Skocz do zawartości

Pierwsze próby z Lucky Imaging


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

W oczekiwaniu na przygotowanie docelowego setupu i głodny "szczęśliwego obrazowania" :P postanowiłem pobawić się na moim poczciwym newtonie 200/1000 i nowej kamerze ASI 462MC.

 

Na tapet poszła M 42, bo akurat niedaleko tej emki (już klasycznie) polowałem na kometę C/2020 Atlas M3.

 

Warunki mimo świetnej miejscówki - Koskowa Góra (ok. 800 m n.p.m), pozostawiały wiele do życzenia. Do ok. 20 st. powyżej horyzontu niebo zasnuwała cienka woalka ni to chmur, ni to pyłu/smogu. Było to dobrze widoczne na klatkach z kometą.

 

M 42 avikowałem dwoma różnymi filtrami - jedna sesja to UV/IR cut: 2000 klatek; gain 300; 200 ms, a druga IR Pass 742 nm: 200 klatek; gain 300; 220 ms. IR Pass to taka trochę zabawa, ale efekty okazały się całkiem interesujące.

 

Oba materiały zestackowałem w Autostakkercie - do złożenia finalnej fotografii użyłem stacki z 30% najlepszych klatek. Potem oczywiście PIx i PS.

 

Moja aktualna wersja tego "dzieła" wygląda następująco - cytując @_Spirit_ - siara :D - zatem siara ver. 1:

 

Image31_AC2.png.5d793253f21429caaae65ca389cf0c31.png

 

Sam IR, któryś z tam wersji semi-final wyglądał tak - co ciekawe, przebiło się sporo gwiazdek, których nie widać na samym RGB

 

IR_registered_clone2.png.9ccdac8b1ee0633526c6b2f3a4d3e091.png

 

A tak samo RGB:

 

Image31a.png.7eb329181b418b7c3e68f5c7ea1193a1.png

 

Niestety gwiazdki spuchły tragicznie... no chyba, że mamy do czynienia z wielokrotnymi wybuchami supernowych w jednej chwili :D Wtedy to mam gwarantowanego APOD, PAPOD i Grammy oraz Pulitzera jednocześnie :P

 

Gdyby ktoś chciał się pobawić materiałem to odsyłam do wątku "bawimy się materiałem" -

 

A tutaj taka sama zabawa kolegi Łukasza Sujki @Lukasz83 ale jak można się spodziewać z dużo lepszym skutkiem ;-) - 

EDIT: Zauważyłem, że można rozróżnić składnik F :D Jest ewidentnie żółty.

 

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle - w porównaniu z moim materiałem, do którego linkujesz, rzekłbym że nie ma wielkiej różnicy :) Także jesteś na dobrej drodze.

Ja bym jednak odpuścił IR bo rozdzielczość Ci poleci - zwłaszcza jak w końcu trafisz na dobre warunki.

 

Wtedy tego poniżej możesz używać jako porównania - ciut lepiej mi w tym roku wyszło niż w 2017 ;)

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Nie jest źle - w porównaniu z moim materiałem, do którego linkujesz, rzekłbym że nie ma wielkiej różnicy :) Także jesteś na dobrej drodze.

Ja bym jednak odpuścił IR bo rozdzielczość Ci poleci - zwłaszcza jak w końcu trafisz na dobre warunki.

 

Wtedy tego poniżej możesz używać jako porównania - ciut lepiej mi w tym roku wyszło niż w 2017 ;)

 

 

 

Ciut lepiej! Haha :D Łukaszu, dowcip się Ciebie trzyma - pozamiatałeś tą nową M 42. Seeing to jedno, ale operator sprzętu to drugie i chyba nie mniej istotne. Pięknie rozdzielone składniki E i F, subtelne pyły (nawet w wersji buraczano-zielonej :D). Zjawiskowe!

 

IR faktycznie nie był tu do niczego potrzebny. To tylko taki eksperyment i zabawa. Tak się tylko zastanawiam, czy nie warto wykorzystać z IR tych małych gwiazdek jako np. ekstra warstwa? To jest jednak coś unikatowego. W każdym razie na pewno wrócę do M 42 jeszcze w najbliższym czasie, ale już na nowym montażu i z nową tubką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio pogoda nie rozpieszcza, dlatego poświęciłem kilka wieczorów na różne eksperymenty, w tym na zabawę z filtrem IR Pass 742 nm (od Astronomika). W tych krótkich okienkach bez deszczu i chmur przyznam się szczerze nie chciało mi się tańcować wokół niutka, dlatego z lenistwa zmontowałem sobie taki zestaw: TS APO 65q; kamera ASI 462 MC i wspomniany filtr IR Pass. To wszystko na balkonowym montażyku HEQ5.

 

Nie wiem czy to co zrobiłem nie jest bluźnierstwem ale spróbowałem coś co można nazwać lucky imagingiem lub może raczej fotografią krótkoczasową z centrum Krakowa i to na galaktykach.... No nic, takie tej zabawy są teraz efekty.

 

1. Tą parkę - NGC 1068 (M 77) + NGC 1055 - pokazałem już w innym wątku - bawimy się materiałem (https://astropolis.pl/topic/74488-bawimy-się-materiałem/page/18/) gdzie wziął ją w obroty kolega @_Spirit_

Jego wersja stanowczo bardziej mi się podoba niż moja, dlatego pozwolę ją sobie zamieścić poniżej. Akwizycja to 475 klatek x 15 sek i UWAGA, błędnie wpisałem tam Newton 200/1000 zamiast APO. Chyba jakiś syndrom wyparcia wobec tego co popełniłem.

 

Lddpx2_filtered.jpg.35ae3b1e3182860a71337086ef7663df.thumb.jpg.83af5849e2dc00a45a187b9ddd63228b.jpg

 

Ta wersja jest ciekawa także dlatego, że widać na niej malucha wyłapanego wprawnym okiem przez kolegę @Behlur_Olderys - Dzięki wielkie za to! Tym obiektem jest galaktyka - 2MFGC 2146, jasność 15.4 mag w paśmie i.

 

2. Drugi obiekt, a właściwie gromadka to galaktyki pod dowództwem głównej NGC 2775. Tutaj do stacka trafiło 790 klatek x 10 sek. każda. A wygląda to tak:

 

abc_ABE_clone2.png.474dec43b621fa353ce4139de8084ab9.png

 

Po opisaniu zaś przez Pixa tak:

 

abc_ABE_clone2_Annotated.png.3a46541379ed548b8a192fccee8e0869.png

 

Kilka interesujących informacji znalazłem o tej galaktyce tutaj, ale przyznam szczerze, że nie znalazłem jeszcze czasu aby na spokojnie to przeanalizować: https://images.mantrapskies.com/catalog/NGC/NGC2775-NGC2773-NGC2777/

 

I na koniec takie pytanie. Jak interpretować jasność takiej galaktyki - jest ona na zdjęciu powyżej: http://leda.univ-lyon1.fr/ledacat.cgi?o=pgc 213577

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodobała mi się ta cała podczerwień :-) Dlatego zabaw i wprawek z filtrem IR Pass 742 nm ciąg dalszy. Nadal balkonowo, ale tym razem zamiast APO był Newton 200/1000. Niestety pogoda w sobotę (21.11.2020) okazała się fatalna i po pięknym czystym niebie wieczorem ślad nie został. Pojawiło się dopiero około 2 w nocy i niestety na żadną planetarkę w technice LIM - co było w pierwotnym planie na wieczór - nie było już szans.

 

Natomiast w dziurze pomiędzy blokami był jeszcze obiekt, który normalnie jest nieosiągalny z miasta z racji LP - NGC 2359 czyli znany i lubiany Hełm Thora (znany również jako Mgławica Kaczka). Niestety po 33 klatkach - 7 sek., zacząłem fotografować balkon sąsiada powyżej :D Dobrze, że nie wyrzuciłem tych kilku marnych klatek. Okazało się, że docelowe 27 klatek x 7 sek. w IR wystarczyło, żeby obiekt delikatnie zamajaczył na stacku! Oto dowód:

 

obraz.thumb.png.ac9911ecdc4263199a1130d67ae3a88c.png

 

Drugim obiektem, który udało się zarejestrować tamtej nocy była galaktyka będąca częścią tzw. Tripletu Lwa - M 66 (NGC 3627). Tutaj również klatki 7 sek. przy gain 460. Z 620 klatek jedynie ok. 400 nadawało się do czegokolwiek, a finalnie stacki z 30-50% były jakkolwiek sensowne. Podejrzewam, że po prostu robiło się już jasno. Myślę, że wszystkie trzy galaktyki warto uwiecznić i postaram się je potraktować należycie. 

Surówka poniżej - nawet nie obrabiam dalej bo za mało materiału:

 

obraz.thumb.png.343702c55d02a65e3449bc81d3ecdff6.png

 

 

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne podejście do IC 418 (Mgławica Spirograf) - piękny, ale trudny obiekt do fotografii. Za Wikipedią - jak widać, na zdjęciach dostarczonych z teleskopu Hubble'a kształt tej mgławicy planetarnej przypomina strukturę rysowaną przy użyciu spirografu. Obiekt, którego struktura jest unikalna, a jednocześnie nadal nie wyjaśnione jej pochodzenie nie doczekał się zbyt wielu fotografii. To mogłoby być ciekawe wyzwanie dla np. @Lukasz83 czy @HAMAL.

 

Moja wersja do druga próba, ale niestety udało mi się zarejestrować tylko bardzo ogólny kształt oraz barwę. Podejrzewam, że ta drobna struktura to bardziej artefakty powstałe przy dekonwolucji, niż rzeczywiste detale struktury, analogiczne do zdjęcia HST.

 

Setup: Newton 200/1000; HEQ5 Synscan; Barlow 2x; kamera ASI 462MC; filtr UV/IR cut.

Parametry akwizycji: czas - 500 ms, gain - 460, klatki - 1688

 

Stack z 30% najlepszych klatek, zdjęcie poniżej to resize 1.5x

 

IC_418.png.ec90767148c4dd81afc4c7f0317d06e0.png

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.