Skocz do zawartości

SWAN C/2020 F8 - kolejna nowa jasna kometa


Rekomendowane odpowiedzi

Niby nie planowałem dzisiaj polowania na tę kometę (po dwóch nieudanych próbach), ale skoro przebudziłem się około 2:00 to postanowiłem spróbować szczęścia. Kometa w tym czasie powinna znajdować się nieco ponad 1 stopień na lewo od Algola. W końcu gdzieś ok. 02:30, w  lornetce 12x50 przez chwilę wydawało mi się ze coś tam widać, jednak dopiero w teleskopie, między gwiazdami, zerkaniem dało się dostrzec subtelną, szarą mgiełkę. Słabe to i bez rewelacji jednak. :ermm:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maćko8911 napisał:

Widać też spadek jej jasności.

Widziałem ją dziś nad ranem. Wg mojej oceny, w trzy dni osłabła o blisko 1 mag (dziś jej jasność oceniłem na 6.6 mag). Pomimo tego była widoczna znacznie lepiej niż przed trzema dniami. Tym razem świeciła nieco wyżej, na znacznie ciemniejszym niebie, a do tego przejrzystość była znacznie lepsza. Najlepiej było ją widać około 2:30, kiedy Słońce znajdowało się jeszcze 15 stopni pod horyzontem, a kometa wznosiła się już ponad 7 stopni nad nim. W lornecie 25x100 była obiektem dość jasnym i widocznym natychmiast, w lornetce 10x50 była obiektem trudnym, ale widocznym zerkaniem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1:00, jak zgasły krakowskie lampy to zrobiłem ocenę 2 komet: C/2017 T2 i C/2019 Y1, następnie wybrałem inną miejscówkę z odsłoniętym północnym horyzontem, a tu przylazły chmury o 2:30 niwecząc próbę obserwacji komety C/2020 F8 Swan @#$%^&

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwadzieścia km. na północny zachód od Lublina w polu zdjęcia miały brązowy zafarb, ponieważ na horyzoncie świeciły okresowo czerwone lampy ostrzegawcze na kilkunastu masztach farmy wiatrowej. Gdybym wcześniej wiedział, to bym wybrał się gdzieś indziej. Coraz trudniej o ciemne miejsca.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten konkretny obiekt, to wydaje mi się, że w tym momencie dużo zależy od szerokości geograficznej na której się obserwuje/fotografuje. Dziś w nocy miałem pierwsze podejście do tej komety. Obserwowałem w bardzo ciemnym (w czasie występowania nocy astronomicznych rzecz jasna) miejscu koło Tykocina na Podlasiu - szerokość 53°15' N a więc raczej północna część kraju. Około 1:15 kometa wyskoczyła mi od razu w 20x80 jako dość duży i rozmyty obiekt bez śladu warkocza. Raptem pół godziny później niebo na północy już  pojaśniało i kometa stała się dużo trudniejsza, widoczna tylko momentami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrek Guzik napisał:

Dawno się rozpadła - to co teraz widzimy to tylko rozpraszająca się chmurka pyłu, która po niej została...

jakieś źródło? oficjalne info?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maćko8911 napisał:

jakieś źródło? oficjalne info?

"Oficjalnego info" nie ma i bardzo możliwe, że nigdy nie będzie. Z tego co mi wiadomo, żadne z profesjonalnych obserwatoriów nie obserwowało tego obiektu (większość, a może nawet wszystkie nie są w stanie patrzeć tak blisko Słońca), więc żadne takiego info nie wypuści.

 

Mamy jednak silną przesłankę za tym, żeby tak myśleć. Po pierwsze - jej jasność heliocentryczna od dawna spada, choć kometa zbliża się do Słońca. W pierwszych dniach po gwałtownym wzroście jasności mogło to wynikać z faktu, że z komy uciekł "nadmiarowy" gaz wyprodukowany podczas wybuchu, jednak późniejszy spadek jasności wskazuje, że nic (albo prawie nic) nowego do komy nie trafia. Zresztą spójrz np. na to zdjęcie:

 

https://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Dalibor-Hanl-C2020F8_27052020_10x2mLs_1590582766.jpg

 

tak właśnie zwykle wygląda kometa kilka tygodni po całkowitym rozpadzie jądra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.