Skocz do zawartości

Jakim pasmem widzimy mgławice wizualnie ?


Rekomendowane odpowiedzi

Nigdzie nie mogłem znaleźć konkretnej odpowiedzi, więc chciałbym się spytać co tak naprawdę widzimy obserwując wizualnie mgławice ? To że to nie jest H-alfa to jest pewne, natomiast w większości na niebie rozrzucone są mgławice wodorowe. Jeśli nie H-alfa to widzimy O III ? Gdzieś obiło mi się również że Ameryka świeci bardziej w H-beta.

 

Z mgławic które są łatwo widzialne jak Laguna, Łabędź czy Orion jakie pasmo pobudza nasz wzrok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oko ludzkie najbardziej czułe jest w paśmie w okolicy 550nm, co mniej więcej wypada w okolicach sodu. 

Realnie, rejestrujemy zarówno tlen jak i wodór, ale słabiej. 

Moim zdaniem kwestią kluczową jest kontrast, jeśli jest dużo ha, to go zobaczymy, jeśli jest dużo tlenu, to też (np w planetarkach). 

Tak też działają filtry any LP. Wycinają nam to, co najbardziej przeszkadza w obserwacji, zostawiając konkretne pasma. 

To podnosi kontrast, przez co lepiej widzimy słabsze obiekty. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie piszą... W tablicach fizyczno-astronomicznych podają największą czułość pręcików dla fali 512nm, a największą czułość czopków dla fali 555nm. Oczywiście nie znaczy to, ze tylko ściśle takie fale one wyłaupują ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nigdy nie szukałem informacji na temat względnej intensywności pasm Ha i Hb, a ciekawe zagadnienie. Przy najbliższej okazji zrobię test wizualny z użyciem L-eN (OIII+Hb), L-eX (OIII) i samego Hbeta. I jeszcze mam Optolonga OIII łapiącego dodatkowo Hb, czyli działającego jak Orion UltraBlock.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam87 napisał:

 

Oczywiście że świecą w H-alfa, tylko w tym przypadku widzisz to dzięki noktowizorowi.

Dokładnie tak... Dzięki temu jestem w stanie sięgnąć znacznie głębiej niż w klasyczny sposób. Ale to wykracza poza ramy wątku jak mniemam :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam87 napisał:

Nie wykracza, tylko próbuje dociec co tak naprawdę widzę oczami :)

Zależy w jakich warunkach i po czym, niektórzy widzą i bez dodatków, ale nie idźmy w tym kierunku :ph34r:.

 

Różne filtry przepuszczają różne częstotliwości, różne pasma w zasadzie. Widzimy to co przechodzi. Filtry stosujemy po to, aby łatwiej obiekt wyodrębnić z tła. Nie ma uniwersalnego filtra do każdego rodzaju obiektów. 

Takim ekstremalnym jak dla mnie filtrem jest UB, który ładnie wydobywa niektóre mgławice ale wycina sporo gwiazd, dlatego go nie lubię. H-betka pomaga np w zobaczeniu konia w Orionie w sposób klasyczny. H-Alfa również ale przez noktowizor. Itp itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2021 o 13:49, dobrychemik napisał:

W sumie nigdy nie szukałem informacji na temat względnej intensywności pasm Ha i Hb, a ciekawe zagadnienie.

Różnica intensywności linii H-alfa i H-beta jest stała, i zależna jedynie od temp. elektronowej gazu. Dla temp. = 10'000K stosunek Ha / Hb = 2.86. W astro-fizyce jest to określane terminem Balmer decrement.

 

W kosmicznej rzeczywistości ten parametr przybiera jednak inną wartość, ponieważ pył kosmiczny mocniej pochłania promieniowanie o krótszej długości fali, w związku z czym wartość parametru "Balmer decrement" rośnie, a to z kolei określa się terminem "Interstellar reddening".

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.