Skocz do zawartości

Docelowa tuba do wizuala na HEQ5


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki wg Was mógłby być docelowy teleskop do posadzenia na HEQ5 - głównie wizual z bino, ale z opcją astrofoto, choćby "lucky imaging"? Wydaje mi się, że SCT 8 lub 9 1/4" z reduktorem ogniskowej to sprzęt, który może nacieszyć oczy widokiem zarówno DSów, jak i wszystkiego innego. Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten reduktor ogniskowej jest do fotografii, a i w tym jest słaby

do wizuala to nieporozumienie. Tyle tylko, że zamiast okularu 30 mm użyjesz 20 mm. Jeśli nie planujesz używać okularów mających FOV 100o i więcej to możesz go sobie spokojnie darować

to jak z Barlowem tylko na odwrót. Zamiast wydłużać ogniskową to ją skraca. Dodatkowe szkło, które psuje obraz i niczego innego nie wnosi. Używa się tego w ostateczności gdy nie ma innej możliwości jak w przypadku okularów ultraszerokokątnych

 

sam duży SCT jest OK. Duża apertura pozwoli pobuszować w DS-ach i na planetach też sporo pokaże

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ZbyT napisał:

ten reduktor ogniskowej jest do fotografii, a i w tym jest słaby

do wizuala to nieporozumienie. Tyle tylko, że zamiast okularu 30 mm użyjesz 20 mm. Jeśli nie planujesz używać okularów mających FOV 100o i więcej to możesz go sobie spokojnie darować

to jak z Barlowem tylko na odwrót. Zamiast wydłużać ogniskową to ją skraca. Dodatkowe szkło, które psuje obraz i niczego innego nie wnosi. Używa się tego w ostateczności gdy nie ma innej możliwości jak w przypadku okularów ultraszerokokątnych

 

sam duży SCT jest OK. Duża apertura pozwoli pobuszować w DS-ach i na planetach też sporo pokaże

 

pozdrawiam

Eeeee...... przesadzasz. W wizualu nie jest źle. A obrazy z okularami mającymi FOV 100 deg - bajka. Mam f6.3 Meade i lubię takie klimaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemik, chemik - jesteśmy w podobnym stadium "rozwoju"

U mnie będzie tak :

- wizual Deep Sky + planety bez wiatru -> refraktor 150/1800 (mono + bino)

- wizual Deep Sky z wiatrem --> lorneta 2x102/600 (bino, z definicji)

- wizual Księżyc + planety -> Mak 180/2700 (mono + bino)

- astrofoto? Hmm..... -> Apo 72/400, Apo 90/600

 

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się ze średnicy wyleczyłem - jeżdżę w tym celu raz na rok do sanatorium (nazywa się Bukowiec / astrozlot; wpadnij w tym roku!) Tam się człek napatrzy w duże lustra!

Myślę że - jak wielu z nas kiedyś - popełniasz błąd typu: "większa średnica - zobaczę więcej" a to nie zawsze tak jest. No i dochodzi wątek ceny - ile zapłacisz za 8" Newtona, ile 8" SCT, ile za 6" APO.

 

Myślę, źe 9,25" jest złotym środkiem do planet i Księżyca, ładnie ujedziesz z bino. Ale o dużym polu widzenia - zapomnij.....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sosna napisał:

SCT 8 I SW 80/400 - są szerokie pola, jest te 8 cali na DS i planety, wyszukiwanie z takim szukaczem to bajka, jeszcze dobrze skolimowac bino i będzie pełnia szczęścia :)

Dlaczego nie powiesisz tego malucha 80/400 na osi przeciwwagi, osiowo, aby zawsze wszystko było wyważone i aby 80/400 był przeciwwagą dla SCT?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcin_G napisał:

Dlaczego nie powiesisz tego malucha 80/400 na osi przeciwwagi, osiowo, aby zawsze wszystko było wyważone i aby 80/400 był przeciwwagą dla SCT?

Jeżeli obserwujesz na siedząco, to nie sięgniesz wzrokiem do obu tub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno SCT8 pójdzie na HEQ5 bez problemu. 

Czy SCT9.25, tego nie wiem. 

 

Jednak o ile SCT8 to sympatyczna, stosunkowo niewielka tuba, to SCT9.25 jest już pokaźna i swoje waży. Dla mnie to ostatnia z SCT do jednoosobowej obsługi. 

Ewentualnie Mak 150 czy 180 ale to już bardziej specyficzny sprzęt. 

Może Newton 200/800?... Bo 200/1000 wydaje się być przydługi. 

Nic lepszego od SCT raczej nie powiesisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Marcin_G said:

Dlaczego nie powiesisz tego malucha 80/400 na osi przeciwwagi, osiowo, aby zawsze wszystko było wyważone i aby 80/400 był przeciwwagą dla SCT?

Bo nie mam jak ogarnąć uchwytu na pręt przeciwwagi. Zapewne masz rację i tak byłoby lepiej niemniej tak jak jest teraz również jest wygodnie - opór reguluje hamulcem i jedna ręka wyszukuje obiekty.

BTW gdyby chciało Ci się zrobić uchwyt coś w stylu tego Twojego starego o który pytałem w innym wątku to daj znać na PW ile by mnie to kosztowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, sosna napisał:

Bo nie mam jak ogarnąć uchwytu na pręt przeciwwagi. Zapewne masz rację i tak byłoby lepiej niemniej tak jak jest teraz również jest wygodnie - opór reguluje hamulcem i jedna ręka wyszukuje obiekty.

BTW gdyby chciało Ci się zrobić uchwyt coś w stylu tego Twojego starego o który pytałem w innym wątku to daj znać na PW ile by mnie to kosztowało.

Napisz do @Piotrek K.

Potrafi wyrzeźbić wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sosna napisał:

BTW gdyby chciało Ci się zrobić uchwyt coś w stylu tego Twojego starego o który pytałem w innym wątku to daj znać na PW ile by mnie to kosztowało.

Już to zrobiłem. Chwilowo brak czasu, ale w weekend pokażę to - pewnie założę nowy wątek.

Piotrek K. jest tu dobrym tropem :)

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylemat teleskopu docelowego a potem, w miarę rozwoju, docelowego zestawu teleskopów powraca co kilka lat. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania. Ja mieszkam w dużym mieście dlatego do planet mam "krótki" 200/2000 na paralaktyku a do DS "długi" 300/1500 na dobsonie. Ten zestaw pokrywa 80% moich potrzeb. Niestety planetarny 200/2000 mobilny nie jest ze względu na montaż, dlatego obserwuję/filmuję nim wyłącznie z domu. 300/1500 jest wystarczająco mobilny tj mieści się do auta i sam mogę go szybko spakować i rozłożyć. Co ważne nie wymaga montowania. Ja rozumowałem tak: po co wydawać mnóstwo pieniędzy na SC 9,25" lub co gorsza 11" i do tego ciężki EQ6 skoro za ułamek tej kwoty można kupić większą, mobilną tubę Newtona 300/1500 na dobsonie? Mobilność SC jest według mnie wątpliwa właśnie ze względu na montaż. Zapakowanie dobsona do auta zajmuje około 2 minuty (jeden kurs do garażu z tubą i drugi z podstawą), a rozłożenie do obserwacji koło auta to pół minuty.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Chojrak12 napisał:

Dylemat teleskopu docelowego a potem, w miarę rozwoju, docelowego zestawu teleskopów powraca co kilka lat. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania. Ja mieszkam w dużym mieście dlatego do planet mam "krótki" 200/2000 na paralaktyku a do DS "długi" 300/1500 na dobsonie. Ten zestaw pokrywa 80% moich potrzeb. Niestety planetarny 200/2000 mobilny nie jest ze względu na montaż, dlatego obserwuję/filmuję nim wyłącznie z domu. 300/1500 jest wystarczająco mobilny tj mieści się do auta i sam mogę go szybko spakować i rozłożyć. Co ważne nie wymaga montowania. Ja rozumowałem tak: po co wydawać mnóstwo pieniędzy na SC 9,25" lub co gorsza 11" i do tego ciężki EQ6 skoro za ułamek tej kwoty można kupić większą, mobilną tubę Newtona 300/1500 na dobsonie? Mobilność SC jest według mnie wątpliwa właśnie ze względu na montaż. Zapakowanie dobsona do auta zajmuje około 2 minuty (jeden kurs do garażu z tubą i drugi z podstawą), a rozłożenie do obserwacji koło auta to pół minuty.

 

 

 

Na czym wieszasz tę tubę 200/2000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.