Skocz do zawartości

Saturn 2022


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w nocy przeprowadziłem obserwację Saturna oraz nagrałem z 20 avików. Warunki pogodowe były niezbyt dobre ale nawet Saturn dobrze wyglądał. Obserwowałem go w powiększeniu 450x (ogniskowa 4500mm) i 270x (ogniskowa 2700mm). W obu tych powiększeniach wyglądał dobrze, na tyle, że widziałem wyraźnie pierścień z przerwą Cassiniego oraz główne dominujące barwy planety oraz jej najjaśniejsze księżyce. Tylko żeby móc się cieszyć pięknym widokiem Saturna, niezbędny jest korektor dyspersji atmosferycznej. Nie tylko eliminuje kolorowe obwódki, to po ustawieniu dopiero można dostrzec wyraźnie planetę i nadaje jej wręcz soczystość.

 

Poniżej dałem dwa surowe stacki z ogniskowej 4500 mm i 2700 mm. Nie jestem zadowolony z pełnej obróbki, ponieważ nie oddaje ona tego co  widziałem przez okular. I taki surowy stack bardziej mi się podoba. Nie wiem jak sprawić żeby kolorowa kamerka nagrywała w takich barwach jak to widać w rzeczywistości, tylko nagranie ma zabarwienie zieleni, które dopiero w obróbce eliminuję, tylko nie zawsze to się udaje.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Meade S5000 TeleXtender 5x, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ, FireCapture v2.6, Castrator 0.0.1.12, AutoStakkert 3.1.4, 

Sat_021530_2022_07_17_castr_lapl5_ap5_conv.jpg

Sat_015727_2022_07_17_castr_lapl5_ap5_conv.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn z ostatniej nocy. Warunki jak przy Jowiszu - całkiem w porządku.

 

Sprzęt: SCT 9.25", ZWO ADC, QHY5III462C

Obróbka: AS3!, AstroSurface, RawTherapee

 

Edit: dodałem drugą wersję, trochę bardziej nasyconą z lepiej widocznymi pasami na powierzchni planety

Sat-20.07.2022.jpg

Sat-20.07.2022-impr.jpg.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej się mylisz, bo to są dane z godziny i trochę, więc Japet się w tym czasie przesunął dość znacznie i nawet gdyby się zarejestrował, to byłby rozciągnięty w kreskę.

Jak oglądałem z każdej strony stacki dwuminutowe, to może na dwóch czy trzech mniej-więcej tam gdzie trzeba było coś jakby ciemniejsze, ale wg mnie to po prostu przypadkowy artefakt akurat się tak ułożył.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorystyki zdjęć. To może zależeć od kamerki, albo też od ustawień podczas nagrywania. Ostatnio dopiero zauważyłem, że w FireCapture są opcje Red i Blue. Wcześniej z nich nie korzystałem i zawsze materiał był nagrany w zieleni, i się zastanawiałem dlaczego. Może są jeszcze jakieś inne czynniki, o których nie wiem, a z chęcią też się dowiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lulu napisał:

Dwa strzały z 25 i 27 lipca. Różne warunki atmosferyczne - więc różna jakość i nawet wyraźnie różny kolor - mimo że w obu wypadkach rura ta sama: Meade LX200 ACF 8'':

 

SATURN-2022-07-25.jpg.26f64f4171f95f00f5420bdd1076fd98.jpg

 

SATURN-2022-07-27.jpg.b623cc17827b5585d820fb32c50b77cb.jpg

 

świetna ostrość na drugim zdjęciu

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw ekspozycję na nie więcej niż kilkanaście milusekund, a gain dopasuj patrząc na histogram tak by osiągnąć 80% jego wypełnienia. Nagrywaj 3 minuty. Jeśli tak to mniej więcej już robisz to może popełniasz jakieś błędy w obróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.