Skocz do zawartości

Mały kokon vel mała koniczyna


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, to prawie 20 godzin.

Białe noce na pewno tu nie pomogły. Tak wygląda 2 minutowa  klatka:

 

obraz.png.e82f63a1ea878f017a66c5359b296ee1.png

 

Flat wyszedł bardzo fajnie, nie ma tu tego typu błędu.

To co widać, to jakieś pyły lekko wpadające w szarości. Tam w zasadzie nie widać pustego nieba, wszystko zadymione.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kubaman napisał:

Tak, to prawie 20 godzin.

Białe noce na pewno tu nie pomogły. Tak wygląda 2 minutowa  klatka:

 

obraz.png.e82f63a1ea878f017a66c5359b296ee1.png

 

Flat wyszedł bardzo fajnie, nie ma tu tego typu błędu.

To co widać, to jakieś pyły lekko wpadające w szarości. Tam w zasadzie nie widać pustego nieba, wszystko zadymione.

 

U mnie tylko 11 godz. w warunkach podmiejskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł

 

porównywanie nie ma sensu, chyba że ktoś chce udowodnić, że jest lepszy - ale to ja od razu z takiej rywalizacji rezygnuję i oddaję koronę.

Jest milion parametrów - słabe niebo - u mnie bortle 5/6 a nie 4, ja mam articficial brightness na poziomie około 800 mikrokandeli, a Antonii na poziomie 250

Pora roku, użycie kamery OSC a nie Mono, skala, ja to robiłem przy skali 0,6 (bin 2), a nie 1,02.

Obróbki nie wspomnę, mogłem to ciągnąć ale nie ma to sensu.

    

 

Z nazwą oczywiście czeski błąd, poprawiłem.

   

 

Generalnie obiekt taki sobie, nie ma jakiegoś interesującego detalu, ale rzadko fotografowany. Może dopalenie Ha dodało by życia tej czerwieni.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Kuba!

 

Rozumiem, że to jest LRGB kamerą mono? (dodawanie tego "C" w nazwie MMC, bardzo mnie myli, niektórzy piszą MM-C, ale to "cool" faktycznie można sobie już darować, a teraz nie wiem, czy to może nie miało być MC? a masz oba sprzęty, czy to hybryda z obu kamer?).

 

Jeśli to ASI2600MM:

  • czy możesz powiedzieć jakiego gainu używasz? spodziewam się, że gainu 100, jeśli mógłbyś też odczytać offset z headera, to super
  • jeśli miałbyś chwilkę wrzucić plik surowy z L oraz R, takie w miarę dobre, z okolic północy astronomicznej (ca 00:30), w miarę niejajowate (niskie eccentricity/mimośród)

Jeśli to ASI2600MC -- podobne pytania, ale tylko o jedną klatkę.

 

Jeśli w ogóle "wgrałbyś" gdzieś po jednym pliku bias na gainie 100 i 250 (np. 10 ms, ciemno, chłodzenie nieważne) to już w ogóle by było super.

 

Co mam w głowie? Pomnożyłbym Twoją klatkę x4 w pixelmath. Wiele osób paliłoby nawet 8 minut L i nie marudziliby, że gwiazdy przepalone. Ty możesz ten efekt osiągnąć mnożąc gain x4. W wypadku ASI2600 jest to 100 vs 250 (gain/adu 0.2 vs ok 0.05, nie testowałem dokładnie, a z wykresików trudno odczytać, zresztą kto by takie rzeczy testował, zdjęcia robić trzeba!). Niestety w trybie HCG read noise już tak ładnie nie spada jak w przypadku jednego "wzmacniacza". I według ZWO ASI jest to praktycznie niewiele poniżej 1.3 e- (1.5 e- dla 100).

 

Nie sądzę, że to pomoże, ale przynajmniej jest to jakaś statystyczna analiza zjawiska. NIestety myślę, że tu prawda jest brutalna -- ponieważ read noise nie zmienia się już prawie w ogóle od 100 wzwyż, to jedyną metodą zmniejszenia całkowitego noise'a w stacku jest zmniejszenie liczby subów (tj. wydłużenie czasu suba, zakładamy stały całkowity czas poświecony na projekt). Im ciemniejszy obiekt chcemy próbować, tym dłuższy czas potrzebny, gdyż, w uproszczeniu,

 

  • TOTAL_NOISE^2 = SUB_NUM * READ_NOISE^2 + TOTAL_PHOTONS

 

Drugi składnik jest przybliżony/uproszczony i zależy od QE, i będę o tym pisał tutka pewnie. Jak zdążę.  Jednak minimalizacja 

 

  • SUB_NUM * READ_NOISE^2

 

jest kluczowa. W obszarach, gdzie TOTAL_PHOTONS jest "malutkie", przeważa pierwszy składnik. Najłatwiej redukować go "SUB_NUM-em". Wiele klatek można by jeszcze solidnie dopalić... Czasem da się też używać wyższego gain i zbić trochę read noise. Myślę, że w wypadku HCG w ASI2600 nie da to żadnego zauważalnego wyniku. Jednak można sobie klatki w Pixelmath mnożyć, x2, x3, x4 i patrzeć, (w linowym!!!, bez stretcha) ile "kropek" wyskakuje, i ile jest przepalone, czy sobie z tym jeszcze poradzimy.

 

PS.

Aha, bin2 można sobie w komputerze zrobić, np przedstawiając wersje pliku jpg w rozdzielczości 2048 x 1600 :) Poza 294 i CCD to rozważanie binu w sterowniku ot jedynie wygoda (rozmiar/transfer), ale to raczej rzadko problem w dzisiejszych komputerach.

 

Tu wycinek klatki z mojej próby foty IFN.
717894486_2021-08-1915_48_29-PixInsight1.8.thumb.png.877f6ccd064160a0d41f2fdad2b1de4a.png

 

  • Lewa strona: sztucznie x2 (symulacja 8 minut ekspozycji).
  • Prawa strona: f/4, 200 mm, 240 s, gain 140, asi2400mc.

 

Nie widać, żeby się coś szczególnie paliło, trochę więcej jądra M81 i M82 jaśniejsze tylko nieco, ale nadal szare. Czy mogłem sobie robić 8 minut zamiast 4 minuty? Ja np. teraz nawet żałuje. Gdybym mógł zmniejszyć read noise o czynnik pierwiastek(2) też bym mógł. A poświęcając tyle samo czasu, składnik SUB_NUM * READ_NOISE^2 byłby dwa razy mniejszy. Nadal miałbym 61 subów zamiast 112, to i ditherów dość i processing krótszy.

 

Dodatkowo, tu stretch dla wyczucia co tam jest, prawa-lewa identyczna (dosłownie, bo stretch sam kompensuje moje x2).

1966764339_2021-08-1915_48_00-PixInsight1.8.thumb.png.0929510970bd288b09438c2ace2be094.png

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.