Skocz do zawartości

Mgławica Meduza Sh2-274 (Abell 21)


Little Ghost

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ładnie mgławica i gwiazdki, brawo! Jeżeli mogę sobie pozwolić na jedną uwagę- wiem, że dookoła jest dużo wodoru, ale może lepiej było nie wyciągać tak bardzo tej części histogramu, gdzie on jest. Żeby go nieco przyjemniej pokazać przydałoby się więcej materiału.

 

A poza tym- ktoś wie co to jest? Artefakt czy jakiś obiekt?

 

Capture.thumb.PNG.89373381c65bbefe9ee68230fc7d7140.PNG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to są subtelności. U mnie, na niezłym i skalibrowanym ekranie niestety rzuca się to w oczy. Sygnał jest na tyle cieniutki, że brak jest płynnych przejść między najciemniejszymi miejscami a ... mniej ciemnymi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Little Ghost said:

 

Miejski balkon, oceniam że Bortle 6 albo 7 w zależności od kierunku.  Lampy sodowe pozwalają na czytanie gazety na balkonie.

Tym bardziej brawa za całkiem ambitny cel i dobre wykonanie!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaPa napisał(a):

Ładnie. Czy jak na Raczka to jednak nie za dużo tego wodoru w tle ?

 

W sensie za dużo podbity czy że go tam w ogóle nie ma?  Jeżeli chodzi o podbicie to odpowiedziałam w tym temacie Herbertowi wyżej.

 

Poza tym ona leży w Gem nie Cnc, może mylisz ją z Sh2-290.

Edytowane przez Little Ghost
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Herbert West napisał(a):

Bardzo ładnie mgławica i gwiazdki, brawo! Jeżeli mogę sobie pozwolić na jedną uwagę- wiem, że dookoła jest dużo wodoru, ale może lepiej było nie wyciągać tak bardzo tej części histogramu, gdzie on jest. Żeby go nieco przyjemniej pokazać przydałoby się więcej materiału.

 

A poza tym- ktoś wie co to jest? Artefakt czy jakiś obiekt?

 

Capture.thumb.PNG.89373381c65bbefe9ee68230fc7d7140.PNG

 

Wygląda że to jest galaktyka PGC 21179 aka Z 57-16, ~ 15.4 mag wg Stellarium.

Po kolorze spodziewałbym się raczej planetarki...
Ciekawe, skąd taki kolor na galaktyce.

 

Poniżej tej galaktyki jest gwiazdka 13.4 mag, a poniżej niej kolejna galaktyka PGC 1421404, której jasności już nie znajduję.

W obrysie jest jeszcze parę galaktyk...

To po lewej już poza czerwonym obrysem to też galaktyka, UGC 3892, ~ 15.1 mag.

 

Piękne zdjęcie, z pięknym zasięgiem !

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mareg Jeżeli to galaktyka to zapewne dlatego ma taki kolor: filtr Antlia ALP-T. Zgaduję, że Starnet/StarXterminator usunął gwiazdy i pozostawił małe galaktyczki w tle, które podlegały takiej samej obróbce jak mgławica. To oczywiście nie zarzut dla autorki- w końcu to zdjęcie narrowband i odległe galaktyki w tle nie są istotne.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Herbert West napisał(a):

@Mareg Jeżeli to galaktyka to zapewne dlatego ma taki kolor: filtr Antlia ALP-T. Zgaduję, że Starnet/StarXterminator usunął gwiazdy i pozostawił małe galaktyczki w tle, które podlegały takiej samej obróbce jak mgławica. To oczywiście nie zarzut dla autorki- w końcu to zdjęcie narrowband i odległe galaktyki w tle nie są istotne.

 

Dzięki Herbert, jest tak jak napisałeś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa i dobrze obrobiona fotka. Czerwień tła trochę w stylu kolegi @Gość na chwilę. ;)

Żeby nie było wątpliwości co to "artefaktów", pozwolę sobie pokazać mapę kadru. Obiekt zainteresowania kolegi @Herbert West to galaktyka PGC21179.

No i w kadrze załapała się gromada otwarta NGC2395.

 

Sh2_274A_Annotated.thumb.jpg.b58de5bc8c3c9372544c2f384de4c2a8.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.