Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka 10x50 czy 8x40?


malupolis

Pytanie

Cześć,

 

Kilka tygodni temu zachwyciłem się, bo przez starą dość zdezelowaną lornetkę TENTO 12x40, nie mając pojęcia o tym, że lornetek używa się powszechnie w astro, udało mi się przypadkowo  z ręki dość dobrze (na ile pozwala ta lornetka i moje trzęsące się ręce) zaobserwować księżyce Jowisza.

Chciałbym sobie kupić jakąś poręczną lornetkę, dzięki której mógłbym mieć więcej frajdy z odkrywania nocnego nieba. Po przeczytaniu bardzo wielu wątków na wielu forach zastanawiam się nad tym, czy brać 8x40 czy 10x50 (prawdopodobnie uderzałbym w Nikona EX albo Aculona, w zależności od zasobności portfela), nie mogę się zdecydować bo:

- 10x50 - nie wiem czy da radę z ręki prowadzić wygodne obserwacje

- 8x40 - ponoć powinno być mniej wstrząsów, ale nie jestem pewien czy da mi tyle szczegółów co trzęsąca się TENTO 12x40. Te księżyce Jowisza które zaobserwowałem są dla mnie punktem odniesienia, tzn. nie chciałbym lornetki przez którą będę widział mniej.

Proszę o pomoc. Jestem 40+, więc raczej nie szukam większej źrenicy niż 5mm.

Edytowane przez malupolis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Z ręki 8x40 też się będzie trzęsło, tylko że mniej niż w 10x50, i dużo mniej niż w 12x40...

Z widocznością szczegółów na planetach i Księżycu kolejność jest dokładnie odwrotna.

"Trzęsieniu się" lornetek dobrze zaradzić może tylko jakiś statyw lub żuraw lornetkowy.

Więc może najpierw jakiś statyw do Twojej Tento, o ile ma gniazdo do adaptera statywowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za odpowiedź, choć napisałeś dość oczywiste rzeczy. Wiem że im większy zoom tym więcej szczegółów i drgań :-)

Liczyłem na jakieś wypowiedzi praktyków np czy lornetką 10x50 daje się prowadzić dobre obserwacje z ręki, czy 8x40 pokażę księżyce Jowisza.

Gdybym szedł w obserwacje ze statywu to raczej myślałbym o 15x70 i może to będzie następny krok. Póki co statywu nie przewiduję, a moje Tento nadaje się na śmietnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, malupolis napisał:

Cześć,

 

Kilka tygodni temu zachwyciłem się, bo przez starą dość zdezelowaną lornetkę TENTO 12x40, nie mając pojęcia o tym, że lornetek używa się powszechnie w astro, udało mi się przypadkowo  z ręki dość dobrze (na ile pozwala ta lornetka i moje trzęsące się ręce) zaobserwować księżyce Jowisza.

Chciałbym sobie kupić jakąś poręczną lornetkę, dzięki której mógłbym mieć więcej frajdy z odkrywania nocnego nieba. Po przeczytaniu bardzo wielu wątków na wielu forach zastanawiam się nad tym, czy brać 8x40 czy 10x50 (prawdopodobnie uderzałbym w Nikona EX albo Aculona, w zależności od zasobności portfela), nie mogę się zdecydować bo:

- 10x50 - nie wiem czy da radę z ręki prowadzić wygodne obserwacje

- 8x40 - ponoć powinno być mniej wstrząsów, ale nie jestem pewien czy da mi tyle szczegółów co trzęsąca się TENTO 12x40. Te księżyce Jowisza które zaobserwowałem są dla mnie punktem odniesienia, tzn. nie chciałbym lornetki przez którą będę widział mniej.

Proszę o pomoc. Jestem 40+, więc raczej nie szukam większej źrenicy niż 5mm.

 

Miałem i używałem do obserwacji nieba z ręki lornetek 7x35 (Nikon EX), 8x42(Levenhuk Karma Pro), 10x50 (Nikon EX) i próbowałem większe po zdjęciu ze statywu trzymać w ręce.

Tylko jako taki komfort zapewnia najmniejsza z nich. Jak ktoś sprawny to może ujdzie jeszcze 8x42. Co mi z tego, że większa lornetka zapewni więcej szczegółów jeżeli zostaną one zgubione przez drgania? A za patenty z PRL typu szelki na szyi, linka z ciężarkiem etc., to ja dziękuję,

Obserwowałem DS-y, czyli gromady, galaktyki, mgławice. Do Jowisza i jego księzyców używam długiego refraktora.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze co do Twojego konkretnego pytania, to nawet w 7x35 widać 4 księżyce Jowisza, również przy dużym zaświetleniu - tak jak słabe gwiazdy, pod ciemnym niebem widać nawet Tytana Saturna.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Każdy ma inne preferencje, mi osobiście odpowiada 10x50. Co do lornetek to niezależnie od parametrów statyw jest zawsze mile widziany w obserwacjach nocnego nieba, gdyż wtedy możesz skupić się na tym co widzisz bez drgań - niezależnie czy jest to 7x50, czy też 10x50 i większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, malupolis napisał:

(...)  czy 8x40 pokażę księżyce Jowisza.

(...)

No pokaże, ale jak z ręki, to obraz będzie się i tak trząsł.

Jak koniecznie chcesz "z ręki", to podeprzyj na czymś obie ręce.

Jak podparcie jest solidne, to może to sporo pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Mareg napisał:

No pokaże, ale jak z ręki, to obraz będzie się i tak trząsł.

Jak koniecznie chcesz "z ręki", to podeprzyj na czymś obie ręce.

Jak podparcie jest solidne, to może to sporo pomóc.

Dokładnie. 

Ale bądźmy szczerzy. Obserwacje nieba z ręki są... słabe. Obraz w końcu I tak zaczyna latać. Tracimy po prostu szczegóły. 

Ostatnio zachwycam się lornetką 8x40, ale wszelkie obserwacje moim zdaniem mają sens tylko ze statywem.

Jak masz 12x40, to zakup 8x40 może Cię rozczarować. Zobaczysz wszystko w mniejszym powiększeniu i szerzej. Jowisz będzie mniejszy. 

Poszedłbym w innym kierunku, albo 15x70 (na statyw z głowicą foto i adapterem L), albo mały teleskop. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem kiedyś w posiadaniu  radziecką TENTO 12x40.  Kawał solidnego, ciężkiego sprzętu, w pancernym skórzanym futerale.  Niestety oprócz ostrej i dobrze skorygowanej optyki posiadała ona jedną wielką wadę - była bardzo ciemna.  Porównanie jej z 8x40 może mieć sens.  Wykaże ona swoją przewagę o ile dysponujemy ciemnym niebem i celujemy w obiekty DS a ponadto chcemy mieć szerszy kąt widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy będzie to miało sens jesli napiszę, że warto wybrać 10x50 jako lornetkę, która z ręki zadziała dużo lepiej niż Tento 12x40, a jak się doposażę w statyw to będzie kozacko?

Czy lepiej pójść w powiększenie 7 lub 8 a w przyszłości jakaś mocniejsza lorneta (np 15x) i statyw?

Na razie nie rozważam innych opcji niż lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem lub mam nadal Nikony Action EX 10x50, 8x40, 7x35

Wszystkie mają widoczną nieostrość brzegową z tym że najmniejsza w 10x50,  a największa 7x35.

Tej 7x35 zdecydowanie NIE polecam. Ma świetne parametry. Pole 9,3 stopnia czyli fajna przeglądówka nieba. Chciałem mieć jedną "szeroką" lornetkę tylko co z tej szerokości skoro na brzegach nie ma gwiazd tylko kreski. Po prostu długie krechy. Być może w obserwacjach przyrody to przejdzie, ale na gwiazdach jest katastrofa. Dla mnie nie do przyjęcia. 

8x40 nie ma szału ale jest lepiej. Prawdopodobnie ta lornetka ze mną zostanie

 

Teraz opnie laików wiek w granicach 40, które może jednak coś Ci naświetlą

10x50

"widzę gwiazdy jakbym oglądał wykres EKG"

inna osoba

"opieram łokcie na masce samochodu, w ten sposób jest lepiej"

 

porównanie 10x50 z 8x40 obserwacje przyrody z ręki

"w mniejszej widzę wyraźniej bo mniej trzęsie mi się obraz"

 

Moja opinia

Nie odkryje Ameryki jeśli napisze, że w 10x50 zasięg jest większy. a komfort obserwacji leszy w 8x40

I tu nie ma dobrej rady. To indywidualna kwestia. Jednemu odpowiada z ręki 10x50, ale ja szukałem czegoś zdecydowanie mniejszego. Moja sytuacja też jest inna bo Nikon nie jest moją docelową lornetką tylko przeglądówką nieba i do tego jej potrzebowałem. A do obserwacji cięższego kalibru używam 22x85 i żurawia.

 

 

 

 

 

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za przykład podałeś obserwacje Jowisza. Nie wiem czy dobrze zmierzasz. Czy nie będzie tak, że zamiast szerokich pól będziesz chciał wychwycić jak najwięcej szczegółów na Jowiszu, Saturnie czy Księżycu. Najbardziej stabilne lornetki z ręki to 7-8x, ale nie ma mowy, żebyś zobaczył w nich to co widać w 10-12x choć mniej stabilnie. Stabilniejszy obraz w małych lornetkach jest przyjemniejszy i może dawać wrażenie, że zobaczysz więcej, ale tak nie jest. Wystarczy, że zaczniesz obserwować z podpartych łokci i zauważysz, że widzisz więcej choć obraz nadal trochę się trzęsie czy kołysze. Tym sposobem obserwowałem nawet lornetą 25x100 i nie ma mowy żeby lornetka np. 15x70 pokazała mi to samo z racji stabilniejszego obrazu.

Wspomniałeś o możliwym zakupie drugiej uzupełniającej lornetki 15x70 na statyw. W takim razie polecam bardziej 7-8x. Musisz jednak liczyć się z tym, że w 7-8x wszystkie obiekty będą co najmniej o 1/3 mniejsze niż te co widzisz w 12x40.

 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dla wielu osób, w tym mnie, księżyce Jowisza w budżetowej, ale niezłej jeszcze 10x50 są na granicy dostrzegalności. Jeśli zatem ktoś pisze, że widzi je w 7x35, to ma lornetkę bardzo dobrej jakości, ale przy okazji dobry wzrok -bez żadnej ironii (Galileusz widział je chyba gorszym sprzętem niż współczesne bino 10x50). Po prostu, gdy np.  poda się tę samą małą lornetkę innemu koledze, ten mając nieco gorsze oczy może już nie zobaczyć nic, nawet przy dobrze ustawionej ostrości... Lepiej więc trzymać się ciut większych szkieł, by uniknąć rozczarowań.

Do malupolis: stary dylemat lorneciarzy ze szkłami 40-50mm "z ręki vs. statyw" można jeszcze rozwiązać kompromisowo. Robisz uchwyt na lornetkę w formie sztycy (dł. 55-65cm) z profilu alu (metrowe odcinki w sklepie budowlanym). Na górnym końcu montujesz małą głowiczkę kulową z allegro, która robi za adapter do gwintu statywowego lornetki. Musi być na tyle mała, by zmieściła się między połówkami lornety. Na dolnym końcu tego pseudo monopodu mocujesz pętlę paska/linki. Koniecznie o regulowanej długości. W ten sposób wieszasz lornetkę na szyi, ale zarazem tuż nad głową. Głowiczka robi za adapter i jednocześnie przegub umożliwiający ustawienie lornetki pod właściwym kątem. Tu bardzo ważna jest wspomniana regulowana długość paska na szyję, bo pozwala dobrać wstępnie wysokość zawieszenia lornety względem oczu.

 Sam używałem tego patentu jedynie testowo -rzadko teraz wyrywam się na lornetkowe obserwacje za miasto czy zabieram lornetkę w góry. A to rozwiązanie ma sens, gdy nie chcemy/nie możemy zawracać sobie głowy statywem, a jednocześnie musimy poprawić mocno stabilność lornetki Idealny patent do plecaka.

 Czasem wystarczą najprostsze rozwiązania, jak wspomniane podparcie (np. na łokciach) o dach auta czy płot. Nawet oparcie się o coś plecami trochę pomaga. Niektórzy lubią obserwować niebo z leżaka, nawet 15x70 używali w ten sposób...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Jarek napisał:

Dla wielu osób, w tym mnie, księżyce Jowisza w budżetowej, ale niezłej jeszcze 10x50 są na granicy dostrzegalności. Jeśli zatem ktoś pisze, że widzi je w 7x35, to ma lornetkę bardzo dobrej jakości, ale przy okazji dobry wzrok -bez żadnej ironii (Galileusz widział je chyba gorszym sprzętem niż współczesne bino 10x50). Po prostu, gdy np.  poda się tę samą małą lornetkę innemu koledze, ten mając nieco gorsze oczy może już nie zobaczyć nic, nawet przy dobrze ustawionej ostrości... Lepiej więc trzymać się ciut większych szkieł, by uniknąć rozczarowań.

.

Księżyce Jowisza mają jasność ok. 5mag, więc to żadna sztuka dostrzec je w lornetce 7x35. Widzę je zawsze gdy spojrzę przez nią na Jowisza, mimo że niestety mam marny wzrok. Można by je dostrzec nawet bez lornetki gdyby nie blask Jowisza, bo gwiazdy 5mag widać pod ciemnym niebem. Tytan Saturna (8,5m) za to jest dużym wyzwaniem dla małych lornetek, ale też osiągalnym pod naprawdę ciemny niebem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.