Skocz do zawartości

"LRGB zoptymalizowany dla kamer ASI1600" - o co dokładnie chodzi?


Grzegorz85

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam pytanie/prośbę o pomoc w sprawie filtrów LRGB od ZWO, oferowanych m.in. przez tp.pl. Chodzi mi o zestaw filtrów opisanych tak, jak brzmi temat tego wpisu. W podanych przez sprzedawcę informacjach na temat produktu można znaleźć m.in. stwierdzenie, że filtry są zaprojektowane tak "(...) aby wyrównać strumień dla kamer ZWO ASI1600 z matrycą monochromatyczną". Czy zatem filtry te wykazują się jakąś mniejszą przydatnością w zastosowaniu ich z innymi niż ASI1600 monochromatycznymi kamerami CMOS..? Pytam o to, ponieważ na stronie producenta zestaw ten nie posiada w sowim opisie żadnej informacji wskazującej na to, aby był "dedykowany" do tej właśnie kamery - jedynie na krzywej transmisji dla tych filtrów zamieszczona jest krzywa wydajności kwantowej dla kamery ASI1600.

 

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź/wyjaśnienie.

 

Pzdr., Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne autor pomysłu na napis miał na myśli kompensację parametrów transmisyjnych całego toru = filtr + kamera dające zbliżone czasy ekspozycji dla każdej składowej ;) ?

W dobie techniki cyfrowej można sobie balans zrobić samodzielnie na plikach.

Zasadniczo przecież walczymy o to aby jak najszybciej / najefektywniej zebrać materiał.

 

Większość ciekawostek z serii "optymalizowano dla ..." należy czytać "optymalizowano dla zmniejszenia kosztów produkcji i zwiększenia zysku" :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały UPDATE:

 

Chyba ktoś ze sklepu tp.pl śledzi dyskusje toczące się na forach, gdyż dokładnie dziś rano został zmieniony opis filtrów, o które tutaj pytałem, tzn. nie ma już "LRGB zoptymalizowany dla kamer ASI1600", lecz jest "LRGB zoptymalizowany dla kamer CMOS" ;)

Edytowane przez Grzegorz85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzegorz85 napisał:

Chyba ktoś ze sklepu tp.pl śledzi dyskusje toczące się na forach, gdyż dokładnie dziś rano został zmieniony opis filtrów, o które tutaj pytałem, tzn. nie ma już "LRGB zoptymalizowany dla kamer ASI1600", lecz jest "LRGB zoptymalizowany dla kamer CMOS"

Jak kiedyś napisałem w statusie że wentylatory do teleskopów drogie to zrobili obniżkę. W sumie podoba mi się taki marketing :thmbup:.

PS. Co zrobić jeśli kupiłem niedawno od nich ZWO filtry zoptymalizowane do ASI1600 a teraz to filtry zoptymalizowane do CMOS? Wymieniać? :D 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2022 o 19:32, WojtasSP320 napisał:

Podepnę się pod pytanie - a o co chodzi z dedykowaniem filtrów do CMOS / CCD?

Część filtrów można z powodzeniem stosować zarówno w wizualu jak i fotografii - np. UHC, OIII, Solar continuum, H-beta. Ale te przeznaczone do fotografii wymagały blokady UV i IR, lepszej blokady niepożądanego pasma w zakresie widzialnym i dobrych warstw AR. Oczywiście podnosiło to ich stopień złożoności i w związku z tym cenę. Dlatego producenci (Astronomik i Baader) dodawali do takich filtrów dopisek CCD.

 

Ale lata mijały, a w opisach pozostał lekko antyczny napis niepasujący do obecnie stosowanej technologii, więc postanowiono go zmienić na CMOS, a wykorzystując fakt, że również technologia napylania cienkich warstw to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, przy okazji odświeżono część projektów i stworzono nowe (f/2, highspeed itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

Jak kiedyś napisałem w statusie że wentylatory do teleskopów drogie to zrobili obniżkę. W sumie podoba mi się taki marketing :thmbup:.

Czekaj, sprawdzimy czy działa:

 

Ta ASI533MM to trochę droga, mogłaby kosztować tak o jakieś pięć tysięcy mniej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Czekaj, sprawdzimy czy działa:

 

Ta ASI533MM to trochę droga, mogłaby kosztować tak o jakieś pięć tysięcy mniej :P

 

Dzięki! Właśnie kupiłem ASI533MM za tysiaka! Niestety napisałeś w liczbie pojedynczej, więc przecena była na jedną sztukę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.