Skocz do zawartości

UNIWERSAŁ Szukacz Komet 150/900 po przeróbkach i modyfikacji


krzysiek81

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, stratoglider napisał(a):

 

Jest tam napisane że gościu widział 5 wirów od uderzeń komety Sh-L9, a tylko raz widział WCP - to jest trochę podejrzane ...

 

Czy ktoś z Was to kojarzy - czy te wiry faktycznie były lepiej dostrzegalne niż WCP ?

 

Takie ślady po uderzeniu są większe niż cienie księżycy Jowisza na jego tarczy więc spokojne do dostrzeżenia przez amatorski teleskop.Pamietam na  Kudłaczach kilka dobrych lat temu nie pamiętam dokładnie również obserwowaliśmy podobny ślad po uderzeniu asteroidy w Jowisza ,widoczna była charakterystyczną czarna plama w okolicach jednego z biegunów.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem przedstawić trochę budowę nowszych już dobrze dopracowanych teleskopów Newtona Uniwersał na przykładzie Szukacza Komet 150/900 i 200/1000 aby każdy mógł sobie zobaczyć jak to wygląda ze strony mechanicznej .

 

Na zdjęciu nr 1 Szukacz Komet 150 i jego większy brat 200 mm. Akurat tak dziwnie się złożyło że kupiłem oba w kolorze niebieskim , wcześniej posiadałem wszystkie w firmowym kolorze pomarańczowym.

 

Na zdjęciu nr 2 porządny metalowy wyciąg zębatkowy dość precyzyjny jak na konstrukcję tego typu.

 

Zdjęcie nr 3 przedstawia solidna żeliwną choć ciężką cele lustra głównego ,kolimacja trzema śrubami imbusowymi na sztywnych sprężynach ,teleskop zawsze trzymał idealnie kolimację.

 

Zdjęcie nr 4 montaż paralaktyczny z mikroruchami sprężynowymi i chromowanymi blokadami w obu osiach.

 

Zdjęcie nr 5 to obrotowy blokowany statyw słupowy .Bardzo wygodna funkcja która nie była stosowana w starszych modelach.

 

Zdjęcie nr 6 przedstawia szukacz na bazie rosyjskiej lunetki Turist.

 

Zdjęcie nr 7 pokazuje przeciwwage regulowaną na chromowanym pręcie czego również nie stosowano we wcześniejszych modelach.

 

Zdjęcie nr 8 przestawia blaszany pająk i mocowanie lusterka z kolimacją na trzech śrubach krzyżakowych.

 

Zdjęcie nr 9 ukazuje dobrze dopasowany dekiel na wlot tubusu ze sklejki .

 

 

IMG_20240411_151359.jpg

IMG_20240411_151834.jpg

IMG_20240411_152204.jpg

IMG_20240411_152421.jpg

IMG_20240411_152714.jpg

IMG_20240411_152940.jpg

IMG_20240411_153243.jpg

IMG_20240411_153445.jpg

IMG_20240411_153730.jpg

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzysiek81 napisał(a):

Chciałem przedstawić trochę budowę nowszych już dobrze dopracowanych teleskopów Newtona Uniwersał na przykładzie Szukacza Komet 150/900 i 200/1000 aby każdy mógł sobie zobaczyć jak to wygląda ze strony mechanicznej .

 

Na zdjęciu nr 1 Szukacz Komet 150 i jego większy brat 200 mm. Akurat tak dziwnie się złożyło że kupiłem oba w kolorze niebieskim , wcześniej posiadałem wszystkie w firmowym kolorze pomarańczowym.

 

Na zdjęciu nr 2 porządny metalowy wyciąg zębatkowy dość precyzyjny jak na konstrukcję tego typu.

 

Zdjęcie nr 3 przedstawia solidna żeliwną choć ciężką cele lustra głównego ,kolimacja trzema śrubami imbusowymi na sztywnych sprężynach ,teleskop zawsze trzymał idealnie kolimację.

 

Zdjęcie nr 4 montaż paralaktyczny z mikroruchami sprężynowymi i chromowanymi blokadami w obu osiach.

 

Zdjęcie nr 5 to obrotowy blokowany statyw słupowy .Bardzo wygodna funkcja która nie była stosowana w starszych modelach.

 

Zdjęcie nr 6 przedstawia szukacz na bazie rosyjskiej lunetki Trust.

 

Zdjęcie nr 7 pokazuje przeciwwage regulowaną na chromowanym pręcie czego również nie stosowano we wcześniejszych modelach.

 

Zdjęcie nr 8 przestawia blaszany pająk i mocowanie lusterka z kolimacją na trzech śrubach krzyżakowych.

 

Zdjęcie nr 9 ukazuje dobrze dopasowany dekiel na wlot tubusu ze sklejki .

 

 

IMG_20240411_151359.jpg

IMG_20240411_151834.jpg

IMG_20240411_152204.jpg

IMG_20240411_152421.jpg

IMG_20240411_152714.jpg

IMG_20240411_152940.jpg

IMG_20240411_153243.jpg

IMG_20240411_153445.jpg

IMG_20240411_153730.jpg

Fajna retrospekcja ale do czego mogę się przyczepić to brak obejm na tubusach  co uniemożliwia nieraz obserwacje bo wyciąg jest na dole i trzeba mocno się wyginać .B)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, fornax napisał(a):

Fajna retrospekcja ale do czego mogę się przyczepić to brak obejm na tubusach  co uniemożliwia nieraz obserwacje bo wyciąg jest na dole i trzeba mocno się wyginać .B)

Tu z pomocą przychodzi słup obrotowy wtedy można optymalnie ustawić teleskop na dany obiekt aby obserwację były wygodne ,jednak fakt obejmy by się przydały ,zawsze można sobie takie wykonać .

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Twój sentyment, nie mniej te zdjęcia pokazują jakie to było siermiężne. Tuba jeszcze jest ok, ale montaż, to 50 lat wstecz. Przykładowo na fotce nr 5 doskonale to widać, czyli sposób ustawienia montażu w deklinacji. Mam katalog Vixena z 1991 roku i jak się patrzy na U to po prostu robi się smutno, że tylko coś takiego sprzedawało się w Polsce.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, tomekL napisał(a):

sposób ustawienia montażu w deklinacji

 

Nie rozumiem co wg ciebie tam jest nie-tak. Luzuje się śrubkę motylkową, przedstawia się teleskop w deklinacji i znów blokuje motylkiem (wtedy dzialaja już mikroruchy). Można to spokojnie robić w ciemności i w rękawiczkach z okiem przy szukaczu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, stratoglider said:

 

Nie rozumiem co wg ciebie tam jest nie-tak. Luzuje się śrubkę motylkową, przedstawia się teleskop w deklinacji i znów blokuje motylkiem (wtedy dzialaja już mikroruchy). Można to spokojnie robić w ciemności i w rękawiczkach z okiem przy szukaczu.

Widocznie mamy inne poziomy akceptacji pewnych rzeczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, tomekL napisał(a):

Rozumiem Twój sentyment, nie mniej te zdjęcia pokazują jakie to było siermiężne. Tuba jeszcze jest ok, ale montaż, to 50 lat wstecz. Przykładowo na fotce nr 5 doskonale to widać, czyli sposób ustawienia montażu w deklinacji. Mam katalog Vixena z 1991 roku i jak się patrzy na U to po prostu robi się smutno, że tylko coś takiego sprzedawało się w Polsce.

Ja ten montaż lubię ,wygodnie się nim operuje , szybka łatwa blokada obu osi, mikroruchy też chodzą precyzyjnie ,jedyny minus trzeba regulować mikroruchy jak się skończą ale to do siebie mają mikroruchy sprężynowe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tomekL napisał(a):

nie o deklinacje mi chodziło ale o ustawienie kąta nachylenia osi biegunowej

No tak, może mamy inne poziomy akceptacji pewnych rzeczy.

Pamiętam że to ustawiałem tylko raz, na początku, w dwie osoby. Na koniec dokręciłem porządnie dwoma kluczami i trzymało jak głuchy drzwi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, astrokarol napisał(a):

Pytanie, zasadniczo do @krzysiek81, jak wygląda ta regulacja o której wspomina @tomekL z obu stron ? Bo po jednym zdjęciu to ciężko ocenić czy to taki zły patent.

Słuszna uwaga ,z drugiej strony jest ramię przez które przechodzi śruba do regulacji kąta nachylenia głowicy paralaktycznej opierająca się na górnej stożkowej części statywu i dodatkowo głowica ze statywem skręcona jest tak jak pokazuje zdjęcie nr 4.

Postaram się później wrzucić dodatkowe zdjęcie i pokazać jak to wygląda z drugiej strony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomekL napisał(a):

Rozumiem Twój sentyment, nie mniej te zdjęcia pokazują jakie to było siermiężne. Tuba jeszcze jest ok, ale montaż, to 50 lat wstecz. Przykładowo na fotce nr 5 doskonale to widać, czyli sposób ustawienia montażu w deklinacji. Mam katalog Vixena z 1991 roku i jak się patrzy na U to po prostu robi się smutno, że tylko coś takiego sprzedawało się w Polsce.

Montaż ,faktycznie  to gniot ale ten gniot ma jedną zaletę jak się zepsuje to sam pospawasz  co w przypadku większości montaży opartych na  stopie "znal" jak coś pęknie kończy się na kupnie nowego .Bo pospawać tego nie pospawasz. Uniwersał przetrwa na pewno kolejną epokę lodowcową .:smokin:

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, krzysiek81 said:

Odnośnie mocowania i regulacji głowicy paralaktycznej ze statywem to patrząc od drugiej strony wygląda to tak :

 

ok, u mnie nie ma tego wynalazku, o ile pamiętam. Z takim rozwiązaniem jest względnie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzysiek81 napisał(a):

Odnośnie mocowania i regulacji głowicy paralaktycznej ze statywem to patrząc od drugiej strony wygląda to tak :

 

 

IMG_20240412_162126.jpg

Ja w osi nachylenia  montażu  dałbym przynajmniej M14 lub M16 ta M8 trochę  mnie  przeraża patrząc na  wagę całości.:nerves:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fornax napisał(a):

Ja w osi nachylenia  montażu  dałbym przynajmniej M14 lub M16 ta M8 trochę  mnie  przeraża patrząc na  wagę całości.:nerves:

To jest tak mocne że nawet wytrzymie potrójny ciężar,te teleskopy mają prawie 25 lat i jak do tej pory nic nigdy się nie urwało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2024 o 18:15, fornax napisał(a):

A jednak Uniwersał coś potrafi zrobić .Na ich stronie są fajne lunety widokowe ,podwodne ,nawodne a nawet ekologiczne chociaż wyglądaj tak samo .:yes:

Oczywiście że potrafiono tam robić dobre teleskopy dla amatorów dodatkowo powstało wiele ciekawych dużych konstrukcji w układzie Cassegraina . Wyszperałem w moim albumie takie o to zdjęcie ,to jest z tego co pamiętam Cassegrain 400 mm.

IMG_20240413_223208.jpg

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obserwatorium we Flomborku pod firmową kopułą stoi kompletny wyprodukowany przez firmę Uniwersał teleskop  Cassegraina razem z montażem i napędami o średnicy 660 mm.Jest to największy tego typu teleskop wykonany przez firmę z Żywca. Optykę do teleskopu wykonał oczywiście Pan Stefan Płocieniak 

photo_211118105453_park_astronomiczny.jpg

24.jpg

52dbc89f8b9ea_o_large.jpg

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krzysiek81 napisał(a):

W obserwatorium we Flomborku pod firmową kopułą stoi kompletny wyprodukowany przez firmę Uniwersał teleskop  Cassegraina razem z montażem i napędami o średnicy 660 mm.Jest to największy tego typu teleskop wykonany przez firmę z Żywca. Optykę do teleskopu wykonał oczywiście Pan Stefan Płocieniak 

photo_211118105453_park_astronomiczny.jpg

24.jpg

52dbc89f8b9ea_o_large.jpg

Ciekawe,  działa jeszcze ten teleskop czy to są wspomnienia z przeszłości ?B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fornax napisał(a):

Ciekawe,  działa jeszcze ten teleskop czy to są wspomnienia z przeszłości ?B)

Tego to nie wiem ,to musiałby się ktoś wypowiedzieć kto mieszka w pobliżu i zwiedzał te kompleksy.Ja tylko wiem że powstanie tego teleskopu to nie jest tak odległy temat więc pewnie ma się dobrze i jest używany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.