Skocz do zawartości

M81 i M82


Detroh

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wreszcie była pogoda i udało się dozbierać kilka godzin materiału.
M81 i M82 oraz w tle NGC3077
Teleskop Główny William Optics SpaceCat 51
Kamery Główne ZWO ASI533MC Pro
Montaże Skywatcher HEQ5 Pro
Akcesoria WO ASIAIR Plus · ZWO EAF
Oprogramowanie Photoshop CC Photoshop · DeepSkyStacker 4.2.3
Teleskop Prowadzący William Optics UniGuide 32
Kamera Guidująca, ZWO ASI1200MM
SZCZEGÓŁY NAŚWIETLANIA
Klatki:L-Pro 2" Optolong: 151x180" (7h 33')
(gain: 100.00) -10C bin 1x1
Naświetlanie:7h 33'
Darki:60
Flaty:60
Darki do flatów:60
Skala jasności nieba Bortle'a:5.00
Daty:14 stycznia 2022 · 8 lutego 2022

e9YkLSE9FH98_1824x0_jaUALzhf.jpg

Edytowane przez Detroh
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Detroh zmienił(a) tytuł na M81 i M82

Sądząc po ilości materiału, wynik powinien być niezły. Niestety efekt końcowy jest przeciętny. Środek M81 to biała plama, gwiazdki są plackami (ostrość) i z kolorem też stało się coś złego. Pokaż może stacka. Zobaczymy co tam "siedzi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lukost napisał:

Hmm, a co tym gwiazdkom się stanęło? Takich jeszcze (chyba) nie widziałem. ;) Pytam o te ciemne "struktury" wewnątrz.

Mam silne podejrzenie ze to wina DSS I jego opcji debayer w pxinsight nie miałem tego problemu. Jak się dorobię to sobie wykupie licencje i porównamy ;) 

Edytowane przez Detroh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tex88 napisał:

@Detroh
Widać że sprzęt masz opanowany, jest powtarzalność w zbieraniu materiału i to dobrze wróży na przyszłość, ale z obróbką to trzeba będzie poćwiczyć.

Dlatego właśnie tu wrzucam, będę w domu to podeśle linka bo stack ma bodaj 700mb

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Detroh napisał:

Mam silne podejrzenie ze to wina DSS I jego opcji debayer w pxinsight nie miałem tego problemu. Jak się dorobię to sobie wykupie licencje i porównamy ;) 

To możesz wrzucić cały materiał np na Google Drive ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Hmm, a co tym gwiazdkom się stanęło? Takich jeszcze (chyba) nie widziałem. ;) Pytam o te ciemne "struktury" wewnątrz.

Zestakowane krążki dyfrakcyjne. ;)

bg.jpg.a527753099f06921f1d1a1a8ee64e74c.jpg

Niestety to zdjęcie jest totalnie nieostre. 

@Detroh - może spróbuj wyselekcjonować "ostre" klatki.  Przez tyle godzin coś powinno być.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, warpal napisał:

Zestakowane krążki dyfrakcyjne. ;)

bg.jpg.a527753099f06921f1d1a1a8ee64e74c.jpg

Niestety to zdjęcie jest totalnie nieostre. 

@Detroh - może spróbuj wyselekcjonować "ostre" klatki.  Przez tyle godzin coś powinno być.

 

 

nowy stack : https://drive.google.com/file/d/1jirZbRHNaHR9s8tPRfXXEUvworB0SNRM/view?usp=sharing

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz zrobiłem Drizzle 2x ale nie z powodu undersamplingu (upraszczając- małe gwiazdki kwadratowe bo wielkości mniejszej niż 1px) ale żeby zobaczyć ewentualną redukcję szumu (była) i ułatwić pracę dekonwolucji (nie zauważyłem efektu). ASI533 + Kocur faktycznie skutkują undersamplingiem (rozdziałka 3.1"/px).

Czy dlatego użyłeś Drizzle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Herbert West napisał:

Ja raz zrobiłem Drizzle 2x ale nie z powodu undersamplingu (upraszczając- małe gwiazdki kwadratowe bo wielkości mniejszej niż 1px) ale żeby zobaczyć ewentualną redukcję szumu (była) i ułatwić pracę dekonwolucji (nie zauważyłem efektu). ASI533 + Kocur faktycznie skutkują undersamplingiem (rozdziałka 3.1"/px).

Czy dlatego użyłeś Drizzle?

tak :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.