Skocz do zawartości

Ankieta dotycząca nowego Marketu


Adam_Jesion

Ankieta dotycząca nowego Marketu  

183 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy chcesz żeby lista wątków giełdowych wróciła na główną stronę forum i mieszała się z innymi treściami?

    • Tak, chcę mieć wątki giełdy wymieszane z innymi tematami
      50
    • Nie, nie chcę wątków giełdy wymieszanych razem z treściami forum
      133

Ankieta została zamknięta


Rekomendowane odpowiedzi

Od rozdzielenia forum i giełdy minęło już wystarczająco dużo czasu, żeby ocenić wpływ tej decyzji na Astropolis (profil merytoryczny). Ale... jest pewien dylemat.

 

Ponieważ kilka osób zainteresowanych jest powrotem wątków giełdowych na listę wszystkich tematów forumowych, chciałem zapytać szerszą społeczność o zdanie. Sam ma wątpliwości, ponieważ z jednej strony rozdzielenie giełdy od forum było jednym z priorytetów (czasami nawet 90% wątków na głównej to były posty giełdowe z treścią "podbijam"), ale z drugiej rozumiem rozgoryczenie niezadowolonych ze zmiany (trudniejszy dostęp do giełdy, bo wymaga jednego kliknięcia więcej).

Prośba o aktywność w głosowaniu, bo to jest dosyć istotna decyzja wpływająca na to, jak postrzegane będzie forum. W tej chwili dzienna ilość ogłoszeń oscyluje w okolicach 20+. Natomiast nowych wątków tematycznych jest o połowę mniej, zaś ich wartość merytoryczna jest nieporównywalnie większa (przynajmniej wg mojej wizji na to, czym ma być Astropolis). Inaczej mówiąc - pewne jest jedno - strona główna zostanie zasypana ogłoszeniami z giełdy.

Vox populi.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli właściciel forum pisze, że strona główna będzie zasypana ogłoszeniami z giełdy to na pewno nie będzie miało to wpływu na wynik ankiety. Oczywiście nie jest to forum publiczne i trzeba się poddać wizji.
Uważam - co dało się zauważyć - że kilka osób powodowało zaśmiecenie strony głównej ogłoszeniami z giełdy bo zamiast umieścić wszystko w jednym temacie to zakładały ich 5 lub więcej co chwilę je podbijając.
Przez to ucierpią niczemu winni użytkownicy.... no ale mimo wszystko jest wizja, która nie podlega dyskusji więc trudno by było, żeby ta ankieta miała jakieś znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tex88 napisał(a):

Jeżeli właściciel forum pisze, że strona główna będzie zasypana ogłoszeniami z giełdy to na pewno nie będzie miało to wpływu na wynik ankiety. Oczywiście nie jest to forum publiczne i trzeba się poddać wizji.
Uważam - co dało się zauważyć - że kilka osób powodowało zaśmiecenie strony głównej ogłoszeniami z giełdy bo zamiast umieścić wszystko w jednym temacie to zakładały ich 5 lub więcej co chwilę je podbijając.
Przez to ucierpią niczemu winni użytkownicy.... no ale mimo wszystko jest wizja, która nie podlega dyskusji więc trudno by było, żeby ta ankieta miała jakieś znaczenie.

Zwolnij trochę, bo na moją optykę, to obrażasz sporo ludzi sugerując, że mają słabą pamięć i nie wiedzą, za czym głosują... Ty widzisz swoje potrzeby, ja muszę mieć trochę szerszą perspektywę. Ta ankieta, z całym szacunkiem, nie jest dla ciebie, tylko dla mnie. Razem z danymi stanowi barometr decyzji. Użytkownicy przez wiele lat mieli giełdę w wątkach na głównej stronie, od kilku tygodniu mają ją podaną inaczej. Wypowiadają się, czy chcą powrotu do tego, co używali latami. Proste. Nie wiem, co tu może być tendencyjnego.

 

Jeżeli jednak pamięć zawodzi, to są konkretne fakty w postaci kopii zapisanej na webarchive. Pierwszy zrzut z brzegu (można sobie porównać z dzisiejszą stroną główną):
https://web.archive.org/web/20230124175452/https://astropolis.pl/

 

3.03.2023 - 20 giełda / 40 wątków.

18.02.2023 - 19 giełda / 40 wątków.

14.02.2023 - 19 giełda / 40 wątków.

24.01.2023 - 25 giełda / 40 wątków.

...

(to nie są wybrane zrzuty, ale wszystkie, jakie dostępne są w tym interwale na webarchive).

 

Kiedyś było tego zdecydowanie mniej. Zachowywało zdrowe proporcje. Natomiast w ostatnich latach giełda zaczęła przytłaczać pozostałą zawartość na forum. Jak już pisałem - zależy mi na rozwoju Astropolis, jako całościowego tworu. Żeby giełda mogła się dalej rozwijać i nie kanibalizować twórczości innych użytkowników - musiała zostać rozdzielona. 

 

Giełda rośnie dalej i pewnie za chwilę byłoby 30 wątków giełdowych na wszystkich 40 wyświetlanych na głównej stronie. Dla giełdy dobrze, dla forum i całej społeczności - fatalnie.

Wyniki ankiety tylko odzwierciedlają to, co widać na mojej skrzynce i w rozmowach osobistych z różnymi przedstawicielami naszej społeczności. Zdziwiłbym się, gdyby wyglądała inaczej. Zakładam, że pozostanie około 30% osób, dla których giełda jest bardzo ważna i chcą mieć ją na głównej stronie. Dla tych osób będę musiał wypracować narzędzie/kompromis, które wyświetli informacje z giełdy, ale bez ryzyka kanibalizacji pozostałych wątków. Są pewne pomysły.

Dzięki za udział w ankiecie.

 

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał(a):

Kiedyś było tego zdecydowanie mniej. Zachowywało zdrowe proporcje. Natomiast w ostatnich latach giełda zaczęła przytłaczać pozostałą zawartość na forum. Jak już pisałem - zależy mi na rozwoju Astropolis, jako całościowego tworu. Żeby giełda mogła się dalej rozwijać i nie kanibalizować twórczości innych użytkowników - musiała zostać rozdzielona. 

 

Giełda rośnie dalej i pewnie za chwilę byłoby 30 wątków giełdowych na wszystkich 40 wyświetlanych na głównej stronie. Dla giełdy dobrze, dla forum i całej społeczności - fatalnie.

Jeżeli to jest twoim celem, to było dużo prostsze i wymagające mniej zachodu rozwiązanie: domyślnie ustawić, żeby wątki giełdowe nie wyświetlały się na głównej, a jak ktoś będzie chciał, to se je włączy. I wilk syty, i owca cała, i narobić się nie trzeba.

Bo przecież można sobie wybrać, które działy chcemy widzieć na głównej.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam_Jesion napisał(a):

Dla tych osób będę musiał wypracować narzędzie/kompromis, które wyświetli informacje z giełdy, ale bez ryzyka kanibalizacji pozostałych wątków. Są pewne pomysły.

A nie da się zrobić tak, żeby wygląd był taki, jak giełda forumowa, ale pod osobną zakładką, tak jak Market? Mi nie przeszkadza, że nie ma na głównej, mi przeszkadza to, że na liście ogłoszeń każdy wpis ma wg mnie za dużo informacji i pustego miejsca. Miniaturka zdjęcia jest wg mnie zupełnie zbędna - jako miniaturki są zbyt małe, żeby dało się cokolwiek zobaczyć (zobaczcie np. miniaturki na Allegro - 99% ogłoszeń to fotka przedmiotu na białym tle, od którego przedmiot mocno się odcina i jest wyraźnie widoczny; wyjątek to ogłoszenia prywatne, z fotkami amatorskimi - tam jest ciemne tło i ciemny przedmiot, dokładnie tak jak na większości ogłoszeń u nas), a gdy były większe, to na stronie mieściło się 1,5 ogłoszenia. Więc teraz dla mnie jest tak, że wszystkie miniaturki wyglądają na poerwszy rzut oka mniej-więcej tak samo, i nie ułatwiają zorientowania się w ofercie. Druga rzecz wg mnie zbędna to informacja o kategorii ogłoszenia. Bo co mnie interesuje, czy dany przedmiot jest wystawiony w kategorii Okulary, czy może w Akcesoria? Widzę w tytule, co to jest, a jak mam wątpliwości, bo nie kojarzę danej nazwy, to wchodzę w ogłoszenie i tam mam opis i duże zdjęcie, więc się zorientuję co i jak.

 

Ogólnie wg mnie podstawa to jak najbardziej oszczędny wygląd ogłoszenia na liście, tak żeby tytuł był wyraźnie widoczny, a na ekranie mieściło się jak najwięcej naraz (oczywiście z zachowaniem czytelności, bo font wielkości 3 px raczej nie pomoże ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Jeżeli to jest twoim celem, to było dużo prostsze i wymagające mniej zachodu rozwiązanie: domyślnie ustawić, żeby wątki giełdowe nie wyświetlały się na głównej, a jak ktoś będzie chciał, to se je włączy. I wilk syty, i owca cała, i narobić się nie trzeba.

Bo przecież można sobie wybrać, które działy chcemy widzieć na głównej.

Dlatego też nie rozumiem krzyku osób którym wyświetlały się wątki giełdowe na głównej...jeżeli w ogóle ten krzyk występował poza sporadycznymi głosami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr K. napisał(a):

A nie da się zrobić tak, żeby wygląd był taki, jak giełda forumowa, ale pod osobną zakładką, tak jak Market? Mi nie przeszkadza, że nie ma na głównej, mi przeszkadza to, że na liście ogłoszeń każdy wpis ma wg mnie za dużo informacji i pustego miejsca. Miniaturka zdjęcia jest wg mnie zupełnie zbędna - jako miniaturki są zbyt małe, żeby dało się cokolwiek zobaczyć (zobaczcie np. miniaturki na Allegro - 99% ogłoszeń to fotka przedmiotu na białym tle, od którego przedmiot mocno się odcina i jest wyraźnie widoczny; wyjątek to ogłoszenia prywatne, z fotkami amatorskimi - tam jest ciemne tło i ciemny przedmiot, dokładnie tak jak na większości ogłoszeń u nas), a gdy były większe, to na stronie mieściło się 1,5 ogłoszenia. Więc teraz dla mnie jest tak, że wszystkie miniaturki wyglądają na poerwszy rzut oka mniej-więcej tak samo, i nie ułatwiają zorientowania się w ofercie. Druga rzecz wg mnie zbędna to informacja o kategorii ogłoszenia. Bo co mnie interesuje, czy dany przedmiot jest wystawiony w kategorii Okulary, czy może w Akcesoria? Widzę w tytule, co to jest, a jak mam wątpliwości, bo nie kojarzę danej nazwy, to wchodzę w ogłoszenie i tam mam opis i duże zdjęcie, więc się zorientuję co i jak.

 

Ogólnie wg mnie podstawa to jak najbardziej oszczędny wygląd ogłoszenia na liście, tak żeby tytuł był wyraźnie widoczny, a na ekranie mieściło się jak najwięcej naraz (oczywiście z zachowaniem czytelności, bo font wielkości 3 px raczej nie pomoże ;) ).

 

W tej chwili lista wygląda tak:

 

image.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Adam_Jesion napisał(a):

W tej chwili lista wygląda tak:

 

Pisałem o liście oglądanej na ekranie mojego smartfona:

 

Screenshot_20230417_103017_SamsungInternet.thumb.jpg.1415a5fc72b98e9967b804f4c34b798e.jpg

 

Gdy jest wąsko, to dodatkowe informacje schodzą do dodatkowej linijki i robi się duża przestrzeń między ogłoszeniami.

 

Gdy obrócę smartfona poziomo, to ogłoszenia wyglądają o wiele lepiej:

 

Screenshot_20230417_103039_SamsungInternet.thumb.jpg.eedea65e9583a0b55cd2a5b5a8d555f7.jpg

 

Ale wtedy na jednym ekranie mieści się ich mniej. Dobra, ale to już w sumie detale.

 

Fajne za to jest to, że nowe ogłoszenia (chyba takie, które pojawiły się od czasu ostatniego logowania?) są oznaczone dużą kropą - to pomaga się zorientować, co przybyło.

 

A do obecnego wyglądu Marketu na ekranie komputera zastrzeżeń nie mam - to już tylko kwestia przyzwyczajenia.

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pomysł rozdzielenia giełdy od wątków merytorycznych jest słuszny. Dla tych co lubią mix można by zrobić włącznik łączący oby typy, ale domyślnie sensowniejsze jest rozdzielenie (a nie odwrotnie - kto chce niech sobie włączy tylko to co chce widzieć). Co powinno być domyślnym ustawieniem można rozstrzygnąć na bazie aktualnie udostępnionej ankiety.

Rozdzielenie marketu i reszty wątków mi się podoba, ale sposób funkcjonowania marketu w formule platformy e-commece wręcz przeciwnie. To mógłby być temat osobnej ankiety. Ja wolę giełdę w formie otwartej, nieustandaryzowanej, w przeciwieństwiej do zamkniętej, sformalizowanej, przesadnie ustrukturalizowanej. To oczywiście moje indywidualne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Arek_P napisał(a):

Ja wolę giełdę w formie otwartej, nieustandaryzowanej, w przeciwieństwiej do zamkniętej, sformalizowanej, przesadnie ustrukturalizowanej. To oczywiście moje indywidualne zdanie.

Rozumiem, ale zobacz hipotetyczny przypadek (w rzeczywistości realny): poluję na kamerę i montaż, zasubskrybowałem sobie te 2 kategorie i jak coś wpada, to dostaję alert. Jak wchodzę na giełdę to sobie odwiedzam tylko te 2 działy i od razu wiem, czy coś jest dla mnie, czy nie. Dlaczego uważasz, że nie powinienem mieć takiej opcji? A to jest możliwe tylko w takim modelu, jaki jest w tej chwili. Kiedyś musiałbym przeglądać setki wątków z dużym ryzykiem przegapienia oferty.

 

Nadal na głównej stronie masz niestrukturyzowaną giełdę - jak kiedyś. Cała lista wszystkich ogłoszeń.

 

Przy okazji - sprawdźcie sobie, o ile lepiej działa wyszukiwarka w Markecie. Wpiszcie np. 'ZWO'.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne podejście do zakupów, w którym alerty nie są mi potrzebne. Jak na czymś mi zależy, to sprawdzam na giełdzie i jak jest to kupuję, a jak nie to kupuję nowe. Z drugiej strony zaglądając na giełdę czasem coś się pojawi takiego co mnie zaciekawi, na zasadzie przypadkowego natrafienia na informację, i to kupuję by wypróbować. Ogólnie, kupuję to co jest na giełdzie, a nie to co może się na niej kiedyś pojawić. Nie śledzę więc giełdy polując na konkretny przedmiot. To zresztą wymaga dużo cierpliwości, nawet gdybym korzystał z alertów. Z mojego punktu widzenia przeobrażenie dawnej giełdy do obecnej postaci nie wnosi istotnych korzyści, a jednocześnie utrudnia z niej korzystanie. W nowej formie giełdy doceniam to, że bez wchodzenia do ogłoszenia widzę obraz oferowanego przedmiotu (dla ofert kupna zdjęcie to nieporozumienie) i jego cenę. To jednak można by też zrobić na bazie wcześniejszych wątków. Pewnie z czasem się przyzwyczaję, ale będzie mi brakować starej wersji. Wątki zakupowe miały swój klimat, który nie musi się wszystkim podobać, ale jest taki "forumowy", a nie komercyjny - "olxowy". Biorę oczywiście pod uwagę, że z czasem może mi się spodobać obecna postać marketu, ale na razie daleki jestem od tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam_Jesion Może będę w błędzie, ale młodsze pokolenia ( i nie tylko) które będą tu kiedyś zaglądać lub już zaglądają muszą mieć pewne rzeczy usystematyzowane, poukładane itp. bo taki jest trend by było łatwo i przejrzyście. Ludzkie umysły jak np. w miastach musiały pozmieniać przyrodę w kwadraty, okręgi, linie proste bo ten umysł nie znosi chaosu - i taka jest większość ludzi. Mniejsza część osób lubi nieuporządkowane systemy bo tam czują się dobrze, pewne rzeczy są nieoczywiste i przypadkowe.. pewien rodzaj zagadki.
Sięgasz zapewne myślami w przyszłość i dokonujesz zmian zgodnie z trendami lub je planujesz.
Może jestem lekko autystyczny stąd silny opór, z drugiej strony rozumiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tex88 napisał(a):

Może jestem lekko autystyczny stąd silny opór, z drugiej strony rozumiem.

Generalnie ludzie raczej mają opór do większych zmian (ja też), ale zazwyczaj da się do nich przywyknąć aż stają się nową normalnością. Dlatego zawsze ponarzekam, ale daję sobie czas na przyzwyczajenie.
Moim zdaniem zdjęcia na plus (szybciej można wizualnie odnaleźć szukany przedmiot), ale przede wszystkim (nie wiem czy to kwestia nowej giełdy, czy innego podejścia) podoba mi się, że nie ma ofert pt. "Wiosenne porządki", "wyprzedaż klamotów" albo "rzeczy różne i przedziwne". Weź tu się domyśl człowieku co tam jest w środku, albo spróbuj odszukać w którym z w/w tematów był ten barlow 2.5x. Chociaż oczywiście działa to w dwie strony (nie wiem jak wygląda teraz wystawianie zbiorcze pudła z kilogramem śrubek i złączek).

Jedyna funkcja jakiej mi obecnie brakuje to wyfiltrowanie na belce u dołu strony ofert tylko sprzedaży (jeśli jest taka opcja to poproszę o podpowiedź gdzie to ustawić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

Jedyna funkcja jakiej mi obecnie brakuje to wyfiltrowanie na belce u dołu strony ofert tylko sprzedaży (jeśli jest taka opcja to poproszę o podpowiedź gdzie to ustawić).

Doprecyzuj proszę, którą belkę masz na myśli (w Markecie można filtrować po "sprzedam"). Czy chodzi ci o widget Marketu np. pod tym wątkiem, na tej stronie?

 

12 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

Chociaż oczywiście działa to w dwie strony (nie wiem jak wygląda teraz wystawianie zbiorcze pudła z kilogramem śrubek i złączek).

To akurat może działać dokładnie tak samo - tzn. umieszczasz jedno ogłoszenie bez podania ceny, a następnie wylistowujesz, co tam w tym pudle masz - z tytułem "Sprzedam pudło z kilogramem śrubek i złączek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, ale też pomyślałem o tym, że czasami wchodzi się na giełdę nie po to, żeby kupić coś konkretnego, ale popatrzeć "co jest co" i kupić jakiś zupełnie nieprzydatny kawałek sprzętu, bo akurat ktoś sprzedaje po okazyjnej cenie :P

 

Natomiast muszę przyznać, że gdy odkryłem przycisk filtrowania tylko sprzedam albo tylko kupię to wyniki mnie zadowalają. 

W szczególności że od razu widać cenę, a nie trzeba szukać jej pomiędzy zdjęciami gdzieś w wątku.

Podobnie zdjęcie pomaga, bo czasami ktoś pisał "akcesoria astro" albo "trochę szpargałów" no i zgaduj teraz czy akurat chodzi o baterie do aparatu czy raczej złączki czy może filtry itp. itd. Może to nie był częsty problem ale był :)

Z punktu widzenia moderacji jest też znacznie łatwiej ;)

 

Minus to na pewno zdjęcia do kup. Być może temat był już omawiany, ale i tak uporałbym się z tym jak najszybciej, @Adam_Jesion. O ile niektóre rzeczy są do dyskusji, to tutaj w ogóle nie ma co gadać: to jest kuriozalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam sobie nowy market chwalę, wystawiłem trzy rzeczy i żadnej tu nie sprzedałem :D Za to dla odmiany wcześniej dodawałem ogłoszenia na giełdzie i także nic nie sprzedałem :D 

Ale dodanie przedmiotów w markecie jest proste jak konstrukcja cepa, za to dodanie wątku na giełdzie jest równie proste :D 

 

A tak już będąc poważnym, wydaje mi się, że zwolennicy giełdy są jej zwolennikami tylko dlatego, że się do niej przyzwyczaili i sprawdzone rozwiązanie są najlepsze. Tak jak książeczki czekowe i telegramy.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również prowadzę forum na silniku Invision i rozwiązałbym to w taki sposób:

- zostawił obecną wtyczkę do najnowszych tematów bez giełdy na samej górze strony.

- dodał niżej kolejną wtyczkę, pokazująca jedynie posty z giełdy

Wtedy można połączyć oba rozwiązania. Jeżeli ktoś będzie chciał przejrzeć wątki dotyczące giełdy, to po prostu przewinie niżej. Jeżeli użytkownik nie będzie chciał wątków o giełdzie, to może klikając z prawej strony ją wyłączyć. 

Edytowane przez Martyn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Martyn napisał(a):

Również prowadzę forum na silniku Invision i rozwiązałbym to w taki sposób:

- zostawił obecną wtyczkę do najnowszych tematów bez giełdy na samej górze strony.

- dodał niżej kolejną wtyczkę, pokazująca jedynie posty z giełdy

Wtedy można połączyć oba rozwiązania. Jeżeli ktoś będzie chciał przejrzeć wątki dotyczące giełdy, to po prostu przewinie niżej. Jeżeli użytkownik nie będzie chciał wątków o giełdzie, to może klikając z prawej strony ją wyłączyć. 

Jest to właśnie jeden z pomysłów/kompromisów, o których wspominałem (konkretnie zastąpienie tego poziomego widgetu normalną wertykalną listą). Inny, może nawet lepszy - będzie wyświetlanie ograniczonej liczby wątków z giełdy w głównym bloku. Dla przykładu - np. max 5 najnowszych. Zobaczymy.

Swoją drogą, zadziwia mnie to, że twórca aplikacji nie przewidział takiej możliwości (wyświetlenia listy ogłoszeń w głównej przestrzeni forum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.