Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.dzis zabieram się za renowacje statywu teodolitowego :helo: Pozatym dowiedzialem sie ,że głowica przymocowana jest do statywu w taki sposób,że moge nią obracać do okoła :D (a miała byc przymocowana na stałe)Znajmomy tokarz był tak uprzejmy,że zrobil mi prezent.Troszkę to kosztowało ,ale jaki efekt!Przymocuje na nogi takie łancuszki ograniczające ,aby przypadkiem statyw sie nie rozjechał,co mogło by spowodować wyłamanie zawiasów.Pozdrow. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :D ,dziś chciałbym umocowac lusterko wtórne.Zrobilem kilka fotek,na których uwieczniłem 3 możliwe ustawienia.Bardzo proszę o radę, w która pozycja będzie naj odpowiedniejsza(bez skojarzeń :Boink: ).O offsecie pamiętam.Kolimator ,o którym pisal Hamal jest juz gotowy :D.Do połączenia lusterka zastosuje silikon do luster.Pozdrawiam :Beer:

lusterko_katowe_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaznaczysz 2 mm offsetu ? Miałem z tym duzy problem . Podczas przyklejania klej zamazał znaki i na oko ok 3mm ustawiłem . Lusterko z góry jest przesuniete wzgledem napylonego dołu . Duży aluminiowy korpus do którego przykleisz lusterko bedzie mocno zmieniał wymiary w funkcji temperatury .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig moje pytanie brzmi w której pozycji korpus aluminiowy bedzie ok?Środek,czy lekkie przesuniecie w góre lub dół?Co do offsetu (te 2mm) to planuje wyznaczyc środek lusterka i zrobic przesunięcie o 2mm.Pozatym udalo mi się kupic specjalna taśmę dwu stroną do luster.Grubość paska taśmy powinna wyznaczyć mi poziom ,a silikon do luster dodatkowo je spopić z korpusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,a silikon do luster dodatkowo je spopić z korpusem.

 

Ale czy oby nie za mocno bedzie przymocowane? Byc może bedziesz kiedys musiał odczepic lusterko np do aluminizacji i wtedy bedzie problem, pozatym za mocno przyklejone lusterko moze w jakis sposob zle wpływac na obraz ze wzgledu na wewnętrze napreżenia :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj widziałem jak zamocował lusterko eliptyczne w swoim teleskopie pan Roman Fangor PTMA Warszawa.

Mianowicie leży sobie na metalu i trzymają je małe zrobione z blaszek łąpki które są przykręcone do korpusu i wygięte na lusterku.

Pytałem o naprężenia i pan Roman powiedział mi że w takim połączeniu nie występują tak jak przy użyciu kleju i ewentualnych pasków samoprzylepnych więć może zrób w ten sposób.

 

Kilka fotek z telefonu komórkowego z tej wizyty, inne zamieszczę w odzielnym temacie.

Zdjęcie054.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :D ,dziś chciałbym umocowac lusterko wtórne.Zrobilem kilka fotek,na których uwieczniłem 3 możliwe ustawienia.Bardzo proszę o radę, w która pozycja będzie naj odpowiedniejsza(bez skojarzeń :Boink: ).O offsecie pamiętam.Kolimator ,o którym pisal Hamal jest juz gotowy  :D.Do połączenia lusterka zastosuje silikon do luster.Pozdrawiam :Beer:

 

Wykonałem dla Ciebie obrazek.

 

Czarna linia to oś symetrii lusterka kątowego a czerwona oś lusterka oraz mocowania po uwzględnieniu offsetu

 

http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/Sprzet/rys.1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promil przy okazji czym różnią się oba zdjęcia oprócz tego, ze drugie jest mniej ostre.

 

 

Jeśli Mirku ne widzisz różnicy to lepiej nie ruszaj nigdy lusterek kątowych w teleskopach.

 

Na fotkach jest zupelnie inaczej położone mocowanie lusterka, Promil pyta w którą stronę ma być offset względem ścięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterko w koncu zamocowane.Teraz pozostaje mi tylko poskladac cały teleskop..Satyw odnowiony,lancuszki na nogach zamocowane (moje ograniczniki),glowica przymocowana tak,ze moge nia obracac do okoła :D Pozostaje mi tylko szukacz.Mam nadzieje ,ze niedlugo bedzie juz gotowy.Licze ,iz Astrokosmo pamieta o mnie :Beer: Juz nie moge sie doczekac :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :Beer: Dzis rozmawialem ze znajomym ,ktory sam zrobil dwa teleskopy.zadalem mu pytanie dotyczace lustra glownego oraz jego oznaczenia ,ktore znajduje sie na jego spodzie.Chodzi mi oczywiscie o lustro z U-boota.Wytlumaczył mi to tak,że oznaczenie "dobre " lub "bardzo dobre" to stopien doskonałości lustra głównego ,a "+" tak jak w moim przypadku to ,że ogniskowa przekracza zamieżoną,czyli z korzyscią :Salut: tzn.,że przy moim lustrze mógłbym mieć telep o ogniskowej 1050mm lub 1100mm.Mam nadzieje ,że to co znajomy mi powiedzial nie mija sie z prawdą.Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promilu szukacz prawie gotowy jeszcze tylko jedna wizyta u tokarza i wysyłam sory że tak długo ale spiętrzyło mi się kilka spraw- szukacz będzie miał ostatecznie obiektyw 63mm i powiększenie ok 4x, ma duże pole widzenia i będzie ci pomocny nie tylko do planet ale do DS-ów przede wszystkim bo jest bardzo jasny i ma dobrą optykę - pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promilu szukacz prawie gotowy jeszcze tylko jedna wizyta u tokarza i wysyłam sory że tak długo ale spiętrzyło mi się kilka spraw- szukacz będzie miał ostatecznie obiektyw 63mm i powiększenie ok 4x, ma duże pole widzenia i będzie ci pomocny nie tylko do planet ale do DS-ów przede wszystkim bo jest bardzo jasny i ma dobrą optykę - pozdr  :Beer:

 

Moze tu ktos zapodac wzor na rozmiar zrenicy wyjsciowej przy takich parametrach? Po mojemu to tu jest cos komletnie bez sensu. Bedziesz mial za wielka zrenice wyjsciowa! Albo ja sie myle, albo tu cos jest zupelnie nie tak, albo ktorys z parametrow jest nieprawdziwy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze tu ktos zapodac wzor na rozmiar zrenicy wyjsciowej przy takich parametrach? Po mojemu to tu jest cos komletnie bez sensu. Bedziesz mial za wielka zrenice wyjsciowa! Albo ja sie myle, albo tu cos jest zupelnie nie tak, albo ktorys z parametrow jest nieprawdziwy.

 

Pozdrawiam.

 

 

no chyba, że okular będzie większy od obiektywu :szczerbaty: tak prawie 3 x :ha:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw ma około 300mm ogniskowej a okular około 70mm ogniskowej co daje powiększenie 4x z hakiem. żrenica wyjściowa jest oddalona od oka na jakieś 5 cm - w przeyszłości Promil może sobie dokupić lepszy okular do szukacza. Nie chciałem podnosić mu kosztów. Cały szukacz będzie go kosztował 150zł . A gdybym chciał odrazu założyć mu jakiś dobry okular to cena wzrosła by o kolejne 150 zł więc decyzję o zmianie okularu pozozstawiam Promilowi. Okular który obecnie jest w szukaczu zbudowany jest z pojedyńczej soczewki . Zastosowałem przesłonę aby pozbyć się jej wad czyli aberracji chromatycznej i sferycznej.

W prawdzie oko musi być nieco oddalone od okularu ale widok gwiazd jest dobry- są punktowe a obraz jest ostry w całym polu widzenia. Duże pole widzenia ułatwi mu odnajdywanie obiektówn a niebie, co dla początkujących jest nie lada sztuką -zwłaszcza DS-y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Astrokosmo :Beer: Bardzo się cieszę ,że mój szukacz już niedlugo będzie gotowy.Zbieram kasę na okular 32mm,ktorego bede uzywal w moim szukaczu.Mam nadzieje ,że będziemy w kontakcie i już na dniach dotrze do mnie ten szukacz :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wiem ,ze to może nieodpowiednie miejsce, ale mam na zbyciu okulary 1" zrobione z przedluzek od Uniwersała.Sa to dwa okularki 5mm i 10mm oraz barlow 2x.Na poczatku pisalem ,ż edzieki nim mogelem obserwowac Jowisz z ksieżycami i to b.dobrej jakości.jesli ktos by chcial ,sprzedam tanio;d Musze nazbierac na okular plossla 32mm :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze tu ktos zapodac wzor na rozmiar zrenicy wyjsciowej przy takich parametrach? Po mojemu to tu jest cos komletnie bez sensu. Bedziesz mial za wielka zrenice wyjsciowa! Albo ja sie myle, albo tu cos jest zupelnie nie tak, albo ktorys z parametrow jest nieprawdziwy.

 

Pozdrawiam.

 

 

Żrenica wyjściowa będzie miała 16mm :rolleyes: troszkę lipa bo maksymalna powinna wynosić 6-7. No ale to tylko tania alternatywa na razie aby w ogóle w coś trafić, więc nie ma co się czepiać.

 

Wzór to srednica obiektywu w mm podzielona przez powiększenie.

 

63mm/4x=15,75mm żrenicy wyj.

 

Witaj Astrokosmo :Beer: Bardzo się cieszę ,że mój szukacz już niedlugo będzie gotowy.Zbieram kasę na okular 32mm,ktorego bede uzywal w moim szukaczu.Mam nadzieje ,że będziemy w kontakcie i już na dniach dotrze do mnie ten szukacz :Salut:

 

Z tym okularem będziesz miał 6mm źrenicy więc ok.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promilu , mam taką propozycję abyś zapodał mi linka który okular chcesz kupić, a ja go kupię i sprawdzę ile tuby szukacza muszę uciąć aby wszystko było ok. Związane jest to też ze zrobieniem gwintu .Proponuję kupić 32mm-jakiej firmy i gdzie wybierz sam sprawdzaj tylko który z nich ma największe pole widzenia bo to ważne przy poszukiwaniach obiektów. Taki okular dał by powiększenie ok 9x i był by idealny do twojego telepa. Miał byś w miarę duże pole widzenia i spory zasięg gwiazdowy. Z takim obiektywem 63mm i dobrym okularem będziesz miał bardzo jasny i można powiedzieć profesjonalny szukacz - może lepszy od tego do czego będzie przykręcony :ha::ha:

 

Pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.