Skocz do zawartości

SQM


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Jak sie określa SQM? Czy można to zrobić z poziomu teleskopu z podpiętą kamerą?

 

I jaka jest relacja SQM do skali Bortle?

 

Wg mapy z 2015 mam Bortle 5, ostatnio nowych domów jest dwa razy więcej, ale chciałbym sprawdzić jakie naprawdę mam niebo.

 

P.S i co tak naprawdę określa parametr SQM?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod linkiem, który podał count.neverest masz szczegółowy opis tego, co jest na mapach Light Pollution. Jeśli przeczytasz tamten tekst, to sporo powinno Ci się wyjaśnić (jakby coś było niejasne, to pytaj - chętnie pomogę). Tak na szybko dodam tutaj tylko:

 

 

2 godziny temu, kubaman napisał:

Jak sie określa SQM? Czy można to zrobić z poziomu teleskopu z podpiętą kamerą?

 

SQM to nazwa urządzenia - Sky Quality Meter, przy czym na mapach LP ten skrót określa też jasność powierzchniową nieba w zenicie. 

 

Cytat

 

I jaka jest relacja SQM do skali Bortle?

 

 

To jest nie do końca określone chyba. Zresztą na mapie LP (2015) teraz wartości skali Bortle'a wyświetlają się inne niż to było kiedy pisałem tamten tekst.

 

 

Cytat


Wg mapy z 2015 mam Bortle 5, ostatnio nowych domów jest dwa razy więcej, ale chciałbym sprawdzić jakie naprawdę mam niebo.

 

P.S i co tak naprawdę określa parametr SQM?

 

 

SQM, to jasność powierzchniowa nieba w zenicie w wielkościach gwiazdowych na sekundę łuku do kwadratu. Na mapach LP przedstawiona jest wartość obliczona teoretycznie na podstawie rozmieszczenia sztucznych źródeł światła. Ta wartość całkiem nieźle odzwierciedla to, czego można się spodziewać w danym miejscu w bezchmurną, bezksiężycową noc z przejrzystym powietrzem i niskim poziomem naturalnego świecenia nieba (airglow). W praktyce z nocy na noc, a także podczas nocy jasność nieba się zmienia i to znacząco. W miejscu, w którym mieszkam na mapie LP mam SQM: 21.29 mag/arcsec2. W praktyce jest tak, że w ciemne bezksiężycowe noce wieczorami miernik SQM-L pokazuje mi wartości rzędu 20.4 - 20.6 mag/arcsec2, a po północy 20.9 - 21.4 mag/arcsec2, przy czym z zasady te ciemne (duże) wartości pojawiają się w noce w które nie ma airglow, a te jasne (małe) w noce, kiedy airglow widać wyjątkowo dobrze. 

 

Co więcej, mogę śmiało powiedzieć, że w przypadku większości miejsc w naszym kraju, to co pokazuje mapa z 2015 roku (warstwa World Atlas 2015) jest ciągle bardzo bliskie temu, co można zmierzyć w drugiej połowie nocy w ciemne noce z niskim airglow. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję. Jak pisałem mapę znam dobrze i stosuję regularnie, ale chciałem samodzielnie sprawdzić wynik u mnie.

 

Rozumiem że jeśli ktoś podaje informacje o SQM w danej muejsciwce to musi mieć to urządzenie do pomiaru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ja z taką rozkminą techniczną. Skoro programy takie jak NINA maja moduł do obliczania optymalnego czasu ekspozycji dla danych warunków, to czy pomiar za pomocą zdjęcia i przełożenia sygnału tła na Mag/arcsec^2 jest obarczony aż tak wielkim błędem żeby się tego nie dało zrobić? 

Skoro:

17 minut temu, apolkowski napisał:

Jest apka na iPhone Dark Sky Meter, ale chyba średnio dokładna. 

to wydaje mi się, że taki pomiar ze zdjęcia byłby wiele bardziej dokładny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, apolkowski napisał:

Kwestią ciekawą jest wiarygodność danych na lightpollutionmap.info. Zmiana Overlay z VIIRS 2020 na VIIRS2021 pokazuje u mnie znaczący skok zaświelenia, a w realu tego nie widać.

 

 

2 godziny temu, Renioo napisał:

Na VIIRS2021 widzę diametralną różnice w pomiarze w porównaniu do poprzednich lat. Coś się zmieniło w pomiarach?

 

żeby móc ocenić wiarygodność, trzeba dowiedzieć się dokładnie, co pokazuje mapa. Z tego, co pisze autor w informacjach o tej stronie (https://www.lightpollutionmap.info/help.html), to do stworzenia tej mapy uśrednia on miesięczne dane z satelity VIIRS. Dla warstw z ubiegłych lat uśrednione są dane z całego roku, dla warstwy tegorocznej (2021) uwzględnione są dane tylko do czerwca. Jeśli zobaczymy sobie na indywidualne mapy miesięczne z satelity VIIRS, to zobaczymy, że z miesiąca na miesiąc różnice potrafią być olbrzymie. W szczególności dramatycznie jaśniej jest w miesiącach z pokrywą śnieżną. Mapy miesięczne z satelity VIIRS są też obrabiane tak, żeby chwilowe źródła światła (np. pożary itp.) zostały zignorowane. Z tego powodu w niektóre miesiące wieczorne oświetlenie naszych miejscowości "łapie się do średniej" (kiedy większość bezchmurnych przelotów satelity nad Polską wypadnie wieczorami, kiedy świecą latarnie). Dzieje się tak zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy oświetlenie dróg publicznych działa przez dużą część nocy (w mojej gminie jest to teraz jakieś 6 godzin z wieczora - do 23:30 i godzina czy dwie nad ranem - od 4:30 aż zrobi się jasno). W pierwszych miesiącach tego roku mieliśmy sporo śniegu, a że mapa z 2021 roku jest policzona tylko z pierwszej połowy roku, to siłą rzeczy wyszła znacznie jaśniej. Podejrzewam, że za kilka miesięcy autor mapy zaktualizuje dane o drugą połowę roku i wtedy rok 2021 będzie wyglądał podobnie jak 2020, choć ze względu na wiosenną pokrywę śnieżną pewnie i tak będzie na mapach VIIRS zauważalnie jaśniejszy niż 2020 (w którym śniegu prawie nie było).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał:

 

... bo

I jaka jest relacja SQM do skali Bortle?

...

 

http://tools.sharpcap.co.uk

 

W SharpCap Pro -> Histogram i klikasz ikonkę "mózg"  i masz pomiar w e-/pixel/s

 

 

EDIT: U mnie pomiary SharpCapem zgadzają się z tym co pokazuje SQM (mam od 19.5 do 20.5 mag/arcsec czyli Bortle 5). Przeliczenie skali z SQM na Bortle jest trochę sztuczne bo Bortle jest skalą subiektywną (obserwatora).

 

EDIT2: SQM to taki rodzaj światłomierza (prawie jak do fotografii) tylko mierzący bardzo małe wartości. Mierzy światło padające na sensor przez soczewkę. Jak się założy dowolny filtr to można sobie zmierzyć "ile" tego światła jest w danym paśmie.

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zlew napisał:

A to ja z taką rozkminą techniczną. Skoro programy takie jak NINA maja moduł do obliczania optymalnego czasu ekspozycji dla danych warunków, to czy pomiar za pomocą zdjęcia i przełożenia sygnału tła na Mag/arcsec^2 jest obarczony aż tak wielkim błędem żeby się tego nie dało zrobić? 

 

Dałoby się to zrobić dość precyzyjnie, może nawet dokładniej niż z SQMa, tyle że trzeba to zrobić dobrze, tzn. odjąć to co generuje elektronika i wykonać porządną fotometrię. No i jeszcze trzeba byłoby znaleźć przejście z systemu fotometrycznego aparatu do pasma wizualnego albo zbliżonego do niego (aparat "widzi" w innym zakresie niż oko, a SQM został skonstruowany tak, żeby mierzył jasności z grubsza w tym zakresie, w którym widzą nasze oczy)

Koniec końców, da się zrobić, ale jeśli chcesz to zrobić porządnie, to będzie to wymagało od Ciebie sporo roboty.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kubaman napisał:

Rozumiem że jeśli ktoś podaje informacje o SQM w danej muejsciwce to musi mieć to urządzenie do pomiaru?

Ja mierzę czymś takim jak w linku:

 

https://www.astroshop.pl/fotometr/unihedron-fotometr-sky-quality-meter/p,20963

Edytowane przez OBERON RD
poprawiłem link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem polega na tym, że nie mamy referencyjnych zestawow, qe, sprawnosc, winieta etc. ale mozemy uzyć obwoznego Jakuba @kubaman. W wolnych chwilach Jakub weźNIE swój zestaf pSZenośny, i przyjedzie na pole, gdzie ja focę. A pozniej niedaleko. Gdzie mu wskaze. Pozniej skoczymy do Wawy. Na koniec Jakub wroci przez Bieszczdy do siebie. Wszedzie, gdzie się zatrzyma, o północy skieruje lufę w zenit, i naświetli na lowest HCG 5 minut bez prowadzenia.

 

Mediana tego zdjecia pojawi się wtedy na mapie Polski w kilku punktach. I będzie mozna je porównać... Ale co to da? Zapytacie... niby nic.

 

A teraz dosyć żartów: najlepszą wskazówką jest stosunek sygnału tła (mediany) do pewnych gwiazd. Zakładajac liniowosc detektora, mozna brac te same gwiazdy na zenitalnym zdjeciu jednego uzytkownika i drugiego (w innej lokalizacji), zrobionych tej samej nocy. I wziac stosunek SREDNIA_MASA_GWIAZDY/MEDIANA_W_JEJ_OTOCZENIU. To powinno być dość proste, jeśli kilku użytkowników się zgada.

 

Można to sobie zrobić nawet na pojedynczych zdjeciach. Albo zdjeciach z roznych pór nocy. De facto, tak działa nowe narzedzie NSG (Normalize Scale Gradient) w Pixie. Sęk w tym, że z kolei w tym pomiarze przejrzystość powietrza ma straszny wpływ. Podnosi tło, a obniża gwiazdę.

 

Myślę, że na stretchu ten kontrast widać świetnie i te skomplikowane metody to dla takich pseudoteoretyków jak ja :)

 

No i po co wiedzieć, czy 4 czy 4.5 jak się i tak foci przy domu? Jakub, przeprowadzasz się?

 

Reasunujac: kilku użytkownikow tej samej nocy o polnocy astronomicznej foci cos w zenicie. wybierają tę samą gwiazdke, wycinaja ja z prostokacikiem i licza "MASE",  czyli sumę pikseli większych od powiedzmy "tło+3xSzum tła".  masa/tło to szukany stosunek. oczywiscie zdjecia muszą być skalibrowane darkami i biasami. 

 

Czekam na wyniki :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.