Skocz do zawartości
  • 0

Paralaktyk przechowywanie.


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie. Pytanie proste szybkie. Przeszedłem z dobsona na paralaktyk. Martwi mnie kwestia miejsca do przechowywania tuby i montażu oddzielnie i pytanie czy w czasie jak nie używacie swoich sprzętów składujecie je oddzielnie czy nie ma się o co raczej martwić i mogę wieszać tube na montażu nawet gdy go nie używam? Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja za każdym razem zdejmuje tubę z montażu i wszystko chowam. Montaż do torby z wyżłobioną na niego pianką.
Zawsze osie są w niej NIEzaciśniętę. Zmiany temperatur oraz ewentualne wstrząsy przy zablokowanych osiach nie są wskazane.
Do tego zawsze zakładam najpierw przeciwwagi, później tubę. Zdejmuję najpierw tubę, a później przeciwwagi.
Robię to wszystko również na odblokowanych osiach.
Osie blokuje dopiero jak mam już wszystko założone na montażu.

Za każdym razem montaż chowam wraz z tubą. Rozłożenie tego to 20 minut roboty, a lepiej dbać o sprzęt niż później go serwisować. Jednemu nic się nie stanie, a drugiemu coś pierdyknie. Różnie bywa. 

Edit:
Meatik ułatwisz sobie życie jak zmienisz te filtry biedera ! :D 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, wismat napisał:

Ja za każdym razem zdejmuje tubę z montażu i wszystko chowam. Montaż do torby z wyżłobioną na niego pianką.
Zawsze osie są w niej NIEzaciśniętę. Zmiany temperatur oraz ewentualne wstrząsy przy zablokowanych osiach nie są wskazane.
Do tego zawsze zakładam najpierw przeciwwagi, później tubę. Zdejmuję najpierw tubę, a później przeciwwagi.
Robię to wszystko również na odblokowanych osiach.
Osie blokuje dopiero jak mam już wszystko założone na montażu.

Za każdym razem montaż chowam wraz z tubą. Rozłożenie tego to 20 minut roboty, a lepiej dbać o sprzęt niż później go serwisować. Jednemu nic się nie stanie, a drugiemu coś pierdyknie. Różnie bywa. 

Ludzie mają na stałe teleskopy w obserwatoriach, nikt tego przecież nie rozkłada po skończonej robocie. Latami to tak sobie stoi i nic się nie dzieje.

Znaczy, jak Ci to poprawia samopoczucie to spoko, ale nie przesadzajmy, nic się od tego nie stanie. Szczerze mówiąc bardziej prawdopodobna wydaje mi się możliwość uszkodzenia czegoś przy składaniu/rozkładaniu.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ludzie mają na stałe teleskopy w obserwatoriach, nikt tego przecież nie rozkłada po skończonej robocie. Latami to tak sobie stoi i nic się nie dzieje.

Znaczy, jak Ci to poprawia samopoczucie to spoko, ale nie przesadzajmy, nic się od tego nie stanie. Szczerze mówiąc bardziej prawdopodobna wydaje mi się możliwość uszkodzenia czegoś przy składaniu/rozkładaniu.

ok. jak ktoś ma "warunki" obserwatoryjne to jak najbardziej. Składnia i rozkładanie jest bez sensu. Tylko też tam nie mają montaży za 5tys zł. (co ma większą szanse na popsucie, citroen czy mercedes?). Na takiej zasadzie.

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, wismat napisał:

Do tego zawsze zakładam najpierw przeciwwagi, później tubę. Zdejmuję najpierw tubę, a później przeciwwagi.

 

Taka kolejność wynika tylko z możliwości "fiknięcia" tuby w dół kiedy nie ma przeciwwagi, czy coś jeszcze jest o czymś nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, isset napisał:

 

Taka kolejność wynika tylko z możliwości "fiknięcia" tuby w dół kiedy nie ma przeciwwagi, czy coś jeszcze jest o czymś nie wiem?

Wynika to też z konstrukcji montażu. Nie może on być tak obciążony od strony tuby. W każdej instrukcji tak jest której nikt nie czytał. Tak samo jak śruby do szer geo. Górną masz do zacisku, nie dolną. Można powiedzieć że robi się to samo, ale jednak nie do końca tak się powinno robić.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, wismat napisał:

ok. jak ktoś ma "warunki" obserwatoryjne to jak najbardziej. Składnia i rozkładanie jest bez sensu. Tylko też tam nie mają montaży za 5tys zł. (co ma większą szanse na popsucie, citroen czy mercedes?). Na takiej zasadzie.

 

Ja mam heq5 od ponad roku w budzie i cały czas wszystko hula jak tra lala. Oczywiście tuba wisi na nim  cały czas

Edytowane przez Łysy Łysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pięć lat nie zaglądałem do obserwatorium. Mam w nim VX8 i EQ6. Po reaktywowaniu obserwatorium wszystko umyłem, a montaż działa tak jak działał, czyli bardzo dobrze. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym sprzęt się znajduje. Tu można poczytać o tym: https://astropolis.pl/topic/36721-astro-barak/#comment-434439

 

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.