Skocz do zawartości

Irys w kapuczinie


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, Nedved napisał:

Prawie dokładnie rok temu (bez 3 dni) publikowałem tutaj na forum swoje zdjęcie Mgławicy Irys i jej okolic. Napisałem wtedy "No cudów może nie ma ^^, ale cel zrealizowany. Mam swojego niebieskiego cuksa i obietnicę złożoną samemu sobie, że kiedyś znowu wyceluję tam teleskopem kiedy nieco obrosnę w lepszy sprzęt." Danego sobie słowa dotrzymałem i ponownie obrałem za cel ten urokliwy rejon gwiazdozbioru Cefeusza. Kadr inny, bardziej standardowy, ale nie chciałem kopiować poprzedniego 1:1 by nie wkradła się nuda.

 

Co do samego zdjęcia to podejść do obróbki pyłów, ich kolorystyki, kontrastowości jest chyba tyle ile zdjęć tego rejonu. Nawet tutaj na AP przeglądając zdjęcia widziałem masę różnorakich pomysłów. Mi odpowiada taka właśnie kapuczina.

 

 

123x300s

Nikon D610, SW ED80 na HEQ5

Skala 2,35"/px

crop 90%, resize 50%

Bortle 3

Obróbka: DSS, Siril, PS

 

 

final-02fix_resized_jpg.thumb.jpg.a73c35e759d2805ebd2f2e33123ad376.jpg

Fotka super - ale jak moi szanowni przedmówcy - nie moja kolorystyka.

 

Gratuluję zdjęcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pav1007 napisał:

Obejrzałem dokładniej zdjęcie i widzę, że trochę wyciągałeś. Mocno odszumiałeś to zdjęcie? Zastanawia mnie ile musiałem wyciągnąć, żeby uzyskać tyle sygnału i tyle szumu

Wyciągałem dość mocno - przyznaję. Na początku 2 x lvlsami, potem 2x lekko krzywymi. Pewnie sobie jeszcze przygotuję wersję mniej hardcorową. Co do odszumiania to robiłem je jedynie w Camera Raw, zarówno standardowy 'noise reduction' jak i 'color noise reduction'. Co do wartośći to bodajże 25 dla pierwszego i 15 dla drugiego - więc mocniej niż mam w zwyczaju :). "Odszumić" mogła jeszcze nieco luminacja dodana z kanału "Lightness" z wersji LAB, którą zwykle zawsze lekko dodatkowo wygładzam.

Edytowane przez Nedved
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, alinoe napisał:

Dla mnie kolorystyka pyłów elegancka! Ale jak przedmówca mówił, brakuje troszkę niebieskiego kolorku na poświacie z niektórych gwiazd. Ale i bez tego extra.

Dzięki :)Właśnie mimo kalibracji fotometrycznej ten niebieski na gwiazdach nie chciał się pokazać. Ciekaw jestem na ile niebieskie są faktycznie okoliczne gwiazdy. Chyba muszę to posprawdzać. Kolorowe gwiazdy są super i dodają zdjęciu uroku, ale nie mam w zwyczaju też "farbować" ich na siłę. Sprawę zbadam w wolnej chwili i postaram się podzielić wynikami. No chyba, że ktoś mnie tu ubiegnie.

 

EDIT:

No i faktycznie, lekko w niebieski część gwiazd wpadać powinna, ale zdecydowanie nie w mocny niebieski. Pobawię się jeszcze kalibracją i najwyżej dodam ponownie gwiazdy. Takie są wyniki mojego "researchu".

 

obraz.png.830de732b98f0c69c034436221fdb013.png

Edytowane przez Nedved
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2021 o 10:21, Nedved napisał:

Prawie dokładnie rok temu (bez 3 dni) publikowałem tutaj na forum swoje zdjęcie Mgławicy Irys i jej okolic. Napisałem wtedy "No cudów może nie ma ^^, ale cel zrealizowany. Mam swojego niebieskiego cuksa i obietnicę złożoną samemu sobie, że kiedyś znowu wyceluję tam teleskopem kiedy nieco obrosnę w lepszy sprzęt." Danego sobie słowa dotrzymałem i ponownie obrałem za cel ten urokliwy rejon gwiazdozbioru Cefeusza. Kadr inny, bardziej standardowy, ale nie chciałem kopiować poprzedniego 1:1 by nie wkradła się nuda.

 

Co do samego zdjęcia to podejść do obróbki pyłów, ich kolorystyki, kontrastowości jest chyba tyle ile zdjęć tego rejonu. Nawet tutaj na AP przeglądając zdjęcia widziałem masę różnorakich pomysłów. Mi odpowiada taka właśnie kapuczina.

 

 

123x300s

Nikon D610, SW ED80 na HEQ5

Skala 2,35"/px

crop 90%, resize 50%

Bortle 3

Obróbka: DSS, Siril, PS

 

 

final-02fix_resized_jpg.thumb.jpg.a73c35e759d2805ebd2f2e33123ad376.jpg

Ja to ten kolor jakoś tak bym widział :) 

 

final-02fix_resized_jpg.jpg.4eb125e5c6f43fd0d23168ad7db46792.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Nedved napisał:

To zdradź jeszcze jak go uzyskałeś bo jestem ciekaw :) Głównie mam tu na myśli gwiazdy.

o cholera :)

zawsze to robie jakoś intuicyjnie.

Pracowałem w PS-ie i na poziomach i "dopasuj kolor"
Zawsze mam problem z zapamietaniem tego co robie - muszę kiedyś nagrać to hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.