Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy "porządny" teleskop


Szympap

Pytanie

Cześć

 

Od pewnego czasu dość mocno wkręciłem się w obserwowanie nieba nocą.

Zacząłem coraz poważniej myśleć o zakupie "porządnego" teleskopu. Czytałem dużo poradników i filmików na yt, co strona inna sugestia.
Aktualnie posiadam Teleskop LEVENHUK Blitz 114. Oglądam nim niebo od 3 miesięcy głownie księżyc, planety i gromady gwiazd. Niestety obraz trzęsie się niesamowicie, plus sama jakość teleskopu pozostawia wiele do życzenia.
Mieszkam w na obrzeżach Krakowa. Obserwować mogę na tarasie skąd widzę całe niebo.
Budżet około 1700zł.  Wyjazd poza miasto to żaden problem. Chcę się skupić głownie na obserwacji choć w przyszłości jakieś amatorskie astrofoto nie wykluczone.

Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

MAK127 będzie pewnie wygodniejszy, bo krótszy i zapewne z lepszym montażem, ale nie licz że zobaczysz więcej.

MAK127 ma czynną aperturę jeszcze trochę mniejszą niż ten newton 114mm, bo ma faktycznie nie 127mmm, ale coś ok 115mm, minus jeszcze 1/3 liniowo obstrukcji z lustra wtórnego. Twój newton f/8 ma mniejsza obstrukcję centralną, a co za tym idzie większą aperturę netto.

Miałem takiego MAK-a SW i miał zasięg chyba trochę gorszy od refraktora 100mm.

 

Skłaniałbym się do polecego przez @Midnight9999 newtona 200mm na montażu Dobsona.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mak 127 eq3-2 używki czasem tu można trafić. Jest to wymiatacz balkonowy będziesz Pan zadowolony. Przyszłościowo można pomysleć o napędzie na przynajmniej jedną oś. Teleskop ten nie jest wymagajacy co do okularów. Prawdopodobnie jednak i tqk do używanego trzeba by dołożyć jeszcze. 

Edytowane przez shinobizu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak ktoś wyżej napisał. Używany 8" dobson. W zestawie powinien być całkiem niezły okular 30mm. Do tego dokupić okular w zakresie 5-7mm do planet, kolimator i na początek będzie wystarczająco "porządny" :)

 

na olx jest kilka sztuk w cenie około 1200zl. 

Edytowane przez micropoint
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co kraj to obyczaj każdy ma inną słuszną wizję na swój pogląd w którym przeważnie dominuje opinia "kup Newtona" albo totalnie dla mnie nie zrozumiałą receptą...  kup lornetkę. Lornetka nie jest dla wszystkich po otrzymaniu takiej rady opadlem z chęci dalszej obserwowania nieba na kilka lat! Dlaczego? mam wadę wzroku, każda lornetka dla mnie dojeżdża obraz. Moja rada jest prosta i obserwuj giełdę kup np. Refraktor 80/400 w cenie 200-250 zł oceń czy jest fajny. Kupując w tej cenie masz gwarancję że sprzedaż, nic nie tracąc i przekroczysz kolejny poziom. Na początek statyw LT1 Az3. Życzę przyjemnego ogądania

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ma recepty na to jak nie dotkniesz.  Okolice Krakowa są aktywne w obserwacje. Umów się z grupą. "Krakusy" to mili ludzie :) Na pewno pozwolą popatrzeć przez swoje sprzęty na niebo. Z jednej strony lustro o dużej średnicy to potęga. 10 cali to jest coś pięknego. Z drugiej strony lornetka wygodna w użyciu. Nie zapomnę kolegi @Janko (swoją drogą dawno go nie widziałem) On ma takie lornetki że usiadłem z wrażenia.

 

Edit

o proszę żeby daleko nie szukać 

 

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wpadnij może kiedyś na wyjazd grupy krakowskiej i sobie pomacasz różne sprzęty - teraz nic praktycznie Ciebie nie mija, za chwilę sezon ogórkowy, planet nie ma.. mógłbyś zahaczyć co prawda jeszcze o DSy wiosenne w najbliższym tygodniu.. ale nie masz się co śpieszyć z zakupem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

obojętnie jaki teleskop kupisz to musi być on posadowiony na odpowiednim montażu,, na pewno nie na takim który podlinkowałeś, nic dziwnego że wszystko tam się trzęsie. Najlepiej kupić osobno teleskop,  i osobno montaż bo te w zestawach nie są delikatnie mówiąc zbyt dobre (nie dotyczy to Dobsonów)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie przygoda z Newtonami na dobsonie wygląda tak że chęć obserwowania przez nie jest odwrotnie proporcjonalna do ich wielkości . 8 cali miałem przez rok a 12 cali przez parę miesięcy. Dla mnie optymalny jest 4-ro calowy achromat na AZ4 albo czymś lepszym.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@areo Newton jest polecany, bo relacja możliwości do ceny jest  bardzo wysoka - 30mm okular pomieści większość obiektów, a 5mm pozwoli na obserwacje planet - tego refraktorem 80/400 nie zrobisz. Nikt też nie każe brać wiadra 10". Ale taki 150/750 będzie poręczną tubą o dużych możliwościach, którą poleciłbym zamiast maka.. Ale to już mówię - niech podjedzie zobaczy, czy obserwacje w ogóle go interesują i  jakie obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, Szympap napisał:

 co strona inna sugestia.

 

Niestety tak będzie i tutaj. 

Każdy ma własne preferencje i nie sposób mu wybrać najodpowiedniejszy teleskop. Nie sposób też wybrać najodpowiedniejszy typ montażu.

Można jedynie dyskutować o konkretnych szczegółach. O jakości teleskopu, o jego gabarytach, ciężarze, łatwości obsługi, stabilności montażu...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Szympap wpadnij przed zakupem teleskopu kilka razy na nasze spotkania, przegladniesz sobie na żywo wszelakiej maści sprzęty od kieszonkowych maluchów po wielkie newtony. To na pewno ułatwi Ci wybór i zmniejszy prawdopodobienstwo wywalenia kasy w bloto ;) Link do tematu masz kilka postów wyżej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Synta 8 Dobson + okular 13-16 mm. Jeśli możesz dać więcej za okular to ES 14 mm (używany ok. 600 zł), jeśli możesz dać mało, to moim zdaniem SW ultrawide 66 stopni 15 mm ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości (używany do 200 zł). Okular planetarny zostaw sobie na później, bo na razie to pożytek z niego będzie średni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć. Proponuję wyłożyć około 2 tyś złotych i kupić używany refraktor SW 102/1000 F10 ( lub Bressera o tych samych parametrach ) do tego montaż ALT AZ na stali. Co do okularów to na początek ze trzy plossle 9, 15 i 25mm. Ja bym tak zrobił. Teleskop jest co prawda metrowej długości ale to refraktor F10 i daje bardzo dobre obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.