Skocz do zawartości

Jowisz 2023


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, bajastro napisał(a):

Animacja z 11 klatek z godz. 2:19 - 2:36:

Świetna! Jeśli dobrze czytam mapę Ganimedesa, to ciemny obszar zarejestrowany przeze mnie podczas tranzytu przed Jowiszem to Galileo Regio (w większości na północnej półkuli), a ten tutaj, widoczny przy tranzycie za Jowiszem (oddalony o ~180° w długości geogr. i nieco poniżej równika), to Nicholson Regio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jowisz


Nie podobało mi się że Europa zniknęła w połowie animacji
dlatego jeszcze raz zrobiłem stackowanie i obróbkę.

 

12.09.2023 godzina 0:13 do 03:22
LX90 8"/UVIR/ADC/ASI183MC
PIPP / AS3! / RegiStax6
Animacja 51 klatek (20% z 10000 kl.)

 

Po obróbce YT jakość spadła.
Załączam dwie klatki z oryginalnej animacji.

 

 

 

 

 

01_33_35_pipp_lapl5_ap71RS6.png.7c225b1dd057a32bfa4d37fb7d87b1b7.png

 

02_26_09_pipp_lapl5_ap71RS6.png.a7806325af42074963b3b5eebc1fe0b1.png

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marecki napisał(a):

Po obróbce YT jakość spadła.
Załączam dwie klatki z oryginalnej animacji.

 

Możesz zamieścić tu animację kolorową (praktycznie) bezstratną. Stwórz wideo MP4 używające kodeka H264, wybierz b. wysoki bitrate (plik i tak wyjdzie niewielki) i dołącz do postu. Można to zrobić np. darmowym narzędziem FFMPEG.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Chojrak12 napisał(a):

Nie ustawiłem dokładnie osi polarnej i w efekcie planety jechały przez kadr około minutę. Czy to "jechanie" może być przyczyną rozmycia w jednej osi?


To akurat możesz sobie policzyć, spójrz ile klatek nagrałeś przez minutę (FPS) i zestaw to z rozmiarem pola ROI (pozwoli oszacować jaką "drogę" pikselach przebyła planeta). Dzięki temu możesz wyliczyć rozmiar przesunięcia (w pikselach) dla pojedynczej klatki. Moim zdaniem (oczywiście mogę się mylić) w Twoim przypadku powinno to być pomijalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mój pierwszy Jowisz w tym roku plus księżyc Io. Sesja 08.09.2023 z SW MAK 150/1800mm barrlow 2x GSO, ASI 462mc na eq5 goto. Rotacja 22 min z 18 avi każdy 1800 klatek. Jowisz ok 40° nad horyzontem. Seeing bardzo dobry. 

Pozdrawiam,

Robert 

20230914_131807.gif

Edytowane przez Robert_73
Modyfikacja opisu
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Chojrak12 napisał(a):

Nie ustawiłem dokładnie osi polarnej i w efekcie planety jechały przez kadr około minutę. Czy to "jechanie" może być przyczyną rozmycia w jednej osi?

 

to akurat łatwo sprawdzić dla bardziej ekstremalnego przypadku czyli przy braku napędu

 

w ciągu sekundy niebo przesuwa się o około 15 sekund łuku. Jeśli czas ekspozycji miałeś na poziomie 20 ms to znaczy, że w tym czasie Jowisz przesunął się o 15x0,02=0,3". Przy ekspozycji 10ms to już tylko 0,15", a dla 5ms jedyne 0,075". Typowa skala odwzorowania dla apertury 8 cali to około 0,2" na piksel czyli rozmycie będzie na poziomie pojedynczego piksela. Gdy mamy napęd ale złe ustawienie na biegun to rozmycie będzie znacznie mniejsze. Nie ma więc ono wpływu na ostrość zdjęcia

 

zdjęcie wyszło nieostre bo źle ustawiłeś ostrość. Do tego trzeba wprawnego oka wyćwiczonego podczas wielu godzin avikowania planet. Można też posłużyć się narzędziami wspomagającymi ostrzenie np. wbudowanymi w programy do akwizycji lub maską Hartmana

 

ja w trakcie avikowania zawsze robię kontrolne stacki aby sprawdzić czy dobrze ustawiłem ostrość. Jeśli jest słaby seeing to przestawiam ostrość po każdym aviku. Któryś w końcu będzie ostry. Jest szansa na choć jedno ostre zdjęcie

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Robert_73 napisał(a):

Mój pierwszy Jowisz w tym roku plus księżyc Io. Sesja 08.09.2023 z SW MAK 150/1800mm barrlow 2x GSO, ASI 462mc na eq5 goto. Rotacja 22 min z 18 avi każdy 1800 klatek. Jowisz ok 40° nad horyzontem. Seeing bardzo dobry. 

 

Za zgodą Roberta dorzucam wersję obrobioną w ImPPG i (prawie) bezstratnie skompresowaną:

 

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.