Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Zagadka do eliminacji nr 9. Fotka z wczorajszej nocy . Należy nazwać widoczną na zdjęciu galaktykę . Punktujemy według kolejności nadesłanych rozwiązań . 35-30-25 itd . Jak zwykle wzajemny limit 5 minut punktowane jednakowo .Pole kadru w szerokości nieco mniejsze niż 1 stopień , lekko przycinałem krawędzie . Jak uzgadnialiśmy termin nadsyłania odpowiedzi długi bo aż do 31 maja wieczorem .

 

zagad11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest już chyba więcej nagród niż uczestniczących w rozwiązywaniu zadań. To powinno być motywacją dla tych, którzy do tej pory nie stanęli w szrankach lub zrezygnowali po 1-2 zadaniach.

Tak jak pisałem wcześniej na forum pojawiają się początkujący miłośnicy astronomii nie dysponujący ani sprzętem obserwacyjnym, ani oprogramowaniem, a tu naprawdę niewielkim wysiłkiem można zdobyć i jedno i drugie. Tylko trochę chęci i czasu. A przy okazji można zdobyć i trochę wiedzy.

 

I propozycja, którą przedstawiłem Piotrowi, aby dzisiejsze zadanie dać jednak popołudniu, gdyż wieczór zapowiada się ładnie i szkoda siedzieć przed komputerem. A jeżeli nie popołudniu to nad ranem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście aż szkoda nie skożystać z takich nagród. Odnośnie terminu następnej zagadki to mnie dzisiaj wieczorem nie będzie, chyba że przed 16. Co do jutra rana to nie mam przeszkód.

Może wogóle zrobić przerwę aż do Poniedziałku?

Oczywiście nic nie chcę nikomu narzucać, poprostu wyrażam swoje zdanie i niech inni zrobią to samo, a Piotr dobierze najodpowiedniejszą porę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat od poniedziałku wracam do pracy, więc raczej pozostańmy przy rozwiązaniu Piotra, że zagadki będą zamieszczane, a termin nadsyłania odpowiedzi jest przedłużony do 31 maja.

 

Według mnie lepiej, aby te zagadki były nieco trudniejsze, tak aby rozwiązanie wymagało i wiedzy (co może przedstawiać dane zdjęcie?) i umiejętności szukania słabych obiektów. Wtedy rozwiązania będą napływać przez dłuższy czas i nie będą tylko ślepym trafem (mnie raz się tak zdarzyło, że trafiłem całkiem przypadkowo na poszukiwany obiekt). Jak zakończy się konkurs i przejdziemy do poszukiwań supernowych, asteroid itp. to będzie to mrówcza praca nad poszukiwaniem ledwo widocznych obiektów, więc warto potrenować. Myślę, że każdy z uczestników sam po sobie widzi, że nabiera pewnej wprawy.

 

A wracając do terminu, mnie najbardziej odpowiada dzisiejsze popołudnie, a najmniej wieczór, bo chciałbym trochę poobserwować. Czekamy na głosy pozostałych.

 

A może jedną z nagród przeznaczyć dla zwycięzcy 10 zadania. Może zmotywuje to niektórych forumowiczów do wzięcia udziału w zabawie. Tylko potrzebna byłaby wcześniejsza informacja.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to wszystko jedno............ tylko nie dziś po południu - a z drugiej strony niech Piotr zadecyduje - bo na dobra sprawę to zawsze bedzie ktoś komu nie bedzie jakaś pora odpowiadać - ja sie dostosuję - pozdrawiam

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka do rundy dziewiątej okazała się dosyć łatwa . Cała czołówka odpowiedziała bezbłędnie . Ale choć jeszcze sporo czasu aby inni odpowiedzieli to już dzisiaj zrobimy dogrywkę do rundy 9 oddzielnie i wysoko punktowaną . Będą dwa zdjęcia z trudnymi obiektami . Mogę dać fotki w każdej chwili ale jak chcecie 22 to nie ma sprawy .

 

Za chwilę zaległy baraż dla Polarisa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zrobimy dogrywkę do rundy 9 oddzielnie i wysoko punktowaną . Będą dwa zdjęcia z trudnymi obiektami . Mogę dać fotki w każdej chwili ale jak chcecie 22 to nie ma sprawy .

 

Wolałbym wcześniej, ale szanse muszą być równe, więc zaczekajmy do 22 aż zbiorą się "zawodnicy".

 

Czy fotki są z ostatniej nocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris bez trudu odgadł zagadkę barażową , oto jego poprawna odpowiedź :

 

To galaktyczka NGC5529 w Wolarzu z ciekawa grupka pomniejszych galaktyk.

 

 

Aktualna klasyfikacja łącznie z bonusem Pelican .

 

1.Bas.sic 280 pkt.

2.Skrzypas 256 pkt.

3.Robert 253 pkt.

4.Bistii 190 pkt.

5.Qbanos 187 pkt.

6.Polaris 153 pkt.

7.Marcus II 121 pkt.

8.Szymek 85 pkt.

9.Dariusz Smoląg 55 pkt.

10.Ax 44 pkt.

11.Wlad 26 pkt.

12.Paweł Schmidt 25 pkt.

13.Bobi 16 pkt.

14.Hans 14 pkt.

15.Adamsz12 10 pkt.

16.Adam Tomaszewski 9 pkt.

17.Kuba 3 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czas minął . Na zdjęciu bonusowym był fragment IC 5070 czyli mgławicy Pelican . Była to pojedyncza klatka podesłana przez Dominika . Co wyszło po złożeniu całości możecie zobaczyć tutaj:

 

http://www.astrofotografia.zone.pl/dso/ic5070/ic5070.html

Punkty otrzymują :

1.Bistii 15.

2.Skrzypas 14.

3.Bas.sic 13.

4.Marcus II 12 .

5.Polaris 11.

6.Robert 10.

 

Widzę że macie jednak ochotę na zagadkę dzisiaj więc runda nr 9 za ok 20 minut .

 

Tak poza konkursem. Fotka Dominika dała mi nowy obraz astrofotografii :huh: to nie ma sensu fotać sprzętam za pare stówek.

Na powyższym zdjęciu mamy 14x900!!!!!!!!!! sek. czyli montaż bezbłędnie prowadzi ekspozycje 15 minutowe TECiem 140 :lol: masakra :szczerbaty:

Sorry za off topic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogrywka do rundy nr 9 . Należy nazwać tylko główne obiekty na zdjęciach . Liczy się tylko kompletna odpowiedź czyli nie wysyłamy odpowiedzi na raty . Bardzo wysoka punktacja i duże skoki w ilości punktów . Zasady punktacji: 60-50-40 itd według kolejności nadsyłania odpowiedzi . Wzajemny limit czasowy tym razem 15 minut jednakowo punktowane . Termin do 31 maja go 21 . Powodzenia .

 

 

zagad13.jpg

 

 

 

 

zagad14.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy w konkursie nikt nie odgadł do północy B) ale pojechaliście mi po ambicji rozwiązując błyskawicznie zag do rundy 9 więc zrobiłem obiekty bardzo trudne . Nawet w sieci nie ma zbyt wielu fotek referencyjnych bo te obiekty po prostu nie wychodzą na zdjęciach . Wycisnąłem ze SBIGA max czyli bin 3x3 i czas 22x3 min. Coś tam widać :blink: .

 

Pierwsza i jak dotąd jedyna poprawna odpowiedź nadeszła ok 2-giej.

 

Dziś zrobiłem już na luzie zdjęcie Wieloryba i Motyczki o której rozmawialiśmy na początku konkursu . To moje pierwsze zdjęcie złożone w LRBG i prawdopodobnie coś zrobiłem nie tak . Wyszło jak wyszło ale jest .

 

wheel1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kolorki na zdjęciu wiele wnoszą. Osobiście wolę nawet zdjęcie o mniejszym zasięgu, a kolorowe. Z tym, że z kolorami też nie ma co przesadzać, a czasami na zdjęciach mamy wręcz burzę kolorów.

 

Oj, napociłem się nad tą zagadką. Ale tak jak napisałem do Piotra, chciałem to miałem. Chciałem trudniejsze zadania i się ukazały. I bardzo dobrze, teraz trzeba nieźle pogłówkować, aby znaleźć obiekty. Nie decyduje już tylko szybkie przeglądanie fotek, a prawdziwe "śledztwo".

 

U mnie też piękna pogoda i jednak trochę żałuję, że nie mogłem spędzić nocy przy teleskopie. Najpierw do 1:30 przeglądanie fotek i map, a potem to już miałem dość.

 

Jeszcze raz więc apeluję, aby nie dawać fotek o 22, czyli wtedy, gdy rozpoczyna się noc. Przynajmniej teraz kiedy jest ładna pogoda. Ale jak zwykle dostosuje się do pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się jednej z tych galaktyk pod kątem supernowych. Pierwszy raz się w to bawiłem i nawet znalazłem obiekt, którego nie powinno być na zdjęciu, ale pewnie jest to jakiś "pikselek". Za godzinkę lub dwie sprawdzę jeszcze oba zdjęcia.

 

Porównuję do tego co pokazuje Aladin. Co ciekawe na Aladinie zdjęcie drugiej z zagadkowych galaktyk jest dużo słabsze niż Piotra. Pierwszej jeszcze nie sprawdzałem.

 

Rzuciłem jeszcze okiem na pierwszą galaktykę w Aladinie. Też jest tylko tłem tego co zrobił Piotr. Ciekawe ile tym razem wyciągnął z kamerki? (chodzi mi o zasięg).

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem obie galaktyki pod kątem supernowych. Na pierwszym zdjęciu nie znalazłem nic "nowego". Na drugim natomiast aż za dużo, bo kilka takich potencjalnie podejrzanych punkcików. Zdaję sobie sprawę, że prawdopodobieństwo odnalezienia supernowej jest bardzo, bardzo małe, ale zastanawiam się jak poradzić sobie z takimi "niechcianymi pikselami"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, napociłem się nad tą zagadką.

 

 

Ja wręcz przeciwnie 40 min, galaktki moja dzialka :szczerbaty: ale Piotrowych komet itp nie znosze :rolleyes:

 

 

Przyjrzałem się jednej z tych galaktyk pod kątem supernowych.

 

Piotrze !!! Czemu taka brutalna obróbka? Nie wiem jak Robert chciał coś tam znaleźć. :mellow:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wręcz przeciwnie 40 min, galaktki moja dzialka  :szczerbaty: ale Piotrowych komet itp nie znosze  :rolleyes: 

Piotrze !!! Czemu taka brutalna obróbka? Nie wiem jak Robert chciał coś tam znaleźć.  :mellow:

 

Zdjęcia zapewne były obrabiane pod zadanie, a nie szukanie supernowych. I co rozumiesz przez stwierdzenie "brutalna obróbka"? Od razu dodam, że ja na obróbce zdjęć nie znam się i pytam z ciekawości.

 

Myślę, że w przypadku drugiego zdjęcia jasna supernowa byłaby widoczna bez kłopotu. Porównywałem zdjęcie Piotra z innymi i te inne były na ogół dużo gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.