Skocz do zawartości
  • 0

Przejście z AZ3 na EQ3-2 nie jest wcale tanie!.


seele

Pytanie

Przejście z AZ3 na E3-2 nie jest wcale tanie!. 

Mam refraktorek  90/910 chce przejść z AZ3 na EQ3-2 niestety we wszystkich rodzimych sklepach to zawiera się w koszcie 2000 zł.

Co o tym sądzicie ?...

Edytowane przez seele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Trzeba było kupić komplet gdy refraktorek 90/900 na EQ3-2 kosztował 760 zł

 

2000 zł za EQ3-2 to chyba z GOTO? Na rynku wtórnym sam montaż jest wart około 700-800 zł. Napęd w jednej osi to 200-300 zł czyli można się zmieścić w 1000 zł

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Robson_g napisał(a):

Jeśli temat dotyczy obserwacji a nie astrofotografii, to nie wiem, czy w ogóle jest sens przechodzić na montaż paralaktyczny. 

 

A jeśli temat dotyczy astrofotografii, to nie wiem czy w ogóle jest sens przechodzić akurat na EQ3-2.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuje.

Oczekuje podpowiedzi, a nie wymądrzania się czy też inwektyw.

 

Jak napisałem mam refraktorek 90/910 na AZ3. Chciałem go zamontować na montażu EQ3-2 i dokupić silniczek w jednej osi. 

Czy to ma sens, jestem zainteresowany też robieniem zdjęć ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, seele napisał(a):

Dziękuje.

Oczekuje podpowiedzi, a nie wymądrzania się czy też inwektyw.

 

Jak napisałem mam refraktorek 90/910 na AZ3. Chciałem go zamontować na montażu EQ3-2 i dokupić silniczek w jednej osi. 

Czy to ma sens, jestem zainteresowany też robieniem zdjęć ?.

 

To nie ma sensu. Eq3-2 ledwo ogarnia ogniskową 300mm, o ile ktoś lubi takie wyzwania. Chyba że chcesz focić inną tubą. Obiektyw foto taki nie za długo polecam ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, seele napisał(a):

Jak napisałem mam refraktorek 90/910 na AZ3. Chciałem go zamontować na montażu EQ3-2 i dokupić silniczek w jednej osi. 

Czy to ma sens, jestem zainteresowany też robieniem zdjęć ?.

Do planet czy Księżyca się nada od biedy.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, wojtek.astro napisał(a):

Do takiej tyby ten AZ3 chyba nie jest be. A jeśli chcesz mieć potencjał na przyszłość to eq5 w granicach 1000zl kupisz bardzo przyzwoity. EQ3-2 jeśli to sprzęt docelowy jak najbardziej będzie ok i myślę że w miarę mobilny (poza przeciwwaga)

Jak wyżej ktoś wspomniał nie będzie to drogie z drugiej ręki I wystarczający pod taki teleskop. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam montaż Celestrona SLT NexStar GoTo AZ. Dałem za niego 600 zł z przesyłką (używany).

Głowica z Makiem 127 kołysze się jak łódź podczas sztormu, GoTo nie zawsze trafia idealnie, ale mi wystarcza :) Plusy są takie że był tani, jest lekki (<5 kg) i zajmuje mało miejsca zarówno stojąc w domu jak i na ciasnym balkonie.

Ma też kieszeń na baterie (paluszki) więc teoretycznie można go używać "w polu".

 

Jednak mój Mak 127 z kątówką 2" i bino waży 4,8 kg. Sprawdziłem, że Twoja sama tuba waży chyba ok. 7 kg, więc nie wiem czy to by nie było za dużo.

Ale czasami warto pokombinować i poszukać alternatyw. Ja swojego kupiłem w ciemno, gdy nowy goły EQ3-2 kosztował 1800 zł (z GoTo chyba 3200 zł).

 

Wszystkie moje zdjęcia publikowane tutaj na forum były zrobione na tym montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem jest taki że zwykle właśnie to montaż jest droższy niż tuba. Masz długa tube to wymaga stabilności, która nie zapewni raczej eq 3... Coś typu eq5 też nie będzie idealnym rozwiązaniem. Ogólnie zmieniłbym tube, ale to moje rozważania... Zacznij od aparatu z obiektywem 200 i eq 3/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.