Skocz do zawartości

asi air plus


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Robson_g napisał:

A to jak tak nie chcę. 

A jak wolałabyś, z ciekawości?

 

Fajna jest opcja goto do zdjęcia. Jednej nocki wyszukujesz, kadrujesz, na drugą noc po prostu wybierasz zdjęcie z poprzedniej sesji, wciskasz goto, i ustawia 1:1 do tamtego zdjęcia. 

Dodatkowo fajną opcją jest na podglądzie przytrzymanie palcami jakiegoś miejsca na zdjęciu, które może być gdziekolwiek w kadrze i ustawienie go w centrum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Robson_g napisał:

A jak w ogóle działa w takim wynalazku alignacja, synchronizacja z SW Eq, szukanie celu na niebie, potem kadrowanie takie jak my sobie wymyślimy? 

 

 

Po ustawieniu na polarna, dajesz goto na obiekt i sam po zrobieniu kilku zdjęć testowych wykadruje Ci obiekt na sam środek. Rewelacja, jak dla mnie. :p

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Rosso napisał:

A jak wolałabyś, z ciekawości?

 

Fajna jest opcja goto do zdjęcia. Jednej nocki wyszukujesz, kadrujesz, na drugą noc po prostu wybierasz zdjęcie z poprzedniej sesji, wciskasz goto, i ustawia 1:1 do tamtego zdjęcia. 

Dodatkowo fajną opcją jest na podglądzie przytrzymanie palcami jakiegoś miejsca na zdjęciu, które może być gdziekolwiek w kadrze i ustawienie go w centrum.

 

Ale żeby zrobić goto do zdjęcia to montaż musi dokładnie wiedzieć o tym, co robi Asi Air. A to mnie najbardziej denerwuje, bo często u mnie jest tak, że montaż jest gdzie indziej a cel gdzie indziej, pomimo wzorcowego wręcz ustawienia na biegun. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Robson_g napisał:

montaż jest gdzie indziej a cel gdzie indziej, pomimo wzorcowego wręcz ustawienia na biegun

W tym przypadku robisz w asiair zdjęcie, np. 30s i płatne solve. Potem robisz synch Mount i już asiair wie, gdzie w tym momencie montaż "patrzy". 

Potem idealnie trafi w każdy cel, jaki mu wskażesz 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Robson_g napisał:

Ale żeby zrobić goto do zdjęcia to montaż musi dokładnie wiedzieć o tym, co robi Asi Air. A to mnie najbardziej denerwuje, bo często u mnie jest tak, że montaż jest gdzie indziej a cel gdzie indziej, pomimo wzorcowego wręcz ustawienia na biegun. 

Nie do końca rozumiem. Montaż wie gdzie jest bo asiair wykonuje zdjęcia i robi platesolve. Jeśli goto nie działa automatycznie, to można ręcznie ustawić montaż w jakiekolwiek miejsce oprócz rejonów bieguna, następnie robić previewem zdjęcie, wymusić platesolve i dopiero wtedy przejść do obiektu. Wtedy prawie na pewno trafi w obiekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Robson_g napisał:

Ale żeby zrobić goto do zdjęcia to montaż musi dokładnie wiedzieć o tym, co robi Asi Air. A to mnie najbardziej denerwuje, bo często u mnie jest tak, że montaż jest gdzie indziej a cel gdzie indziej, pomimo wzorcowego wręcz ustawienia na biegun. 

ustawienie na biegun nie ma nic wspólnego czy montaż trafi we wsporzedne....

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, orlen napisał:

ustawienie na biegun nie ma nic wspólnego czy montaż trafi we wsporzedne....

Oczywiście, że ma. Z założenia oś RA musi pokrywać się z osią obrotu Ziemi. Jeśli się nie pokrywa, to goto nie ma prawidłowego punktu odniesienia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, apolkowski napisał:

Oczywiście, że ma. Z założenia oś RA musi pokrywać się z osią obrotu Ziemi. Jeśli się nie pokrywa, to goto nie ma prawidłowego punktu odniesienia.

ok przejaskrawiłem, ale raczej nie próbujesz jechać na obiekt jak masz polarna przekoszona o 30stopni, a drobne błędy nie maja wpływu jak zrobisz platesolve lub alignacje na gwiazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, apolkowski napisał:

Oczywiście, że ma. Z założenia oś RA musi pokrywać się z osią obrotu Ziemi. Jeśli się nie pokrywa, to goto nie ma prawidłowego punktu odniesienia.

ASI AIR wykonuje astrometryczny pomiar i dopiero potem koryguje swoje położenie.  Do orientacji nie jest potrzebne ustawienie na Polarną.

Ustawienie PA zapobiega natomiast kolizyjnym skutkom działania montażu.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JaLe napisał:

ASI AIR wykonuje astrometryczny pomiar i dopiero potem koryguje swoje położenie.  Do orientacji nie jest potrzebne ustawienie na Polarną.

Ustawienie PA zapobiega natomiast kolizyjnym skutkom działania montażu.  

Czy należy to rozumieć, żę ASIAIR wprowadza poprawki i wykonuje prawidłowo GoTo pomimo sporego błędu Polaris ( np. 10 stopni) w bok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy program dochodzi do idealnej pozycji na drodze iteracji. Jeżeli ustawienie na Polarną będzie złe, to pierwszy ruch poprowadzi montaż do złego miejsca i konieczne będą poprawki. @Robson_g stwierdził, że u niego mimo poprawnego ustawienia pierwsza iteracja jest kiepska. Na to może mieć wpływ mnóstwo czynników, jak zła data i godzina, złe współrzędne geograficzne itp.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, orlen napisał:

ustawienie na biegun nie ma nic wspólnego czy montaż trafi we wsporzedne....

 

Wy w ogóle nie wiecie chyba o czy ja piszę. 

Ja nie życzę sobie w sposób skandalicznie skomplikowany, synchronizować montażu na jakieś 2 albo 3 Gwiazdki, żeby wielce łaskawy zechciał w końcu wiedzieć gdzie jest. Ja się pytam czy Asi Air ma możliwość jednym kliknięciem zaraz po ustawieniu na biegun (dokładnym), znaleźć cel i błyskawicznie dostroić kadr, żeby w trybie natychmiastowym zacząć sesję? 

Nie? 

No to ten wynalazek nie jest mi do niczego potrzebny, bo pod domem rozłożę się z laptopami i o coś tam sfotografuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadowolony z mojego ASIAIR 1. Nie mam powodu do wymiany.

 

GOTO działa z kiepskim ustawieniem na biegun, a ASIAIR ma także na funkcję Polaralign. Działa zupełnie dobrze, chyba że teleskop na montażu się ugina (z tym miałem problem ale rozwiązałem wiertarką i śrubami ;-)

 

Funkcja GOTO do zdjęcia z poprzedniej sesji jest fantastyczna i wymaga jednego kliknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Herbert West napisał:

Jestem zadowolony z mojego ASIAIR 1. Nie mam powodu do wymiany.

 

GOTO działa z kiepskim ustawieniem na biegun, a ASIAIR ma także na funkcję Polaralign. Działa zupełnie dobrze, chyba że teleskop na montażu się ugina (z tym miałem problem ale rozwiązałem wiertarką i śrubami ;-)

 

Funkcja GOTO do zdjęcia z poprzedniej sesji jest fantastyczna i wymaga jednego kliknięcia.

Daj namiar na filmik/tutorial jeśli możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do synchronizacji z montażem. Mam kabel EQMOD z Ali za 40 zł. W ASIAIR wybieram mount: EQMOD, klikam Sync i tyle, działa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, tex88 said:

Daj namiar na filmik/tutorial jeśli możesz.

 

Otwierasz dowolnego suba którego masz na karcie pamięci, masz w dolnym prawym rogu zielony guzik "Goto". KLIK! Filmik zbędny.

 

A jak nie masz to zaktualizuj ASIAIR.

Edytowane przez Herbert West
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Robson_g napisał:

 

Wy w ogóle nie wiecie chyba o czy ja piszę. 

Ja nie życzę sobie w sposób skandalicznie skomplikowany, synchronizować montażu na jakieś 2 albo 3 Gwiazdki, żeby wielce łaskawy zechciał w końcu wiedzieć gdzie jest. Ja się pytam czy Asi Air ma możliwość jednym kliknięciem zaraz po ustawieniu na biegun (dokładnym), znaleźć cel i błyskawicznie dostroić kadr, żeby w trybie natychmiastowym zacząć sesję? 

Nie? 

No to ten wynalazek nie jest mi do niczego potrzebny, bo pod domem rozłożę się z laptopami i o coś tam sfotografuje. 

slowo kluczowe - platesolve. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, apolkowski said:

Czy AsiAir ma opcję pracy z poziomu PC czy tylko z  apki na tablecie?

Android lub IOS. Nic mi nie wiadomo o kompie. Używam starego tableta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wessel napisał:

Czy należy to rozumieć, żę ASIAIR wprowadza poprawki i wykonuje prawidłowo GoTo pomimo sporego błędu Polaris ( np. 10 stopni) w bok?

Tak.

Ostatnio podczas pokazów nie było szans ustawienia na Polarną i  trafiał po pierwszej  korekcie w punkt :D

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Robson_g napisał:

 

Wy w ogóle nie wiecie chyba o czy ja piszę. 

Ja nie życzę sobie w sposób skandalicznie skomplikowany, synchronizować montażu na jakieś 2 albo 3 Gwiazdki, żeby wielce łaskawy zechciał w końcu wiedzieć gdzie jest. Ja się pytam czy Asi Air ma możliwość jednym kliknięciem zaraz po ustawieniu na biegun (dokładnym), znaleźć cel i błyskawicznie dostroić kadr, żeby w trybie natychmiastowym zacząć sesję? 

Nie? 

No to ten wynalazek nie jest mi do niczego potrzebny, bo pod domem rozłożę się z laptopami i o coś tam sfotografuje. 

Ma, ale mają też inne systemy, np. Astroberry, czy Stellarmate, które też działają na bazie Raspberry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.