Skocz do zawartości

Kolimacja Maka 180 - prośba o pomoc


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

czy jesteście w stanie ocenić co jest nie tak z kolimacją Maka 180 i co to za motylek mi lata na obrazie?

Załączone aviki z kamery ASI 178MM oraz ASI 120MC + obraz gwiazdy z maską bahtinova. Widać po spajkach że coś jest nie halo.

 

Księżyce Jowisza są przecinkami + aberracja chromatyczna w pełni (załączam pociągnięty mocno stack żeby pokazać).

 

Dane o pacjencie:

- konstrukcja SkyWatcher, przednia płyta nieruchoma

- nie ruszam śrubą ostrości (lekka kiwka lustra głównego), ostrość ustawiana dodatkowym wyciągiem

- wyciąg crayforda o bardzo małym ruchu (zdaje się 18mm) - więc niestety rozostrzony obraz gwiazdy tylko w kierunku "out" (na taki się zdecydowałem)

- wizualnie w torze optycznym nic nie siedzi

- artefakt widoczny na filmikach porusza się wraz z obrotem kamery w wyciągu

- kamery podpięte noskiem T2 z pięknym błyszczącym zwojem w środku (wykleję to flokiem)

- [edit] teleskop wychłodzony

 

Jup_210302_lapl5_ap73_f1799.jpg

 

Szczególnie (ale nie tylko :)) liczę na spojrzenie @Loxley, @warpal , @Przemo23 lub każdego kto wypatrzy przyczynę w załączonych avikach tego stanu rzeczy :)

kol_Jup_204919_pipp.avikol_Jup_205152_pipp.avikol_Jup_211245_pipp.avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje bezsensowne przenośnie - chodzi o ten artefakt na linii: środek - PD róg:

image.png

 

Na kolorowej pokazuje się środek - LG róg:

image.png

 

Nie wiem czy te artefakty czy jednak zła kolimacja mają wpływ na to że np obraz spajków na gwieździe (tu akurat Kapella) na masce bahtinova wygląda dramatycznie:

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dziki napisał:

Szczególnie (...) liczę na spojrzenie  @warpal (...)

Miło mi, że mnie wspomniałeś, ale niestety "maka"  od ponad 10 lat nie używam  już do astro.

Niestety również nie spotkałem się z czymś takim wcześniej, ale wygląda mi to (podobnie jak Wojtkowi) na jakieś turbulencje ciepłego powietrza.

To się powtarza, czy pierwszy raz?

 

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, dziki napisał:

o moje bezsensowne przenośnie - chodzi o ten artefakt na linii: środek - PD róg:

 

To jest na pewno ślad niezbyt dobrze wychłodzonej tuby lub lustra. Ten pojedyńczy "spajk" zawsze jest w pionie (względem tuby). Widziałem to wiele razy w swoim, po pewnym czasie zanika i dopiero wtedy MAK uzyskiwał właściwą ostrość.

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK zrobię dzisiaj testy, tuba jest non stop na dworze pod lekkim pokrowcem od wczoraj.

Tylko podczas wczorajszych testów wyjąłem ją z skrzyni (stojącej na dworze) - teoretycznie mogła być z 5 stopni cieplejsza.

 

A i ten "artefakt" porusza się wraz z obrotem kamery (i noska) w wyciągu.

 

Godzinę temu, warpal napisał:

To się powtarza, czy pierwszy raz?

Powtarza, w zasadzie często nie kolimuję tuby ale za każdym rozostrzeniem kojarze ten widok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się przekonać czy to prąd powietrza, wystarczy obrócić tubę o 180 stopni wokół osi optycznej. Najłatwiej na paralaktyku. Wówczas na kamerze ten słupek światła powinien się przemieścić w drugą stronę.

Też kojarzę ten efekt z MAKa, zniknął odkąd zacząłem teleskop trzymać w lodówce w porze chłodniejszej :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę w takim razie próbował przy najbliższej okazji - tuba chłodzi się non stop na balkonie :)

 

18 minut temu, lkosz napisał:

Żeby się przekonać czy to prąd powietrza, wystarczy obrócić tubę o 180 stopni wokół osi optycznej. Najłatwiej na paralaktyku. Wówczas na kamerze ten słupek światła powinien się przemieścić w drugą stronę.

Nie mam możliwości obrotu tuby - jest przykręcony do niej dovetail. Ale mam możliwość obrotu kamerki w wyciągu - robiłem to, słupek poruszał się dokładnie tak jak obracana kamera.

 

18 minut temu, lkosz napisał:

Też kojarzę ten efekt z MAKa, zniknął odkąd zacząłem teleskop trzymać w lodówce w porze chłodniejszej :D

Oj nie mam tak dużej lodówki poza tym nie lubię spać na balkonie (z lodówki korzysta jeszcze moja druga połówka) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dziki napisał:

Nie mam możliwości obrotu tuby - jest przykręcony do niej dovetail. Ale mam możliwość obrotu kamerki w wyciągu - robiłem to, słupek poruszał się dokładnie tak jak obracana kamera.

trzeba odwrócić tubę na montażu, jeśli to azymutalny, to po prostu wkręcasz ją odwrotnie niż zwykle. Na paralaktyku wystarczy flipa zrobić. Bez odwracania kamerki, bo potrzebujesz sprawdzić w którą stronę idzie ciepłe powietrze.

 

37 minut temu, dziki napisał:

Oj nie mam tak dużej lodówki poza tym nie lubię spać na balkonie (z lodówki korzysta jeszcze moja druga połówka) :D

jakby co, to MAK127 mieści się w każdej lodówce, elegancko na półeczce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dziki napisał:

Będę w takim razie próbował przy najbliższej okazji

Przypomniało mi się jeszcze coś, co robiłem z makiem i SCT.

Można obrócić tubę "do pionu", wyciągiem do góry i ją otworzyć na chwilę. To daje pewność, że temperatura wewnątrz i na zewnątrz jest taka sama.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lkosz napisał:

trzeba odwrócić tubę na montażu, jeśli to azymutalny, to po prostu wkręcasz ją odwrotnie niż zwykle. Na paralaktyku wystarczy flipa zrobić. Bez odwracania kamerki, bo potrzebujesz sprawdzić w którą stronę idzie ciepłe powietrze.

Jeśli dobrze sobie to wyobrażam - po zrobieniu flipa ten stożek powinien zmienić położenie o 180 stopni?

Dopytuję dla własnej wiedzy, niestety mam ograniczone miejsce na balkonie i flip nie wchodzi w grę.

Za to obrót kamerki jest prosty, bo jest zamocowana clamping ringiem (wiem wiem słabo ale walczę na razie tym co mam).

 

I to już zrobiłem - podczas obrotu stożek szedł tak jak obracana kamera. Nie wiem czy źle rozumuję, ale wydawało mi się, że stożek powinien zostać nieruchomy?

 

1 godzinę temu, warpal napisał:

Można obrócić tubę "do pionu", wyciągiem do góry i ją otworzyć na chwilę. To daje pewność, że temperatura wewnątrz i na zewnątrz jest taka sama.

Świetny patent, dzieki!

 

59 minut temu, fornax napisał:

Proponuje zrobić czy kupić do   szybszego chłodzenia SCT i MAKA 

Dobre, do wykonania samodzielnie. Trzeba pamiętać o filtrze powietrza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dziki napisał:

Jeśli dobrze sobie to wyobrażam - po zrobieniu flipa ten stożek powinien zmienić położenie o 180 stopni?

Dopytuję dla własnej wiedzy, niestety mam ograniczone miejsce na balkonie i flip nie wchodzi w grę.

Za to obrót kamerki jest prosty, bo jest zamocowana clamping ringiem (wiem wiem słabo ale walczę na razie tym co mam).

 

I to już zrobiłem - podczas obrotu stożek szedł tak jak obracana kamera. Nie wiem czy źle rozumuję, ale wydawało mi się, że stożek powinien zostać nieruchomy?

cel to sprawdzenie czy to na 100% prądy powietrza. Wtedy kamera w wyciągu nieruchomo, a obracasz tubę względem źródła grawitacji, ciepłe powietrze idzie wtedy w drugą stronę i sprawdzasz czy ten słupek światła się przemieścił w obrazie dyfrakcyjnym o 180 stopni. Obracanie kamery sprawdza tylko czy źródło zakłócenia jest poza samą kamerą i jej złączką, ale nie wyklucza innych czynników: jakichś paprochów na lustrze wtórnym, podłużnych obiektów w torze optycznym jak jakieś nitki, druciki, skrawki, prądów powietrza itp.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dziki napisał:

I to już zrobiłem - podczas obrotu stożek szedł tak jak obracana kamera. Nie wiem czy źle rozumuję, ale wydawało mi się, że stożek powinien zostać nieruchomy?

 

byłby nieruchomy gdyby miał związek z kamerą ale skoro obraca się przy obrocie kamery to powód jest w tubie

sprawdź czy coś nie wchodzi w tor optyczny np. jakaś wystająca śrubka. Miałem coś podobnego gdy odkleił się fragment flocka wyczerniającego tubę

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, aby tuby SCT i Makowców :Arrow: ZAWSZE studzić w pionie! Gdy tuba jest w poziomie (najgorsza opcja) ciepłe powietrze zbiera się "pod sufitem" czyli w najwyższej części tuby, co sprawia, że zarówno menisk/płyta korekcyjna jak i zwierciadło główne są nierówno wystudzone.

 

A kolimację sprawdzamy na gwieździe wysooooooko nad horyzontem

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Dużo cennych informacji pojawia się w tym wątku :)

 

Wziąłem tubę pod lupę: nie ma nic w torze optycznym, ani wystających ani niepomalowanych elementów.

 

Natomiast zaskoczyła mnie i zastanowiła jedna rzecz: złączka na wylocie tuby, na którą nakręcam wyciąg, nie ma okrągłego otworu tylko jest on owalny - w dolnej części nie ma gwintu tylko jest jakby "wyfrezowany" - ale nadal czarny. Naiwne pytanie: może mieć to wpływ na obrazy?

 

Próbuję sobie odpowiedzieć: pewnie nie, ten otwór jest większy niż nosek 1,25" od kamery.

 

 

20221006_143723_cr.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, warpal napisał:

Można obrócić tubę "do pionu", wyciągiem do góry i ją otworzyć na chwilę. To daje pewność, że temperatura wewnątrz i na zewnątrz jest taka sama.

Prawie.....

tubus w otworze zwierciadła głównego niestety nie umożliwia samoczynnego wypłynięcie ciepłego powietrza w dół

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.