Skocz do zawartości

Latający nietoperz i kalmar: SH2-129 i OU4


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Kuba gwiazdy w RGB fajne, po połączeniu lipa. Wiem, że chciałeś pokazać ile tam tlenu wokół, ale podszedł bym delikatniej do materiału. Musisz pomyśleć o zdalnym obserwatorium w Bieszczadach, zamiast budować mega dużego newtona, którego potencjał pod Twoim niebem nie będzie wykorzystany. ?

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu wersja samego kalmara czyli OU4

Dla ciekawskich - obiekt odkryty przez amatora przypadkiem w roku 2011.

Oddalony o 2300 lat świetlnych jest częścią układu z mgławicą wodorową Lecący Nietoperz SH2-129 skatalogowaną dużo wcześniej oczywiście.

Obiekt duży, na niebie zajmuje 3 średnice Księżyca. Wymiary fizyczne to 50 lat świetlnych (!), a jest to zaledwie produkt odrzucenia warstw zewnętrznych gwiazdy w układzie potrójnym HR8119.

 

Prezentuję 100% rozdzielczości.

 

1165857874_OU4closeupJSzymav1.thumb.jpg.f0e6230ab8b92bafc69193b57d541b7d.jpg

 

i bez gwiazd

1267160819_HOOsamkalmar.thumb.jpg.11e7bba1c58fecbb5f7aa4797f5d0531.jpg

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maetrik napisał:

Bardzo fajny wodór, RGB też mi się podoba tylko zastanawia mnie tlen, ten na górze kadru, a szczególnie LG to nie gradient? Dziwnie jakoś wygląda, w innych pracach tego nie widać ;)

 

ale ja tu pokazuję kanały niekoniecznie tak jak są w finalnym zlożeniu

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest rzezczywiście kwestia jasności nieba, czy te ponad 500 klatek było konieczne?

Poniżej porównanie - moje 19 x 10 min versus 525 klatek po 5 minut Kuby. Mam świadomość róznicy w jakości sygnału, ale 14x więcej?

 

image.png.cb7379a134f26ca9f1704ef0d4016ffa.png

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przede wszystkim rzuca się w oczy spory szum tutaj.

Nie mówię tutaj o wygładzeniu zdjęcia w 100%, ale jednak tutaj ten szum mocno wylazł.

 

EDIT.

  

Teraz, .zombi. napisał:

Ja generalnie doceniam pozostawienie szumu w tej ilości ale warto nad nim jeszcze popracować bo fotka ma potencjał żeby być spektakularną.

No ja ogólnie bardzo lubię ziarno delikatne na fotkach, ale mimo wszystko, ciut go tu za dużo.

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum jest konsekwencją pójścia w pokazanie tlenu.

Można jak pisałem sobie maską pomalować kalmara i gitara, reszta czarna.

Ale mnie zależało by pokazać co tam siedzi. Szumi - trudno, zrobię inną wersje taką jak wszyscy, ale ta miała być taka celowo.

 

Andrzej, niebo ma znaczenie ogromne oczywiście. Ja mam słabe,. ale najgorsze są gradienty. Gradienty przesuwają mi się po kadrze niesymetrycznie i masakrują jakość finalną, bo materiał wymaga wyżymarki. To jest problem #1

 

Ale też takie porównanie to można sobie robić wedle uznania. nic nie mówi. Zerknij raczej na jakość w takim ujęciu:

image.png.043f96d8a99bdb0900211048a27c0c14.png

 

image.png.e7ba1489ed2868f71bb4ed4c749fdc1a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kubaman napisał:

Można jak pisałem sobie maską pomalować kalmara i gitara, reszta czarna.

 

Nikt nie twierdzi że nie zrobiłeś tego świadomie i ja osobiście rozumiem dlaczego tak zrobiłeś - ja tylko piszę o trudnych wyborach i o konsekwencjach jakie to niesie.

Niekoniecznie trzeba używać pędzla i robić jak spora liczba speców :) - można jeszcze odszumiać, kontrastować, wycinać i używać masek będących efektem tych zabiegów.

Może kalmar nie wyjdzie taki świecący ale on ledwie odstaje od tła i pokazywanie go tak można by uznać za równie nieetyczne jak używanie pędzla - koniec końców i tak ludzie osądzą fotkę po tym co na niej widza a nie po tym jak auto by chciał żeby widzieli ;)

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, .zombi. napisał:

Może kalmar nie wyjdzie taki świecący ale on ledwie odstaje od tła i pokazywanie go tak można by uznać za równie nieetyczne jak używanie pędzla - koniec końców i tak ludzie osądzą fotkę po tym co na niej widza a nie po tym jak auto by chciał żeby widzieli ;)

Noto pojechałeś z tą etyką. Czyli prawie każda astrfotka jest nieetyczna bo pokazuje niewidzialne? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kubaman said:

Szum jest konsekwencją pójścia w pokazanie tlenu.

Można jak pisałem sobie maską pomalować kalmara i gitara, reszta czarna.

Ale mnie zależało by pokazać co tam siedzi. Szumi - trudno, zrobię inną wersje taką jak wszyscy, ale ta miała być taka celowo.

Rozumiem podejście i wynikający z niego problem. Nie każda fotografia musi mieć na celu nienaganną estetykę (kosztem utraty części danych).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, orlen napisał:

dla mnie perfekt, gwiazdy opanowane i ładne, calosc wyglada na bardzo udany kompromis. 

Też podpisuję się pod tym stwierdzeniem.

Biorąc pod uwagę jakość nieba nie oczekiwał bym lepszego efektu. Mówię to z własnego, dużego doświadczenia fotografowania w dużym LP. Sam ostatnio paliłem dwa podobnie jak Kalmar ciemne SNR-y. Po kilkadziesiąt godzin palenia z filtrem 3 nm. Na pojedynczych klatkach nic nie widać, na stacku 100x600 sek. owszem wyszło, ale szumi jak cholera. Te same obiekty oglądane na AB, robione porównywalnym sprzętem są gładziutkie, bez szumu.

 

Zrobiłem kiedyś eksperyment: porównałem swoją fotkę M81 & M82 paloną 280x120 sek. z miasta z pojedynczą klatką 600 sek. z Bukowca. Na tej "miejskiej" (palonej 56x dłużej!!!) nie ma śladu IFN-a, a na bieszczadzkiej bardzo delikatnie majaczy. Niestety nie mogę jej znaleźć, ale zobaczcie tą miejską -jasne galaktyki w miarę wyszły, ale pyłów brak. Mógłbym palić kilkaset godzin i też by nie było.

 

1682801086_200508M81M82L280x120Set2w1.thumb.jpg.43fcf86d91cbb248ee0fa88f6422b7a9.jpg

 

Tak więc Kuba - gratulacje i szacunek.

:like:

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.