Skocz do zawartości

EQ6 Zero Backlash Mod za ~10 zł czyli "osznurkowanie".


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Just now, Krzysztof z Bagien said:

Prosto i elegancko :)

 

Jak miałbym nie skorzystać z okazji do wywiercenia kilku dziur w sprzęcie astronomicznym?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Iluvatar said:

Aż się zastanawiam, czy nie spróbować przygotować czegoś podobnego i sprawdzić na najbliższym zlocie :)

 

Jeżeli da się w HEQ5 i faktycznie masz problem który da się rozwiązać wiertarką i sznurkiem to czemu nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste i skuteczne. Wyeliminowanie konieczności zmiany przeważenia po flipie jest bardzo wartościowe. Mi też nie chce się zarywać nocy w celu przesunięcia przeciwwagi, mając zdalnie skonfigurowany sprzęt (a co gdyby był on w innym państwie? :) ). U mnie na szczęście brak przeważenia nie wywołuje właściwie żadnej różnicy, więc tego po prostu nie robię. Ale jak trzeba, to ten ciężarek jest fajny. Miałbym jedynie obawy o jego dyndanie w czasie wiatru...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, MateuszW said:

Miałbym jedynie obawy o jego dyndanie w czasie wiatru...

 

Jest za ciężki- 2,5 kg i ma zbyt małą powierzchnię. O wiele słabszy wiatr skutecznie zrujnuje prowadzenie zanim ciężarek zacznie się bujać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwijając technikę szmurkową daloby się rozwiązać problem zbyt ciężkich tub na możliwości montażu. Wystarczy jakiś mocny słupek, dwa kołowrotki, sznurek, przeciwwaga... i można odciążyć zestaw prowadząc najpierw sznurek od szyny W GÓRĘ.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, dobrychemik said:

Rozwijając technikę szmurkową daloby się rozwiązać problem zbyt ciężkich tub na możliwości montażu. Wystarczy jakiś mocny słupek, dwa kołowrotki, sznurek, przeciwwaga... i można odciążyć zestaw prowadząc najpierw sznurek od szyny W GÓRĘ.

 

-_yHBTeWwZqs-01.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, dobrychemik napisał:

Rozwijając technikę szmurkową daloby się rozwiązać problem zbyt ciężkich tub na możliwości montażu. Wystarczy jakiś mocny słupek, dwa kołowrotki, sznurek, przeciwwaga... i można odciążyć zestaw prowadząc najpierw sznurek od szyny W GÓRĘ.

 

Za dużo zabawy, lepiej kupić kilka balonów / jeden duży balon z helem i dowiązać ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Behlur_Olderys said:

 

Za dużo zabawy, lepiej kupić kilka balonów / jeden duży balon z helem i dowiązać ;)

 

NASA już na to wpadła! https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-mission-will-study-the-cosmos-with-a-stratospheric-balloon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, wessel said:

Zacznijcie wycinać otwory ulżeniowe w montażach i tubach. Acha no i przed sesją radzę odstawić lekarstwa ......

 

Nie takie rzeczy ze śwagrem po pijaku robimy!

 

Poza tym nie mam czasu na sesje, muszę jeszcze wywiercić kilka dziur w kamerze.

 

Capture.JPG

 

PS - CMOS > CCD

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 3
  • Kocham 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, ryszardo said:

Przecież to było standardowe rozwiązanie fabryczne w montażach na przełomie XIX i XX w. :) .

 

Wygląda na to, że prawa fizyki się z grubsza nie zmieniły od 100 lat.

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie ten wątek i korci mnie zamówić u majnfrendów sprężynę taką jak na zdjęciu i zamontować ją w swoim EXOS-2 w miejscu po lunetce biegunowej. Zastanawiam się tylko jakim momentem musiałaby dysponować taka sprężyna, żeby docisk był optymalny. 

Had15d9f9b5ca4fc7a7591d0ea2dca1cft.jpg

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zlew Ja znalazłem takie: https://www.sodemann-sprezyny.pl/produkty/sprezyna-o-stalym-naprezeniu

 

W moim przypadku ciężarki 2,5 kg sprawdzają się dobrze- montaż pracuje lekko a siła jest adekwatna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, widziałem tą stronę też. Ale znalazłem w Katowicach firmę https://spretech.com.pl/about/about.html. Zadzwonię, dopytam, może będzie możliwość podjechać, pomacać. Bo z tego co widzę na stronie www to mają niby zapytanie ofertowe, ale jak znam życie to człowieka trującego o jedną sztukę to spuszczą na bambus przez www. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.