Skocz do zawartości

Jowisz 2023


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Piotrek K napisał(a):

 

Mam pytanko - której dokładnie kamery używasz - SV 305, czy SV 305 Pro? Pytam, bo "zwykła" wersja ma niby jakiś filtr, ale nie do końca jasne gdzie "odcina"  pasmo od góry a nie chcę kupować filtrów zupełnie bez sensu. Badałeś to jakoś?

Moja sv305 bez Pro nie ma filtra:
https://astro.nom.pl/svbony-305-usuniecie-filtra-uv-ir-cut/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak szykujecie się na Jowisza, to od razu z planem na Czerwoną Plamę i sprawdzacie kiedy będzie widoczna? Niby 50/50 szans, ale prawie nigdy nie trafiam 😕 Zwykle łapię Jowisza "przy okazji" pod koniec sesji, jak się niebo robi za jasne na DSy. Muszę jedną noc poświęcić konkretnie na planetki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karp_killer napisał(a):

Jak szykujecie się na Jowisza, to od razu z planem na Czerwoną Plamę i sprawdzacie kiedy będzie widoczna? 

Tak, zawsze sprawdzam w Cartes du Ciel, WCP i cienie tranzytów. Np. najbliższa WCP będzie na środku tarczy trochę po północy: 05.09 o 2:30 (południk 21 stopni) czasu lokalnego. Warunki oglądam na wcześniejszym Saturnie. Jak widzę tylko Tytana to uznaję, że są słabe i często  z Jowisza rezygnuję. No chyba, ze jest z Księżycem jak dziś/jutro, to chociaż na niego jeszcze popatrzę.

Edytowane przez dj_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 2 na 3.09 Europa weszła w cien Jowisza. Niestety,  zauważyłem ją jak już była blisko tarczy planety. Żałuję, że skupiłem się na Saturnie i przeoczyłem jej wejście w cień (21:59 2.09.2023) i wyjście z cienia (00:11 3.09.2023). O godzinie 00:37 (3.09.2023) schowała się za tarczę planety. Zdziwiłem się, bo wcześniej nie widziałem żadnego księżyca blisko planety, a jak po pewnym czasie skierowałem teleskop na Jowisza to już była blisko. Czy ktoś może obserwował całe zjawisko? Dziś o 4:36 podobnie zniknie Io, niestety, nie pojawi się, bo już będzie świt.

Edytowane przez Frosch
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Jowiszek z GRS avikowany z ręki. Newton 10" f5 na dobsonie. Barlow 4,5x Asi 1600MM Pro. Baader RGB 1,25"

25% z 10k klatek na kanał.

Fajnie wyszło, seeing był umiarkowany a kolejne dni zapowiadają się jeszcze lepiej.

Niestety każdy kanał musiałem nagrywać po kilka minut. JAK TO WSZYSTKO TERAZ ZDEROTOWAĆ? I złożyć ładnie do kupy. 

B

image.png.26f1ea5f58c5b4b170c44af20967797f.png

G

image.png.6642ecef96f964c3c4944a5d13833ba9.png

R

image.png.2f52766a364db359bea95c11601a212a.png

B.tif G.tif R.tif

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Byku napisał(a):

Udało się zrobić RGB aczkolwiek niebieskiego Winjupos nie chce wystarczająco obrócić za nic w świecie. Nie wiem czy coś źle robię, zielony i czerwony pięknie wyrównał.

 

Każdy kanał/pomiar musi mieć dobrze podaną datę i czas - wtedy dopasuje rotację. Jeżeli klip był bardzo długi i trudno wskazać dobry czas (np. rozpoczęcia nagrywania) to trzeba zacząć trochę zmieniać +/- patrząc czy dany kanał jest w tyle lub zbyt do przodu względem pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, riklaunim napisał(a):

 

Każdy kanał/pomiar musi mieć dobrze podaną datę i czas - wtedy dopasuje rotację. Jeżeli klip był bardzo długi i trudno wskazać dobry czas (np. rozpoczęcia nagrywania) to trzeba zacząć trochę zmieniać +/- patrząc czy dany kanał jest w tyle lub zbyt do przodu względem pozostałych.

Ok, już wiem o co chodzi, dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Dlatego warto nagrywać w formacie .ser - informacja o czasie zapisuje się wtedy sama z siebie w pliku i WinJuPos od razu wszystko wie.

 

No chyba że używasz obrobionych stacków. Chyba potrafi też czytać pliki FC od którejś wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.