Skocz do zawartości
  • 0

Proszę o pomoc! : )


mtvlda

Pytanie

Witam!

Od kilku tygodni staram się zgłębić temat astronomii. Czytam różne artykuły i staram się regularnie obserwować niebo. Na wszystkich stronach "dla osób początkujących" piszą żeby zacząć od teorii, ponieważ bez niej na niebie niczego nie odnajdziemy. Zgadzam się z tym stwierdzeniem w stu procentach, niestety na tych samych stronach nie ma już ani słowa od czego zacząć dokładnie.

Nauczyłam się już odnajdywać na niebie kilka podstawowych gwiazdozbiorów, jednak nie wiem co zrobić dalej. Kiedy próbuję dowiedzieć się czegoś nowego przytłacza mnie dawka trudnych pojęć których po prostu nie rozumiem. Dlatego chcę tu zadać kilka pytań:

1. Czy powinnam nauczyć się od razu wszystkich gwiazdozbiorów? Czy też może odpuścić i na początek nauczyć się tych występujących tylko teraz, latem?

2. Próbowałam również nauczyć się nazw gwiazd występujących we wspomnianych już wcześniej gwiazdozbiorach. Co oznacza stwierdzenie jak "Deneb, alfa gwiazdozbioru łabędzia"? Dlaczego alfa? Jest ona najjaśniejsza? Jakich jeszcze gwiazd powinnam znać imiona? I czy pojęć takich jak "alfa" jest więcej?

3. Jak odszukać na niebie planety takie jak Jowisz, Saturn itp.? Jest jakiś sposób?

4. Na początek chcę obserwować niebo gołym okiem. Co w taki sposób mogę zobaczyć i na co zwrócić szczególną uwagę?

5. Czy polecacie jakieś książki dla osób początkujących, które wyjaśniają wiele zagadnień z dziedziny astronomii? Bardzo by mi się przydały!

To tyle, przepraszam za nieco długawy wpis i pozdrawiam! 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Zainstaluj sobie Stellarium i podaj w nim swoją lokalizację. Będziesz wiedziała co się aktualnie dzieje na nocnym niebie. Ułatwi ci odnajdywanie między innymi planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Na początek kup sobie jakiś przewodnik po niebie, np. ten:

https://allegro.pl/oferta/atlas-gwiazd-przewodnik-tw-przemyslaw-rudz-sbm-9376969433

lub ten:

https://allegro.pl/oferta/pascal-atlas-nieba-przewodnik-mlodego-astronoma-9508004322

 

Mam obydwa i są ok na początek.

 

Taki atlas nieba pozwoli ci na spokojnie zaznajomić się z nocnymi widokami, po czasie już będziesz wiedzieć co jest planetą, a co gwiazdą :) 

Do tego jakiś darmowy program np. Stellarium (jest też wersja na telefony).

 

Pamiętaj, że nawet najlepsza mapa nieba jest bezużyteczna dla nowicjusza bez "przewodnika" po niebie. Jak jedziesz gdzieś na wakacje to tak samo - oprócz mapy miasta potrzebny jest przewodnik co najlepiej zobaczyć (nie tyle druga osoba, co książka :) ). 

 

Ucz się tylko tego, co sprawia ci radość w tym hobby :) Konstelacje same wpadną w pamięć z biegiem czasu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
9 minut temu, dexter77 napisał:

 

Ucz się tylko tego, co sprawia ci radość w tym hobby :) Konstelacje same wpadną w pamięć z biegiem czasu :) 

 

Dokładnie, szczególnie, że niektórych nigdy u nas nie widać, więc przy obserwacjach (z Polski), nie wszystkie się przydadzą. Ja polecam wskaźnik laserowy zielony. Fajna zabawa we wskazywanie sobie gwiazdozbiorów na niebie takim wskaźnikiem.

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
22 minuty temu, mtvlda napisał:

Na wszystkich stronach "dla osób początkujących" piszą żeby zacząć od teorii

...

Co oznacza stwierdzenie jak "Deneb, alfa gwiazdozbioru łabędzia"? Dlaczego alfa? Jest ona najjaśniejsza? 

JUŻ WYSTARCZAJĄCO DUŻO WIESZ!

Wystarczy już tej teorii. Ja przed moimi pierwszymi obserwacjami teleskopowymi znałem Welki i Mały Wóz który okazał się być Wielką i Małą Niedźwiedzicą, wielkie W, które okazało się być Kasjopeją i Kopertę na którą teraz mówię Orion ;-) 
Kup prosty teleskop np refraktor może być używany i żadnego montażu paralaktycznego. Zwykły azymutalny montaż. Używana tuba powiedzmy ok 100mm i jazda. Księżyc, Jowisz, Saturn. Potem jakaś Tabela Wimmera. Proponuję zacząć od wykrzykników czyli najbardziej klasycznych obiektów. Reszta teorii przyjdzie w trakcie.
 

Cytat

3. Jak odszukać na niebie planety takie jak Jowisz, Saturn itp.? Jest jakiś sposób?

Jak pisał kolega wcześniej - Stellarium Poza tym teraz się ich nie da przegapić :) To aktualnie najjaśniejsze obiekty na niebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
Godzinę temu, mtvlda napisał:

Witam!

Od kilku tygodni staram się zgłębić temat astronomii. Czytam różne artykuły i staram się regularnie obserwować niebo. Na wszystkich stronach "dla osób początkujących" piszą żeby zacząć od teorii, ponieważ bez niej na niebie niczego nie odnajdziemy. Zgadzam się z tym stwierdzeniem w stu procentach, niestety na tych samych stronach nie ma już ani słowa od czego zacząć dokładnie.

Nauczyłam się już odnajdywać na niebie kilka podstawowych gwiazdozbiorów, jednak nie wiem co zrobić dalej. Kiedy próbuję dowiedzieć się czegoś nowego przytłacza mnie dawka trudnych pojęć których po prostu nie rozumiem. Dlatego chcę tu zadać kilka pytań:

1. Czy powinnam nauczyć się od razu wszystkich gwiazdozbiorów? Czy też może odpuścić i na początek nauczyć się tych występujących tylko teraz, latem?

2. Próbowałam również nauczyć się nazw gwiazd występujących we wspomnianych już wcześniej gwiazdozbiorach. Co oznacza stwierdzenie jak "Deneb, alfa gwiazdozbioru łabędzia"? Dlaczego alfa? Jest ona najjaśniejsza? Jakich jeszcze gwiazd powinnam znać imiona? I czy pojęć takich jak "alfa" jest więcej?

3. Jak odszukać na niebie planety takie jak Jowisz, Saturn itp.? Jest jakiś sposób?

4. Na początek chcę obserwować niebo gołym okiem. Co w taki sposób mogę zobaczyć i na co zwrócić szczególną uwagę?

5. Czy polecacie jakieś książki dla osób początkujących, które wyjaśniają wiele zagadnień z dziedziny astronomii? Bardzo by mi się przydały!

To tyle, przepraszam za nieco długawy wpis i pozdrawiam! 

 

Na stellarium i sky safari jest mapą nieba ( Jowisz jest bardzo jasny i obok niego ciemniejszy jest Saturn) zrzut ekranu z stellarium

Screenshot_2020-07-23-16-25-09-601_com.noctuasoftware.stellarium_free.jpg

Screenshot_2020-07-23-16-25-16-251_com.noctuasoftware.stellarium_free.jpg

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Ucz się tego co chcesz :) 

 

Godzinę temu, mtvlda napisał:

1. Czy powinnam nauczyć się od razu wszystkich gwiazdozbiorów? Czy też może odpuścić i na początek nauczyć się tych występujących tylko teraz, latem?

Do obserwacji nie jest to konieczne. Ja na początku przygody z obserwacjami często gdy szukałem nowego obiektu w nowym gwiazdozbiorze dopiero w ich trakcie rozpoznawałem "potrzebną" mi konstelację. 

Godzinę temu, mtvlda napisał:

2. Próbowałam również nauczyć się nazw gwiazd występujących we wspomnianych już wcześniej gwiazdozbiorach. Co oznacza stwierdzenie jak "Deneb, alfa gwiazdozbioru łabędzia"? Dlaczego alfa? Jest ona najjaśniejsza? Jakich jeszcze gwiazd powinnam znać imiona? I czy pojęć takich jak "alfa" jest więcej?

Generalnie jest taka zasada, że gwiazdy oznacza się literami z alfabetu greckiego od najjaśniejszej (Alfa) do najciemniejszej (Omega). Choć nie zawsze tak jest (poprawcie jak się mylę). 

Nazwy gwiazd często pochodzą z różnej mitologi albo np. Cor Caroli w Psach Gończych wiąże się z królem Anglii, Karolem I. 

https://www.almukantarat.pl/wiedza/01mitologia/

Godzinę temu, mtvlda napisał:

4. Na początek chcę obserwować niebo gołym okiem. Co w taki sposób mogę zobaczyć i na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Dość nie wiele, już prosta lornetka pokaże mnóstwo obiektów. 

 

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
48 minut temu, Agatek napisał:

 

Dokładnie, szczególnie, że niektórych nigdy u nas nie widać, więc przy obserwacjach (z Polski), nie wszystkie się przydadzą. Ja polecam wskaźnik laserowy zielony. Fajna zabawa we wskazywanie sobie gwiazdozbiorów na niebie takim wskaźnikiem.

Tak. Ale bardzo uważaj na samoloty i helikoptery. Tu nie ma żartów! Robimy to tylko, gdy jest bezpiecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

@mtvlda do patrzenia się w niebo gołym okiem nie trzeba wiedzy, także spokojnie :)Ze wskaźnikiem laserowym to uważaj, świecenie nimi w niebo w pobliżu lecących statków powietrznych, lub w promieniu kilkunastu kilometrów od lotniska (bez względu na to czy coś leci) to przestępstwo.

 

1 godzinę temu, mtvlda napisał:

1. Czy powinnam nauczyć się od razu wszystkich gwiazdozbiorów? Czy też może odpuścić i na początek nauczyć się tych występujących tylko teraz, latem?

Nic nie musisz :) rób tylko tyle, na ile masz ochotę i co zainteresuje, w końcu to ma być przyjemność, a nie przymus :) W miarę upływu czasu będziesz zgłębiać tylko to co Cie interesuje i naturalnie będzie się poszerzać wiedza.

 

1 godzinę temu, mtvlda napisał:

2. Próbowałam również nauczyć się nazw gwiazd występujących we wspomnianych już wcześniej gwiazdozbiorach. Co oznacza stwierdzenie jak "Deneb, alfa gwiazdozbioru łabędzia"? Dlaczego alfa? Jest ona najjaśniejsza? Jakich jeszcze gwiazd powinnam znać imiona? I czy pojęć takich jak "alfa" jest więcej?

Takich terminów zwyczajowych jest sporo, niektóre z określeń są wręcz błędne ze strony naukowej, ale są używane zwyczajowo. Znać nie musisz żadnego :) Część gwiazd ma swoich "patronów", reszta numerację, zależnie od katalogu, którego też nie trzeba znać, ani do niego nawet zaglądać, jak nie ma potrzeby :)

 

1 godzinę temu, mtvlda napisał:

3. Jak odszukać na niebie planety takie jak Jowisz, Saturn itp.? Jest jakiś sposób?

spójrz na południowe niebo, nisko nad horyzontem obie będą widoczne bo są bardzo jasne, powinny być widoczne nawet tuż po zachodzie. Późnym wieczorem widoczne są nawet z centrum Wrocławia :)Po północy zacznie wschodzić Mars na wschodnim niebie, też wyraźnie jasny, czerwonawy.

 

1 godzinę temu, mtvlda napisał:

5. Czy polecacie jakieś książki dla osób początkujących, które wyjaśniają wiele zagadnień z dziedziny astronomii? Bardzo by mi się przydały!

Spróbuj w najbliższej bibliotece pooglądać kilka książek i wybrać sobie najlepszą. Zakres informacji nie ma znaczenia, byle zainteresowało :) Jak sobie wypożyczysz atlas i nad nim zaśniesz, to nie miej sobie za złe :D Na youtubie kanały: astrofaza, astronarium, urania, radioteleskop. Trzy ostatnie mogą mieć trudne w odbiorze materiały dla bardzo początkującej osoby. Na telefon aplikacje: stellarium, skysafari, skeye, skyview. Dwie pierwsze to takie atlasy z katalogiem, dwie ostatnie przydatne w wyszukiwaniu obiektów smartfonem. Jeśli nie widzisz potrzeby zakupu sprzętu, to nie kupuj. Jeśli masz jakąś lornetkę lub lunetę w domu, to weź. Jeśli chcesz kupić coś małego i taniego, to lornetkę lub małą lunetkę za 100-200zł. Na początek wystarczy. Teleskop to już większy zakup na osobny wątek. Baw się przy tym dobrze, bierz dobry leżak, ciepły koc, ciepłą herbatę, i się z czasem wszystkiego nauczysz. Złota zasada takiej obserwacji - nastawić sobie budzik. Tak w razie czego :D

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
5 godzin temu, Agatek napisał:

 

Dokładnie, szczególnie, że niektórych nigdy u nas nie widać, więc przy obserwacjach (z Polski), nie wszystkie się przydadzą. Ja polecam wskaźnik laserowy zielony. Fajna zabawa we wskazywanie sobie gwiazdozbiorów na niebie takim wskaźnikiem.

Lasera akurat nie polecam, raz że niebezpieczny, dwa że można trafić w samolot, trzy że innym zazwyczaj przeszkadza :) Co innego na pikniku tematycznym, gdy pokazujemy widowni skarby nieba :)

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.