Skocz do zawartości

Aparat do astrofoto i na co dzień.


Arciaq

Rekomendowane odpowiedzi

Używam APS-C, 60D i 70D. Dokupiłem teraz drugi używany korpus 70D za niecałe 1400 z kilkoma bateriami, bo starszy chcę przerobić z pomocą Michała na modowany. Myślę, że OLX czy Allegro to dobre budżetowe rozwiązanie (ale pytajcie o paragon i karton, różne są te oferty). 70D ma odchylany ekran, którego 6D nie ma. 6D ma większe piksele, więc część gwiazdek "zgubi". Na Optycznych widać jakie winiety mają obiektywy na FF, pozostaje wtedy okrawać obraz do formatu APS-C.

Fotki z aparatu Canon 70D (bez moda) i obiektywu 200mm f/2,8 są np. tutaj:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, rambro napisał:

Poza tym to nie aparat robi zdjęcia, a fotograf więc dobry fotograf gorszym sprzętem osiągnie więcej niż początkujący najnowszym modelem z super szkłem. W dziennej fotografii uważam, że ważne są w kolejności: temat, światło, kadr, obiektyw i na końcu puszka.

 

Ale akurat w astrofotografii ma się to nijak do prawdy....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, robi się off-top.

 

Kolega @Arciaq chce mieć aparat zarazem do astrofoto, jak i do dziennego focenia. Te dwie cechy są jak najbardziej do powodzenia pod warunkiem, że nie ma się oczekiwań co do aparatu rodem tych z profesjonalnych astrokamer. Kwestia zalet i wad matryc FF i APS-C też już była poruszona.

 

Naczelne pytanie do kolegi @Arciaq: czy wypatrzyłeś sobie jakieś konkretne modele, którymi byłbyś zainteresowany? Jak pokażesz kilka modeli, to wówczas łatwiej będzie je ocenić i coś wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno zastanawiam się nad nikonem z50 + adapter ftz i do tego wszystkiego obiektyw 60-600/150-600 do zdjęć ptaków, samolotów.

Obecnie mam Sony A68 ale to już wymarły system w obiektywy nowe nie chcę się pchać, zdjęcia powyżej iso 3200 są bezużyteczne, ekran jest bardzo słaby no i na koniec nie ma filtrów clip in czy innych cudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Arciaq napisał:

Mocno zastanawiam się nad nikonem z50 + adapter ftz i do tego wszystkiego obiektyw 60-600/150-600 do zdjęć ptaków, samolotów.

Obecnie mam Sony A68 ale to już wymarły system w obiektywy nowe nie chcę się pchać, zdjęcia powyżej iso 3200 są bezużyteczne, ekran jest bardzo słaby no i na koniec nie ma filtrów clip in czy innych cudów.

Zakładam więc, że w grę będą wchodziły następujące zoomy:

a) Tamron 150-600 - przykładowe astrozdjęcia z niego są tutaj

b) Sigma C 150-600 - przykładowe astrozdjęcia z niej są tutaj

c) Sigma S 60-600 - niestety nie znalazłem zdjęć

d) Sigma S 150-600 - przykładowe astrozdjęcia z niej są tutaj

To tyle tak na szybko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomchm napisał:

Zakładam więc, że w grę będą wchodziły następujące zoomy:

a) Tamron 150-600 - przykładowe astrozdjęcia z niego są tutaj

b) Sigma C 150-600 - przykładowe astrozdjęcia z niej są tutaj

c) Sigma S 60-600 - niestety nie znalazłem zdjęć

d) Sigma S 150-600 - przykładowe astrozdjęcia z niej są tutaj

To tyle tak na szybko...

Teleobiektywami astrofoto nie zamierzam robić, od tego mam 80ED i gso 12", teleobiektywy tylko na dzień 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arciaq napisał:

Mocno zastanawiam się nad nikonem z50 + adapter ftz i do tego wszystkiego obiektyw 60-600/150-600 do zdjęć ptaków, samolotów.

Obecnie mam Sony A68 ale to już wymarły system w obiektywy nowe nie chcę się pchać, zdjęcia powyżej iso 3200 są bezużyteczne, ekran jest bardzo słaby no i na koniec nie ma filtrów clip in czy innych cudów.

 

Jeśli bierzesz pod uwagę długi teleobiektyw to poczytaj najpierw o zgodności tych szkieł z body + adapter. Przerabiałem u siebie Sony A6000 + Adapter MC-11 + Sigma 150-600. Owszem działało to dobrze, ale nie idealnie, AF nie zawsze trafiał. Dla mnie dodatkowy problem to, mały rozmiar bezlusterkowca (A6000) z taką armatą jak sigma 150-600. Mam duże łapska i było to porostu niewygodne. Druga sprawa do bateria, która zdychała podczas godzinnego spaceru. Kupiłem gripa, klatkę ale to cały czas były półśrodki. Finalnie wróciłem do Canona, dokładnie 90d i jestem mega zadowolony. W astro nie jeszcze tym body nie bawiłem, czekam na nowe szkiełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o focenie aparatem z wymienną optyką, to od początku ja szukałem takiego, do którego będzie adapter baterii na USB po to, aby podłączyć go do ładowarki lub powerbanka - chyba że dany model aparatu można zasilać bezpośrednio z przewodu. Alternatywą może być jeszcze zakup dedykowanego zasilacza, w przypadku Nikona Z50 byłby to EH-5a lub EH-5b, ew. jego zamienniki.

W każdym razie z mojego doświadczenia na jednej baterii żaden aparat długo nie pociągnie, zaś wymiana baterii podczas sesji to kiepski pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 

Hej, chciałbym odświeżyć temat.

 

Mam Maka 127 od SW i chyba już wybrany aparat tak na codzień, Canon Eos m50 II.

Da radę to jakoś połączyć?

 

W dniu 24.03.2021 o 20:28, dobrychemik napisał(a):

Mam Canona M50. Nie odczuwam braku gniazda wężyka. Nawet gdyby było, to bym nie używał, bo steruję nim po wi-fi. Im mniej kabli, tym lepiej. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, bo sprzęt nie modyfikowany i wodór wychodzi słabo. Za to niewielki rozmiar i waga aparatu to zdecydowany plus. Od kiedy mam bezlusterkowca, to każda lustrzanka wygląda dla mnie jak czołg.

Obiektyw kitowy Canona 15-45 pod EF-M w pełni zasługuje na to określenie - w dzień jeszcze ok, ale w nocy straszna chała. 

 

Powiesz jak sprawuje się ten aparat? Zadowolony jesteś? :)

No i czy łączyłeś go z teleskopem?

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy kupiłem chlodzoną astrokamerę już ani raz nie podłączyłem Canona do teleskopu. Było minęło :) Ale z powodzeniem działał zarówno z Makiem 127, jak i z ED80. Najbardziej przeszkadzało mi to, że Canon M50 zapisuje RAWy w kompresowanym formacie CR3. Nie wiem czemu, ale ile trwało naświetlanie klatki, tyle później "mielił" daną klatkę nie mogąc robić kolejnej. Czyli robiąc np. klatki 30s musiałem nastawiać odstęp czasowy 65s. Połowa czasu się marnowała.

Natomiast w zastosowaniach dziennych aparat jest bardzo fajny. Niemniej chyba nie warto iść w ten system (eos-m), bo nawet Canon się z niego już wycofuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Nie wiem czemu, ale ile trwało naświetlanie klatki, tyle później "mielił" daną klatkę nie mogąc robić kolejnej

Bo zapewne miałeś włączoną opcję Long exposure noise reduction, czyli aparat robił darka, żeby odjąć hot piksele :) Powinno się dać to wyłączyć (we wszystkich moich Canonach soę da), i raczej nie ma to nic wspólnego z formatem rawa :) Jeśli to miał być główny powód do przejścia na chłodzoną kamerę, to... Czytałeś instrukcję obsługj? ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Od kiedy kupiłem chlodzoną astrokamerę już ani raz nie podłączyłem Canona do teleskopu. Było minęło :) Ale z powodzeniem działał zarówno z Makiem 127, jak i z ED80. Najbardziej przeszkadzało mi to, że Canon M50 zapisuje RAWy w kompresowanym formacie CR3. Nie wiem czemu, ale ile trwało naświetlanie klatki, tyle później "mielił" daną klatkę nie mogąc robić kolejnej. Czyli robiąc np. klatki 30s musiałem nastawiać odstęp czasowy 65s. Połowa czasu się marnowała.

Natomiast w zastosowaniach dziennych aparat jest bardzo fajny. Niemniej chyba nie warto iść w ten system (eos-m), bo nawet Canon się z niego już wycofuje.

 

Masz włączone automatyczne odejmowanie darka (aparat robi jakby drugą klatkę (jeśli ma migawkę - to jej nie otwiera). Nie wiem, czy w tym body da się to wyłączyć, ale w każdym Nikonie tak. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

z powodzeniem działał zarówno z Makiem 127, jak i z ED80. Najbardziej przeszkadzało mi to, że Canon M50 zapisuje RAWy w kompresowanym formacie CR3.

 

Oo no to pięknie :) dzięki.

To czego szukać do połączenia? Jakiś pierścień EF-M - T2?

Jakieś problemy z ostrością?

 

A ten format nie jest tylko opcją?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
W dniu 26.03.2023 o 11:05, dobrychemik napisał(a):

 

Hej, prawie po roku złożyłem wszystko w całość 😄

Ale nie mogę wyzwolić migawki, to się jakoś obchodzi w ustawieniach?

Pamiętasz może?

 

20240208_190346.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2023 o 08:39, Piotr K. napisał(a):

Bo zapewne miałeś włączoną opcję Long exposure noise reduction, czyli aparat robił darka, żeby odjąć hot piksele :) Powinno się dać to wyłączyć (we wszystkich moich Canonach soę da), i raczej nie ma to nic wspólnego z formatem rawa :) Jeśli to miał być główny powód do przejścia na chłodzoną kamerę, to... Czytałeś instrukcję obsługj? ;)

Właśnie znalazłem odpowiedź na mój problem z długim czasem przetwarzania wykonanego zdjęcia. 

 

Osobiście mam modowany Canon 70D i bardzo dobrze sprawdza się także w fotografii dziennej, rodzinnej, reportażowej. Z lepszymi obiektywami serii L zdjęcia wychodzą naprawdę dobre i ostre.

Dotykowy i odchylany ekran też w wielu sytuacjach poprawia komfort pracy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.