Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm

Jak pobiorę współrzędne ze Stellarium to ustawia się jakieś pół kadru w bok wskazując błędne wspórzędne,

ale jak przesunę ręcznie kadr na poprawną pozycję, to wsp. w obu programach się zgadzają...

 

Czyli ustawia się na błędnej pozycji... ale dlaczego to nie wiem.

Albo otrzymuje ze STellarium będne wsp. albo poprawne ale je błędnie oczytuje...

Albo coś jeszcze.

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda u mnie. Tak ma być czy może być lepiej?

 

 

A może błąd wynika z tego, że NINA importuje współrzędne ze Stellarium z błędem?
Pomijając inną formę zapisu to na moje oko współrzędne w obu programach wskazują inne lokalizacje...

 

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być w punkt. Rotacja to inna sprawa środki mają się pokrywać. Szukaj w ustawieniach Stellarium gdzieś jest drobna różnica a być nie powinno. 

 

To się da zrobić "na sucho" - nie trzeba w nocy. Nie podłączaj żadnych urządzeń i próbuj. NINA (zdaje się) nadrzędnie traktuje montaż i pozycję pobiera z montażu (GS Server czy EQMOD) a Stellarium może mieć swoją własną pozycję - stąd najpierw przy wyłączonym montażu. Błąd jest niewielki ale jest i trza poszukać.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał:

Ma być w punkt. Rotacja to wina sprawa środki mają się pokrywać. Szukaj w ustawieniach Stellarium gdzieś jest drobna różnica a być nie powinno. 

 

To się da zrobić "na sucho" - nie trzeba w nocy. Nie podłączaj żadnych urządzeń i próbuj. NINA (zdaje się) nadrzędnie traktuje montaż i pozycję pobiera z montażu (GS Server czy EQMOD) a Stellarium może mieć swoją własną pozycję - stąd najpierw przy wyłączonym montażu. Błąd jest niewielki ale jest i trza poszukać.

 

Lub trzeba przejść na CDC ;) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trop.

 

Jeśli w Stellarium kliknę w obiekt i odczytam położenie w NINA to działa dobrze - obiekt pojawia się ustawiony idealnie na środku kadru.

 

Problem zaczyna się gdy w Stellarium dodatkowo załączę ramkę pokazującą kadr jaki zrobi aparat -

wtedy po odczycie w NINA kadr jest przesunięty...

 

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie podpowiedzieć jak rozumieć wszystko to co podaje NINA w oknie Statistics?

Chodzi o to, jak na podstawie tych informacji dobrać poprawną ekspozycję - taką,

żeby histogram odkleił się od początku zakresu, ale jednocześnie ekspozycja nie

była niepotrzebnie długa... Wydaje mi się, że sam wykres nie jest zbyt dokładny -

pewnie lepiej na liczbach polegać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naświetlamy klatkę dokładnie tak samo jak w normalnej fotografii czyli "histogram do prawej bez prześwietleń". Histogram to zwykła statystyka ile bitów jest zapisanych na poszczególnych poziomach. W przypadku astrofotografii wykres jest prawie zupełnie nieprzydatny - stąd w NINA jest malutki, prawie ikonka bo na jego podstawie niewiele można wywnioskować.

 

Po kolei. Statystyka jest normalizowana do 16 bit czyli nawet kamera 8 bitowa w statystyce, w liczbach pokazuje się tak jak 16 bitowa. Czyli dla mojej 12 bitowej kamery w NINA w statystyce i tak będę miał zakres od 0 do 65535. Naświetlamy "do prawego" czyli patrzymy na dwie wartości w statystyce Max i Min. Max ma nie przekraczać 65534 a min ma być większe od zera. Jak mam Max np. 65535(1450px) to oznacza, że 1450 pikseli zostało całkowicie prześwietlonych czyli źle - powinienem skrócić czas naświetlania ale już 65200(3000px) jest całkowicie poprawne bo oznacza jestem blisko prawej i żaden piksel nie jest prześwietlony. Czyli Max 65534(10000) jest OK a nawet super a Max 65535 (1000) jest do bani.

 

Teraz w drugą stronę - Min - nie powinno być 0(2500px) bo to oznacza, że 2500 pikseli po lewej zostało obcięte ale np. 367(5589px) jest jak najbardziej poprawne bo potwierdza, że mamy zapas po lewej i złapaliśmy wszystko co do nas przyszło.

 

W większości przypadków w astrofotografii wykres będzie się ograniczał do "igły" po lewej stronie bo w obrazie statystycznie najwięcej jest ciemnych partii.

 

Jak naprawdę naświetlać? To zależy od tego co fotografujemy. Przy mgławicach można sobie pozwolić na lekkie prześwietlenie gwiazd - staram się trzymać w zakresie poniżej 65535(100 do 200). 100-200 bo to są piksele skupione. Skupione w centrach gwiazd i 100 może oznaczać 10 przepalonych centrów gwiazd. Przy fotografii gromad więcej treści jest w światłach i wtedy lepiej nie przepalać czyli być poniżej 65535. 

 

Pozostałe wartości są mniej istotne Mean i Median mówią o tym jak jasny całościowo jest obraz. Spotkałem parę (bezsensownych) tłumaczeń o "optymalizacji" mediany. To zupełnie bez sensu bo co z tego, że mediana spełnia jakieś wydumane kryteria skoro wszystkie gwiazdy są wypalone do immentu.

 

Dla mojej ASI1600MM przy słabych mgławicach typu IC63 naświetlanych w SHO zadowalające rezultaty mam przy czasie 300s bo po lewej mam ok 150(100) a po prawej 65300(100). Ale gdyby w obraz weszła jak jasna gwiazda to... zwykle trzeba pozwolić na jej przepalenie.

 

To się tak łatwo mówi ale  wręcz nie sposób kontrolować każdej ekspozycji więc albo trzeba sobie znaleźć kompromis i godzić się na niewielkie przepalenia albo robić dwa zestawy raz na światła i dwa na cienie i robić coś w rodzaju HDR.

 

 

Ufff... ale się rozpisałem... ?

Edytowane przez Wiesiek1952
literówki
  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Zapomniałem o tym, że na histogramie wysokość linii odpowiada ilości punktów o danej wartości -

stąd przy astrofoto jest top zawsze wąski pik i nic więcej :) Czyli do bani taki histogram ;(

 

Czy jest jakiś sprytny program, który pokazywałby jak NINA ilość najjaśniejszych i najciemniejszych

punktów ale już dla pliku na dysku? Żeby tifsy i tify czytał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej

 

Właśnie zorientowałem się, że w zależności od ustawienia "USB limit" z kamery ściągają się różne pliki :(

Robiłem darki i one się kurcze różnią... Ale jaja.

 

Kamera Omegon veTEC 16000C, kabel USB 3.0.

Zrobiłem testy na USB 2.0 i 3.0 na ustawieniach 0-3

Góra USB 2.0, 0-3

Dół USB 3.0, 0-3

 

Wszystkie pliki mają tak samo rozciągnięty histogram, ręcznie nie auto.

 

Wydawało mi się, że przy transmisji cyfrowej takich numerów nie może być a tu....

 

Na razie obstawiam 3.0, 0.

 

Ciekawe czy macie takie doświadczenia...

 

 

skladanka.jpg

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z ciekawostek wczorajszych

przyczyna - zbyt słabe żródło prądu podłączone do chłodzenia kamery.

NINA + ASI2600MM - po ściągnięciu pierwszej fotki wywala błędy sterownika ZWO, już nic się nie da ściągnąć do zamknięcia i uruchomienia NINY. Po podłączeniu innego zasilacza wszystko hula.

ASI Studio + ASI 1600MM  - nic się nie dzieje, działa.

NINA + ASI2600MC - nic się nie dzieje, działa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamery 2600 bardzo często wywalają mi błąd z osiągnięciem temperatury chłodzenia

zazwyczaj wygląda to tak - uruchamiam chłodzenie i moc wzrasta powoli aż osiągnie zadane -10

Idę spać, budzę się sprawdzam i temperatura +20, w NINA błąd, że kamera nie może osiągnąć zadanej temp.

Jedyne co można zrobić to rozłączyć kamerę, bo inaczej moc jest na 100% i nie spadnie, a nie chłodzi

Wymieniałem zasilacze - ale i tak, czasem działa dobrze,. czasem trzeba poprawić, a czasem nie działa i tyle. Np w zeszłym tygodniu tak miałem, choć zimno.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno były dyskusje o obsłudze dwóch zestawów i synchronizowanym ditheringu. Tym co jeszcze nie zauważyli jest w NINA nowy plugin "Synchronization" pozwalający na sync w ditheringu na dwóch "instancjach" NINA.

 

Plugin jest "testowy" ale działa z NINA 2.0 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W NINA szykują się zmiany. Ci co mają ustawione update na "nightly" muszą uważać. ? Mogą być bugi i zwiechy. Wszystko związane z .NET 7. Więcej w oryginale poniżej:

 

 

Isbeornc956a85b9f7e2a9152cf43c09e8a00d2.webp?si06.11.2022

@everyone Hey all - it's been a while since we had nightly versions and for good reason. In the background I have been working on upgrading the project to the .NET 7 Platform. This was a major undertaking as there are some fundamental changes in the platform. Luckily most of the existing third party dependencies are still working and replacements - if necessary for the future - can be implemented at a later point in time.
The new cycle for nightly builds will most likely start in the next weeks. What does this mean for you? - The 2.0 release will still be further improved and patched. There may even be 2.1 and further minor build increments for a while until 3.0 is finalized. There is no reason to use the nightly builds for your imaging runs. - No new features are in the nightlies so far. Everything was just migrated to work with the new platform. - The nightly builds will most likely contain some issues here and there for existing stuff, as basically the whole app has to be regression tested
- Plugins have to be migrated and not all plugins will be available at the start
- Overall the application performance should be better. Especially the startup time will be drastically better.
And here is your friendly reminder: ⚠️ Do not blindly use nightlies. There will be issues, especially in the first builds! ⚠️ If you want to jump on the nightly train: - .NET 7 has to be installed (it will release next week) - Be prepared to face major issues in nightly versions
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.