Skocz do zawartości

Zapieczone gwinty w Tał-1 Mizar


krzysiek81

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, heweliusz napisał:

Centrum polski. Brzeźnio pow. Sieradz. Połączenie słupa z montażem się zapiekło, więc nie da się go rozebrać do wysyłki.

Potraktuj tą dźwignie montażu głowicy że statywem jakimś środkiem penetrującym do gwintów typu WD 40 i pozostaw na noc,następnie z wyczuciem uderz młotkiem dźwignie przez kawałek deski,powinno spokojnie puścić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie rzeczy nie żadne WD40 bo to mix uj wie czego ... tylko i wyłacznie takie środki jak ten  :

 

https://allegro.pl/oferta/caramba-rasant-silny-odrdzewiacz-spray-500ml-11199162967

 

Nie jedną śrubę tym ujarzmiłem ;) WD40 nadaję się ... hmmm do piszczących zawiasów w drzwiach ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, komprez napisał:

Można podgrzać sobie jedną z częsci i drugą cześć schłodzić... to daje bardzo dobre efekty no ale ... jest to bardzo trudne w domowych warunkach. 

Myślę że to połączenie nie jest aż tak trudne do opanowania,tam nie będzie dużej siły dokręcenia ,jak to dobrze obstuka to puści 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonusowe punkty trudności za materiał. Nie jest to stal tylko jakiś stop metali miękkich. Odkręcałem kiedyś stal zapieczoną w aluminium, było hardcorowo, a był tam uchwyt. Tu jest miękki metal w miękkim metalu. W dodatku jeden element jest okrągły. Ta kontuzja ma już swoje lata i możecie mi wierzyć, że próbowałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tał1 od 97roku może dłużej i nie raz też mam problem z odkreceniem głowicy paralaktycznej. Ale  zapieram się a raczej nogami ściskam słupek i na siłę odkręcam i tyle. Teleskop bardzo solidny odkąd go mam nic przy nim nie robiłem oprócz że pomalowałem go za gnojka na biało:mega_shok: a to był błąd. Polecam sprzęt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusję na temat odkręcenia możemy zakończyć informacją, że nie jestem Heweliuszem tylko duchem z przeszłości forum, huuuu huuuu. Wystarczy, że obarczyłem go grzecznościową sprzedażą teleskopu. Do grzecznościowych napraw nie będę zmuszał. I tak ma po łbie za rdzę i rysy na farbie. :) (Wiesz, że żartuję nie musisz się stresować.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, PawlU81 napisał:

Mam tał1 od 97roku może dłużej i nie raz też mam problem z odkreceniem głowicy paralaktycznej. Ale  zapieram się a raczej nogami ściskam słupek i na siłę odkręcam i tyle. Teleskop bardzo solidny odkąd go mam nic przy nim nie robiłem oprócz że pomalowałem go za gnojka na biało:mega_shok: a to był błąd. Polecam sprzęt.

zamiast ściskać nogami trzeba było użyć  klucza łańcuszkowego a właściwie dwóch oczywiście przez skórzane paski.  Takie klucze służą do odkręcania filtrów olejowych i są bardzo tanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz WD40 , wykorzystaj pospolitą: naftę i terpentyne...

Jesli sie uda to wlej  najpierw nafte do srodka... tam jak pamiętam jest przelot od spodku...

Na 2gi dzień po takiej mega kapieli obstukaj mloteczkiem po obwodzie przez koc lub gruby filc.

Suszarką do włosów podgrzej dosc mocno cały obwód gwintu i w gumowych rekawiczkach kręć raz w prawo raz w lewo.

Całą procedurę powtarzaj do skutku.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ... doktoranci nauk smarowań ... a może by tak prościej ? (czerwona strzałka)

 

image.png.d10b20c27599e6811b282b70ddb14396.png

 

Czy to ustrojstwo jak wykręcisz to powinieneś to rozdzielić ? :D No chyba że nie przewidzieli wykręcania tego w całośći ....  nie wiem nie znam się - poddaje tylko pomysła :) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się rozkręca bez problemu, zapiekło się tam gdzie jest czerwona kreska wskazana przez niebieską strzałkę. 

Mam opalarkę i imadło. Myślałem kiedyś o złapaniu tego mocno, podgrzaniu i odkręceniu na chama. Ale z farby wiele by nie zostało, a i rysy bankowo głębokie by się zrobiły. Tak jest ładny teleskop z niewielką wadą. Po zainteresowaniu na giełdzie wnioskuję, że dobrze było nie ruszać. 

Niemniej jednak kilka ciekawych rozwiązań, może posłużą komuś w przyszłości. To Yokera wydaje mi się najbardziej godne zastosowania przy tym problemie. Tak więc pierwsza nagroda w nieistniejącym konkursie. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.