Skocz do zawartości

No i stałem się lornetkowcem. Pierwsze obserwacje z lornetką za mną.


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna relacja, ciekawie się czytało :) Ja też mam 10x50 i właśnie jeśli chodzi o jakość obserwacji najbardziej lubię siadać na rozkładanym krzesełku z oparciem, lornetkę przykręcić do statywu fot. i czasem tylko na 2 nogach statywu wychyloną lornetką w stronę zenitu obserwować najbardziej dogodne obiekty. To jest największy komfort i dokładność obserwacji. Ale lenistwo i chęć szybkiego dostępu do obiektów sprawia, że też często biorę 10x50 jako szybkie narzędzie spojrzenia w niebo.

Pozdrawiam!

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za ten wątek. :) Wciąż robię podejścia do obserwacji przez lornetkę, ale nie wiem na co patrzeć o danej porze roku. Może wreszcie się zmobilizuje po Twoim wpisie, bo wymieniłeś co oglądałeś, więc będę tego szukać. :) Mam 16×50 i statyw do niej, czy to będzie ok by zobaczyć wszystko co opisałeś? Latem oglądałam przez nią M31 (bo tylko to znam ;)), widok mnie mega pozytywnie zaskoczył. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Anika napisał:

Mam 16×50 i statyw do niej, czy to będzie ok by zobaczyć wszystko co opisałeś?

Dziękuję za komentarz. Tak, z lornetką 16x50 powinnaś spokójnie dostrzec wszystkie, wymienione przeze mnie obiekty. Pytanie jednak też, pod jakim niebiem, bo to ma wpływ, na to, co damy radę zobaczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspaniały opis nieba. Tyle razy oglądałem te rejony nieba przez opochromaty a nigdy nie byłbym tak zdolnym do choć zbliżonego opisu. Choć mam dość fajną lornetkę Niikon Action EX 16x50 najczęściej używam Tento MP 20x60. Myslę że na szybkie penetracje nieba to ten ruski monokular jest bezkonkurencyjnie najlepszy (bez statywu - wieloletnia praktyka). Dziś też poleciałem szukać Saturna i Jowisz ale bez skutku - w ostanich tygodniach nie mam szczęścia do nieba bez chmur!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2020 o 22:14, OnlyAfc napisał:

Dziękuję za komentarz. Tak, z lornetką 16x50 powinnaś spokójnie dostrzec wszystkie, wymienione przeze mnie obiekty. Pytanie jednak też, pod jakim niebiem, bo to ma wpływ, na to, co damy radę zobaczyć. 

 

Niebo słabe - podwarszawska miejscowość, szału nie ma. ;)

Ale i tak mnie zainspirowałeś - ostatnio gdy trafiła się noc bez chmur, popatrzyłam trochę z balkonu. Pierwszy raz zobaczyłam przez lornetkę Plejady i Hiady, dla kogoś to nic, dla mnie coś pięknego. :) I mimo księżyca w pełni, udało mi się dostrzec mgiełkę w Orionie, co za przeżycie! :)

Więcej nie mogłam zobaczyć ze względu na ustawienie bloku albo dlatego że latarnie psuły widok; pora była już późna więc bałam się sama wyjść z domu.

Czekam na okazję gdy znów będzie lepsze niebo i wtedy będę kombinować. :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Anika napisał:

 

Niebo słabe - podwarszawska miejscowość, szału nie ma. ;)

Ale i tak mnie zainspirowałeś - ostatnio gdy trafiła się noc bez chmur, popatrzyłam trochę z balkonu. Pierwszy raz zobaczyłam przez lornetkę Plejady i Hiady, dla kogoś to nic, dla mnie coś pięknego. :) I mimo księżyca w pełni, udało mi się dostrzec mgiełkę w Orionie, co za przeżycie! :)

Więcej nie mogłam zobaczyć ze względu na ustawienie bloku albo dlatego że latarnie psuły widok; pora była już późna więc bałam się sama wyjść z domu.

Czekam na okazję gdy znów będzie lepsze niebo i wtedy będę kombinować. :)

Najlepsze, co możesz zrobić, aby był to krok do przodu, to zmienić lornetkę 16x50 (jak wiemy najlepsze z nich są zaledwie przeciętne) na jakąś DOBRĄ 10x50, np na Delta Optical eXtreme. 

Wówczas po raz pierwszy w życiu zobaczysz - w do słownym słowa znaczeniu - co to znaczy widzieć piękno nocnego nieba....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anika wydrukuj sobie atlas - na przykład ten:

http://www.olle-eriksson.com/night-sky-maps/files/TheNightSkyMaps-10charts-A4.pdf

Swoją lornetką powinnaś zobaczyć wszystkie obiekty Messiera - czyli te w atlasie oznaczone literą "M" zwłaszcza te, które mają dodatkowo nazwę własną. Z podmiejskiego nieba nie zobaczysz obiektów "Nebula" (nieregularne różowe) poza kilkoma wyjątkami.

 

Poza tym możesz obserwować inne obiekty, które znajdziesz w tym atlasie i są na liście Wimmera:

http://astrofan.pl/wp-content/uploads/2020/02/tabela_wimmera_v3-2.pdf

Zacznij od tych, oznaczonych przez Wimmera jako (1) czyli najłatwiejszych.

 

Postaraj się znaleźć miejsce na swojej posesji/ w okolicy, żebyś nie widziała bezpośrednio latarni. Jeżeli obserwujesz z balkonu, wyłącz wszystkie światła w pokoju, zasłoń czymś (kocem, plandeką) otwory w barierkach - jeżeli są. Usiądź na podłodze, tak żeby wzrok mieć poniżej krawędzi barierek - nie staraj się obserwować obiektów nisko nad horyzontem. Weź atlas i spróbuj rozpoznać konstelacje, które widzisz z balkonu. Użyj jak najsłabszej latarki, najlepiej z czerwonym światłem. Twój wzrok potrzebuje conajmniej pół godziny, żeby zaadoptować się do widzenia w ciemności. Zaczynaj od obiektów przynajmniej 30* nad horyzontem.

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.