Skocz do zawartości

M102 (NGC 5866) - Galaktyka Wrzeciono


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, HAMAL napisał:

Masz rację, nie bierze w ogóle ...

 

Ja mam wrażenie, że nie istnieje temat o którym nie masz pojęcia i którego nigdy nie doświadczyłeś, ale w którym Ci to nie przeszkadza uważać się za arbitra. Istnieje taki ? :)

 

Zawsze czuję lekkie obrzydzenie, gdy mówisz coś takiego. Jeśli jakiś argument uważasz za nieprawdziwy, to polemizuj. Jeśli chcesz mnie pstryknąć w nos, że nie mam zasobów na robienie takich zdjęć, a śmiem się bezczelnie odzywać do boga dużej skali, to cóż, mogę tylko stłumić w sobie cokolwiek gorzki śmiech...

 

Na pewno jednym z tych tematów, na których totalnie się nie znam jest dostrzeganie ludzkich postaw. Nawet nie do końca wiem, co to są te ludzie...

 

Ja tam nigdy nie zauważyłem, żeby @Lukasz83 jakoś bardzo cisnął się o przeskoczenie kogoś, dorównanie czemuś, pokazanie kto ma większego itp. Za to w moim odczuciu @HAMALrobisz to cały czas, i praktycznie przy każdym poście tego typu potwierdzasz to moje odczucie.

 

Obojętnie, czy chodzi o astrofoto czy o łowienie ryb, dało by się zauważyć ten sam trend. Jedni robią, bo lubią - dla siebie, a inni robią, żeby się pokazać i dostać oklaski, a jeszcze inni - żeby pokazać, że potrafią zrobić to lepiej niż inni, żeby utrzeć komuś nosa. Najczęściej każdy ma w sobie miks tych postaw. Ale niektóre najczęściej są dominujące.  Nie oceniam tego, bo można być introwertykiem, można być ekstrawertykiem. Ale jak jeden mówi drugiemu jaki ma być, co ma robić i w jakim wyścigu brać udział - to bez sensu. Oceniam to jako niepotrzebne, i tyle.

 

 

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Warto dodać: fotometria odtwórcza, bo przecież nikt z Was jeszcze nie odkrył detalu, którego gdzieś by już nie było.

https://astropolis.pl/topic/64195-ciemne-py%C5%82y-w-zwartych-mg%C5%82awicach-planetarnych/

tu lepsze ujęcie NGC 7662

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planetary_nebulae/NGC7662.htm

jaka fajna chmurka na dole przesłania nam pierścień

Ludziska, w tym Łukasz, są tak skupieni na odwzorowywaniu obróbką utartych płaskich naleśników, że nikt nie zawoła, hej! przecież tam siedzi coś ciekawego.

A M27?

https://astropolis.pl/topic/71660-pozna%C4%87-i-zrozumie%C4%87-messier-27/

lepiej klepać w kółko utarte wzornictwo.

 

Pokaż mi gdzie już było o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMALu o co Ty masz spinę? Napisałeś krytyczny komentarz (oczywiście masz do tego prawo i w dodatku coś takiego może zawsze coś wnieść) i na tym się powinno skończyć. Przecież w żadnym konkursie z surowymi zasadami obróbki Łukasz83 nie startuje, gdzie można zastosować 10 ustalonych akcji w pixie czy innym sofcie. 

Byli tacy co kradli materiał od innych osób i wkomponowywali w swoje prace. W dodatku w ten sposób wygrywali niemałe nagrody pieniężne. W takim przypadku jest zasadne oburzanie się.

 

Cytat

Ludziska, w tym Łukasz, są tak skupieni na odwzorowywaniu obróbką utartych płaskich naleśników, że nikt nie zawoła, hej! przecież tam siedzi coś ciekawego.

No na szczęście nie można jeszcze preferencji ludziom narzucać, choć w pewnych aspektach i miejscach na świecie powoli już zaczyna mieć miejsce takie zjawisko.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużą skalą zajmuję się od kiedy pamiętam, w pocie czoła uczciwie walczyłem i walczę o każdy detal, ciężko mi się pogodzić z tym, że ktoś może mieć tak swobodne podejście do tego zagadnienia.

 

Pas ciemnej materii w M102 jest wszystkim, bez niego to zdjęcie nie istnieje, nie można go sobie obrobić widzimisię i stwierdzić, patrzcie jak mi zaje...cie wyszło.

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

BTW: czy @Lukasz83 w ogóle bierze udział w wyścigu o detal? Czy nazywa swoje prace "dużą skalą"? Mam wrażenie, że to tylko Ty, @HAMAL próbujesz go wtłoczyć w tą ramkę.... :)

 

Mądrze napisane i prawdziwe. Dziękuję  :)

Dla mnie foto ma być po prostu ładne (przynajmniej się staram choć wychodzi różnie ) a detal, w 100% prawdziwy choć czasem okraszony szumem, jest wisienką na torcie.

 

13 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

100% Popieram.

 

Panowie, za każdym razem to samo. Mam wrażenie, że w ogóle cała ta dyskusja nie ma na celu krytyki czy wymiany poglądów, tylko podgrzanie atmosfery 

 

Trzeba będzie przywyknąć bo coś czuje że tego typu komentarze będą przy każdym moim zdjęciu....

A ja nie dam sobie wmawiać bzdur więc będę zmuszony reagować...

Taki "lajf" :D

 

Na koniec - i tak dalej będę robił swoje, tak jak lubię. Zbyt wiele mnie to kosztowało wyrzeczeń i wysiłku  żeby zmieniać  podejście po nieprzychylnych komentarzach jednej osoby...

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Kompleksy, kompleksy

Twój surowy stack błyszczącym teleskopem za kilka tysięcy i montażem EQ6 za kilka tysięcy wygląda tak

 

M102s.jpg.b4c6afb27ed3089d2bdee64b05911780.jpg

 

a mój surowy stack teleskopem ze starych mebli za grosze i samodzielnie zaprojektowanym i zbudowanym montażem wygląda tak

 

M102h.jpg.d0aba2ac59ff40d25a8385a2da4a998b.jpg

 

Czy ja mam powód do kompleksów?  :)

 

Nie wiem jaki rozmiar plamki generuje Twój teleskop, ale chyba  z nim cos jest nie tak :uhm:

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Hamalu lekko mniejszą skalę ale szczegół wyjściowy wydaje się lepszy. Może przy zastosowaniu technik obróbki uzyskałbyś co najmniej takie samo wrażenie ostrości i szczegółu jak u Łukasza.

Ponieważ ta galaktyka przykuła kiedyś moją uwagę właśnie ze względu na ten mocny pas znalazłem  swoje wersje.

No skalę to Wy już Panowie macie konkretną !

 

Crop i 200%

 

m102_2014_L_rev2_crop_200proc.jpg.dcfb358dade936aa43924136ddf3b2b9.jpg

 

To jest 100%

 

m102_2014_L_rev2.jpg.a2b160c12a1f23ce77190252b367bbc4.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest Ta sesja, nadal czekam na tę jedną jedyną super udaną, pośrednich nie obrabiam :D

 

 

Uważam, że możesz więcej wyciągnąć, ale musisz zastosować inne techniki obróbki dla galaktyki, bardziej planetarne :)

 

Jak dasz surowy stack krop galaktyki to z Łukaszem po naszemu się nią zajmiemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Twój surowy stack błyszczącym teleskopem za kilka tysięcy i montażem EQ6 za kilka tysięcy wygląda tak

 

a mój surowy stack teleskopem ze starych mebli za grosze i samodzielnie zaprojektowanym i zbudowanym montażem wygląda tak

 

 

Czy ja mam powód do kompleksów?  :)

 

Nie wiem jaki rozmiar plamki generuje Twój teleskop, ale chyba  z nim cos jest nie tak :uhm:

Jedyny Twój powód do kompleksów to Twój sposób pisania i wypowiedzi na forum... przynajmniej w stosunku do mnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2020 o 11:05, ekolog napisał:

Faktycznie nie jest to fotografia do ewentualnych analiz naukowych nad detalem tej galaktyki tylko poglądowo-oglądowa.

Jak większość astrofoto na większości amatorskich grup astro.

 

W dniu 16.06.2020 o 19:14, HAMAL napisał:

Duża skala i walka o detal w niej wymaga jednak pewnego rygoru autentyczności

Ciekawe stwierdzenie. Rozumiem że mała skala temu nie podlega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dziki napisał:

Ciekawe stwierdzenie. Rozumiem że mała skala temu nie podlega?

Sam wiesz jak jest w małej i średniej skali, tam liczy się głównie efekt. Skala ingerencji w materiał jest tak duża, że ciężko się odnieść do takiego pytania :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Sam wiesz jak jest w małej i średniej skali, tam liczy się głównie efekt.

Ale nie wiem jak jest w dużej - a odnoszę wrażenie, że dla Łukasza ta elitarna duża skala jest taka sama jak ta mniejsza - nie stosuje się do jakichś innych wytycznych czy kanonów, niż te które przyjęło się w każdej astrofotografii estetycznej: zdjęcie ma się podobać, poprzez maksymalny kompromis między wyciągniętym detalem, kolorystyką i pewnie czymś ogólnie nazwanym "odbiór zdjęcia". Stąd moje zaskoczenie i próba zrozumienia, czemu w większej skali mają obowiązywać inne rygory niż w mniejszej :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HAMAL napisał:

W jednym macie rację, nie mogę Ci rozwalać co 3 tematu, masz racje, że masz prawo obrabiać  zdjęcia jak chcesz, zaakcentowałem swoje stanowisko aż nadto ostatnio, myślę, że wystarczy.

Tak się przyglądam jako obserwator o mikrym doświadczeniu, ale podziwiającym zarówno warsztat oraz umiejętności jednego i drugiego kolegi. No i niestety muszę z przykrością stwierdzić, że to jest prawda co sam napisałeś powyżej.

 

Zauważ, że kulturalnie i konsekwentnie @Lukasz83 robi swoje nie zważając na uszczypliwości i docinki (jak to choćby o "błyszczącym teleskopie"). Ma swój styl i trzyma się go od wielu lat. Skoro jesteś obrońcą czystości i minimalizmu obróbki to czemu drogi @HAMALu czemu nie grzmiałeś np. tutaj?

 

A tutaj rwiesz koszule jakoś i wyrywasz włosy z głowy:

 

W dniu 17.06.2020 o 15:00, HAMAL napisał:

Dużą skalą zajmuję się od kiedy pamiętam, w pocie czoła uczciwie walczyłem i walczę o każdy detal, ciężko mi się pogodzić z tym, że ktoś może mieć tak swobodne podejście do tego zagadnienia.

 

Pas ciemnej materii w M102 jest wszystkim, bez niego to zdjęcie nie istnieje, nie można go sobie obrobić widzimisię i stwierdzić, patrzcie jak mi zaje...cie wyszło.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tuvoc napisał:

Skoro jesteś obrońcą czystości i minimalizmu obróbki to czemu drogi @HAMALu czemu nie grzmiałeś np. tutaj?

Bo to kompletnie inna dziedzina astrofotografii? Ktoś coś tam domalował obróbką w wielkiej skali i szczyci się osiągnięciem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz.  Od lat męczę M102, mam lepszy materiał od Łukasza, ale z uczciwej obróbki uzyskuję gorszy efekt, to mnie nosi .

 

Dwa. Mówicie że Łukasz o detal nie walczy tylko o ładne zdjęcia, co samo w sobie jest już bzdurą, ale niech będzie, kto mi zacytuje w takim razie 6 akapit od : Natomiast 

https://astropolis.pl/topic/72391-ngc-4565-galaktyka-igła-drugie-podejście-po-dwóch-latach/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HAMAL napisał:

Bo to kompletnie inna dziedzina astrofotografii? Ktoś coś tam domalował obróbką w wielkiej skali i szczyci się osiągnięciem ?

OK, racja. To w takim razie jest szansa że odpuścisz @Lukasz83 czy będziesz go obszczekiwać za każdym razem kiedy nie spełni TWOICH wyśrubowanych standardów?

 

Wiesz, pracuję na uczelni i przypominasz mi trochę takich wybitnych profesorów (i mówiąc wybitnych, nie ironizuję), którzy w swej wybitności zaczynają dogmatyzować. Ich opinia musi być zawsze tym ostatnim zdaniem, tym takim wieńczącym każdą dyskusję. Bo przecież oni tyle przeczytali, tyle badań zrobili i tak się wycierpieli przez te lata. Niby się zgadzają, niby szanują wolność opinii, ale są przecież tak uznani, że jak można przejść obojętnie wobec ich prawd. Tak chcesz być odbierany?

Edytowane przez Tuvoc
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz

 

Raz.  Od lat męczę M102, mam lepszy materiał od Łukasza, ale z uczciwej obróbki uzyskuję gorszy efekt, to mnie nosi .

 

Dwa. Mówicie że Łukasz o detal nie walczy tylko o ładne zdjęcia, co samo w sobie jest już bzdurą, ale niech będzie, kto mi zacytuje w takim razie 6 akapit od : Natomiast 

https://astropolis.pl/topic/72391-ngc-4565-galaktyka-igła-drugie-podejście-po-dwóch-latach/

 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Jeszcze raz

 

Raz.  Od lat męczę M102, mam lepszy materiał od Łukasza, ale z uczciwej obróbki uzyskuję gorszy efekt, to mnie nosi .

 

Dwa. Mówicie że Łukasz o detal nie walczy tylko o ładne zdjęcia, co samo w sobie jest już bzdurą, ale niech będzie, kto mi zacytuje w takim razie 6 akapit od : Natomiast 

https://astropolis.pl/topic/72391-ngc-4565-galaktyka-igła-drugie-podejście-po-dwóch-latach/

 

No i co? Słyszał? Przejął się? Ojej! A ja słyszę właśnie jak wyskakuje z wyrka i biegnie do komputera :D bo Hamala nosi :D Już leci usuwać to podłe zdjęcie! Usłyszał! Pokajał się, zakłada włosienicę i zaczyna się biczować! To cud :D Nawrócił się...

 

Dorośnij chłopie, Cześć i czołem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal u mnie też podchodzi z tego stacka i z tego materiału. Przykro jest czasami jak widzi się, że ktoś pisze "nieuczciwa obróbka"... Nieuczciwa by była gdybym dokleił/podkradł sygnał z HST lub od kogoś innego.

To jaka by była uczciwa - globalna dająca gówniane rezultaty? Sorry, nie wsiadam do tego pociągu.

Niech każdy obrabia tak jak umie lub według swoich standardów, tyle... To że się czegoś nie umie zrobić nie oznacza od razu, że cała reszta działa nieuczciwie...

 

Walczę o ładne zdjęcia a detal jest wisienką na torcie, jak już pisałem

To chyba normalne i proste. Tylko tyle i aż tyle.

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.