Skocz do zawartości

GWIAZDY - oddajcie mi moje kolory!


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Udało mi się wczoraj zebrać 180x30s Andromedy. Tym razem bez filtrów poza UV/IR w kamerze.

Raz chciałem zobaczyć jaka będzie różnica, dwa liczyłem na ładne kolorki gwiazd bo te z UHC

mi się znudziły ;) Szczerze mówiąc trochę się rozczarowałem :( Gdzie te kolorowe gwiazdy?

Czy tak <> wyglądają zdjęcia bez filtrów narrow band? Czy też ja po prostu nie umiem tego obrobić?

Udało mi się ukręcić coś jak poniżej... Jakby komuś chciało się zerknąć na stack to jest tutaj:

https://www.dropbox.com/s/7xkbjolwfcophip/Autosave_RGBChBC_all.tif?dl=0

 

PS. Stack w DSS kalibrowany, obróbka SiriL.

 

 

 

Autosave_RGBChBC_all_cor2.jpg

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś więcej? Na czym fatalność materiału polega? Za krótka ekspozycja? Za długa? Cokolwiek?

Co z tymi flatami? Nie wiem kurcze jaki błąd można zrobić robiąc flaty - ekspozycję dobieram

automatycznie w NINA...

 

 

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten obiekt potrzeba - rozsądne minimum - 3-4 godziny materiału OSC i optyki f3-f5 . Nie byłeś uprzejmy napisać nic na temat sprzętu, ale zakładam że ani Bortle 2 nie wchodzi w rachubę ani 30 cm Newton f 2.8.

Co można źle zrobić z flatami? Ooooo wiele rzeczy. Poziom flata to tylko jeden z parametrów. Można np. korzystać z nierównomiernego źródła na przykład. Twoja fotka ma ewidentnie niedoświetlone krawędzie po kalibracji a więc coś jest nie tak.

Automaty to są dobre do robienia lodów. W fotografii raczej się nie nadają. W astrofotografii tym bardziej.

A kolory? To sprawa wtórna. Jak nie ma z czego wyciągać to ich nie ma.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego zdecydowałeś się na takie krótkie klatki,przecież taka jedna klatka jest mocno zaszumiona i nie wiele jesteś wstanie z niej wydobyć. Moja jedna 5 minutowa jest o niebo lepsza niż Twoje te 180 złożone. Wiec zastanów się nad tym czy chcesz mieć dobry materiał czy byle jaki, musisz wybrać. Nie rób nic na skróty bo szybko się zniechęcisz.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Antoni napisał:

Nie wiem dlaczego zdecydowałeś się na takie krótkie klatki,przecież taka jedna klatka jest mocno zaszumiona i nie wiele jesteś wstanie z niej wydobyć. Moja jedna 5 minutowa jest o niebo lepsza niż Twoje te 180 złożone. Wiec zastanów się nad tym czy chcesz mieć dobry materiał czy byle jaki, musisz wybrać. Nie rób nic na skróty bo szybko się zniechęcisz.

 

 

Ale to nie do końca prawda. Optymalny czas naświetlania zależy od  miejsca obserwacji i to mocno. Nie wiadomo w jakim LP/Bortle to było robione i z jakim gainem. Jeśli w centrum miasta przy SQ 19 mags/arcsec^2 to jak najbardziej 30 sek. może być maks. 

 

 

EDIT: Było już wielokrotnie ale powtórzę. To zrzut ekranu więc weszło to "powiększ grafikę" ?

Zrzut ekranu 2022-11-3 o 10.39.49.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Miesilmannimea zmienił(a) tytuł na GWIAZDY - oddajcie mi moje kolory!

Dzięki za reakcje :)

 

Skupiając się na kolorach gwiazd...

 

Jutro PODOBNO ma być pogoda (ta, jasne...) - w kontekście koloru gwiazd -

jaki warto stosować gain - niższy - żeby mieć głębszą studnie, czy wysoki - bo studnia

i tak będzie wystarczająca - żeby błąd kwantyzacji był mniejszy?

 

Czy olać i robić na unity tak jak pewnie większość ludzkości? ;)

 

Jakby było kiedy to bym po prostu naświetlił tak i inaczej i porównał.

Niestety nawet kilka godzin pogody to cud...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Udało mi się w poszukiwaniu kolorowych gwiazd wczoraj zrobić 54x45s gromady Róża Karoliny z okolicami.

Jakieś tam kolorki są, ale czy mogą być "ładniejsze"? Przejrzałem pobieżnie AstroBin pod tym kątem i nie mam

specjalnie mądrych wniosków - większość zdjęć to kaszana ;)

 

Jakby komuś chciało się pokazać jakie ładne mogą być gwiazdy to poproszę:

https://www.dropbox.com/sh/0383rxs7gxh8q74/AAAS2Q86ZnK-aIRV3lnJbNnea?dl=0

 

 

STACK_Affinity_v2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość raczej tak, przynajmniej jak na RedCata. Dołożyłem do katalogu jednego FITSa jakbyś chciał zerknąć...

 

Ps. Guiding był gorszy niż zwykle. Teraz widzę, że chyba Polarna była kiepsko ustawiona bo kadr rotuje 0.05dg przez te 50 zdjęć...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.