Skocz do zawartości

Różne wskazania ustawienia na polarną


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Taka sytuacja.

 

Ustawiam PATem na polarną. Ustawiam/sprawdzam w NINA nowym pluginem.

Jest bardzo podobnie. Wynik błędu ustawienia rzędu 15 sekund.

 

Następnie zapodaję PHD2 i włączam asystenta. I po 15 minutach mam wynik 12 minut błędu.

 

Ktoś ma pomysł co tu nie gra?

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_20211105-014546_Chrome.jpg.bb9121b3ad70f4a828f526d5506dd254.jpg

 

denerwujesz się?

 

asystent? a skalibrowales? jestes pewien ze kierunki mają sens, mozna sprawdzić joyem.

 

jesli w phd to raczej użyj narzędzia drift align, znacznie dokpadniejsze niż szybkie pluginy wykorzystujace duze ruchy.

 

zacznij od azymutu: slew na poludnie, na ok 30 stopni elewacji (dec 0) i drift. tu korekcja tylko azymutem, łatwo sobie wyobrazic, ze zmiana elewacji osi RA tu tylko przesuwa równik niebieski w góre i w dól. tu wiec korygujesz azymut.

 

nastepnie, slew na wschód lub zachod, w miarę nisko: tu z kolei wyczuwasz jedynie elewaxje polarnej, znowu krotki dryf da Ci odpowiedz.

 

jesli to ustawisz i dryf w innym miejscu (dowolnie wybranym) nie działa dobrze, to osie zmieniaja orientacje w roznych pozycjach pracy montazu.

 

ale widze, ze chwilke Ci to zajmie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kubaman zmienił(a) tytuł na różne wskazania ustawienia na polarną

Mam podobnie i też nie wiem od czego to zależy. Ustawiam na polarną w sharpcapie lunetką do guidingu. Lunetka pokazuje idealnie to samo co kamera główna, odnajduje blisko jasną gwiazdę, synchronizuję z nią eqmoda, parkuje i sprawdzam biegun kilkukrotnie. Mam lokalizacje ustawioną perfekt i do tego wysokość nad poziom morza. Sharpcap pokaże mi exellent i błąd ustawienia na poziomie 1-2 sekund. Odpalam PHD2, robię asystenta i mam na dzień dobry 15 minut błędu na biegun. HGW o co chodzi.. i czasem asystentem mi spadnie do 0,3 minuty a czasem do 2 minut. 

 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co opisujecie Panowie warto sprawdzić łopatologicznie, który program jednak bardziej precyzyjnie określa biegun. Warto zapewne porównać wykresy prowadzenia tego samego obiektu przy stawieniu na biegun raz za pomocą SharpCapa, a drugi za pomocą PHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym guidingiem tp nie taka prosta sprawa, zależy od seingu, zależy od pozycji na niebie itd. To nie jest uniwersalna metoda.

 

Jedyne co mi do głowy przychodzi to to że ustawienie metodą typu sharp cap lub NiNa/PAT oblicza oś ubrotu układu optycznego. W tych obliczeniach epoka/podany czas mogą mieć jakieś znaczenie. Tu widzę możliwy błą. 

 

Z drugiej strony dryf może podlegać błędowi ugięć, czy prędkości prowadzenia (nie wiem haki wpływ na wynik dryfu może mieć sytuacja w ktorej mont jedzie po prawidłowym łuku ale ze złą prędkością.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj tego drift align i potem sprawdź co pokazuje PAT, SharpCap i NINA. Drift Align to (teoretycznie) najbardziej precyzyjna metoda określenia polar alignement. Mam bardzo małe zaufanie do tego co pokazuje N.I.N.A - to nowy plugin i w ciągu ostatnich dwóch miesięcy był już uaktualniany z 10 razy. SharpCap jest super szybki ale czy dokładny? Nie wiem. To oczywiście kwestia zaufania ale najbardziej ufam "drift alignement" bo pozostałe metody to jednak jakieś "protezy".

 

EDIT: W czasach prehistorycznych czyli 30-40 lat temu oś RA też ustawiało się metodą dryfu choć korbką kręciło się ręcznie :-) 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z lunetki przeszedłem od razu na Sharpcap, nigdy problemu z Guide nie miałem.. co mnie zastanawia, zaczynam ustawienie w pozycji park, odpalam program, gdy prosi o przekrecenie o 90° kładę tubę na przykład na zachód ustawiam exelent z błędem 1,2s i fotografuje, ostatnio jednak postawiłem w park zrobiłem reset, i jeszcze raz tym razem położyłem tubę na wschód i się zdziwiłem błąd był +- 20s z czego to może wynikać?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr Strama napisał:

Ja z lunetki przeszedłem od razu na Sharpcap, nigdy problemu z Guide nie miałem.. co mnie zastanawia, zaczynam ustawienie w pozycji park, odpalam program, gdy prosi o przekrecenie o 90° kładę tubę na przykład na zachód ustawiam exelent z błędem 1,2s i fotografuje, ostatnio jednak postawiłem w park zrobiłem reset, i jeszcze raz tym razem położyłem tubę na wschód i się zdziwiłem błąd był +- 20s z czego to może wynikać?? 

Ja nigdy takiego testu nie robiłem. Zawsze jakoś z przyzwyczajenia kładłem tubę na wschód. Ciekaw jestem czy u mnie też byłaby różnica i która wersja będzie bardziej zbliżona do wyniku polarnej w asystencie guidingu w phd2.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wismat napisał:

Ja nigdy takiego testu nie robiłem. Zawsze jakoś z przyzwyczajenia kładłem tubę na wschód. Ciekaw jestem czy u mnie też byłaby różnica i która wersja będzie bardziej zbliżona do wyniku polarnej w asystencie guidingu w phd2.

Bardzo mnie to właśnie zdziwiło, byłbym bardzo wdzięczny za test. Czy tylko u mnie tak jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ja używam PA w ASIair. Szalenie wygodne. Jednakże po ustawieniu dosłownie w punkt, co nie jest łatwe (cholerne pokrętełka i śrubki w EQ6....), zaparkowaniu montażu i ponownym uruchomieniu PA już pokazuje nieco większy błąd. Nie na tyle duży, żebym się stresował guidingiem, ale jednak.

Wydaje mi się, że może to być mechaniczna niesolidność montażu, który zawsze gdzieś się ugnie, przesunie i przekręci jeżeli chwilę nawet pojeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Z drugiej strony dryf może podlegać błędowi ugięć, czy prędkości prowadzenia (nie wiem haki wpływ na wynik dryfu może mieć sytuacja w ktorej mont jedzie po prawidłowym łuku ale ze złą prędkością.

Tak!

 

Ja przepraszam, ale bawi mnie ta software'o-logia. Ten program, tamten program... Klik tu, klik tam... Na pewno dojdziecie!

 

1) PHD bazuje na skalibrowanych kierunkach, powtarzałem, że ta kalibracja to nie pierdzenie --ma znacznie. Bywa ze wyjdzie fatalnie jeśli nie jesteśmy blisko równika niebieskiego i JUŻ nie mamy dość dobrego prowadzenia (wstepny PA).

1a) warto rekalibrować kierunki w PHD, ponadto jest tez opcja "orthogonal", która dopasowuje kąt prosty z góry, a nie RA/DEC niezależnie.

 

2) NINA - robi plate solve, i tak, z epoki 2000 pewnie bierze kierunki. Montaż/phd bierze kierunki z epoki dziś. Nie wiem, czy to mierzalne, ale jest istotne teoretycznie przynajmniej. Wolę phd do tego.

 

3) 1' łuku = 1/60 stopnia. Poniżej to bedzie 1/100 stopnia i mniej. Weźcie szkolny kątomierz i podzielcie podziałkę na sto w myślach... TERAZ jedziecie montażem o KILKADZIESIĄT stopni na drugą strone nieba i wydaje się Wam, że oś RA nie ma żadnego stożka/luzu, i dalej jak drut z dokładnością 1/100 stopnia patrzy na biegun? I że nic się nie ugięło? No sorry...

 

4) Miliradian to 1/16 stopnia. Weźmy 4 minuty. W dobrej glowicy za kilkadziesiat baniek (moja praca) miałem błąd przy pracy "dookoła" (mniejsza, o to jak zmierzony) 0.5 miliradiana (2 minuty), w przeciętnej miałem 2 miliradiany (8 minut). Wy przewalacie montaż z teleskopem na drugą nieba i się dziwicie z 10-15' polar align? To i tak cud, że te zabawki tak działą. Zawsze jak mam rms 0.3" to sobie myśle... 1/10000 stopnia... jpdle.

 

No tak. Wynik po prostu będzie inny. Jeśli wątpliwość to WZIAĆ JEDEN SOFT. @kubaman wiem, co pokazuje asystent, choc nie wiem co u Ciebie (skriny tajne). Weź sobie monta, pojedz to tu to tam i "podryfuj", dwie-trzy minutki. Ale TYLKO w PHD.

 

ZOBACZ TYM SAMYM PROGRAMEM jak to zależy od polożenia na niebie. Idę o zakład, że w opór.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle.. i to wszystko bez exela? 
Moją zabawką za nie kilkadziesiąt baniek (bo nawet nie śmiem śnić o takich) miałem powtarzalność w ustawieniu na polarną (różnica na poziomie seeingu, kilka sekund) w momencie kiedy jeździłem teleskopem po niebie jednego wieczora. Chyba trafił mi się jakiś wadliwy model, albo coś źle robię że jest dobrze. Najgorsze w tym wszystkim jest to że to działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

Tak!

 

Ja przepraszam, ale bawi mnie ta software'o-logia. Ten program, tamten program... Klik tu, klik tam... Na pewno dojdziecie!

[...]

ZOBACZ TYM SAMYM PROGRAMEM jak to zależy od polożenia na niebie. Idę o zakład, że w opór.

Przemek, wiesz, że bardzo cenię Twoje rady i rzeczowość, ale ja też nie wypadłem kozie spod ogona. Trochę się już z tym sprzętem bawię.

Popatrz, Twoje zalecenia - ten sam program, metoda dryfu, kalibracja zrobiona tuż przed sesją, TEN SAM OBIEKT

 

odstęp pomiarowy ok 4 godziny i dwa wyniki z PHD

 

obraz.png.5c8362783f2486c278784417abb0a7aa.png

 

 

obraz.png.f90208a5e2336192251c2ecc3f29f44a.png

 

I jak tu dryfowi zaufać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Ten sam obiekt 4 godziny później jest gdzie indziej z punktu widzenia położenia. Może jednak 3 punkt przytoczony przez Przemka ma tu jakiś związek?

Mam nadzieję, że coś mi nie umknęło w wątku podczas pobieżnego czytania przy przerwie kawowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RMK napisał:

Hmm. Ten sam obiekt 4 godziny później jest gdzie indziej z punktu widzenia położenia. Może jednak 3 punkt przytoczony przez Przemka ma tu jakiś związek?

Mam nadzieję, że coś mi nie umknęło w wątku podczas pobieżnego czytania przy przerwie kawowej.

mnie się wydaje, ze nie bardzo, bo Przemek sugerował błędy mechaniczne, które wychodzą przy przestawianiu monta - tak to zrozumiałem - a tu się nic nie ruszyło. Meridian był wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

mnie się wydaje, ze nie bardzo, bo Przemek sugerował błędy mechaniczne, które wychodzą przy przestawianiu monta - tak to zrozumiałem - a tu się nic nie ruszyło. Meridian był wcześniej.

W środku dużo się rusza :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

mnie się wydaje, ze nie bardzo, bo Przemek sugerował błędy mechaniczne, które wychodzą przy przestawianiu monta - tak to zrozumiałem - a tu się nic nie ruszyło. Meridian był wcześniej.

nie, sugerowałem inaczej przyłożoną grawitację, i inne położenie glowicy/jej osi wzgledem gniazda/łożysk RA

Edytowane przez Przemek Majewski
interpunkcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.