Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.10.2020 o 01:31, Tuvoc napisał:

Ten Pacman jest tak kapitalny, że chyba będzie nietaktem pokazywać moje wypociny. Fajnie widać na Astrobin progress w jego obróbce.

 

Ciekawe czy ktoś podejmie się tego tematu: https://drive.google.com/drive/folders/147l-2Pzm0FKGG0iKN3GYFMugtY_7gK6C?usp=sharing

 

Tam jest po 20 (sic!) minut na każdy kanał :D ale warto spróbować - będzie niespodzianka.

a jakby ktos tak na tif lub fit zamienil ?

to i ja bym się pobawil

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę super temat i wielkie podziękowania w kieunku kolegów profesjonalistów.:emotion-5: dzięki takim tematom początkujący mogą doświadczyć pracy na super stack-ach, gdzie histogram to igiełka po lewej stronie:emotion-5: przynajmniej wiadomo do czego dążyć:)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do doświadczyć kolegów, gdyż moim największym problemem są gwiazdy:( na moich foto gwiazdy mają barwę białą po próbkowaniu koloru w Photoshop wynik jest 255,255,255 czyli idealna biel. Tylko niektóre mają barwę pomarańczowa.. umiem zaznaczyć gwiazdy, z astronomytools czy też w inny sposób i zrobić warstwę z samymi gwiazdami. Czytałem tutoriale i kręcilem już wszystkim balasen koloru nasyceniem czy kolorem selektywnym i nic, cieniami półcieniami, gwiazdki jak były biale tak są, jak by te zabiegi nie wpływały na nie, jak im nadać barwę delikatnie błekitną, proszę was o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Strama napisał:

Naprawdę super temat i wielkie podziękowania w kieunku kolegów profesjonalistów.:emotion-5: dzięki takim tematom początkujący mogą doświadczyć pracy na super stack-ach, gdzie histogram to igiełka po lewej stronie:emotion-5: przynajmniej wiadomo do czego dążyć:)

@Piotr Strama wiesz co, myślę, że nie ma za co i komu dziękować :D Wątek miał być trochę zabawowy, każdy coś wrzucił, każdy obrobił i to zaczęło żyć swoim życiem :-) Przy okazji można zobaczyć co ktoś inny potrafi zrobić z naszym materiałem i uzyskać cenne wskazówki. Taka wartość dodana. Co do tych "profesjonalistów" to bym nie przesadzał - tu chyba jest tak, że każdy patrzy i wzoruje się na kolegach o większym doświadczeniu, lepszym warsztacie i zbliżonym do naszego stylu obróbki.

1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Jakby ktoś miał ochotę pobawić, to mogę wrzucić ok 60 klatek ngc1499. Pewnie część odpadnie, ale jestem bardzo ciekaw, co z tego wyciągnięcie :)

 

Dawaj :D Chmury za oknem to będzie co robić wieczorem.

20 minut temu, _Spirit_ napisał:

Jak masz coś takiego to znaczy że już z tym nic nie zrobisz. Po prostu masz je przepalone.

No niestety tak jak mówi @_Spirit_ Moje podejście do gwiazd jest takie w Pix (nie dotyczy HST bo tego nie umiem jeszcze) - najpierw pracuję na obiekcie i maskuję tylko jego, tło wyciągam tylko histogramem. Gwiazdami zajmuję się na koniec. Wtedy maska na gwiazdy -> Morphological Transformation (o ile potrzeba je zmniejszyć) -> Color Saturation i wyciągam saturację równo wszystkich gwiazd czyli całą linią równo do góry. Jeśli są jeszcze jakieś problemy z gwiazdami to w PS w Astronomy Tools jest kilka narzędzi, które automatycznie się nimi zajmują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Jak masz coś takiego to znaczy że już z tym nic nie zrobisz. Po prostu masz je przepalone.

Czyli rozumiem że po prostu zbyt długo naświetlam klatki Raw.. ja to sie trzymam zasady że histogram klatki powinien być gdzieś 1/3 wykresu po lewj stronie, gdzieś wyczytałem że wtedy jest najlepszy stosunek jakości do szumu, ale dostałem podpowiedz od doświadczonego kolegi z forum że on zwraca uwagę na klatkę czy gwiazdy właśnie nie są przepalone, ja wzrokowo jeszcze tak nie potrafię ocenić klatki, czy np. lepiej zrobić klatkę próbną to wrzucić do Photoshopa i sprawdzić gwiazdy jakie mają wartości tylko teraz pytanie do kolegów jakie one powinny być te wartości najlepiej?? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Piotr Strama napisał:

Czyli rozumiem że po prostu zbyt długo naświetlam klatki Raw.. ja to sie trzymam zasady że histogram klatki powinien być gdzieś 1/3 wykresu po lewj stronie, gdzieś wyczytałem że wtedy jest najlepszy stosunek jakości do szumu, ale dostałem podpowiedz od doświadczonego kolegi z forum że on zwraca uwagę na klatkę czy gwiazdy właśnie nie są przepalone, ja wzrokowo jeszcze tak nie potrafię ocenić klatki, czy np. lepiej zrobić klatkę próbną to wrzucić do Photoshopa i sprawdzić gwiazdy jakie mają wartości tylko teraz pytanie do kolegów jakie one powinny być te wartości najlepiej?? 

Ja tam na histogram nigdy nie patrzę :P Podrzuć lepiej jakiegoś stacka i surową klatkę z opisem to powiem Ci czy kolor gwiazd tam jest i przepalasz w obróbce, czy jednak podczas akwizycji materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tuvoc napisał:

NGC 1566 w totalnie chybionej skali. Surówka do zabawy :D

https://drive.google.com/file/d/1DAs4dB471b4FTwoRHvKU2nqfmTdRM_Bu/view?usp=sharing

Ręczny sposób na te pionowe linie w stacku jeśli ktoś chciałby się pobawić. Numerki pixeli do dobrania zgodnie ze stanem faktycznym.

Najpierw wywalam czarną linię  potem białą.

 

image.png.6093aafe2e8dec524001dff6b59b5df3.png 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, apolkowski napisał:

Ręczny sposób na te pionowe linie w stacku jeśli ktoś chciałby się pobawić. Numerki pixeli do dobrania zgodnie ze stanem faktycznym.

Najpierw wywalam czarną linię  potem białą.

 

image.png.6093aafe2e8dec524001dff6b59b5df3.png 

 

 

Lepiej niż domyślnym narzędziem Pixa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.