Skocz do zawartości

Saturn 2022


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, wampum napisał:

Mam duży problem z osiągnieciem ładego widoku podczas nagwywania.

Ładny widok podczas nagrywania jest nieistotny; to co widzisz w trakcie rejestracji może wyglądać jak gówno, byleby histogram nie był obcięty - wtedy jak nazbierasz dużo klatek, to coś tam się z tego ulepi.

 

Ty masz, o ile dobrze pamiętam, SV305, tak? Z moich pomiarów w SharpCapie wychodzi, że bezpiecznie będzie nie przekraczać gainu 400 (chyba, że wiesz co robisz). Możesz od tego zacząć i ustawić najkrótszy czas pojedynczej klatki, który da Ci sensownie wypełniony histogram  (generalnie nawet nie trzeba specjalnie patrzeć na histogram - "na oko" widać, czy jest za ciemno czy masz obraz przepalony); jeśli wyjdzie Ci bardzo krótka ekspozycja, to możesz zmniejszyć gain i trochę ją wydłużyć - ale z tym bym nie szalał, kilkanaście milisekund to maks.

Jak patrzę na to, co wrzuciłeś, to nie wiem, czy problem nie leży w obróbce albo nawet w ustawieniach stackowania - zapodaj nieobrobiony stack w jakimś bezstratnym formacie (.png albo .tiff na przykład - w każdym razie na pewno nie .jpg). Możliwe też, że warunki były słabe i należałoby wybrać nie 20%, a np. 5% najlepszych - choć, tak jak mówię, wydaje mi się, że to raczej problem z obróbką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

E tam, wczoraj w nocy warunki były nawet przyzwoite:

 

328097285_2022-08-02saturn.png.c4c5bb24100dc3d2d2321a1d5dd4291c.png

zależy gdzie :)

w dodatku ja go focilem koło 23 więc jeszcze nisko 

fajny Saturn Tobie wyszedł  hehe.

no i u mnie blisko centrum 200 tys miasta też robi swoje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemo23 napisał:

Saturn z nocki 05 08 2022 - późno nagrywałem, planeta była już nisko i seeing nie za dobry.

Widoczna Tetyda po prawej nad pierścieniami.

Sprzęt: SCT9.25E, PM2,5x, ZWO ADC, ASI290MM, filtry Baader RGB.

skala natywna.

Saturn_2022-08-05T02_47_53_RRGB.jpg.b6b176350efda57dd36d5ba2a3a76968.jpg

resize 66,7%.

Saturn_2022-08-05T02_47_53_RRGB_66p.jpg.439d760f1f242b247b000eb7436c15c2.jpg

 

Znakomite zdjęcia! Przepraszam za głupie pytanie, ale co to jest "SCT9.25E"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans zmienił(a) tytuł na Saturn 2022

Właśnie trochę się dziwię patrząc na jakość detalu na Twoich zdjęciach, bo nie tak dawno temu testowałem zwykłego Celestrona C9,15 XLT i nic nie wskazywało na to, że pozwoliłby uzyskać takie wyniki. Testowałem wprawdzie na Księżycu, ale nie byłem w stanie wycisnąć z niego nic więcej niż z mniejszego 8'' Meade LX200 ACF. Jak patrzę na Twoje zdjęcia to się zastanawiam czy dobrze zrobiłem że się go pozbyłem, zostając przy 8''. Teoretycznie korekcja pola i komy taka jak ACF czy EdgeHD nie powinna specjalnie poprawiać sytuacji w wypadku fotografii planetarno-księżycowej. Ale może to nie do końca prawda? Uważasz że optyka EHD poprawia osiągi w tej dziedzinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, *Wojtek* napisał:

Lulu, porównaj sobie fotkę Arek_P (strona 1) z fotką Przemo23. Jak dla mnie, jakość jest "identyczna".

 

Saturn jest trochę mało miarodajny bo jest tam mało detalu, a pole do nadużyć spore, bo można sobie zbierać materiał praktycznie dowolnie długo. Bardziej miarodajny jest Jowisz i to właśnie zdjęcie Jowisza pokazane przez Przema zwróciło moją uwagę:

 

Nie widziałem aby ktoś pokazał taki detal ze zwykłego C9,25...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Przemo23 napisał:

EdgeHD do rejestracji planet nic nie wnosi. Kupiłem dlatego, że używam go również do wizuala i  tutaj faktycznie gwiazdy są punktowe w całym polu widzenia.

 

Wiem, że teoretycznie tak - podobnie jak mój ACF nie powinien poprawiać sytuacji. Jednak coś wydaje się być na rzeczy, bo ten ACF nie powinien gonić większego C9,25 XLT w zakresie detalu, a Twoje zdjęcia nie powinny od tego co może taki XLT wyraźnie odbiegać. Śledzę co ludzie robią z C9,25 bo zastanawiam się rzecz jasna czy dobrze zrobiłem że go wypuściłem z rąk - i dopiero Twoje fotki sprawiły że nabrałem wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zerkam na CN i nie widzę aby ludzie wyciskali ze zwykłych C9 tyle ile udało Ci się uzyskać na Jowiszu. Mój egzemplarz był raczej OK, dawał obraz "żyletę" do granic wyznaczanych przez ziarnistość obrazu. Ale jednak nie znalazł się na tych obrazach ani jeden kraterek mniejszy od tego co było widać na obrazkach z 8'' ACF. No więc nasuwa się pytanie kto za tym wszystkim stoi, bo jest to trochę dziwne - i wydaje mi się że to samo widać na obrazkach z Twojego C9EHD vs zwykłe C9 XLT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.