Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Krzysio2138

Synta 8 - jakie mogę dostrzec obiekty?

Question

Posted (edited)

Hejka, jakie mogę obejrzeć aktualnie najlepsze obiekty nieba? W zasadzie to szukając różnych obiektów przez stellarium większość ich nie jest widoczna. Plejady, Andromeda, hihotki, Orion, planety to aktualnie wszystko co jestem w stanie dostrzec. Co polecacie? Fajnie by było zobaczyć jakieś galaktyki, mgławice.

Edited by Krzysio2138

21 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Posted (edited)
4 minuty temu, Krzysio2138 napisał:

Hejka, jakie mogę obejrzeć aktualnie najlepsze obiekty nieba? W zasadzie to szukając różnych obiektów przez stellarium większość ich nie jest widoczna. Plejady, Andromeda, hihotki, Orion, planety to aktualnie wszystko co jestem w stanie dostrzec. Co polecacie?

Cały messier, kupa ngc, wszystkie planety i sam nie wiem co jeszcze... 

Naprawdę żeby tylko lustra nie brakło. 

Może jest widoczna tylko źle szukasz? 

A i katalog wimmera możesz dostrzec na forum jest dostępny. 

Edited by Dasionek

• 0
Posted (edited)

Zakładam w 90% że źle patrzysz rozumiem że stellarium zabierasz ze sobą i szukasz? 

Bo jeśli nie to życzę powodzenia

Chociaz Charles Messier miał 4cale i dał radę więc myślę, że w końcu i tobie się uda. 

:flirt:

Edited by Dasionek

• 0

Teleskop masz na początek dobry, 20cm apertury daje fajne możliwości. Jednak sprzęt to nie wszystko, bardzo ważna jest też jakość nieba a konkretnie jego zanieczyszczenie sztucznym światłem. Powiedziałbym nawet, że dla udanych obserwacji dobre niebo jest co najmniej tak samo ważne jak sprzęt.

Poniżej masz mapę która w przybliżeniu pokazuje jakość nieba:

https://www.lightpollutionmap.info/

Kliknij na swoje miejsce obserwacji i napisz jaki masz SQM.

• 0

Zależy jakie masz zaświetlenie w miejscu obserwacji. 8" calowy teleksop pokaże dużo pod warunkiem, że weźmie się go pod ciemne niebo. Obserwacje z nieba podmiejskiego, wiejskiego drastycznie ograniczą ilość obiektów, które można obserwować.

• 0
Posted (edited)
3 godziny temu, mkowalik napisał:

Obserwacje z nieba podmiejskiego, wiejskiego drastycznie ograniczą ilość obiektów, które można obserwować.

Dla mnie zdecydowanie zbytnie uproszczenie - chyba, że chodziło Ci o coś innego. Pomiędzy niebem wiejskim a podmiejskim różnice mogą być ogromne. Bardzo dużo zależy też od wielkości miasta - o wiele więcej (i lepiej) zaobserwujesz z Grójca, niż z Warszawy. Nie mówiąc o naprawdę ciemnych  obrzeżach Sanoka! Zobacz te miejscowości na mapie LightPollution i sam oceń. Najlepiej sprawdza się tu zakładka World Atlas 2015 (w prawym górnym rogu) - ponieważ liczy się, przede wszystkim, by uciec jak najdalej od największych, miejskich skupisk świateł. Wtedy Syntą 8 - przy odrobinie wprawy - da się poszaleć:emotion-5:

Edited by PiotrTheUniverse
  • Like 1

• 0
21 godzin temu, Astrobonq napisał:

Teleskop masz na początek dobry, 20cm apertury daje fajne możliwości. Jednak sprzęt to nie wszystko, bardzo ważna jest też jakość nieba a konkretnie jego zanieczyszczenie sztucznym światłem. Powiedziałbym nawet, że dla udanych obserwacji dobre niebo jest co najmniej tak samo ważne jak sprzęt.

Poniżej masz mapę która w przybliżeniu pokazuje jakość nieba:

https://www.lightpollutionmap.info/

Kliknij na swoje miejsce obserwacji i napisz jaki masz SQM.

Witam. Na wstępie chciałem się przywitać. Na imię mam Michał i mieszkam 40km od Warszawy. Moje SQM wynosi 20,36. Krótkie pytanko, czy taka Synta 8 sprawdzi się u mnie czy może lepiej dozbierać do jakiegoś refraktorka konkretnych rozmiarów?

• 0

Nie zapomnij dostosować wzroku do ciemności - to naprawdę czyni ogromną różnicę. Żadnych latarek poza słabymi czerwonymi nie powinieneś używać w czasie obserwacji, zerkania na telefon też lepiej unikać. No i jeszcze kwestia kolimacji tej Synty, jak jest rozkolimowana to mało nią zobaczysz.

Mam taki sam teleskop tylko właśnie z powodu kolimacji to mi się nie chce jej zabierać na obserwację. Ale jak już to zrobię, to obiektów tysiące jest w zasięgu.

• 0

No właśnie ta kolimacja trochę kłopotliwa. Może więc lepszy byłby refraktor na to niezbyt ciemne niebo

• 0

Eeeeh, a niebo w dodatku od kilku miesięcy cały czas zachmurzone, masakra jakaś, tęsknię za latem :(

Zazwyczaj staram się korzystać ze stelarium, ale żeby coś trafić to jest masakra. Niebo mam dość ciemne. Może też wyszedłem z wprawy, bo nie mam właśnie tej wspomnianej okazji do korzystania z teleskopu.

Edited by Krzysio2138

• 0
Godzinę temu, Dziąsło napisał:

Moje SQM wynosi 20,36. Krótkie pytanko, czy taka Synta 8 sprawdzi się u mnie czy może lepiej dozbierać do jakiegoś refraktorka konkretnych rozmiarów?

Swego czasu ten sprzęt sprawdzał się dla mnie - pod niebem jeszcze słabszym. A później, pomimo licznych wyjazdów obserwacyjnych - trzymał kolimację.

• 0
34 minuty temu, Dziąsło napisał:

No właśnie ta kolimacja trochę kłopotliwa. Może więc lepszy byłby refraktor na to niezbyt ciemne niebo

To bardzo prosta czynność. 

Po pierwszym razie wręcz banalna i intuicyjna. 

• 0
2 godziny temu, Dziąsło napisał:

Witam. Na wstępie chciałem się przywitać. Na imię mam Michał i mieszkam 40km od Warszawy. Moje SQM wynosi 20,36. Krótkie pytanko, czy taka Synta 8 sprawdzi się u mnie czy może lepiej dozbierać do jakiegoś refraktorka konkretnych rozmiarów?

Zwykły achromat (sama tuba) 150mm jest 2x droższy niż Newton 200mm na Dobsonie. Skoro nie będziesz obserwował z balkonu o rozmiarach 1x1m to nie ma się co zastanawiać. No chyba że nad tym czy dozbierać do 10” :)

Edited by Astrobonq
  • Like 2

• 0

W znanym sklepie jest właśnie promocja na Sky watcher BK150/1200. Poważnie się zastanawiam czy Synta 8 czy nie w/w achromat plus do tego jakiś solidny używany montaż. Chciałbym sprzętem uchwycić już jakieś DSy i może w przyszłości astrofoto. Na razie głównie obserwacje z żona  i dziećmi

• 0

Jak masz fundusz na ten refraktor i do tego jeszcze porządny montaż, który go dźwignie na tyle pewnie, żeby foto nim robic, bo to dość duża rurka, to myślę że koledzy z astrofoto poleca co innego. Co do Newtonów wybór pomiędzy rurka za 2300 plus droższy pewnie od niej montaż to już jest jedna z większych apertur a nie ósemka która nowa po 1300 jest. 

• 0

Zerknąłem sobie i muszę przyznać że to ciekawa propozycja. 150mm soczewka, to już naprawdę potężna tuba. 23kg, do tego montaż. Miałbyś co dźwigać. 

Chyba Newton 12" byłby poręczniejszy. 

Z drugiej strony, punktowe gwiazdy, zero obstrukcji:neat:

Do tego 2" okulary 100° i można szaleć na Deep sky... 

• 0

Tyle że do tej tuby to powinien być naprawdę solidny montaż. HEQ5 pro? Ja mam refraktor SW150/750, lżejszy o 4kg i dużo krótszy na alt-az5 i jest to dalekie od ideału i pójdzie do zmiany gdy finanse na to pozwolą. Sama tuba tej długiej rury to 13kg, do tego kątówka, okular, a jak do zdjęć to jeszcze lustrzanka. Nie wiem czy HEQ5 pro to nie za mało...

Edited by Ajot

• 0

Myślałem raczej o EQ5 na początek, a gdy zaczął bym focic to zamiana na EQ6. Faktycznie chyba trzeba kupić Synte 8 lub jakieś GSO a jak szaleć z refraktorem to dopiero gdy uzbieram fundusze  na jakies edka.

• 0
20 minut temu, Dziąsło napisał:

Myślałem raczej o EQ5 na początek, a gdy zaczął bym focic to zamiana na EQ6. Faktycznie chyba trzeba kupić Synte 8 lub jakieś GSO a jak szaleć z refraktorem to dopiero gdy uzbieram fundusze  na jakies edka.

A że tak zapytam. To pierwszy teleskop? 

Strasznie dużo ekstremalnych pomysłów kłębi Ci się w głowie... 

Synta, refraktor 150,ED. Obserwacje, astrofoto... 

• 0
21 minut temu, Dziąsło napisał:

Mam już jeden mały refraktorek i lornetkę. Chcę teraz coś fajniejszego.

W takim razie wiesz czego się spodziewać. 

Jak Mobilność i rozmiary nie grają pierwszych skrzypiec to najlepiej duży Newton. Astrofoto to jednak inna bajka i inny sprzęt.