Skocz do zawartości
  • 0

Średnia lornetka uniwersalna.


Mariusz Psut

Pytanie

Moi Drodzy.

W tej chwili mam dwie lornetki. 

Bresser 20×80 pomimo swych słabości sprawdza się doskonale. Wczoraj Saturn ukazał pierścień i Tytana:original:.

Małego Aculona 8×42 używam do tworzenia ścieżki podejścia dla Newtona i na piesze wycieczki. O ile w tej pierwszej roli jego słaba jakość mi nie wadzi to do przyrody już tak. Rozglądam się więc za czymś o dużo lepszej jakości i trochę większych parametrach 10-12×50. Patrzyłem przez chwilę na DO Extreme ED ale jej ciężar i indywidualne ustawienia ostrości nie bardzo mi pasują.

Reasumując. Szukam lornetki do astro i do przyrody. Na statyw i do ręki. Lekkiej,kompaktowej i o jak najlepszej jakości obrazu. Wpasowującej się pomiędzy vAculonem a Bresserem.Musi być dostępna w polskich sklepach bo chcę pomacać i wybrać osobiście. I teraz najważniejsze. Chciałbym dachówkę. Wstępnie wytypowałem Vortex Viper HD. Nie spieszy mi się. Zakup planuję na początku września jak będę miał urlop.

Może ktoś, coś...żebym babola nie strzelił :neat:.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

 Jeśli ten Vortex Viper jest następcą Kaibaba to będzie bardzo dobry wybór, ja mam Kaibaba 18x56, dla niektórych to może być za dużo, wtedy warto 15x56, dorównuje zaięgowi każdej 15x70 ale obraz skorygowany w całym polu i bez najmniejszej aberracji....miód na oczy każdego, dot ego cholernie lekka i komapktowa, idelana jako przeglądówka.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Rozglądam się więc za czymś o dużo lepszej jakości i trochę większych parametrach 10-12×50. Patrzyłem przez chwilę na DO Extreme ED ale jej ciężar i indywidualne ustawienia ostrości nie bardzo mi pasują.

Reasumując. Szukam lornetki do astro i do przyrody. Na statyw i do ręki. Lekkiej,kompaktowej i o jak najlepszej jakości obrazu. 

Średnia lornetka to zazwyczaj powiększenie 15-16-18x70. Wspomniany przez kolegę wampum, Vortex Kaibab 18x56 to świetny wybór. Byłem w szoku jak dobra jest ta lornetka w porównaniu z Nikonem 18x70. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może źle się wyraziłem.

Średnia w moim układzie trzech Bino.

Mała 8×42

Średnia 10-12×

Duża 20×

Na chwilę obecną Bressera 20×80 nie zamierzam zastępować. Potrzebuję 10-12. Do przeglądu nieba i do przyrody. Czytałem że dachówki do astro są "be". Niska transmisja, mniejsza przestrzenność. Testy tych Viperów są obiecujące ale żadnych opinii użytkowników nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od siebie polecę DO Chase 10x50.

Bardzo fajna zarówno do astro jak i do przyrody. Ostra, lekka bez żadnych aberracji - bardzo fajny uniwersalny sprzęt :)

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-chase-10x50-nbsp-ed

 

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam DO Chase 10x50 i to jest godna polecenia dachówka w swojej kategorii cenowej, ale nie jestem juz nią tak zachwycony jak na początku. Gwiazdy jednak nie są w niej całkiem punktowe :(. Dachowka do astro to jednak jest kompromis.... Jak ja testowałem w sklepie, to wziałem latarke LED opatuloną z przodu folią aluminiową z dziurka zrobioną cienką igłą. Taka nie do końca idealna "sztuczna gwiazda", ale przydało się. Ten test pokazał, że DO 10x50 faktycznie ma lekkie bliki od pryzmatów na mocnych źródłach światła. Ale na prawdziwych gwiazdach to raczej nie bliki są problemem, tylko raczej jednak astygmatyzm, tak mi sie przynajmniej wydaje. Tak czy siak, idealnej punktowosci nie ma. Zaletą DO natomiast jest to, że praktycznie brak w niej CA i do zastosowań przyrodniczych jest bardzo w porządku. Waga też niewielka jak na 10x50. Reasumując, najlepiej jak znajdziesz sklep gdzie fizycznie mają i DO 10x50, jak i Vortex Viper HD 10x50 i je porównasz. Vortex jest 2x droższy, warto więc moim zdaniem dać DO szansę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, twegier napisał:

Mam DO Chase 10x50 i to jest godna polecenia dachówka w swojej kategorii cenowej, ale nie jestem juz nią tak zachwycony jak na początku. Gwiazdy jednak nie są w niej całkiem punktowe :(. Dachowka do astro to jednak jest kompromis.... Jak ja testowałem w sklepie, to wziałem latarke LED opatuloną z przodu folią aluminiową z dziurka zrobioną cienką igłą. Taka nie do końca idealna "sztuczna gwiazda", ale przydało się. Ten test pokazał, że DO 10x50 faktycznie ma lekkie bliki od pryzmatów na mocnych źródłach światła. Ale na prawdziwych gwiazdach to raczej nie bliki są problemem, tylko raczej jednak astygmatyzm, tak mi sie przynajmniej wydaje. Tak czy siak, idealnej punktowosci nie ma. Zaletą DO natomiast jest to, że praktycznie brak w niej CA i do zastosowań przyrodniczych jest bardzo w porządku. Waga też niewielka jak na 10x50. Reasumując, najlepiej jak znajdziesz sklep gdzie fizycznie mają i DO 10x50, jak i Vortex Viper HD 10x50 i je porównasz. Vortex jest 2x droższy, warto więc moim zdaniem dać DO szansę.

Dzięki za pomoc.

Z tego co patrzyłem to w DO nie mają Vortexa. Jest w TeleskoTeleskopy.pl.:neat:

Musi być jednak kompromis bo porro nieporęczna na takie wycieczki a u mnie jest co podglądać w dzień i Aculon już ciąży. Tak że to musi być dachówka.

Porozglądam się jeszcze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Patrzę na test tego vipera hd 10x50:

https://www.optyczne.pl/352-Test_lornetki-Test_Vortex_Viper_HD_10x50_(2018).html
i wg. optycznych jak na tą półkę słaba transmisja i dość duża aberka, to słaby duet jak na lornetkę do częściowo astro :/

Widać że coś jest na rzeczy, bo 10x50 jest w sprzedaży za podobną kasę jak 10x42…

Może jakieś 10x42 - w okolicach 2000pln? Są już fajne 42ki - choćby Monarch 7 czy olympus EXWP czy vortex Viper HD. Aculon wtedy będzie niepotrzebny. A jeżeli Musisz iść na kompromisy cenowe, to lepiej mieć mniej, ale lepszego sprzętu.

 

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli mogę coś doradzić, to przemyśl czy do pieszej turystyki, czy w ogóle do turystyki chcesz kupować porządną (=drogą) lornetkę.

Ja mam do tego celu dachówkę Levenhuka Karma Pro 8x42, 3 lata temu ją kupiłem, ogólnie sporo lepsza od porro Nikona 7x35ex, ale mniejsza o to. Po tych kilku latach spacerów do lasu i wożenia na wszystkie wyjazdy wygląda jakby wróciła z Afganistanu. Porysowane co się da, łącznie ze szkłami, a jakoś szczególnie źle jej nie traktowałem, po prostu używałem ją często w spartańskich warunkach. Ciekawe, że jedyne co przetrwało to mostek i co za tym idzie kolimacja, ale co z tego skoro od rys na obiektywie widać odblaski.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogólnie staram się szanować sprzęt. Aculon zaliczył już sporo takich wycieczek i nadal wygląda jak nowy więc myślę że lepsza,droższa też przetrwa.:original:. Mam w okolicy rezerwat przyrody,rzekę i zalew Sulejowski. Mnóstwo ptactwa,bobry, piżmaki itd. Chciałbym mieć na te wycieczki naprawdę super optykę. 

Pomysł Bartoliniego (mniej a lepiej) jest rozsądny. Więc dwie.

Bressera wybrałem świadomie. Po prostu nie wiedziałem czy duża,prosta lornetka będzie mi pasować. Jest świetna i w przyszłości wymienię go na coś docelowego. Na razie zostaje i bawi.

Pomyślałem że czas na mniejszą.

Taka docelowa 10×50 mogłaby zastąpić Aculona,być na statyw do szerokiego pola i na wycieczki ( chciałbym 10 lub nawet 12 bo to 8× często było ciut mało)

 Niższa transmisja dachówek to faktycznie ich bolączka tylko czy to aż tak będzie widoczne w nocy? 

Budżet ustaliłem na 2,5-3k.

Nie śpieszy mi się.

:g:

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, bartolini napisał:

Wszystko fajnie, ale ta bardzo średnia za ponad 3000 to chyba średni wybór.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

(...)

 Niższa transmisja dachówek to faktycznie ich bolączka tylko czy to aż tak będzie widoczne w nocy? 

(...)

 

Z tego co widzę, to niestety mniejsze lornetki z wyższej półki to praktycznie same dachówki, z nielicznymi wyjątkami, jak Nikon EII.

Więc nawet jak wiemy, że będzie widocznie gorzej z transmisją, to być może z konieczności trzeba kupić dachówkę, stawiając jakość obrazu przed transmisją.

Z drugiej strony, jak patrzę na optyczne.pl, to widzę, że Nikon 8x30 EII ma transmisję 89 %, i Nikon Monarch 7 8x42 też ma 89 %, więc z nowoczesnymi powłokami ta różnica w transmisji może się już zatarła...

 

Z zainteresowaniem śledzę Twój wątek, zwłaszcza od kiedy w dyskusji pojawiły się mniejsze lornetki 7 - 8 razy, takie do obserwacji "z ręki".

Od jakiegoś czasu rozważam zakup do "turystycznych" obserwacji nieba czegoś zdecydowanie lepszego od moich obecnych Nikona 7x35 EX i Olympusa 8x40 DPS I, i to co tu się wypisuje może w końcu pomoże mi na coś się zdecydować.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mariusz, nie czułbym się komfortowo patrząc przez takie maleństwo, które jest droższe niż APM 25x100 ED.
Myślę, że chciałbym na moją docelową lornetkę do ręki przeznaczyć podobny budżet, jak Ty.

I muszę być koniecznie przekonamy, że za to będę miał dużo ładniejsze gwiazdki w całym polu niż mam teraz.

A do tego czasu będę się dalej cieszył tym co mam i czytał sobie takie fajne wątki jak ten.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, peter5 napisał:

A widzisz żeby była dostępna? W większości sklepów jej nie ma.

A Widzisz, żeby cokolwiek fajnego i sensownie wycenionego było ostatnio dostępne w jakimkolwiek sklepie?

Często trzeba czekać kilka miesięcy, towar pojawia się na kilka dni czy tydzień i nie ma…

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, bartolini napisał:

A Widzisz, żeby cokolwiek fajnego i sensownie wycenionego było ostatnio dostępne w jakimkolwiek sklepie?

Często trzeba czekać kilka miesięcy, towar pojawia się na kilka dni czy tydzień i nie ma…

Zgadzam się, posucha straszna, dlatego też mnie nie dziwi że sklepy tak windują ceny, bo i tak wszystko się sprzedaje na pniu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.