Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Gość polaris
Słuchajcie Piotr podał pole widzenia tej fotki około 5 stopni w rzeczywistości jest około 1 stopnia, zapewne sie pomylił

O dzieeeeeeeeeeeeki...

To cenna uwaga.

Zapewne sie pomylil jak przy zasiegu "Gemini" z 20mag............. :Boink:

 

Ale cale dotychczasowe szukanie diabla warte :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się , teraz na spokojnie sprawdziłem . W Starry Night można bardzo dokładnie ocenić pole kadru przeciągając linię od skrajnych gwiazdek . Przybliża i oddala się pokrętłem "scroll" . Ten musiał być lekko odjechany i zmierzyłem do gwiazdy oznaczonej nr 15 . Wyszło 5 stopni na odczycie . Niema tego złego bo numer pomylonej gwiazdy jest podpowiedzią . W/g Starry Night ta gwiazda ma 5,28 mag .

 

Jeżeli już zlokalizujecie podstawową grupę galaktyk to trzeba sięgnąć do bardziej dokładnych katalogów .

 

Teha w artykule polecał darmowy program Aladyn . Tam można wpisać nr NGC tylko głównej galaktyki i ściągnąć calą masę jej fotek . Widać tam jej słabe sąsiadki , czasem są nawet opisane . Przypomnę link :

 

http://aladin.u-strasbg.fr/aladin.gml

 

Powodzenia , mamy czas do wieczora .

 

Ps. Pole kamery SBIG sprawdzam własnie tej nocy robiąc próbne zdjęcia . Jest nieco mniejsze od tej Dominika ale niewiele i pomyłki będą wykluczone :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też przekopałem pół nieba biorąc jako odniesienie te 5 stopni, a teraz przed pójściem do pracy dowiaduję się, że to błąd i w dodatku jest podpowiedź.

 

Ponieważ wracam późno, proszę o przesunięcie terminu rozwiązania zadania przynajmniej do godziny 22, tym bardziej, że zadanie ukazało się z godzinnym opóźnieniem.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi dzięki tej charakterystycznej parze galaktyk w lewym górnym rogu.

 

Hehe j tez szukalem takiej samej parki galaktyk...nieco te 5 stopni utrudnilo mi poszukiwania ale juz jest :)

Ile naliczyliscie galaktyk z katalogow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne sie pomylil jak przy zasiegu "Gemini" z 20mag.............  :Boink:

Na poprzedniej fotce nie sprawdzałem zasięgu, ale na tej zdaje mi się że Domek dojechał spokojnie do 20mag !!! Najsłabszą gwiazdkę zlokalizowałem jako ok. 19.5, a gdyby rozpatrywać zdjęcie bez kompresji pewnie by było jeszcze więcej.

 

Zagadka bardzo fajna. A czy jako obiekty liczysz też pojedyńcze gwiazdy, Piotrze? :D Bo jeśli tak to ktoś może mieć po tej zagadce kilka tysięcy punktów :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspólczuje Piotrowi sprawdzania tej zagadki - sprawdzenie takiej ilości UGCków NGCków PGCków i ICków moze przyprawidz o zawrót glowy - Piotrze trzymam za Ciebie kciuki i życzę wytrwalości:Salut:

 

ps. wedlug mnie mając dobre bazy danych mozna na tej zagadce sie dorobić duzej ilości punktów - pozdrawiam

:blink:

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczą się tylko obiekty zakwalifikowane jako NGC , PGC, UGC i Leda .  GSC nie liczymy bo prawie kazda gwiazdka na tym zdjęciu by się liczyła . Kto by to później ocenił .

 

I rozumiem, że liczą się tylko te widoczne na zdjęciu.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odpowiedzi będę czekał aż do północy . Przyczyna prozaiczna , nie będę miał dostępu do kompa ( żona przepisuje pracę na egzamin) . Nie mialbym więc możliwości sprawdzenia odpowiedzi . Tak więc szanse wzrastają aby pozyskać punkty . Powodzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem ile uda Wam się zlokalizować galaktyk? Wbrew pozorom, chyba nie ma ich na tym zdjęciu tak dużo. Jest pewna ilość w miarę dobrze widocznych. W pozostałych przypadkach (wątpliwych) są to jakieś "paprochy". Przynajmniej ja mam takie wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... W pozostałych przypadkach (wątpliwych) są to jakieś "paprochy". Przynajmniej ja mam takie wrażenie.

 

Także mam takie wrażenie początkowo wydawało sie że jest tego wiele ale jak sie na spokojnie wypisuje numery katalogowe toszybko zaczyna brakowac na fotce mgiełek które są nieoznaczone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem ile uda Wam się zlokalizować galaktyk? Wbrew pozorom, chyba nie ma ich na tym zdjęciu tak dużo. Jest pewna ilość w miarę dobrze widocznych. W pozostałych przypadkach (wątpliwych) są to jakieś "paprochy". Przynajmniej ja mam takie wrażenie.

 

Posciagalem FITSy tego rejonu i okazuje sie ze wiele mgielek z domkowej zagadki a ktore nie znalazly pokrycia w katalogach to zeczywiscie obiekty galaktyczne...w tej chwili mam kilkanascie wiecej niz pokrywaja zwykle katalogi.

Niestety ciezko o katalogi galaktyk ponizej 18 magnitudo...

Co zauwazylem to Domek zlapal galaktyki ponizej 17 magnitudo(udokumentowane)...a moze tez kilka "dymkow" jest ponizej 18 magnitudo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.