Skocz do zawartości

MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, LibMar napisał:

 

Praca naukowa wkrótce zostanie opublikowana w czasopiśmie The Astrophysical Journal.

 

 

Wielkie gratulacje Gabriel!  Szczęka mi opadła, brawo!

 

A dla nie wtajemniczonych informacja, że ApJ (The Astrophysical Journal) to najbardziej prestiżowe i najwyżej cenione czasopismo z dziedziny astronomii i astrofizyki na świecie. Naukowcy z całego świata starają się umieścić tam swoje artykuły i niewielu z nich się to udaje.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Gabriel !!! 
Unikalny ciasny układ podwójny z podkarłem SdOB wypełniających swoją powierzchnię Roche’a, który transferuje wodór od ~1,3 miliona lat poprzez dysk akrecyjny na białego karła. Podkarzeł SdOB aktualnie spala wodór w otoczce.

 

W tej publikacji też przewiduje się, że w ciągu najbliższego miliona lat należy oczekiwać pewnej liczby wybuchów “gwiazd nowych” w tym układzie. (będzie to miało miejsce dopóki temperatura podkarła będzie rosła). Autorzy podają, że może to być nawet 10 wybuchów nowych co 100 tysięcy lat w układzie MGAB-V249. Ale wystarczy masy na ew. wybuch supernowej :) . Podczas tych wybuchów z układu nie ucieknie za dużo masy. Szacuje się, że to będzie tylko 0,001 Mo (10 x 0,0001 Mo/wybuch).

Jako ilustrację z tej publikacji zamieściłem poniżej ewolucję czasową podkarła SdOB we współrzędnych: przyspieszenie grawitacyjne (log(g)) vs temperatura (Teff) na powierzchni podkarła. Kropki oznaczają czas w odniesieniu do współczesności, którą reprezentuje “kreska” z błędem w osi pionowej.  Promień podkarła nie może przekroczyć powierzchni Roche’a (R<RRL), czyli tego szarego obszaru.

 

“Na powierzchni” (= atmosfera gwiazdy)  tego podkarła jest całkiem ciężko :)
Przyspieszenie grawitacyjne  jest prawie 600 x większe niż na powierzchni Ziemi (log(g)=5,77)

MGABV249.png.607118aa3c3e306b8b266bac3378e1a2.png

 

 

Wypatrujmy MGAB-V249, ponieważ statystycznie w ciągu najbliższych 100 tys. lat może wybuchnąć jako nowa ...

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2020 o 15:12, Grzędziel napisał:

A dla nie wtajemniczonych informacja, że ApJ (The Astrophysical Journal) to najbardziej prestiżowe i najwyżej cenione czasopismo z dziedziny astronomii i astrofizyki na świecie. Naukowcy z całego świata starają się umieścić tam swoje artykuły i niewielu z nich się to udaje.

W  Sky & Telescope też by mogli coś napisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 6.02.2020 o 15:12, Grzędziel napisał:

 

Wielkie gratulacje Gabriel!  Szczęka mi opadła, brawo!

 

A dla nie wtajemniczonych informacja, że ApJ (The Astrophysical Journal) to najbardziej prestiżowe i najwyżej cenione czasopismo z dziedziny astronomii i astrofizyki na świecie. Naukowcy z całego świata starają się umieścić tam swoje artykuły i niewielu z nich się to udaje.

Dziękuję! Praca naukowa została niedawno opublikowana w ApJ :)

https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-4357/ab72ff

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans promuje ten temat
  • 3 miesiące temu...

Bliźniacza zmienna MGAB-V269 także doczekała się swojej pracy naukowej (tak, tam mnie też znajdziecie) :)

 

Kupfer, T.; et al., 2020, A new class of Roche lobe-filling hot subdwarf binaries

arXiv: https://arxiv.org/abs/2007.05349

PDF: https://arxiv.org/pdf/2007.05349.pdf

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieustające gratulacje Gabriel !!!

 

Na razie rozpoznałem Twoje pierwsze odkrycie MGAB-V249:
1. wersja bardzo szczegółowa z dużą ilością spekulacji naukowych na Proximie --> MGAB-V249 (ZTF J2130+4420) – odkrycie pierwszego układu podwójnego z białym karłem akreującym materię z gorącego podkarła sdOB
2. wersja syntetyczna z weryfikacją profesorską w Uranii 2-3/2020 (... fragment na zachętę): 

MGAB_V249_w_Uranii.png.dee4342b325b516fee5d96266d8b7ced.png

 

Dziękuję za wspaniałą lekturę. :) 

Czas na MGAB-V269 ... 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.