Skocz do zawartości
  • 0

Sterowanie setupem


Łukasz Czerwiński

Pytanie

Cześć!

Powoli sobie kompletuje i rozwijam swój zestaw do astrofoto. Jest montaż, jest telep, jest flattener, jest aparat DSLR i całość z laptopa (bo nie mam pilota z GOTO, a celowanie "na oko" raczej trudna sprawa). W następnym kroku rozważam jakiś mobilniejszy sposób kontroli sprzętu z uwzględnieniem późniejszych dodatków, tj. guiding. Aparat też chciałbym jakoś kontrolować albo mieć chociaż podgląd, widziałem, że można ale nie wiem jak. 

Dlatego zastanawiam się czy można to ugryźć jakoś z poziomu tableta? Takie Stellarium które używam do sterowania montażem, wiem, że ma wersję na Androida (taki system ma większość tabletów). Ale czy na tym systemie można kontrolować teleskop? Czy pozostałe sterowniki z poziomu androida ruszą go w ogóle? 

Jak to wygląda u Was? Czym powinienem się zainteresować mając takie plany? Dodam, że te wszystkie rzeczy to dla mnie nowość, więc trochę jak do ciołka trzeba mówić :D

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak masz montaż Sky-Watchera, to jest aplikacja SynScan na Androida. SkySafari ogarnia sterowanie montażu z telefonu (z Androidem), to chyba Stellarium też powinno (jeśli wersja mobilna ma taką funkcję - bo nie wiem czy ma, bo nie używam).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Montaż szczerze nie wiem czy jest od SkyWatchera. Jest sygnowany na HEQ5. Nawet bez "Pro". 

 

36 minut temu, simarik napisał:

Jeśli rozważasz starowanie całym setupem (montaż, kamera/dslr, guiding, focus, grzałki) z poziomu smartfona/tableta to rozważ opcję ASIAIR od ZWO.

Generalnie na tym mi zależy, choć focus i grzałki to już wg mnie przesada :D 

Muszę zatem poczytać o tym ASIAIR, chociaż to jak mniemam sam komputer, do którego trzeba siłą rzeczy mieć tablet? 

 

O SkyFi też musze poczytać zatem. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minutes ago, Łukasz Czerwiński said:

Montaż szczerze nie wiem czy jest od SkyWatchera. Jest sygnowany na HEQ5. Nawet bez "Pro". 

 

Generalnie na tym mi zależy, choć focus i grzałki to już wg mnie przesada :D 

Muszę zatem poczytać o tym ASIAIR, chociaż to jak mniemam sam komputer, do którego trzeba siłą rzeczy mieć tablet? 

 

O SkyFi też musze poczytać zatem. 

 

 

Tańsze rozwiązanie to Astroberry oparte na komputerku RaspberryPi 4, do tego potrzebujesz tablet/laptop żeby tym sterować (od biedy się da podejrzeć co się dzieje z komórki, ale ekran jest zdecydowanie za mały). Ja używam starego Chromebooka, który leżał i się kurzył, a do tego się idealnie nadaje (i ma baterie na 10h, więc wystarcza na całą noc).

 

Poniżej masz przykładowy ekran z sesji zdjęciowej, widać podgląd z guidera, a w tle widać aplikacje KStars - czyli mapa nieba - która integruje się z montażem i teleskopem i pokazuje dokładnie rejon w który jest skierowany teleskop (wykorzystuje do tego plate solve, żeby pokazać to z wysoką dokładnością). Są tam też moduły sterowania montażem, planowaniem sesji (np. ustawiasz, że najpierw 3 godziny ma robić jeden cel, a potem przejść na inny etc), focuserem, plate-solverem, aparatem/kamerą, a nawet kopułą, jeśli masz :-) Ja swoją zabawę z astrofoto zaczałęm właśnie od Astroberry i nie widzę dla siebie innej opcji, mimo, że np. aplikacja NINA jest również kusząca.

 

Astroberry obsługuje pełno różnego sprzętu, lustrzanki, kamery QHY, ZWO, różne rodzaje montaży (poprzez projekt 'Indi') itd. więc nie jesteś ograniczony jak w przypadku ASIAIR do sprzętu ZWO. Ja używam Astroberry z Canonem 750D i ZWO ASI071 i obie kamery działają perfekcyjnie.

 

Więcej informacji na stronie: https://www.astroberry.io

 

 

2020-03-27_23-03.png

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Tayson napisał:

Czy ASIAIR obsluguje dslr?

 

Obsługuje.

 

Dużym plusem AsiAir jest dedykowana apka na Android/iOS. Chyba że tak jak kolego wyżej napisał, Astroberry + coś (laptop/tablet) aby połączyć się przez stronkę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, karolbe napisał:

Tańsze rozwiązanie to Astroberry oparte na komputerku RaspberryPi 4, [...]

Mega dziękuję za sytą odpowiedź. Jakiś obraz w głowie mam, choć otworzyło się więcej pytań jak to mam z reguły w naturze :haha:

Z tego co rozumiem,  RaspberryPi to coś w rodzaju systemu? Czy trzeba na nim coś instalować lub grzebać w sofcie? Czy on jest jakoś z góry programowany, aby działać ze sprzętem astro? Poza Windowsem nigdy w niczym nie grzebałem, więc lekko mnie to przeraża :haha:

Bo również rozumiem, że np. wybierając tablet, to do niego potrzeba odpowiedni program, który zarządza całym sprzętem? Tak jak kolega np. podał KStars? 

Czy tablet musi mieć jakieś specyficzne wymagania by to dźwignąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Tayson napisał:

Czy ASIAIR obsluguje dslr?

 

 

Godzinę temu, beny napisał:

Obsługuje.

 

Podpinałem na razie testowo pod 6d i obsługuje - włącznie z programowaniem całej sesji.

Poniżej lista kompatybilnego dslr pobrana ze strony producenta asiair

 

%E4%BD%B3%E8%83%BD%E5%B0%BC%E5%BA%B7%E6%

 

Edytowane przez simarik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 hours ago, Łukasz Czerwiński said:

Mega dziękuję za sytą odpowiedź. Jakiś obraz w głowie mam, choć otworzyło się więcej pytań jak to mam z reguły w naturze :haha:

Z tego co rozumiem,  RaspberryPi to coś w rodzaju systemu? Czy trzeba na nim coś instalować lub grzebać w sofcie? Czy on jest jakoś z góry programowany, aby działać ze sprzętem astro? Poza Windowsem nigdy w niczym nie grzebałem, więc lekko mnie to przeraża :haha:

Bo również rozumiem, że np. wybierając tablet, to do niego potrzeba odpowiedni program, który zarządza całym sprzętem? Tak jak kolega np. podał KStars? 

Czy tablet musi mieć jakieś specyficzne wymagania by to dźwignąć? 

 

Raspberry PI to taki maly komputer, ktory rowniez jest w srodku ASIAIR. Kosztuje okolo 300zl, do tego karta microsd (najlepiej 64GB o klasie szybkosci A1). Roznica jest taka, ze ASIAIR ma komercyjna aplikacje, a Astroberry to darmowy (opensource) zestaw aplikacji do astronomii. Instalacja jest prosta, wystarczy sciagnac obraz systemu Astroberry (plik okolo 4GB) ze strony, ktorej adres podalem wyzej, a nastepnie zapisac na karte SD. Po uruchomieniu Raspberry PI bedzie dostepny nowy hotspot WiFi z ktorym sie laczysz i potem przegladarka WWW masz juz dostep do aplikacji KStars, gdzie dodajesz swoj sprzet (montaz, focuser, kamery, teleskopy etc), mozesz ogladac niebo, ma to naprawde duze mozliwosci. KStars mozesz sciagnac tez na Windows: https://edu.kde.org/kstars/#download mozesz sobie skonfigurowac wirtualne teleskopy, kamery, montaze, focusery i sie pobawic aplikacja, albo podlaczyc montaz kablem USB i nim pokrecic w domu zanim wyprobujesz na zewnatrz.

 

Tablet musi miec tylko przegladarke WWW i np. 10 cali zeby to wygodnie obslugiwac palcem, ew. tak jak napisalem, tani laptop.

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to już mniej więcej kumam. Dzięki! 

Pozostaje już chyba tylko kwestia wyboru urządzenia. Tablet, netbook, chromebook, iPad... Ból głowy :haha:

Najważniejsze aby to bateria w sumie była dobra, aby nie było potrzeby ściągania kolejnego źródła zasilania (dlatego laptopa właśnie chciałbym unikać). 

Jednak z racji, że kupuję po trochu, wezmę chyba tablet z Windowsem, aby mieć kontrolę nad montażem (zainstaluje Stellarium i ASCOM) póki co. Następnie RPi i tam zabawa z Astroberry. 

 

Czy obudowa w RPi ma jakieś większe znaczenie? Bo widziałem, że są różne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Najważniejsze aby to bateria w sumie była dobra, aby nie było potrzeby ściągania kolejnego źródła zasilania (dlatego laptopa właśnie chciałbym unikać). 

Jednak z racji, że kupuję po trochu, wezmę chyba tablet z Windowsem, aby mieć kontrolę nad montażem (zainstaluje Stellarium i ASCOM) póki co

Ciekawe jak będzie na mrozie, bo baterie w telefonie poniżej zera lubią padać jak muchy, podczas gdy laptopy nie mają większych problemów. Nie wiem w którą stronę bliżej tabletom. 

A co to Windowsa na tablecie to jeśli jest to wersja arm to zapomnij o uruchamianiu klasycznych programów. Musi być to x86 i normalna edycja Windowsa. Nie sledze tego obecnie jakie są na rynku, ale uczulam żeby się nie zdziwić. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 29.01.2021 o 15:41, karolbe napisał:

Tańsze rozwiązanie to Astroberry oparte na komputerku RaspberryPi 4, do tego potrzebujesz tablet/laptop żeby tym sterować (od biedy się da podejrzeć co się dzieje z komórki, ale ekran jest zdecydowanie za mały). Ja używam starego Chromebooka, który leżał i się kurzył, a do tego się idealnie nadaje (i ma baterie na 10h, więc wystarcza na całą noc).

 

Poniżej masz przykładowy ekran z sesji zdjęciowej, widać podgląd z guidera, a w tle widać aplikacje KStars - czyli mapa nieba - która integruje się z montażem i teleskopem i pokazuje dokładnie rejon w który jest skierowany teleskop (wykorzystuje do tego plate solve, żeby pokazać to z wysoką dokładnością). Są tam też moduły sterowania montażem, planowaniem sesji (np. ustawiasz, że najpierw 3 godziny ma robić jeden cel, a potem przejść na inny etc), focuserem, plate-solverem, aparatem/kamerą, a nawet kopułą, jeśli masz :-) Ja swoją zabawę z astrofoto zaczałęm właśnie od Astroberry i nie widzę dla siebie innej opcji, mimo, że np. aplikacja NINA jest również kusząca.

 

Astroberry obsługuje pełno różnego sprzętu, lustrzanki, kamery QHY, ZWO, różne rodzaje montaży (poprzez projekt 'Indi') itd. więc nie jesteś ograniczony jak w przypadku ASIAIR do sprzętu ZWO. Ja używam Astroberry z Canonem 750D i ZWO ASI071 i obie kamery działają perfekcyjnie.

 

Więcej informacji na stronie: https://www.astroberry.io

 

 

2020-03-27_23-03.png

Czy można za pomocą tego czegoś sterować całym setupem np z gabinetu, zdalnie przez wi[fi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Robson_g Jak najbardziej, z takiej odległości jak Ci wifi działa, albo i z większej jak skonfigurujesz przez sieć komórkową i dostęp z internetu. Można też przez kabel. Cały setup jak na dłoni z małym spliterem 12v, 5V, montowany pod stopkę guidera.

IMG_0377.jpg

Edytowane przez wieloch
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, wieloch napisał:

@Robson_g Jak najbardziej, z takiej odległości jak Ci wifi działa, albo i z większej jak skonfigurujesz przez sieć komórkową i dostęp z internetu. Można też przez kabel. Cały setup jak na dłoni z małym spliterem 12v, 5V, montowany pod stopkę guidera.

IMG_0377.jpg

O Matko, ile zabawy przede mną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, MateuszW napisał:

A co to Windowsa na tablecie to jeśli jest to wersja arm to zapomnij o uruchamianiu klasycznych programów. Musi być to x86 i normalna edycja Windowsa. Nie sledze tego obecnie jakie są na rynku, ale uczulam żeby się nie zdziwić. 

Faktycznie. Też w sumie miałem o to zapytać, bo tak mi się wydawało, ze to nie ten sam Windows tak do końca... Czyli jednak najpierw RPi i sterowanie z poziomu telefonu... 

 

 

Jeszcze dla pewności zapytam. Widzę, że RPi  ma zasilanie 5V i 3,1A. Czy ktoś testował może na gniazdku USB 5V2,1A ? Czy to wystarczy? Bo takie mam w swoim zasilaniu. Czy wymiana na wejście USB QC 3.0 zrobi robotę? 

 

I jak z pamięcią RAM do takiego użytku w astro? Brać 4GB? Czy 3GB spokojnie wystarczy? Czy koniecznie wersja 4B? 

Edytowane przez Łukasz Czerwiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 hours ago, wieloch said:

@Robson_g Jak najbardziej, z takiej odległości jak Ci wifi działa, albo i z większej jak skonfigurujesz przez sieć komórkową i dostęp z internetu. Można też przez kabel. Cały setup jak na dłoni z małym spliterem 12v, 5V, montowany pod stopkę guidera.

IMG_0377.jpg

Fajny ten splitter, sam go zrobiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie, nie chiało mi się bujać z drukiem 3D. Uznałem że jeśli policzę cenę nieudanych druków, odczynników do płytki, popełnionych pomyłek, mojego czasu itd, to lepiej kupić.

Kupowałem focuser do Spacecata, to kupiłem i to. DeepSkyDad. 50 EUR w podstawce. Z wysyłką. Facet komunikatywny i uczynny.

 

Moja wersja jest custom, bo ma dołożoną przetwornicę na 7,5V - 70 EUR.

 

Jak chcesz się pobawić sam - to jest zrobiony na ogólniedostępnych (np w Botlandzie) chińskich przetwornicach po 30-40PLN w pudełku z drukarki 3D.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.