Skocz do zawartości

Lornetka APM 150mm 45° ED-APO


M.Cerbinski

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Po takim rozczarowaniu przemyślałbym wyjazd po lornetę własnym transportem, bino za blisko 40 tys. dociera w wątpliwej kondycji. :noexpression: Oczywiście nie zawsze jest po drodze...

 

Planuje odesłać na palecie a po odbiór poprawnie skolimowanej podjechać osobiście aby nie przeżyć ponownego rozczarowania:nerves:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.Cerbinski napisał:

 

 

Problem uwidacznia się jak załadowałem naglery 7mm, co daje powiększenie 120x.  W okularach które dołączają do lornetki 30mm problem nie jest tak widoczny.

 

Efekt był ciekawy, kiedy załadowałem 7mm nagle wszystkie gwiazdy stały się podwójnymi;) 

 

Dziś rano przeprowadziłem jeszcze jedną próbę i już sam powoli głupieje. Na  początku kiedy zaczynam obserwacje, jasną gwiazdę ewidentnie widzę jako gwiazdę podwójną po czasie ten efekt tak jakby się zaciera, prawdopodobnie jest tak że mózg próbuje zniwelować ten rozjazd.

 

Natomiast kiedy mam rozogniskowany jeden tor a w drugim ostrość jest ustawiona to niestety  ale  gwiazda nie jest centralnie w środku tylko na krawędzi...

 


Możesz wydrukować na papierze i wyciąć dwie prowizoryczne maski bahtinova.

http://www.deepskywatch.com/files/focusing-mask/6-inch-bahtinov-mask-template-a4.pdf

nakładasz je obrócone względem siebie o 90*, na obiektywy, celujesz w jasną gwiazdę i ostrzysz. Mózg ma problem ze złożeniem takich różnych obrazów i wyraźnie widać dekolimację. Widać też, który obraz gwiazdy jest z którego obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Arek_P napisał:

A kręciłeś okularami? Warto też sprawdzić na innej parze krótkoogniskowych okularów.

tak kręciłem, wsuwałem obracałem co tylko się dało;P Generalnie zanim tutaj napisałem spędziłem 3 mroźne noce na obserwacjach, niestety bez zachwytu obrazem tylko z mętlikiem informacji w głowie co tu jest nie tak...i czemu tak się dzieje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, M.Cerbinski napisał:

tak kręciłem, wsuwałem obracałem co tylko się dało;P Generalnie zanim tutaj napisałem spędziłem 3 mroźne noce na obserwacjach, niestety bez zachwytu obrazem tylko z mętlikiem informacji w głowie co tu jest nie tak...i czemu tak się dzieje.

Wobec tego nie pozostaje nic innego jak odesłanie.  Odbiór osobisty to dobry pomysł  przy tego typu sprzęcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok jest odpowiedź

 

"

The bino is rock solid and perfectly collimate. I doubt it would be missaligned
 
However there could be other reason I like you to test.
 
1, sometimes eyepieces has a problem you notice only in bino modus. 
If a eyepiece differ in optical and mechanical axis, than you see misalignment
 
So please do follow test.
Lock one eyepiece , keep the second so much unlocked that you can rotate it. By doing rotation you can easy see if Star remain at same place or move like a egg. If first eyepiece is good, do the same opposite, lock eyepiece nr 2 and rotate nr 1
 
Also please double check that eyepieces sitting good and correction focusers
 
In 98 % of all missaligned claims above has been found as reason . If that is the case we can change against tested eyepieces
"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli widzisz problem z obrazem nawet przy niskich powiększeniach z zestawowymi okularami 30 mm to nic nie pomoże blokowanie jednego i obracanie drugim okularem. Miałem podobnie i żeby uzyskać spójny obraz musiałem na maksa ukośnie trzymać okular z luźnym gnieździe prawego toru. Rozjazd, który da się zauważyć jakoś podwójny obraz jest zbyt duży, aby się go pozbyć w opisany przez z nich sposób. 

Edytowane przez Eternal84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.12.2021 o 09:18, bartolini napisał:


Możesz wydrukować na papierze i wyciąć dwie prowizoryczne maski bahtinova.

http://www.deepskywatch.com/files/focusing-mask/6-inch-bahtinov-mask-template-a4.pdf

nakładasz je obrócone względem siebie o 90*, na obiektywy, celujesz w jasną gwiazdę i ostrzysz. Mózg ma problem ze złożeniem takich różnych obrazów i wyraźnie widać dekolimację. Widać też, który obraz gwiazdy jest z którego obiektywu.

 

Pogoda była kiepska ostatnimi dniami ale dziś udało mi się złapać moment czystego nieba. Założyłem na obiektywy wycięte maski Bathinova w okularach zobaczyłem  oddzielne elementy, które w mojej ocenie są przesunięte względem siebie w pionie patrząc w okular o około 1-1.5cm ) i nieznacznie w poziomie mniej niż 1 cm. Do lornetki załadowałem Naglery 7mm co dało powiększenie 120x, z polem widzenia na poziomie 0,7 stopnia.

 

Proszę utwierdzacie mnie tylko w tym że widziana gwiazda przez maskę Bathinova w pozycji poziomej ( w moim przypadku lewy obiektyw lornetki ) jak i pionowej ( prawy obiektyw ) powinny pokrywać się centralnie na środku:Lighten:

 

 

Edytowane przez M.Cerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@M.Cerbinski jakbyś miał przyrównać do długości obrazu gwiazdy z dwoma pękami spike’ów - to jak ich środki były rozsunięte?

 

Ogólnie zaletą tej metody jest możliwość idealnego wyostrzenia, co pozwala łatwiej zdiagnozować ewentualne problemy z focuserami helikalnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, bartolini napisał:

@M.Cerbinski jakbyś miał przyrównać do długości obrazu gwiazdy z dwoma pękami spike’ów - to jak ich środki były rozsunięte?

 

Ogólnie zaletą tej metody jest możliwość idealnego wyostrzenia, co pozwala łatwiej zdiagnozować ewentualne problemy z focuserami helikalnymi.

Przesuniecie środków w pionie to około 1.5cm - 2cm natomiast w poziomie około 0,5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, M.Cerbinski napisał:

Przesuniecie środków w pionie to około 1.5cm - 2cm natomiast w poziomie około 0,5cm.

Jak  Przykładasz oczy do okularów to nie Widzisz centymetrów.

Rozumiem że obserwowałeś źrenice okularów z większej odległości i to są oszacowane przesunięcia na soczewkach ocznych?

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bartolini napisał:

Jak  Przykładasz oczy do okularów to nie Widzisz centymetrów.

Rozumiem że obserwowałeś źrenice okularów z większej odległości i to są oszacowane przesunięcia na soczewkach ocznych?

Tak to są przesunięcia które zaobserwowałem w źrenicach okularów.  Dzisiaj zapowiada się duże okno pogodowe powtórzę ten test w lepszych warunkach i na spokojnie postaram się wykonać zdjęcie lub naszkicować obraz który jest w okularach.  Czy w takim przypadku jest jakaś tolerancja  niedokładności?, czy bez apelacyjne oba obrazy powinny pokrywać się w centralnym punkcie.?  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz widok z okna, ja ustawiam nasadkę bino na literkach świecącej reklamy odległej o niecały kilometr. Polecam okulary z małym polem, by łatwo było widzieć krawędzie pola widzenia. Zobaczysz wtedy czy krecenie okularami coś zmieni, raczej niewiele. Widok na gwiazdach potwierdzi tylko to co można ustawić za dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2021 o 09:40, M.Cerbinski napisał:

ok jest odpowiedź

 

"

The bino is rock solid and perfectly collimate. I doubt it would be missaligned
 
However there could be other reason I like you to test.
 
1, sometimes eyepieces has a problem you notice only in bino modus. 
If a eyepiece differ in optical and mechanical axis, than you see misalignment
 
So please do follow test.
Lock one eyepiece , keep the second so much unlocked that you can rotate it. By doing rotation you can easy see if Star remain at same place or move like a egg. If first eyepiece is good, do the same opposite, lock eyepiece nr 2 and rotate nr 1
 
Also please double check that eyepieces sitting good and correction focusers
 
In 98 % of all missaligned claims above has been found as reason . If that is the case we can change against tested eyepieces
"

To jakiś smutny żart ? Jeszcze masz specjalne okulary do tego kupić ? 

Ja bym poprosił o zwrot gotówki. Problem moim zdaniem będzie wracał, jeśli ta lornetka jest tak wrażliwa na osiowość...

Co między zdaniami sami piszą... 

A jak już będziesz jechał, niech szykują 2, 3 egzemplarze, żebyś mógł sobie wybrać. Jeśli dalej masz ochotę na ten sprzęt.

W tej cenie, taki sprzęt, nie ma prawa tak się zachowywać. Ewidentnie nie jest skolimowany.

Co jeszcze ma właściciel pokazać, udowodnić ? Po moich kontaktach z Panem Ludesem.

To mam jedną radę, twardo, zgodnie z prawem, bez kompleksów i wprost. Domagać się tego co jest świętym prawem konsumenta. 

Sprzęt zakupiony, ma być pełnosprawny, wysłany bezpiecznie, zgodnie z zamówieniem z fakturą i gwarancją. 

M. Cerbinski, trzymam kciuki i Ci kibicuję w egzekwowaniu prawa do normalnego zakupu, idź po swoje.

Zostawiłeś im 40 tysięcy, masz prawo być konsumentem, kupującym pełną gębą. 

Wiem co mówię, bo przeszedłem ciężką drogę zakupu w Europie Takahashi, ale to temat na odrębny wątek...

 

 

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mu, ze zamierzasz zawrzeć dokładną relację z tego zakupu i problemów na CN... do czego i innych z podobnymi problemami namawiam bo nie ma rady na tego gada .

Wrzuć na FB na stronie APM zdjecia i opisz problem, tam czyta to wielu użytkowników. 

 

Mowilem - japonczyk a nie pseudo chinczek...ale teraz juz za późno. 

 

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ułóż sobie prostą procedurę testową. Jak masz dwie pary jakiś krótszych okularów, zrób szkice obrazów z maskami bahtinowa. Zamień okulary miejscami i naszkicuj. Złóż to wszystko w prosty raporcik. Dodaj parę zdjęć setupu, wygeneruj pdfa i wyślij. Możesz wrzucić wcześniej na forum to może coś poradzimy.

Brzmi to żałośnie, bo jak pisze m_jq2ak Zostawiłeś im 40k PLN, ale jak to mówią: siła argumentu!

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli termin bez-przyczynowego zwrotu już upłynął to żałosne jest właśnie to, ze przyczynili sie do tego koledzy mowiac, ze nie jest tak zle i coś  tam sie da zrobić ...

Jesli nie minął- to odsyłaj... bo nawet jesli cos apm poprawi to coś innego znajdziesz za chwilę i to bedzie zabawa bez końca...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khm, khm najlepiej to... Przeprosić, od razu to moja wina, nie umiem odpowiednio patrzeć, mam zły widok z okna, mam złe okulary, mam złe oczy, ostatecznie to złe warunki, nie umiem ostrzyć, seeing itd 

Ostatecznie jedna z rad z pewnego forum, dlaczego nie płaciłeś kartą kredytową (podaje to z ironią).

Nie wolno wspominać ile wydajemy ? Bo to nie ma sensu i jest żałosne ? (Do tego się odnosisz Bartolini, chyba nie zrozumiałem ?)

Z przekąsem - trzeba podziękować APM, że wysyła tak tani sprzęt do Polski, znakomity najlepszy.

Trzeba naszkicować w jakiej pozycji obserwujesz, może wtedy łaskawy APM uzna. Bo pozycja siedząca lepsza niż kucana..

Panowie obudźcie się po tamtej stronie, jest sprzedawca, który chce sprzedać towar. Jak widać różnej jakości. 

Z tego co widzę i co sam zobaczyłem, raczej ogólnie przyjęte praktyki równowagi klient-sprzedawca. Są mówiąc lekko nie dotrzymywane.

Jakość kontaktu i usługi z APM, co raz wyskakują. Mało jest opinii u nas na forum, jak ktoś się naciął ? A ilu jest takich, którzy nie piszą ?

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@m_jq2ak Chyba czytaliśmy dwa różne wątki…

Bo z tego co rozumiem (w skrócie) bohater wątku kupił nie skolimowaną lornetkę. Następnie stosował wyparcie, że wszystko jest w porządku. Następnie wdał się w dyskusję z Ludesem, zamiast po prostu odpisać, że odsyła.

I moja diagnoza jest, że choćby 100 osób poradziło jemu w tym wątku, żeby odesłał - nie zrobi tego dopóki sam do tego nie dojdzie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, YOKER napisał:

Jeśli termin bez-przyczynowego zwrotu już upłynął to żałosne jest właśnie to, ze przyczynili sie do tego koledzy mowiac, ze nie jest tak zle i coś  tam sie da zrobić ...

Jesli nie minął- to odsyłaj... bo nawet jesli cos apm poprawi to coś innego znajdziesz za chwilę i to bedzie zabawa bez końca...

Już ma „pozamiatany” zwrot bez przyczyny, bo z tego co Pisał w tym wątku, kupił ~20 grudnia.

Ale niech testuje, bo teraz pozostaje jemu dogadywać się z Ludesem o kolimację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, M.Cerbinski napisał:

Tak to są przesunięcia które zaobserwowałem w źrenicach okularów.  Dzisiaj zapowiada się duże okno pogodowe powtórzę ten test w lepszych warunkach i na spokojnie postaram się wykonać zdjęcie lub naszkicować obraz który jest w okularach.  Czy w takim przypadku jest jakaś tolerancja  niedokładności?, czy bez apelacyjne oba obrazy powinny pokrywać się w centralnym punkcie.?  

 

 

Może ktoś z twojej okolicy kto ma doświadczenie z lornetami od Apm mógłby podjechać i spojrzeć? 


Mieszkasz w miejscowości Mikstat? Ktoś ma blisko?
Trudno mi uwierzyć że jest tak duży problem z kolimacją.  Przecież to oczywisty bubel i Ludes zdaje sobie sprawę ze będzie to łatwe do wyłapania. Jeśli to się jednak potwierdzi Apm bezwzględnie musi ją naprawić na gwarancji bądź przyjąć zwrot. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2022 o 08:56, M.Cerbinski napisał:

Tak to są przesunięcia które zaobserwowałem w źrenicach okularów.  

Nie bagatelizowałbym kwestii twojego astygmatyzmu, to moze być przyczyną. Lub jedną z przyczyn. 

Wiem, bo robiłem "doktorat" w tym właśnie temacie, dość długo męczyłem się z kontową lornetką APM 90mm semiapo.

Przyczyną okazał się mój astygmatyzm plus minimalny zez.

Okuliści niestety przy podstawowym badaniu bagatelizują delikatny zez, a w połączeniu z astygmatyzmem powoduje on efekt braku kolimacji.

Mi udało się sprawdzić wartości wad moich oczu, dopiero w profesjonalnej klinice kiedy poprosiłem o wszystkie możliwe badania jakie się da zrobić.

Zrób test: załóż maski bathinova i poproś inne osoby aby spróbował ocenić i naszkicować przesunięcia obrazów pomiędzy oboma okularami.

 

EDIT:

 

Jeżeli przesunięcia nie będą występować u innych obserwatorów; masz odpowiedź. 

Jeżeli będą inne, trzeba znaleźć kogoś bez wady wzroku :)

Edytowane przez Marcinos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.