Skocz do zawartości

H-alpha 3,5 czy 7nm?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Proste pytanie, 

 

Jakie są za i przeciw?

https://www.baader-planetarium.com/en/baader-h-alpha-7nm-ccd-narrowband-filter.html

https://www.baader-planetarium.com/en/baader-ultra-narrowband-h-alpha-35nm-filter.html

 

Do tej pory używałem szerokiej 35mm - ale to było podyktowane bardziej checią pomocy nieskorygowanemu dobrze achromatowi podając mu jedynie jedna barwe niz realny narrowband H-a . 

 

Tym razem filtr robił by za klasyczne H-a  na lustrze o światłosile ~4.5. Rekreacyjne focenie mgławic jako odskocznia od fotometrii. Zabieram się za zakup V-ki fotometrycznej, to może od razu łyknął bym i któreś H-a.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Ledwie czwarty stycznia, ale mamy kandydata na cytat roku :D

bazuje na wizualnych odczuciach a nie pomiarach :)

 

Baader 7nm - Chroma 5nm???

Chroma 5nm - Baader  7nm???

zgadujemy.

image.png

 

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko

 

 

;)

324501572_szkiekoioko.jpg.7d7bac968a27ddb3037719acf500e2cd.jpg

 

:D

 

A poważnie - czy obie fotki były robione tej samej nocy w tych samych warunkach? Bo jak nie, to w sumie nie do końca takie porównanie będzie miarodajne.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

324501572_szkiekoioko.jpg.7d7bac968a27ddb3037719acf500e2cd.jpg

 

:D

 

A poważnie - czy obie fotki były robione tej samej nocy w tych samych warunkach? Bo jak nie, to w sumie nie do końca takie porównanie będzie miarodajne.

Skoro różnica nocy jest istotniejsza niż szkiełko to po co przepłacać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson Po przemyśleniu stwierdzam, że Twoja obserwacja dotycząca niemal zerowej różnicy między Baaderem a Chromą jest bardzo niepokojąca. Konkretnie: powinna być niepokojąca dla Ciebie, bo sugeruje, że coś z Twoją Chromą może być nie tak. Chroma powinna dawać lepszy kontrast i słabsze gwiazdy względem mgławic z uwagi na węższe pasmo oraz jaśniejszy obraz dzięki lepszej transmitancji. Dobrze, że jej cena nie była wysoka, bo rzeczywiście głupio byłoby niepotrzebnie przepłacać ;)

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Renioo napisał:

To tylko jedna zmienna z wielu. I nie wiadomo czy zmieniła wartość i jaka jest jej waga ;)

 

A skoro tak, to chyba jednak lepiej unikać wprowadzania dodatkowych niewiadomych, nie? Jak czegoś nie wiemy, to po prostu nie wiemy - w tym nie wiemy, czy można to pomijać :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

 

A skoro tak, to chyba jednak lepiej unikać wprowadzania dodatkowych niewiadomych, nie? Jak czegoś nie wiemy, to po prostu nie wiemy - w tym nie wiemy, czy można to pomijać :D

Ale wiemy, że wynik mamy podobny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał:

@Tayson Po przemyśleniu stwierdzam, że Twoja obserwacja dotycząca niemal zerowej różnicy między Baaderem a Chromą jest bardzo niepokojąca. Konkretnie: powinna być niepokojąca dla Ciebie, bo sugeruje, że coś z Twoją Chromą może być nie tak. Chroma powinna dawać lepszy kontrast i słabsze gwiazdy względem mgławic z uwagi na węższe pasmo oraz jaśniejszy obraz dzięki lepszej transmitancji. Dobrze, że jej cena nie była wysoka, bo rzeczywiście głupio byłoby niepotrzebnie przepłacać ;)

 

Rownie dobrze trafił na b.dobry egzemplarz baadera gdzie każda partia może być inna co krąży chyba jako obiegowa opinia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobrychemik napisał:

Po przemyśleniu stwierdzam, że Twoja obserwacja dotycząca niemal zerowej różnicy między Baaderem a Chromą jest bardzo niepokojąca. Konkretnie: powinna być niepokojąca dla Ciebie, bo sugeruje, że coś z Twoją Chromą może być nie tak. Chroma powinna dawać lepszy kontrast

 

Moim zdaniem po prostu różnic na poziomie 20%-30% nasze ludzkie, logarytmiczne oko nie zauważy. 

 

Po to robi się pomiary.

 

Z drugiej strony na finalną fotkę się patrzy a nie mierzy więc.... :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nastraszyliście mnie :)

 

Teraz bardziej mam zagwozdke czy brać w ogóle jakikolwiek filtr od Baadera. Bo jeśli i szerokopasmowe są u nich loterią to cały plan kupienia Ha w baaderowskiej promocji "przy okazji" zakupu V-ki którą potrzebuje do fotometrii przestaje być atrakcyjnym pomysłem. Jesli baaderowska V-ka ma przeklamywac, to niestety nie tylko mnie ale i wszystkie repa do których trafią moje dane :/ 

 

Należy bać się Baadera?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Hans napisał:

No nastraszyliście mnie :)

 

Teraz bardziej mam zagwozdke czy brać w ogóle jakikolwiek filtr od Baadera. Bo jeśli i szerokopasmowe są u nich loterią to cały plan kupienia Ha w baaderowskiej promocji "przy okazji" zakupu V-ki którą potrzebuje do fotometrii przestaje być atrakcyjnym pomysłem. Jesli baaderowska V-ka ma przeklamywac, to niestety nie tylko mnie ale i wszystkie repa do których trafią moje dane :/ 

 

Należy bać się Baadera?

 

Pozdrawiam.

Jesteś ryzykantem i lubisz dreszczyk emocji na plecach to możesz kupować.

 

I dochodzimy do momentu w którym to wjeżdża na białym koniu @dobrychemik.

 

Odpowiadając na pytanie z wątku to w teorii warto kupić 5nm. W praktyce dochodzi współczynnik ryzyka oparty o renomę producenta i ciśnienia atmosferycznego.

Można też kupić 3nm Ha i 3nm N.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.