Skocz do zawartości

Co zrobić z tym nabytkiem?


Milek666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj nabyłem poniższy sprzęt, pojechałem po sam montaż, z nadzieją że jest montaż eq3, ale nie wiem co to jest? Dokładny stan zaraz ocenie ale było w nim dłubane. Do całości jest tuba ze sprawnym lustrem i beznadziejnym wyciągiem, wymiary zewnętrzne 200/600 firmy Opticon.

Za całość zapłaciłem 150zl, stało w garażu po zmarłym.

 

Jakieś konstruktywne pomysły, co to i co z tym zrobić?

IMG_20230106_093308.jpg

IMG_20230106_093317.jpg

IMG_20230106_093438.jpg

IMG_20230106_093506.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji przypomina mi się słynna sentencja:

"Boże nie pozwól mojej żonie sprzedać moich kamer i teleskopów za tyle, ile powiedziałem, że kosztowały..."

;)

Za Taysonem, jeśli nie będziesz używać to wystaw na WOŚP lub przekaż jakiemuś młodemu pasjonatowi astronomii :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie jest tuba z wbudowanym barlowem, to bedzie normalny Newton do użytku. Co do montażu to ja widze standardowe rozwiązania jak od EQ ( są wyjścia pod pokrętła mikroruchów, gniazdo pod pret przeciwwagi, motylki do blokowania osi. Myślę że to kopia EQ3 i jest bardzo prawdopodobne, ze od tego montażu będzie wszystko pasować.

Nie rozumiem podejścia kolegów powyżej, bo ma nazwę "Opticon" to złom, jakby mialo Bresser to juz tak by nie potraktowali tego sprzętu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wampum napisał:

Jeśli to nie jest tuba z wbudowanym barlowem, to bedzie normalny Newton do użytku. Co do montażu to ja widze standardowe rozwiązania jak od EQ ( są wyjścia pod pokrętła mikroruchów, gniazdo pod pret przeciwwagi, motylki do blokowania osi. Myślę że to kopia EQ3 i jest bardzo prawdopodobne, ze od tego montażu będzie wszystko pasować.

Nie rozumiem podejścia kolegów powyżej, bo ma nazwę "Opticon" to złom, jakby mialo Bresser to juz tak by nie potraktowali tego sprzętu.....

Nie ma Barlowa wbudowanego, tylko dziadowy wyciąg i dziwne wymiary, reszta to zwykła tuba, jakościowo jak Celestron.

Odnośnie montażu, to w swoim  SLT mam identyczne nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wampum napisał:

 

Nie rozumiem podejścia kolegów powyżej, bo ma nazwę "Opticon" to złom, jakby mialo Bresser to juz tak by nie potraktowali tego sprzętu.....

Nic z tych rzeczy! Jedynie co zasugerowałem, to jeśli nie będzie używać, bo nie jest to czego oczekiwał, to żeby puścił to dalej niewielkim kosztem dla kogoś, kto może być bardziej zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba nie jest 200/600, bo to sa wymiary zewnętrzne tuby(?)

Pza tym stały pająk,  to brak koniecznosci pieprzenia się z centrowaniami i offsetami :mr.green: 

Ciekawe czy LW jest w ogole kolimowalne? Moze pod tym diekielkiem są jakies śrubeczki? I jak jest z kolimacja LG? Jak wygląda z tyłu?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął mimo wszystko od wykonania pierwszych obserwacji, w szczególności z dobrymi okularami. Może się okazać, że teleskop jest całkiem całkiem, to samo montaż, szczególne po wymianie smarokleju na prawdziwy smar.

- Wyczyść

- Skolimuj

- Polookaj

- Zadecyduj co dalej.

Sam montaż bez problemu może być warty 150 zł, choć G11 czy AM5 to to nie jest

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, oicam napisał:

Jeśli jest sferyczne to nadaje się tylko jako blank do wyszlifowania nowego lustra, o ile ma odpowiednią grubość.

 

Ja bym na Twoim miejscu zrobił najprostszy nóż Foucaulta i sprawdził czy to sfera czy parabola i czy jest "gładkie".

A co nie tak jest ze sferycznym? Możesz bardziej ło patologicznie wyjaśnić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak informacyjnie, w pająku są śruby

1 godzinę temu, JSC napisał(a):

Ale to chyba nie jest 200/600, bo to sa wymiary zewnętrzne tuby(?)

Pza tym stały pająk,  to brak koniecznosci pieprzenia się z centrowaniami i offsetami :mr.green:

Wymiary zaokrągliłem do normalnych wartości, tuba ma w jednym miejscu 223mm, a w drugi 222mm, lustro próbowałem zmierzyć bez wyjmowania, wychodzi mi 200mm. Potem dokładniej przysiadem do tematu bo teraz goście przyszli.

 

Chwilowo zrobię jak Marcin G radzi, doprowadzę do kultury i się zobaczy. 

Jedno jest pewne, dwa teleskopy i dwa montaże się u mnie nie zmieszczą.

 

Chaotycznie odpisuję, przepraszam.

Potem dodam więcej zdjęć 

 

 

UP

 

Średnica lustra równo 200mm, jest wklęsłe, grubość ok 25mm.

Edytowane przez Milek666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wampum napisał(a):

A co nie tak jest ze sferycznym? Możesz bardziej ło patologicznie wyjaśnić....

A no to, że takie zwierciadło obarczone jest potężną aberracją sferyczną i da nieostre obrazy. Gdyby to było zwierciadło powiedzmy 8 cali ale z ogniskową ponad dwa metry to może jakimś cudem weszłoby w limit dyfrakcyjny. Później jak siądę do komputera policzę jak duża ta sferyczna jest ale na pewno rzędu p-v 1 lambda jak nie więcej dla zwierciadła sferycznego 200/600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, oicam napisał(a):

A no to, że takie zwierciadło obarczone jest potężną aberracją sferyczną i da nieostre obrazy. Gdyby to było zwierciadło powiedzmy 8 cali ale z ogniskową ponad dwa metry to może jakimś cudem weszłoby w limit dyfrakcyjny. Później jak siądę do komputera policzę jak duża ta sferyczna jest ale na pewno rzędu p-v 1 lambda jak nie więcej dla zwierciadła sferycznego 200/600.

Ale co to oznacza? Możesz to jakoś zobrazować, porównać do czegoś co wszyscy znają i kochają np do 8? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj go tak jak jest ( bez grzebania przy nim), jeśli chcesz go sprzedac. To bardzo fajny teleskop i montaż. Wiadomo , że f/4 jest wymagajacy, ale jesli kupi go ktos kto chociaz troche orientuje sie w zagadnieniu, to bedzie zadowolony. Obstawiam ze to normalne paraboliczne lustro f/4. Były wynalazki sferyczne z wbudowanym  Barlowem, ale to raczej nie jest taki.

Jak dasz dobrą cenę, to bedzie kolejka po niego.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te chińskie f/4 200mm miały lustra sferyczne. Występują pod wieloma markami, sam bym się kilka lat temu na to naciął, tyle że miałem zapłacić kilka razy tyle i to z montażem eq-2. U Ciebie to sam montaż jest dużo więcej warty niż zapłaciłeś, o ile jest sprawny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest lustro sferyczne, pamiętam nawet, że był kiedyś wątek na AM o przeróbce takiego Opticona :) Tu jest właśnie ten wątek:

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=20413

 

Co do montażu, to EQ-4, podejrzewam, że nośnością zbliżony do EQ 3-2

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że to jest 200/600 nie na 800.

 

Tube na dniach przetestuje tak jak jest, z tym oryginalnym wyciągiem.

 

Montaż rozkręciłem i moczę bo jest poklejony w niektórych miejscach na sztywno. Jutro kupię segery bo jednej nakrętki nie mogę ruszyć. 

 

Śmiesznie się czyta post gdzie ktoś pisze że montaż to kupa a obok że jest cacy a potem to samo o tubie. Ale ilu ludzi tyle opinii. 

 

Tak jak pisałem, złoże wszystko, przetestuje i dam znać, jedno jest pewne dwa teleskopy i dwa montaże się u mnie już nie zmieszczą, coś na pewno wyleci.

 

Poniżej zdjęcie lustra.

IMG_20230106_124323.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.