Skocz do zawartości

Nowe montaże z przekładnią falową: BH-17H i BH25HD


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, count.neverest napisał:

heh, montaż robi furorę :D 2 Egzemplarze już zamówione w Polsce. A nie chcecie poczekać z rok na jakieś testy, wyniki i wyjście produktu z chorób wieku dziecięcego? :D 

Nie, lepiej kupić, bo jest wrzawa, a potem pisać ubolewania na temat kontroli jakości w astro:haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, count.neverest napisał:

heh, montaż robi furorę :D 2 Egzemplarze już zamówione w Polsce. A nie chcecie poczekać z rok na jakieś testy, wyniki i wyjście produktu z chorób wieku dziecięcego? :D 

Skąd wiesz o tych dwóch egzemplarzach?

 

Jeszcze druga sprawa, jeśli można. Pisaleś kiedyś, że Twój RainbowAstro ma błąd periodyczny 40". Naprawdę tak dużo? Przecież to o wiele więcej niż np. HEQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik Sam PE nie sprawdzałem nigdy, ale producent podaje:

image.png.61e65a5812f5d9f473a5f0eb826af1be.png

 

Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia, bo każdą sesję guiduję. Jeśli chcesz mieć montaż, który kilkaset mm pociągnie w punkt bez korekt, to zapomnij o takich konstrukcjach. Błąd jest spory, ale ze względu na zerowy backlash można go guidować możliwie najkrótszym czasem (pod warunkiem śledzenia >1 gwiazdy).

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no zaraz, napisałem ze biorę nw takiej cenie :), a nie że zamówiłem. Jestem na kupnie montażu, myślę o drugiej aśce ale i o mobilnym lekkim na napędzie harmonicznym. W zasadzie tego mi naprawdę brakuje. Jak będzie z 20 koła to część ale jak za 12 to jestem chętny. A za 8 wezmę od ręki.

 

Niestety na razie sharp star wychodzi bardzo drogo.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2021 o 12:11, count.neverest napisał:

Sprawdzona metoda to podać prawdziwą kwotę, ale nie walutę. 

 

Ten montaż jest też w wersji z udźwigiem 25kg BH25H.

 

Gdzie masz info na ten temat?

 

Chyba jednak nawet za 5 tys gra niewarta świeczki:

 

https://www.bilibili.com/video/BV12p4y1B71k/?spm_id_from=autoNext

 

Wykres skacze jak kangur.

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JustinSullivan napisał:

Gdzie masz info na ten temat?

 

Np w opisie filmu, który sam podlinkowałeś ;)

Dodaję pełen screen z oferty i translatora. Ciekawe co gość mówi na tym filmie, ale patrząc na wykres, to baaardzo daleko mu do produktu Rainbowastro. 

 

 

montasz.thumb.jpg.bf71b10003a75c333598de213b3b1904.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wszystkie te montaże powielają błąd konstrukcyjny - upchali w jednym elemencie obie przekładnie,

co powoduje wysunięcie całości w bok i zwiększenie działającej dźwigni. Zamiast przekładnie Ra

dać nad osią statywu i dopiero na niej drugą od DEC.

 

Taka konstrukcja jaką powielają oczywiście pewne rzeczy upraszcza - np. zasilanie silników)

ale za to zwiększa obciążenie mechaniczne i zmniejsza nośność (dźwignia).

Ciekawe czy ktoś się wyłamie i zrobi to inaczej...

 

Ps. Dwie przekładnie falowe uznanej firmy kosztują więcej niż te 5000zł...

 

M.

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miesilmannimea taki układ z siodłem odsuniętym od osi statywu, jest pożądany ze względu na większy zakres ruchu osi RA bez kolizji tuby z pierem/statywem. Fotka profesjonalnego montażu ASA:

asa800ddm500knicksaeule-1.jpg

Druga sprawa - dla tych małych montaży falowych wszyscy walczą o jak najmniejsze odsunięcie siodła od osi RA, żeby uzyskać jak największe obciążenie od teleskopu, bez przeciwwag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tu widać (zdjęcie powyżej) jak to powinno być zrobione - odsunięcie w pionie, tak, że środek ciężkości jest nadal nad środkiem statywu

a nie w bok...

 

Cytat

Druga sprawa - dla tych małych montaży falowych wszyscy walczą o jak najmniejsze odsunięcie siodła od osi RA, żeby uzyskać jak największe obciążenie od teleskopu, bez przeciwwag.

 

No i to akurat jest tam dobrze zrobione (nie da się inaczej raczej ;)).
Źle jest zrobiony napęd osi Ra...

 

M.

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JaLe napisał:

Z tym że  przekładnie harmoniczne  stosowane są w robotach przemysłowych i dla nich obliczane.

Tam przeciwwagi są niepożądane.

 

Przekładnie mają swoją nośność zależną od wykonania a nie od tego, że "są stosowane w robotach".

Przekładnie tej wielkości wykonane są na pojedynczym łożysku, mają nośność na poziomie kilku kg 

na ramieniu 1m. Dlatego, ramię siły powinno być jak najkrótsze. Przekładnia Ra powinna być odwrotnie -

silnik na zewnątrz - wtedy punkt przyłożenia siły wynikającej z masy całości byłby znacznie bliżej 

łożyska na którym całość wisi. 

Przekładnia, jakiej ja używam ma nośność 4kg/1m. Na 10cm daje to 40kg, 5cm - 80kg itd.

Każdy 1cm daje różnicę o którą warto zawalczyć - to przekłada się na trwałość napędu.

 

Potem testujący się dziwi, że w przekładni coś "chrupie" i robi o tym filmiki na YT ;)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Miesilmannimea napisał:

 

Przekładnie mają swoją nośność zależną od wykonania a nie od tego, że "są stosowane w robotach".

Przekładnie tej wielkości wykonane są na pojedynczym łożysku, mają nośność na poziomie kilku kg 

na ramieniu 1m. Dlatego, ramię siły powinno być jak najkrótsze. Przekładnia Ra powinna być odwrotnie -

silnik na zewnątrz - wtedy punkt przyłożenia siły wynikającej z masy całości byłby znacznie bliżej 

łożyska na którym całość wisi. 

Przekładnia, jakiej ja używam ma nośność 4kg/1m. Na 10cm daje to 40kg, 5cm - 80kg itd.

Każdy 1cm daje różnicę o którą warto zawalczyć - to przekłada się na trwałość napędu.

 

Potem testujący się dziwi, że w przekładni coś "chrupie" i robi o tym filmiki na YT ;)

 

M.

Czytaj ze zrozumieniem. Specjalnie dla Ciebie podkreślę to co Ci umknęło. 

 

Z tym że  przekładnie harmoniczne  stosowane są w robotach przemysłowych i dla nich obliczane.

 

Obliczane, obliczane, obliczane......

 

To oczywiście kwestia dynamiki, a tu wchodzą równania różniczkowe ruchu :D i bardziej skomplikowane obliczenia niż moment siły ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu znajdziesz info o dziwnych odgłosach:

 

 

 

Jeśli producentowi udało się znaleźć na rynku wadliwe przekładnie harmoniczne to ja bym go z kilometra omijał :)

To nie jest produkt amatorski, żeby jakość mogła być losowa. Takich przekładni w zabawkach się nie stosuje...

 

M.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam to nagranie, dzięki. Jak zdecydowałem się na montaż harmoniczny, to brałem właśnie pod uwagę Cruxa. Po 1,5 roku użytkowania kupiłbym ponownie ten model, być może z enkoderem. Ten sprzęt po prostu się włącza, odpala sesję i idzie spać albo stoi przy lornetce. I sądzę, że każdy sprzęt tej konstrukcji powinien tak działać. BH17H raczej nie znajdzie u nas nabywców. ZWO jest bardzo dobrze znaną marką w Polsce i ma już kilka preorderów od forumowiczów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Właśnie tu widać (zdjęcie powyżej) jak to powinno być zrobione - odsunięcie w pionie, tak, że środek ciężkości jest nadal nad środkiem statywu

a nie w bok...

 

 

No i to akurat jest tam dobrze zrobione (nie da się inaczej raczej ;)).
Źle jest zrobiony napęd osi Ra...

 

M.

No jak zrobisz kolumnę pionowo i policzysz kotwy na rozciąganie, to Świat się skończy :D

Jakkolwiek rozwiązanie ASA jest inżynieryjnie eleganckie i pewnie zaoszczędza trochę miejsca pod kopułą, to bądźmy szczerzy wygląda "wujowo". Dla amatorskiego setupu o masie 15-20kg nikt nie będzie bawił się w takie bajery, tylko zrobi pionowego piera.

Oprócz inżynieryjnego punktu widzenia liczy się też wygoda użytkowania i estetyka - zwłaszcza, że to hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny montaż od tego samego producenta to BH25-H. Wiadomo na razie tyle, że dźwignie 25kg bez przeciwwagi i 35 kg wraz z nią. ,Mocowanie w standardzie Losmandy. Nie warto zakładać nowego tematu, więc edytuję obecny. Ten producent to raczej w Polsce ciekawostka, bo wyraźnie widać, że ZWO swoim zaufaniem i popularnością szybko zdobędzie nabywców na AM5. Niemniej jednak warto wiedzieć, że są inne produkty i kto przyczynia się do zmniejszenia pułapu cenowego ;)

Fotka od włoskiego sklepu Artesky.

 

270165847_4285999701503985_1442445029407960591_n.jpg.e2dee147408e4bc882070f28607cd77b.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • count.neverest zmienił(a) tytuł na Nowe montaże z przekładnią falową: BH-17H i BH25HD

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.