Skocz do zawartości

AstroSpots.com - globalna baza lokalizacji astronomicznych i astrofotograficznych


Piotr AST

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Super dzięki za odpowiedź i wskazane punkty, a masz może współrzędne GPS?!
Ewentualnie jak byś chciał możesz je spokojnie dodać je sam w samej aplikacji.

 

Podsyłam link do lokalizacji z nad morza : https://astrospots.com/astrospots/spot/iixpg7ps7p

 

Pozdrawiam
Piotr 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się ten projekt, również dodałem od siebie sprawdzony punkt. 

Sugeruję przynajmniej szacunkowy Bortle podawać jako wymóg konieczny. Teraz jest w Polsce jeszcze mało punktów, ale już widzę, że z astrospots będę przechodził do LP map, żeby chociaż gradient zobaczyć. 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki. Spot wygląda naprawdę super!


Jeżeli chodzi o Light Pollution to jest to na naszej short liście -  na pewno będziemy się starać, aby uzyskać pozwolenie od twórców World Atlas of Artificial Night Sky Brightness

i dodać to jako feature to AstroSpots.com

 

Nie wspomniałem jeszcze ale jeżeli, zauważysz jakieś bugi lub niedogodności - to stworzyliśmy, też publiczny Feedback Trello Board dla projektu.

Można tam spokojnie raportować bugi i zgłaszać sugestie / pomysły. Postaramy się w tym tygodniu dodać też co szykujemy w release na przyszły tydzień.

 

Jeszcze raz dzięki za feedback. 
 

Pozdrawiam
Piotr 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr AST napisał:

Jeżeli chodzi o Light Pollution to jest to na naszej short liście

Jeśli chodzi o mapę LP, to moim zdaniem absolutnie najlepsza jest ta: https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=6.40&lat=51.3126&lon=19.8435&layers=B0TFFFFFFFFFFFFFF . Spróbujcie pozyskać to źródło.

 

2 godziny temu, Piotr AST napisał:

Np. zastanawiamy się nad dodaniem SQM – ale nie wiem, czy w ogóle jesteśmy wstanie to mierzyć dobrze bez narzędzi, tylko za pomocą aplikacji i
czy przy wyjeździe za miasto patrzycie na SQM?

Pomiar z telefonu to jest dyskusyjna sprawa, moim zdaniem bez porządnej kalibracji względem urządzenia referencyjnego może być ciężko. Ale warto dodać możliwość ręcznego wpisywania SQM, bo wiele osób ma takie mierniki i notuje swoje pomiary.

 

Ogólnie bardzo podoba mi się ta inicjatywa! Myślę, że może powstać z tego coś bardzo wartościowego. O ile w Polsce jeszcze jakoś się wymieniamy miejscami, to za granicą zawsze stanowi to problem, a tak to można jechać w już sprawdzone miejsce.

 

Przy czym, mamy na forum już taką mapę :) https://astropolis.pl/mapa-miejscówek/ Myślę, że można by rozważyć zaimportowanie danych, o ile projekt zdobędzie uznanie i odpowiedni "decydenci" się zgodzą (w sumie kto zarządza tą naszą mapą?).

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MateuszW napisał:

Ale warto dodać możliwość ręcznego wpisywania SQM, bo wiele osób ma takie mierniki i notuje swoje pomiary.

Pomyślałem o tym samym. Dobrze by też było umożliwić dodawanie miejscówek bez konieczności rejestrowania się i logowania.

Tak jak działa dodawanie wyników pomiaru nieba SQMLami do mapy https://www.lightpollutionmap.info.

Nie sadzę żeby chciałoby mi się wpisywać dane tylko pod warunkiem logowania.

 

Przewidziałbym też możliwość dodania komentarza lub zdjęcia ewentualnie linka do strony, tematu na forum.

 

31 minut temu, MateuszW napisał:

Myślę, że można by rozważyć zaimportowanie danych, o ile projekt zdobędzie uznanie i odpowiedni "decydenci" się zgodzą (w sumie kto zarządza tą naszą mapą?).

Zdaje się że Paether.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

@MateuszW @Darek_B dzięki to są mega cenne uwagi szczególnie dotyczące SQM. Czyli dodawanie wyników do punktu, który jest już

utworzony, bez konieczności logowania - po prostu raport danych ? Muszę jeszcze sprawdzić czy moglibyśmy wtedy wysyłać te dane
bezpośrednio do projektu https://www.globeatnight.org/ Bardzo to ciekawe i motywujące!

 

Funkcjonalność dodawania zdjęcia pojawiła się już kilkakrotnie, również w rozmowie z ludźmi, więc dodamy to do listy do zaimplementowania napewno.

 

 @count.neverest co do Skali Bortla jako wymaganej, to może być ciężko. Osobiście chciałbym jednak żeby jak najwięcej punktów miało jednak tą skalę!

Rozumiem, że są punkty, dla których będzie ciężko ludziom określić skalę lub byli na danym punkcie i po prostu już jej nie pamiętają.
Podczas importu danych np. lokalizacji obserwatoriów nie ma też takich danych.


Hmmm, wrzucę temat na tapetę dla naszego UX designera. Może jakiś bardziej wyeksponuje Bortla podczas wprowadzania i wrzucimy z czasem tutorial video,

edukacja to potęga :D

 

Pozdrawiam 
Piotr 

 

Edytowane przez Piotr AST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Co do istniejącej mapy wygląda super, jestem pod wrażeniem dyskusji na tematy tych spotów – niektóre mają parę dobrych lat!

Oczywiście technicznie nie ma problemu z importem tych danych (o ile da się zrobić export).

Jednakże, za „leszczowaty” jestem na tym forum, aby się rozpychać się łokciami i cokolwiek sugerować / wymagać.

Dla naszego projektu byłby to oczywiście mega zastrzyk danych, jednakże decyzję pozostawiam włodarzom – osobiście mam otwarty umysł i chętnie porozmawiam.
 

Pozdrawiam
Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr AST napisał:

 co do Skali Bortla jako wymaganej, to może być ciężko. Osobiście chciałbym jednak żeby jak najwięcej punktów miało jednak tą skalę!

Moim zdaniem, jeśli udałoby się użyć takiej szczegółowej mapy LP: https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=6.40&lat=51.3126&lon=19.8435&layers=B0TFFFFFFFFFFFFFF, to skala Bortla nie byłaby już taka niezbędna. Tutaj można już bardzo dokładnie ocenić, jakiej jakości jest niebo (oczywiście patrząc też na łuny w danym kierunku po drodze).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ciężko mi zrozumieć, szczególnie patrząc na tytuły miejscówek - "observatory". To są stacjonarne miejscówki-obserwatoria, czy miejsca sugerowane np. do wyjazdu w teren na obserwację/foto? Czy może to i to?

Bardzo brakuje jakiejś zunifikowanej możliwości zaproponowania dobrych miejsc do obserwacji/foto. Często patrząc po mapach LP i jadąc w dane miejsce trzeba krążyć 30-60min zanim znajdzie się dobre i bezpieczne miejsce do rozstawienia się ze sprzętem. Co wyprawa to przygoda, głównie w mazowieckim jakieś cyrki do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ślicznie za feedback i poświęcony czas.

Observatory
to generalnie obserwatoria umieszczone na liście  International Astronomical Union.
Z tego co się orientuje część z nich ma funkcje publiczne, ale które i jakie tego nie niestety - w samych danych nie było. 

 

Każdy typ miejscówki, ma własną ikonę typu. Zerknij proszę na północ Polski. Tam już pojawiło się parę miejscówek.
image.png.e350f31ef615f869514f4042b7d7db16.png

 

Na liście mam jeszcze parę nowych do dodanie, powinny się pojawić już wkrótce. Postaramy się także uszczegółowić dane

dotyczących polskich obserwatoriów.

 

37 minutes ago, Renioo said:

Bardzo brakuje jakiejś zunifikowanej możliwości zaproponowania dobrych miejsc do obserwacji/foto.

 

Hmmm to interesujące, co to miałoby być np. ? Spot ma skalę Bortla, oraz linię horyzontu czy jest zasłonięta i w jakim stopniu - o ile ktoś te dane wprowadzi.

Może checkbox z zapytaniem - czy ktoś robił astrophoto w tym spocie byłby ok ? Czy to za mało? Jestem otwarty na sugestie. 

 

image.png.5ea76a8e2706faceeebfa109d03a0747.png

 

37 minutes ago, Renioo said:

Często patrząc po mapach LP i jadąc w dane miejsce trzeba krążyć 30-60min zanim znajdzie się dobre i bezpieczne miejsce do rozstawienia się ze sprzętem. Co wyprawa to przygoda, głównie w mazowieckim jakieś cyrki do tej pory.

 

Domładnie takie m.in problem staramy się rozwiązać. Żeby jak już będzie pogoda to pojechać w konkretne miejsce. Ewentualnie spotkać lub umówić się z grupą kolegów/koleżanek astronomów.

A nie krążyć, szukać, marnować czas i cenne chwile ect.

 

 

 

Edytowane przez Piotr AST
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr AST napisał:

Dziękuję ślicznie za feedback i poświęcony czas.

Observatory
to generalnie obserwatoria umieszczone na liście  International Astronomical Union.
Z tego co się orientuje część z nich ma funkcje publiczne, ale które i jakie tego nie niestety - w samych danych nie było. 

 

Każdy typ miejscówki, ma własną ikonę typu. Zerknij proszę na północ Polski. Tam już pojawiło się parę miejscówek.

 

 

 

Dopiero zauważyłem, faktycznie. Może w takim razie możliwość filtrowania. bo jej będąc niezalogowanym nie widzę? Albo znowu coś przeoczyłem. 

 

2 godziny temu, Piotr AST napisał:

 

 

 

Hmmm to interesujące, co to miałoby być np. ? Spot ma skalę Bortla, oraz linię horyzontu czy jest zasłonięta i w jakim stopniu - o ile ktoś te dane wprowadzi.

 

 

 

Trochę te dane bez skali Bortla/linii horyzontu/akiegokolwiek komentarza (stan drogi, lampy, ruch uliczny cokolwiek) są mało pomocne, przynajmniej w moim odczuciu. Sama skala Bortle/zanieczyszczenie światłem to pikuś, bo można to wygodnie sprawdzić gdzie indziej. Wskazówki terenowe to super rzecz i w moim odczuciu ważniejsza.

 

2 godziny temu, Piotr AST napisał:

 

Może checkbox z zapytaniem - czy ktoś robił astrophoto w tym spocie byłby ok ? Czy to za mało? Jestem otwarty na sugestie. 

 

 

Nie wpadłem na to, nawet ciekawa opcja. Mamy tyle dni pochmurnych, że można się wymieniać info, czy ktoś w danym obszarze robił np. foto. 

Ja osobiście na takie zapytanie z chęcią odradziłbym kilka miejsc, które kiedyś znalazłem na forum.

 

2 godziny temu, Piotr AST napisał:

Dokładnie takie m.in problem staramy się rozwiązać. Żeby jak już będzie pogoda to pojechać w konkretne miejsce. Ewentualnie spotkać lub umówić się z grupą kolegów/koleżanek astronomów.

A nie krążyć, szukać, marnować czas i cenne chwile ect.

 

 

Super, kibicuję i dodam kilka znanych mi spotów albo obszarów :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda bardzo profesjonalnie!

 

Kolega mieszkający 15 minut ode mnie ma swojej na łące regularnie Bortle 2. Mogę dodać jego łąkę jako publiczne obserwatorium ;-) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dzięki za miłe słowa @Herbert West 

@count.neverest już mnie uprzedził :)  Przy dodaniu punktu są też szczegóły dotyczące czy należy kontaktować się z właścicielem i czy to jest teren prywatny.
 Ale jeżeli kolega jest świadomy i nie ma nic przeciwko temu – to byłoby super!


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dowcip polega na tym, że jeszcze nie wie, do czego może być użyteczna jego łąka ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Aktualizuje wpisy o polskich obserwatoriach z listy MPC, poprawcie mnie jeżeli moje rozumowanie jest błędne.

Rozumiem, że część obserwatoriów to mogą być osoby / miejsca prywatne które zrzeszyły się w International Astronomical Union (IAU) i informacji poza lokalizacją, nazwą i kotem MPC może o nich nie być.
I w drugą stronę są obserwatoria astronomiczne - Zielona Góra, Szczecin, Koszalin i pewnie jeszcze dużo więcej, których nie ma tej liście.

Ciekawe, bardzo ciekawe – czyli jest jeszcze sporo do odkrycia / oddanie w naszym kraju pod kątem obserwatoriów!

Pozdrawiam
Piotr Stola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr AST napisał:

Aktualizuje wpisy o polskich obserwatoriach

Generalnie warto powiedzieć, że tak na prawdę większość tych obserwatoriów nie jest dla nas atrakcyjna - albo są w mieście, czyli nie nadają się do obserwacji, albo prowadzą działalność na zasadzie "kup pan bilet" na 30 min pogadanki dla poczatkujących, albo należą do uczelni i jak nie jesteś studentem lub nie masz kontaktów to też nie masz czego szukać :) Generalnie chyba w prawie każdej placówce, gdzie da się umówić na "normalne" obserwacje, to trzeba już indywidualnie się kontaktować i ustalać. Na pewno nie ma co jechać "z głupa" pod adres na noc, bo na bank nikt nikogo nie wpuści (o ile ktoś tam będzie :) ).

Tak więc te obserwatoria pod kontem miejscówek obserwacyjnych są raczej dodatkiem i tylko w części przypadków "nadają się".

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW  Tak tutaj pełna zgoda, jeżeli chodzi o bardziej zaawansowanych obserwatorów.
 

Obserwatoria importowaliśmy z myślą o dopiero zastanawiających się nad startem astro hobby, bardzo początkujących i o najmłodszych.
Cześć z tych obserwatoriów ma zajęcia dla najmłodszych i w nocy prowadzi też pokazy/ obserwacje dla chętnych - o ile jest pogoda.
Wtedy też można pogadać z prowadzącym jak zacząć, na co zwrócić uwagę ect. 

Ważne jest budowanie astro zapału/fazy/pasji na każdy szczeblu :)

P.S. "Kup pan bilet" to chyba planetaria bardziej ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Piotr AST napisał:

P.S. "Kup pan bilet" to chyba planetaria bardziej ? 

Wiele obserwatoriów ma takie "wycieczki", gdzie pokazują teleskopy, dają zobaczyć Słońce, coś tam poopowiadają ogólnie o astronomii. A na noc można się umawiać na nocne pokazy. Ja się z tym spotkałem w kilku miejscach, myślę że to popularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć
 

To był pracowity tydzień, skupiliśmy się na dalszym rozwoju AstroSpots.com, bo niestety pogoda na północy nie dopisała.  
Chciałbym was poinformować, że dodaliśmy do mapy następujące funkcjonalności:

  • Light Pollution – dostępna z i bez zalogowania,
  • Prognoza zachmurzenia – na razie w fazie testów,
  • Aktualizacja listy obserwatoriów z publicznej listy MPC
    Okazało się, że lista zawiera również prywatne obserwatoria, co wywołało pewne wątpliwości. Ponieważ,
    nie znaleźliśmy możliwości oddzielania jednostek publicznych i prywatnych, doszliśmy do wniosku, że kasujemy
    dane z tej listy i będziemy dodawać tylko te obserwatoria, których jesteśmy pewni, że działają jako publiczne.


    Jeżeli nie widzisz obserwatorium ze swojego miasta, daj mi znać lub po prostu je dodaj.
     
  • Zaktualizowaliśmy landing page, teraz zawiera pełną listę funkcjonalności dostępnych w projekcie.
  • Social media - poprawiliśmy udostępniania linków do spotów na FB / TW / LI,
  • Błędy: oczywiście systematycznie naprawiamy błędy, powinny to zwiększyć stabilność systemu i użyteczność mapy.
    (mamy nadzieję, że więcej naprawiamy - niż generujemy nowych - taki żarcik informatyczny ;) )

Nadal w toku:

  • Próbujemy nawiązać kontakt z projektem  https://www.globeatnight.org/ w sprawie raportowania SQM,
    ale na razie cisza (jeżeli znacie kogoś będę wdzięczny za kontakt).
  • Pracujemy nad dodaniem nowych szczegółów do definicji samych punktów, jeżeli macie jakieś propozycje to jesteśmy otwarci.
  • Nowe propozycje funkcjonalności wrzucę też na publiczny feedback board i z chęcią z wami podyskutuję co o tym myślicie :)

 

To chyba wszystko, zachęcam do wypróbowania nowych funkcji jak i do dyskusji :)

 

Pozdrawiam
Piotr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.