Skocz do zawartości

Messier 82 - Galaktyka Cygaro raz jeszcze


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, HAMAL napisał:

  

 

Czyli namalowałem go pędzlem (narzędziem graficznym) maski G i B

 

co doskonale tu widać

 

ngc 6210 turtle col v3.jpg

 

Idealna gwiazda centralna też namalowana obróbką.

 

Takie prace nadają się do działu astrofoto-grafika

 

 

Fajnie mieć osobistego hejtera :) No coż...

 

Nie będę się bronił bo nic nie malowałem. Mam kanały RGB i detal pochodzi stamtąd ale wchodząc z Tobą w polemikę przyznałbym Ci rację.

 

Masz najlepsze na świecie prace, idealnie wyostrzone, idealnie odszumione, z idealnym detalem, po prostu mistrz w każdym calu. Nie musisz zatem oglądać moich grafik.

Zdrowia życzę i progresu w samouwielbieniu.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, HAMAL napisał:

Mam paskudne prace, brzydkie gwiazdy, brzydkie tła, jedynie dobry detal i wszystko naturalne, Ty przekroczyłeś próg niedopuszczalnej ingerencji w materiał, ktoś musi to uświadomić mniej doświadczonym.

 

Wymyśliłeś sobie, że mam jakieś niecne techniki obróbki. Nie wiem jaki masz w tym cel ale na pewno nie dobro ogółu. Zresztą nie pierwszy raz próbujesz zdyskredytować moje zdjęcia... oj przepraszam, grafiki :rofl:

Rozpisujesz się w moim temacie, najpierw że mydło, potem że malowane, potem wywlekasz jakieś inne zdjęcia z przeszłości. 

Ułatwię Ci zadanie, tu masz wszystkie prace: możesz sobie rozbierać na części pierwsze i znajdować nowe manipulacje  https://www.astrobin.com/users/Lukasz83/

 

Ehhhh, szkoda gadać.

Dlatego nie wchodzę z Tobą w polemikę bo to nie ma większego sensu, i tak wiesz lepiej niż ja sam jak obrabiam prace i jakie techniki stosuję. No i jesteś jedyną wyrocznią w kwestii tego co jest dozwolone a co nie.

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nów się zbliża a Ci się kłócą i to publicznie. Robić zdjęcia Panowie a nie tracić energii na swary tak naprawdę nikomu niepotrzebne, bo jedni wolą tak, inni inaczej i nic tego nie zmieni! Ja sam zresztą lubię pędzlem !na masce! wyłuskać jakiś subtelny detal i nie uważam tego za jakieś czary. Pędzel pędzlu nie równy. Montaże przesmarowane, luzy polikwidowane, teleskopy pokolimowane, plany na sesje porobione?

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, alinoe napisał:

Nów się zbliża a Ci się kłócą i to publicznie. Robić zdjęcia Panowie a nie tracić energii na swary tak naprawdę nikomu niepotrzebne, bo jedni wolą tak, inni inaczej i nic tego nie zmieni! Montaże przesmarowane, luzy polikwidowane, teleskopy pokolimowane, plany na sesje porobione?

Nasmarowany i czeka na sesję :) Tylko  bezwietrzna pogoda musi się trafić.

 

A pomówienia trzeba dementować bo bzdury powtarzane wiele razy mogą stać się prawdą.

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HAMAL napisał:

Mam paskudne prace, brzydkie gwiazdy, brzydkie tła, jedynie dobry detal i wszystko naturalne, Ty przekroczyłeś próg niedopuszczalnej ingerencji w materiał, ktoś musi to uświadomić mniej doświadczonym.

Jesteś świadomy, że prawdopodobnie tylko Tobie to przeszkadza? :)

 

 

Nie ma czegoś takiego, jak "próg niedopuszczalnej ingerencji w materiał". 

Jest tylko "arbitralny, wyznaczony przeze kogoś próg ingerencji w materiał". Inny dla każdego.

Dla kogoś ten próg to stackowanie zdjęć albo kręcenie levelami (chyba @heweliusz w swoich zdjęciach jest bardzo bliski tego typu konserwatyzmowi, o ile się nie mylę, i bardzo szanuję takie podejście)

Dla kogoś ten próg to dekonwolucja, a dla kogoś innego maska na gwiazdy albo na mgławice. Nie wiem, gdzie jeszcze można taką granicę wyznaczyć, bo aż tak się na obróbce nie znam.

Możesz mieć jakieś swoje arbitralne granice, ale narzucać je innym? Na jakiej podstawie? 

 

Prezentuj swoje, Łukasz niech prezentuje swoje, każdy sobie wybierze takie, jakie lubi. To i tak wciąż jest tylko estetyczna fotografia, bez znaczenia naukowego, Nobla i tak żaden z Was nie dostanie, a do pięt HST i tak nigdy nie dorośniecie. Ja bym poluzował trochę gumę w majtkach...

 

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Fajnie mieć osobistego hejtera :) No coż...

Nie masz racji.

 

To Twoje zdjęcie jest genialne, gdyby nie odszumianie, ale już napisałeś, że tam masz, lubisz i basta.

Lum.jpg

 

Problem zaczyna się głównie w kolorowych wydaniach, a że często kolor sam w sobie rysuje detal, którego na BW nie wyodrębnisz w skali szarości, zaczyna się pole do popisu dla masek kanałów RGB.

 

Na marginesie, powyższe zdjęcie potwierdza moje podejrzenie, że aby ładnie złapać dżety M82 trzeba mieć ciorne niebo, na podmiejskim nie wiedzieć czemu one słabo wychodzą, a Łukasz takie niebo ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HAMAL napisał:

Problem zaczyna się głównie w kolorowych wydaniach, a że często kolor sam w sobie rysuje detal, którego na BW nie wyodrębnisz w skali szarości, zaczyna się pole do popisu dla masek kanałów RGB.

Problem w tym, że ja w życiu masek na kanałach RGB nie używam.

Robię dekonwolucję kanałów koloru w Maximie i od razu składam (również w Maximie). Potem czasami podbijam kolor (już złożony) danej partii przez maskę - przez maskę po to, żeby nie podbić szumu na reszcie. Tyle i tylko tyle.

Naprawdę masz mnie za idiotę który złapie za pędzel i będzie malował kolory i szczegóły dla "fejmu"? Zbyt długo jestem w tym środowisku i zbyt cenię inteligencję odbiorców tego forum żeby podjąć takie ryzyko....

 

Nie wiem czy to przyjmiesz do wiadomości, zresztą obojętne. To info bardziej dla pozostałych.

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem losowy generator kolorów i tak mi wyszło...

 

Ehhh, szkoda gadać.... powtórzę kanały składam w Maximie i już w nie ingeruję. Bo nie ma potrzeby.

Masek używam tak jak większość, do selektywnej obróbki (selektywne podbicie detalu lub koloru) a nie do dorysowywania

Czasem na warstwach są różne odcienie i stąd na wynikowej fotografii mogą zdarzyć się delikatne różnice między obszarem maskowanym a nie maskowanym. Chociaż staram się aby tak nie było.

 

Nigdzie nie napisałem, że nie używam masek. Używam i będę używał. 

Natomiast nigdy detalu pędzlem nie malowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Ci tu

 

t1.jpg

 

 

mgławica wystaje tak jak kolor?

 

1673897016_ngc6210turtlecolv3.jpg.7b530d69f357d8f355761115a8500abe.png.6aeec8c639c34553a3db642d8b8d7b99.png

 

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Wziąłem losowy generator kolorów i tak mi wyszło...

 

No i wracamy do Waszych Astrotooli, teraz się okaże, że to one wszystkiemu winne :)

 

 

Malowodła i astrofotgrafika, a ludzie walczą z kolorowym szumem i czytają "DOZBIERAJ MATERIAŁU" :hmmm:

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, kolor był podłożony przez maskę tylko do mgławicy. I co w tym zdrożnego?

W tle był tylko kolorowy szum bo zdjęcie było mocno ciągnięte...

 

1 minutę temu, HAMAL napisał:

No i wracamy do Waszych Astrotooli, teraz się okaże, że to one wszystkiemu winne :)

 

Malowodła i astrofotgrafika, a ludzie walczą z kolorowym szumem i czytają "DOZBIERAJ MATERIAŁU" :hmmm:

 

 

Z tym generatorem losowym to był żart/sarkazm. Myślałem że to oczywiste :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paether @Pav1007 @Darek_B możecie to wydzielić później  (jak się dyskusja skończy)  do osobnego wątku (od miejsca gdzie zaczęliśmy dyskutować na temat mojej grafiki NGC6210),

bo z wątku fotograficznego o M82 zrobiło się wylewanie astrofotograficznych żali co można a czego nie w obróbce...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

2 minuty temu, HAMAL napisał:

No to ja się pytam, gdzie zaczyna się a gdzie kończy otoczka NGC 6210 w Twojej pracy ?

No przecież masz surową otoczkę wklejoną i pokazaną - bez żadnej obróbki ? Sam sobie odpowiedz

 

2 minuty temu, HAMAL napisał:

No to ja się pytam, gdzie zaczyna się a gdzie kończy otoczka NGC 6210 w Twojej pracy ?

Jak wyżej

 

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Jaka jest wiarygodność czerwieni w niej którą bez filtra NII ciężko uzyskać ?

No widzisz, tak wyszło. Jednak się udało tam tą czerwień zarejestrować.

 

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Gwiazdę centralną czym namalowałeś? <_< Tylko mi nie pisz, że sama taka wyszła bo przy tej skali i wysokości NGC 6210 u nas dyspersja atmosferyczna robi z niej jajo !

Niczym, taka wyszła, okrągła i ładna. Jedynie zmniejszona przez filtr minimum i to delikatnie żeby nie przeszkadzała w odbiorze samej mgławicy.

 

Jeśli czegoś nie umiesz zrobić nie zakładaj od razu że jest namalowane.

Kończę już tą dyskusję - naprawdę nie mam ochoty udowadniać że nie jestem wielbłądem. 

 

Powstrzymaj się proszę przed rzucaniem oskarżeń jeśli nie masz dowodów a jedynie swoje przypuszczenia...

Mnie już Twoje uwagi "zwisają" i będę robił swoje 

 

17 minut temu, HAMAL napisał:

To jest moja praca, nic nie jest wykrajane, przenika się powoli w nicość zaszumionego tła, tak powinna wyglądać autentyczna praca.

 

M1--R-Ha,G-OIII,B-F550M.jpg

Najważniejsze, że Tobie się podoba.....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Lukasz83 napisał:

@Paether @Pav1007 @Darek_B możecie to wydzielić później  (jak się dyskusja skończy)  do osobnego wątku (od miejsca gdzie zaczęliśmy dyskutować na temat mojej grafiki NGC6210),

bo z wątku fotograficznego o M82 zrobiło się wylewanie astrofotograficznych żali co można a czego nie w obróbce...

Zostawię to @Pav1007. Jest bardziej kompetentny w tych kwestiach ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.