Skocz do zawartości
  • 0

Przechowywanie plików


Arthur Skoracki

Pytanie

Witam,

 

Jak każdy wie pliki AVI do fotografii Księżyca i planet zajmują mase miejsca. 

Ale zauważyłem że jak zapakuje taki film, który ma 3,6GB przez winrar to jako .rar zajmuje mi tylko 450MB. Czy przez taką kompresję jak później rozpakuje znowu plik tracie w jakiś sposób na jego jakości, czy mógłbym dzięki temu zaoszczędzić trochę miejsca na dysku jakbym jeszcze chciał wrócić do materiału? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 minutę temu, kjacek napisał:

Jedna uwaga. Do rozpakowania będziesz potrzebował minimum tyle miejsca, ile zawierał oryginalny plik.

To dla mnie jasne :) ale mogę sobie wrzucić kilka spakowanych plików na dysk zewnętrzny i tam je przechowywać, bez tego żebym od razu całego zawalił. A potem ściągać sobie na dysk laptopa do obróbki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Arthur Skoracki napisał:

To dla mnie jasne :) ale mogę sobie wrzucić kilka spakowanych plików na dysk zewnętrzny i tam je przechowywać, bez tego żebym od razu całego zawalił. A potem ściągać sobie na dysk laptopa do obróbki :)

Dokładnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, to jest kompresja bezstratna.

Ja ogólnie przyjmuję strategię, że zachowuję tylko stacki (po kilka z różniej ilości klatek) i obrobione wersje, a awiki usuwam. No chyba że jakiś wyjątkowy jest. Ale i tak co chwilę znajduję jakieś zapomniane awiki, które drenują dysk w dziwnych folderach :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, MateuszW napisał:

 które drenują dysk w dziwnych folderach

JEDEN dysk !? :new_shocked: Mam szufladę, bo boję się rozstawać. I płyty DVD-R sprzed 10 lat :) Ale na nich pliki pakowałem i faktycznie po rozpakowaniu nic się nie zmienia. Na laptopie mam archiwum wyników z obiektami (DS, Księżyc, kolejne planety, komety i datami wykonania (dla księżyca jeszcze wiek w dniach), plus w nazwie folderu rodzaj kamery i ocena dst, db, bdb). Po paru latach jak pochmurno wracam do starych avików db i bdb czy zdjęć i patrzę czy nowy software lub NOWY JA osiągniemy więcej :)

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Arthur Skoracki napisał:

To grubo jak masz ponad 12TB. Ja mam jakieś 80GB na laptopie plus 150GB na zewnętrznym dysku. 

Czuje że mimo pakowania plików szybko trzeba będzie dokupić miejsce do, przechowywania. 

Z czasem to rośnie po prostu lawinowo. Też im większa rozdzielczość kamery i im ona szybsza, tym większe pliki. Taki awik Księżyca zajmuje mi zwykle kilkanaście GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy archiwach należy pamiętać o jednej sprawie. Uszkodzenie pliku powoduje, że bardzo często nie uda się odzyskać ani kawałka ze skompresowanego filmu. W przypadku AVI można odzyskać praktycznie wszystkie klatki oprócz tych, które znajdują się na uszkodzonym obszarze płyty lub dysku. Jeśli tylko się da to przyciąć zbędne obszary przy planetach i jednak zostać przy AVI. Programy naprawcze dużo lepiej i sprawniej radzą sobie z takimi przypadkami. Gdy uszkodzeniu ulegnie archiwum sama próba początkowego rozpakowania trwa bardzo długo, często kończy się fiaskiem więc jeśli jest to jeden plik to są marne szanse na odzyskanie zawartości. Dyski są teraz tanie więc na archiwum lepiej nie oszczędzać. Wiele osób nawet dubluje backupy.

Gdzie te czasy z programami uruchamianymi z dyskietek 5,25" i dyskami po 20 MB :emotion-5:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdarzyło mi się, że przenośny dysk spadł. Tylko raz, a i tak z ponad 30 avików działały dwa. Co za ból, teraz kładę na środek stołu by nie strącać.

Aviki planet zmniejszałem Castratorem, są i inne programy przycinające czarne pola poza tarczą planety. Ale aviku Ksieżyca tak nie ograniczysz. Robi się 3000 - 5000 klatek. Z ASI 178 największe aviki mam po 17GB ( z cąłej matrycy). Jak ROI to 3-5 GB. W jeden wieczór spokojnie 200GB zapełnisz. Ale z uwagi na naszą pogodę, nie kupuj za dużo dysków na raz. Mi starcza 2-4TB na rok. A robię jeszcze DS lustrzanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.