Jump to content

Recommended Posts

Mam bardzo dużo przemyśleń w kwestii tego EQ6, z chęcią się z nimi podzielę (i danymi, bo już ich trochę mam), ale dzisiaj jestem za bardzo zmęczony, żeby coś mądrego napisać. Mam jednak pewną koncepcję, która przyszła mi do głowy, kiedy zobaczyłem powyższe zdjęcia Jacka.

 

Ten montaż musi się nazywać: GREY FOX :D

 

Idę zastrzec nazwę :P

 

c5c92107d7368979b52ce4f94069bb93.jpg

 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Na szybko policzyłem z logów RMS: 0,78 sekundy kątowej total (+/-0,39") . Całkiem nieźle, jak na obciążenie i długość 150 mm APO. Przebieg poniżej ma kilka minut (pewnie ok 10). Dodam jeszcze, że jest to rezultat już wypracowany, tzn. po tuningu parametrów ustawienia TDM oraz, co nawet istotniejsze, parametrów EQMODa. Było to możliwe dzięki funkcji monitorowania TDMa, tzn. można śledzić na wykresie podgląd LIVE korekt/trackingu, więc każda zmiana parametru trackingu jest od razu widoczna na ekranie (dzięki enkoderowi na osi). Z tego co wiem, to feature nowej wersji TDMa, bo kiedyś ludzie tuningowali te ustawienia na "gwiazdach", co jak sobie wyobrażam, musiało być bardzo czasochłonne.

 

Dla jasności - ten zestaw będzie guidowany w sposób tradycyjny. Zależy nam jednak, żeby sam montaż dawał na wyjściu możliwie najlepsze prowadzenie, żeby sam guiding służył już tylko do korekcji ugięć, dryfu, polarnej, refrakcji atmosfery, itp., a nie szarpania samego montażu.

 

image.png

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Czy na pewno przy TDM można guidować? 

Ja kiedys zastanawiałem się nad wymiana ślimaka. Pisaliśmy z @ryszardo i założyłem temat na forum. @Krzychoo226 podrzucił tam fajny link. Może w obecnych czasach @Tom-cio  podpowie coś nowego. 

Edit. 

Jest jeszcze eq6 wedge (miałem), ale dla Was na pierze w sumie niepotrzebny. 

http://www.eq6wedge.com/ 

Edited by Tayson
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, Tayson napisał:

Ja kiedys zastanawiałem się nad wymiana ślimaka. Pisaliśmy z @ryszardo i założyłem temat na forum. @Krzychoo226 podrzucił tam fajny link. Może w obecnych czasach @Tom-cio  podpowie coś nowego. 

Edit. 

Jest jeszcze eq6 wedge (miałem), ale dla Was na pierze w sumie niepotrzebny. 

http://www.eq6wedge.com/ 

Tez kiedy to ćwiczyłem wychodząc z założenia że skoro jest taki upgrade dla Losmandy (np. do G11 z Ovision) to może cos znajdę do SW. Niestety po paru tygodniach poszukiwań odpuściłem.

 

Wedge fajny ale mega drogi i przy instalacji na pierze jak sam zauważyłeś bez sensu.

 

Wrzucajcie swoje propozycje upgradu EQ6 to wątek będzie swego rodzaju bazą pomysłów i katalogiem dostępnych na rynku akcesorii.

U mnie tak:

kabel do sterowania z komputera - https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/accessoires-informatiques/interface-usb-eq6-direct-pour-eq6,-n-eq6,-orion-atlas_detail

przejście na paski - https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/montures/kits-de-modification/kit-poulies-courroie-rowan-astro-pour-heq5-our-eq6-3277_detail

podkładki regulacyjne - https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/montures/accessoires-montures/rondelles-dalésage-pour-monture-eq6_detail

śruby - https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/montures/accessoires-montures/manette_detail i https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/montures/accessoires-montures/kits-de-molettes-pour-montures-49114158_detail

pręt przeciwwagi - https://www.geoptik.com/index.php?route=product/product&product_id=41&search=eq6

mocowanie siodełka - https://www.geoptik.com/index.php?route=product/product&product_id=17&search=eq6

siodełko - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2343_Geoptik-Losmandy-Vixen-Level-Clamp---fits-directly-AZ-EQ5-mount.html

TDM - https://www.mda-telescoop.com/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=40

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Dorzucę listę łożyska stosowanych w montażu NEQ6, załączam orientacyjną wycenę ze sklepu PREMA z marca 2018roku:

• 608-2RSH SKF 11.99 zł 4szt
• 6008-2RS1 SKF 42.25 zł 6szt
• 30206 J2/Q SKF 56.88 zł 1szt
• 32208 J2/Q SKF 94.35 zł 1szt

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, bartolini napisał:

Kolorystyka w stylu chronos mount :)

Chociaż.. może jestem niesprawiedliwy i autorzy tym się kierowali..

s5.jpg

Edited by seg
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Tayson napisał:

Czy na pewno przy TDM można guidować? 

Można, a nawet trzeba. Oczywiście guidujesz przez TDMa, a nie przez pulseguide (EQMOD). Jest do tego specjalny port wejściowy na urządzeniu (kompatybilny ze schematem LX200). 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.