Skocz do zawartości

Klon QHY8 w 2023?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Panowie, czy jest sens kupowania używanej kamery klona QHY8 (CCD Labs Q8) w dzisiejszych czasach dla początkującego z przeznaczeniem do DSów? Widzę właściwie ASI zakasowała rynek. 

 

Rozdzielczość: 3032 x 2016 – 6mpx
Rozmiar pikseli: 7.8um x 7.8um
Readout noise: 8 -12 e @600Kpixel/s
QE: 60% at Green (Peak), 50% at Blue and H.a
Microlensing on chip
Progressive Scan
NABG: -110dB
Chłodzenie: 2-Stage TEC: -45C below ambient Built in 12V low noise FAN
Zasilanie: 12V 3.3A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tej z ogłoszenia na Astromaniaku?

To raczej nie kwestia producenta, tylko użytej matrycy - tutaj masz starą CCD, która mocno szumi w porównaniu ze współczesnymi CMOSami, no i ma mocno taką sobie sprawność. Na plus jest chłodzenie, spora matryca i szesnastobitowy przetwornik. Jak cena jest rozsądna, to w sumie czemu nie? (od razu dodam, że nie wiem jaka to jest rozsądna cena za taką kamerę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, licho52 napisał(a):

Tanią opcją na początek jest ASI 585MC która jest nowoczesna, niedroga i ma zaletę że działa z AsiAIr i będzie zawsze przydatna do planet i księżyca w przyszłości.

a jest sens wymieniać modowanego canona 700d na taką kamere?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, licho52 napisał(a):

Tanią opcją na początek jest ASI 585MC która jest nowoczesna, niedroga i ma zaletę że działa z AsiAIr i będzie zawsze przydatna do planet i księżyca w przyszłości.

A skoro jesteśmy przy małych pikselach, to czemu nie ASI678MC, albo starsza ASI178MC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można to się podepnę - które ze starszych/tańszych kamer z przetwornikiem 16bit warte są zainteresowania?

Piszę w kontekście możliwości wyciągania ciemnych partii z materiału 12 bit kontra 16 bit.

Znam temat ze skanerów i wiem jak duża może być różnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda kamera z sensorem KAF 8300 jest zawsze pewnym składnikiem setupu. Daje piękne obrazy przy 16 bitowym przetwarzaniu i głębokiej studni.Do tego ma piękne mini spajki wynikające z konstrukcji matrycy. Jacek Bobowik widziałem ostatnio sprzedawał wersję mono SBIGa z taką matrycą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kwestia ceny :) Pewnie kupiłbym jakiegoś dinozaura z kołem filtrowym za jakąś smiaszna cenę typu 1500zl :) Jeśli mam dać dwa razy więcej to niestety jest tu już spory wybór nowoczesnych kamer, oczywiście używanych... To nie zachęca do sięgania po stare klasyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Bo nieuważnie czytasz forum

Zgadza się. Przyznaję się, że " z doskoku" często czytam forum i to się niestety na mnie mści :mad:

Nie jestem też zapalonym astrofotografem, a bardziej takim niedzielnym. Dlatego bardzo zaskoczyła mnie ta informacja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, isset napisał(a):

Nowoczesną kamerę z kołem filtrowym w cenie 3tysi? Powodzenia :) 

Nie pisałem, że koniecznie z kołem i koniecznie mono. Można kupić bez problemu sporo kamer w takim budżecie, nawet taniej. Kamer z USB 3.0 czyli wysokim transferem i bez specjalnych dedykowanych zasilaczy co też ma znaczenie...

Wszystko ma swoje plusy dodatnie i ujemne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gość na chwilęa jak myślisz czemu cmosy wypierają ccd pomimo konieczności walki z "biasami, śmiasami i innymi dolegliwościami"? Może jednak mają jakieś zalety ? Sam raczej nie zdecydowałbym się na kupno "starej" używanej ccd, nigdy nie wiadomo czy elektronika nie odmówi współpracy, słabsze qe (dlatego ludzie palą klatki po 20-30 minut, a to stawia wyższą poprzeczkę montażowi), mniejszy sensor. No ale na końcu, obrazki ccd dają ładne ?

Edytowane przez malebranchi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.