba odblokować 3 mini mini śrubki imbusowe

i wyjąć ten pierscień. On własnie ma gwint t 2 . Po skróceniu włożyć ten pierścien, uprzednio wywierciwszy identyczne 3 otworki

na te imbusowe śrubki.  Dość precyzyjna robota , ale od czego macie Mitka ???  ( Ja mam super mechanika, który kiedyś, kiedyś

obrabiał  okrętowe wały korbowe m.in. dla Cegielskiego . Teraz ma super park maszynowy, ale przede wszystkim wiedzę, wiedzę !

Dość powiedzieć, że jest zdolny zrobić ... silnik turbinowy na kerozynę z elektronicznym sterowaniem dwustopniowego zapłonu do dużego modelu samolotu, skomplikowane mechanizmy do drukarek, do maszyn tkalniczych itp itd - można wyliczać bez końca . A to pan Mirek jest dwa lata starszy odemnie. Posiada  własny 

park modeli samolotów od maciupkiego do dwumetrowego, chyba z 10 sztuk. Oczywiście z napędem i sterowaniem . Poza tym grzybiarz, rybak !

 

:)

 

 

 

 

Druga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, zbignieww said:

To nie wiedziałem, że są adaptery sony e/t2 z b. krótką drogą optyczną. Ja skracałem ten : https://teleskopy.pl/Pierścień-T2-(M42x0,75)-do-Sony-NEX-(mocowanie-Sony-E)-teleskopy-1634.html

Teraz mam wysokość cca 10 mm. Zrobię fotkę i umieszczę w wątku.

 

No nie, nie porównuję jabłka z gruszką !  Porównywałem obrazy z obu tych aparatów przy wyciągu z zerowym podniesieniem. Tu chodzi o analogię.

Skoro obydwa obrazy były podobnie rozostrzone  ( słup odległy o cca 2 km )  , to wniosek był jednoznaczny : gdy skrócę ten adapter sony e / t 2

o 30 - 40 mm ( zrobiłem sobie próbę " na brudno" - albo jak kto woli, symulację  i tyle mi wyszło; minimum 30 mm ) - to będzie ostrzyć !

No a przecie pierścienia od canona eos nie da się tyle skrócić, ma zaledwie ok. 10mm drogi optycznej.  To się zgadza z tym Twoim flange distance 26mm . Oczywiście w "praniu" zalezy to jeszcze od tego, w jakim wyjściowym położeniu mamy lustro.

 

Rozumiemy się teraz ?  :)

Spoko, dzięki za wyjaśnienia :)

Sam myślałem o podobnym obciachu podobnej złączki, sprawa utknęła na cięciu, choć w zasadzie jakość tego cięcia nie jest taka istotna - ważne są śrubki (a raczej ich położenie)

 

btw: adapter EOS/T2 (a także M42/1 i M48) w wersji "low profile" może mieć wysokość tylko ok. 1 mm: (pierwszy z brzegu drogi przykład, są też po kilka dolców np na Ali)

https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/accessoires-apn/bagues-canon-eos/bague-t2-low-profile-pour-canon-eos_detail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.